Jump to content

Işe Giriş

3yl3mci
 Share

Recommended Posts

İşçiyiz ama bu kadarda Ezilmeye mahkum olmamalıydk tek suçumuz işçi olmak mı az önce yeni bir firmaya giriş yaptım adamlar yaklaşık 20 sayfa evrak imzalattılar bismillah daha çalışmadık bile  4 yıllık iş 2 yıl rahat uzar 2019 tahmini bitecek projeyi biz daha başlamadan yani 2015 diğer adıyla makineler bile gelmeden bütün mesai, yıllık, ihbar kıdem tazminatı hepsini aldım Die imza attım nasıl olcak bu adalet mi Sizce ?
Tlf dan yazdım ancak bu kadar oldu

Edited by 3yl3mci

Maalesef yurdumda kanun ezenden, güçlüden yana. Cuma namazlarını kaçırmayan, kul hakkından bahseden işverenimiz; işçinin sigortasını yatırmaya gelince asgari ücretten yatırıyor, zaten kendinde olan gücü envayi çeşit evrak imzalatarak tamamen garanti altına alıyor. Siyasi mecraya çekmek değil amacım işin boyutlarını; ben kendimi bildim bileli, her hükümet döneminde böyleydi bu.

İşverenin üstünde tek bir yük vardı; işçi sakatlanması veya ölümü; yani iş güvenliği. Bunu da AB uyum süreci diyerekten iş güvenliği uzmanlarının üstüne yıktılar... Bizler daha iyi çalışacağız ki patronumuz gelecek sene daha güzel bir araba ve bir ev daha alabilsin...

malesef insanlık ölmüş cenazeyi kaldıranda yok işe başlamadan tüm haklarından vaz gecmiş oluyorsun o imzalarla

ben o yüzden belki 30 defa iş değiştirdim o yüzden sigörtam delik deşik ama hicbirinde hakkımı bırakmadım

Edited by wendor11

Haritacıyım / Topoğraf

Toplulaştırma işimi bu neymiş o kadar uzun? :)

Aynı sektörde çalışan biri olarak Türkiye'de kurumsallaşmış bir harita firmasına rastlamadım henüz... Tam bir sömürü sektörü...

Firma ismi vermeyeyim, dünyanın sayılı projelerinden birine imza atan firmanın yapısına bakıyorsun.... patron kim o bile belli değil... İlkokul mezunu amca çocukları bir araya gelmiş, biri geliyor ali diyor diğeri geliyor veli diyor... amele yuvası sanki...

@helehoyni'nin bahsettiği sıkıntılara çoğu sektörde de rastlamak mümkün... Kardeşim Volvo İş Makinaları servisinde çalışıyor, dünyaya mal olmuş bir marka ama gel görki o da türkiye şartlarına ayak uyduruyor... Maaş asgari ücret üzerinden yatırılıyor, müdür adı altında hiç makina görmemiş birisi başlarında duruyor 5-6 bin lira maaş alıyor ancak serviste çalışan işçiye 1100 lira veriliyor. Sonra bu işçi dağın başında bir madene gönderip 1 hafta orada perişan bir halde makinaların bakımının yapılması söyleniyor. Anlattığına göre bir keresinde sanırım şikayet üzerine SGK dan denetlemeye gelmişler, adam herkese maaşını sormuş... Kardeşim gerçek maaşını söyleyince adam maaşın burada asgari ücret görünüyor, ya asgari ücret aldığını söylersin yada biz gittikten sonra işten çıkarırlar seni, seçimini yap demiş... Buyur sistem bu....

SGK kanunları çerçevesi dahilinde ve işveren,işçi yasaları,hakları vs.işten ayrılma ve hak talepleri doğrultusunda sonuçta belge sunmak gerekecektir dolayısı ile işveren yasalar çerçevesinde kurum prosedürünü izleyerek personele haklarını belirten yönetmelikleri tebliğ etmekteler.İşe başlamadan evvel bir takım görüşmeler yapılıyor ve detaylar konuşulur ücret,iş içeriği,sosyal haklar vs.işe başvuran kişiyede sunulan bir nevi kuruma ait kağıtlarda ne yazdığı ve detayları okumadan imzamak kesinlikle doğru bir durum değil şahsen ben bu gibi durumlarda çok ince hassas düşünen biriyim. Maalesef'ki, son pişmanlık fayda etmiyor belli bir hak talebinde bulunulduğunda (Tazminat,sosyalhaklar vb.gibi) işverene açılan işçi mahkemesi ve benzeri davalarda bu belgeler incelenir,tabiiki çalışanında bu hususta itiraz etme gibi bir hakkı doğuyor genellikle davalar genellikle haklı bulunan işçiden yana oluyor yada bir şekilde ikili anlaşmalar doğrultusunda kurum ve çalışan aralarında uzlaşma sağlanmakta.Geçmiş ile ilgili devam eden davam var halen sürmekte sonucu bekliyoruz bakalım hayırlısı.İşveren ile ilgili hakları,sözleşmeleri vb.benzer belgeleri mutlaka inceleyiniz.Saygılarımla :)

eskiden hırsızlar basitti ama şimdikiler modern hırsız  hem zengin  hem hırsız ,ne yazıkki günümüzde işverenlerin çoğu gerçekten hırsız  emek hırsızları

