Jump to content

Tavsiye Edebiliceğiniz Performans İşletim Sistemi

TimeShift
 Share

Recommended Posts

Windows 8 - 8.1 'i sevmiyorum.Ayrıca nadirde olsa eski oyunlarda sorun çıkartabiliyor.Yani önceliğim Windows 7 tavsiye edebiliceğiniz x64 bir sistem varmı ? 

Sistem özellikleri :

Core 2 Quad Q8400 2.7 GHz

4GB DDR2 Ram

WD Blue 1 TB HDD

4GB 128 Bit DDR3 R7 240 Powercolor

Edited by TimeShift

Home premınum yada pro vl kurabılırsın performans bakımından