Toplulaştırma işimi bu neymiş o kadar uzun? :)

Aynı sektörde çalışan biri olarak Türkiye'de kurumsallaşmış bir harita firmasına rastlamadım henüz... Tam bir sömürü sektörü...

Firma ismi vermeyeyim, dünyanın sayılı projelerinden birine imza atan firmanın yapısına bakıyorsun.... patron kim o bile belli değil... İlkokul mezunu amca çocukları bir araya gelmiş, biri geliyor ali diyor diğeri geliyor veli diyor... amele yuvası sanki...

@helehoyni'nin bahsettiği sıkıntılara çoğu sektörde de rastlamak mümkün... Kardeşim Volvo İş Makinaları servisinde çalışıyor, dünyaya mal olmuş bir marka ama gel görki o da türkiye şartlarına ayak uyduruyor... Maaş asgari ücret üzerinden yatırılıyor, müdür adı altında hiç makina görmemiş birisi başlarında duruyor 5-6 bin lira maaş alıyor ancak serviste çalışan işçiye 1100 lira veriliyor. Sonra bu işçi dağın başında bir madene gönderip 1 hafta orada perişan bir halde makinaların bakımının yapılması söyleniyor. Anlattığına göre bir keresinde sanırım şikayet üzerine SGK dan denetlemeye gelmişler, adam herkese maaşını sormuş... Kardeşim gerçek maaşını söyleyince adam maaşın burada asgari ücret görünüyor, ya asgari ücret aldığını söylersin yada biz gittikten sonra işten çıkarırlar seni, seçimini yap demiş... Buyur sistem bu....

Şebeke Sulama İşi

İşin içinde drenaj,yol,şebeke olunca işin süresi 4 yıl oluyor ki zatem uzatma alırlar

Sene 2008'de yine haritalama işi için bir firmada yaklaşık 3-4 sene çalıştım o ihaleden uzatma alırlar'da 2 senede uzatmazlar bence neyse şartlar aynıydı ssk asgari ücretin biraz üstü bir ücret artı yemek masrafları.

Çalışan olarak sahip olduğunuz hakların bu ülkede bu denli istismar edilmesinin nedeni sadece işverenler değil bunu unutmayın.

Çünkü her zaman bir alternatifiniz var yani işi bıraksanız yerinize çalışacak bir dünya adam var,tamam abicilik olur ustacılık var. Benim işim var mı ? var maaşım zamanında yatıyor mu ? evet ssk ? oo abi daha işe başladıgım gün başlattı adamlar dedikmi yani bu devrik düzenin kollarına bıraktıgımız andan itibaren kendimize diğerleri pekte umrumuzda değil yalanmı ? neden seçenek yok çünkü işi kaybederseniz yenisini bulmak zor heleki aynı şartlar altında.Bak bunu iş bitimine kadar çalışırsan göreceksin iş bitecek 1 yada daha fazla çalışanın gidip sskya firmayı şikayet edecekler ve işin garip yanı şikayet ettigi için aranızda ona kızanlar bile olacak.

Bak anlatmak istedigim şu o anlattıgım işin başlangıcında yani personel seçiminde oradaydım konusma defalarca tekrarlandıgı için hatırlıyorum.

İş bu sırtına gpsi takacaksın elinde pda saatlerce arazide yürüyeceksin gereken hususları sana ögreteceğiz.

pazarları tatil tabiki (oooo !)

işimiz biraz zor o yüzden maaşın 800 tl (oooov!)

ayrıca 200tl yemek parası (ooo iyi baba lan 1000tl ediyo)

ssk tabiki var

ama tazminat vermem iş zaten geçici ben sana bunu söylüyorum en fazla 2-3 senelik iş o yuzden tazminat ödemem şimdiden bilmiş ol şartına cevaplar tamam abi,anladım abi,haklısınız abi oldu.Kimsede kalkıpta olmaz o benim hakkım ben tazminat alırım kusura bakma demedi hiç kimse itiraz bile etmedi bu duruma ha işin sonunda dava açarım diyenler oldu 

Kardeşim adam başında sana işinin şartlarını anlatmış,işine gelmiyorsa tazminat mesai vs veren bir iş yeri arıyorsan buyur yolun açık olsun demiş haksızmıyım sende paşa paşa imzalamışsın olur abi tamam abi demişsin sonra adaletmi bu böyle işmi olur demek mantıklı değil kusura bakma yada suçu sadece elini sıktıgın iş verene bulmakda mantıklı değil sistem suçlu içinde işciler var bunun.

ha bu arada mod. arkadaşım Cyph3r'ada söyleyeceklerim var :D kardeşinin çalıştıgı firmada o başlarında duran makinadan anlamayan ilkokul mezunu adamın yerine makina mühendisi koysalar işin gidişatında zerre değişiklik olmaz mühendisinde yapacagı iş aynı "hııh getirin imzalıyım !" bu ülkenin mühendisleri naif bedenlerini beyaz gömlekler içinden çıkartıp tulumun içine sokmazlar sonrada ilkokul mezunu müdürmü olur yaa !! (tabi hepsi için demiyorum sen yanlış anlama) 

e abi bende teorik bilgi var ama pratik yok !

neden acaba somun sıkmaya altınyıldız marka takım elbisenle geldiginden olabilirmi ? 

ha bu arada mod. arkadaşım Cyph3r'ada söyleyeceklerim var :D kardeşinin çalıştıgı firmada o başlarında duran makinadan anlamayan ilkokul mezunu adamın yerine makina mühendisi koysalar işin gidişatında zerre değişiklik olmaz mühendisinde yapacagı iş aynı "hııh getirin imzalıyım !" bu ülkenin mühendisleri naif bedenlerini beyaz gömlekler içinden çıkartıp tulumun içine sokmazlar sonrada ilkokul mezunu müdürmü olur yaa !! (tabi hepsi için demiyorum sen yanlış anlama) 

e abi bende teorik bilgi var ama pratik yok !

neden acaba somun sıkmaya altınyıldız marka takım elbisenle geldiginden olabilirmi ? 

İlkokul mezunu örneğim harita firması içindi... İş makinası servis müdürünün durumunu bilmiyorum ama yazının devamında söylediklerine yinede katılıyorum, aynı yerde çalışan, ne iş yaptıkları belli olmayan, firma tarafından altlarına verilmiş son model volvo otomobillerle ancak kız arkadaşlarını gezdiren belkide müdüre yakın maaş alan 2 tanede servis mühendisi varmış :D

Acımasız olan birçok sektörde çalıştım, (tersane +denizüstü+ nakliyeci+gazete sektörü) bu güne kadar sadece bir patronum hakkımı tazminatımı ödedi. diğerlerinden mahkeme kararıyla aldım. alamadıkları mı ALLAH'a havale etmedim her gün dualarımla onları yüceltiyorum.benim alın terimden benim hakkımdan geçen kaç kuruş varsa o kuruşları dünya gözüyle yiyemesin çoluğuna çocuğuna doktor parası yapsın.

Kağıt İmzalatılıp Tazminatsız İşten Çıkarmaya Yargıtay "Dur" Dedi Üç yıldır aynı işyerinde çalışan vatandaşı, "Kendi kendi isteğim ile ayrılmış bulunmaktayım" yazılı kağıda imza attırıp işten çıkaran patronu Yargıtay haksız buldu.

24 gün önce

kagit-imzalatilip-tazminatsiz-isten-cika
  •  
  •  

Tazminatını alamayan işçi, fazla mesai paralarını almak için yargıya müracaat etti. Mahkeme, işçinin talebini kısmen kabul etti. Devreye giren Yargıtay, 3 yıl çalışarak kıdem hak kazanan kişinin kendi isteğiyle istifa etmesinin hayatın olağan akışına ters olduğuna hükmederek, mahkeme kararını bozdu.

TAZMİNATSIZ İŞİNDEN OLAN ÇALIŞAN MAHKEMEYE GİTTİ

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir işyerinde üç yıl çalışan vatandaşi, iddiaya göre, işverenin baskısı üzerine, işyerinden kendi isteği ile ayrıldığını ve tüm haklarını aldığına dair matbu dilekçeye imza attı. Buna rağmen haklarını alamayan işçi, konuyu yargıya taşıdı.

İŞVEREN: "KENDİ İSTEĞİ İLE AYRILDI"

Kadirli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan alacak davasında konuşan davacı işçi, iş sözleşmesinin haksız olarak feshedildiğini, baskı ile belge ve ibraname alındığını iddia etti. Davalı işveren ise davacının çıkışının verilmediğini, davacının kendi isteği ile ayrıldığını, artık çalışmak istemediğine ve yasal haklarının ödenmesine dair talebi doğrultusunda 9 Nisan 2012'de bin 820 liralık tediye makbuzundan anlaşılacağı üzere yıllık izni ile kanuni ve akdi haklarının karşılığının ödendiğini savundu.

ÇALIŞAN:"MATBU EVRAK İMZALATILDI ÖDEME YAPILMADI"

Davacı işçi, dilekçe ile ilgili olarak ise istifa dilekçesinin imzalattırılan evraklardan olduğunu, matbu evrak şeklinde düzenlendiğini, üzerinde de tarih bulunmadığını, tüm kanuni ve akdi hakların ödendiği beyan edilmişse de hangi alacak için ne miktar ödeme yapıldığına dair evrak sunulmadığını, dava konusu alacaklar yönünden hiçbir ödeme yapılmadığını beyan etti. Kadirli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, ihbar tazminatı talebini reddetti. Mahkeme, toplanan deliller ve bilirkişi raporu esas alınarak fazla çalışma alacağını da geri çevirince davacı işçi kararı temyiz etti.

MAHKEME:"HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI"

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, mahkemenin ihbar tazminatı ve fazla çalışma alacağının geri çevirmesinin yasaya aykırı olduğuna hükmetti. Kararda davanın tanıklarının ifadelerine de yer veren Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, 3 yıl çalışıp tazminat kazanan kişinin kendi isteğiyle istifa etmesinin hayatın olağan akışına ters olduğuna dikkat çekti. Davalı işyerinde çalışan ve yaklaşık 3 yıl kıdemi olan davacının, herhangi bir neden olmaksızın davalı işyerinden ayrılmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunun ortada olduğunun vurgulandığı kararda, "Davalı tanığının istifadan iki gün sonra bir başka yerde işe girişi olduğunu sonradan öğrendiğini beyan etmesine rağmen davacıya ait hizmet cetveli incelendiğinde davalı işyerinden çıkış tarihinden 1 ay 10 gün kadar sonra bir başka işyerinde işe girişinin olduğu anlaşılmaktadır. Davacıya bir kısım ücret ödemesi karşılığında maktu bir dilekçe alındığı, bunun dilekçe içeriğinden de anlaşıldığı, dolayısıyla davacının istifa iradesinden bahsedilmesinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır.

MAHKEME:"İŞTEN ÇIKARMA HATALI İŞVEREN TAZMİNAT ÖDEMELİ "

Davacının iş akdinin işverence haklı neden olmaksızın sonlandırıldığı anlaşılmakla davacının ihbar tazminatına hak kazandığı sonucuna varılmıştır. Mahkemece hatalı değerlendirme ile ihbar tazminatı talebinin reddine karar verilmesi hatalıdır." denildi.

KARAR BOZULDU

Mahkemece, toplanan deliller ve bilirkişi raporu esas alınarak fazla çalışma alacağının reddine karar verildiğinin hatırlatıldığı Yargıtay kararında, şunlar ifade edildi: "Somut olayda taraflarca imzalanan iş sözleşmesinin 7. ve 8. maddelerindeki haftalık çalışma süresi ve fazla çalışma sınırı olarak belirlenen 60 saat çalışma, 4857 sayılı yasada düzenlenen hükümlere açıkça aykırıdır. Kaldı ki söz konusu düzenleme nisbi emredici nitelikte olup taraflarca kararlaştırılması halinde her zaman işçi lehine olacak şekilde düzenlenebilirken işçi aleyhine ve yasal sınırın üstünde belirlenmesi mümkün değildir. O halde iş sözleşmesinin 7 ve 8.maddelerindeki haftalık 60 saat şeklindeki düzenlemenin 4857 sayılı yasa uyarınca haftalık 45 saat olarak kabulü gerekmektedir. Yine iş sözleşmesinde davacının aylık ücretinin asgari ücret olduğu belirtildiğine göre yılda 270 saat fazla çalışmaya ilişkin 8.maddesindeki düzenlemeye itibar edilmesi mümkün değildir. Yani davacının yılda 270 saate kadar fazla çalışma yapması halinde ücretinin aylık ücreti içerisinde kabulü de mümkün değildir. Bu tespitlerden sonra mahkemece yapılacak iş, yeniden bilirkişi incelemesi yaptırarak aylık net bin 100 lira ücret alan davacının varsa haftalık 45 saati aşan çalışmaları tespit edilerek fazla çalışma alacağının hesaplanması ve sonucuna göre karar vermektir. O halde temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi."

İŞVERENİN ZORLA İMZALATTIĞI O İBRANAME

Üç yıldır aynı işyerinde çalışan kişi, işverenin baskısı üzerine 'işyerinizden kendi isteğim ile ayrılmış bulunmaktayım. Söz konusu çalışma sürem boyunca tüm kanuni ve akdi haklarımı aldım, iş yerinizden kendi şahsi gerekçelerimle kendi istek ve rızamla ayrılmak (istifa etmek) istiyorum gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum.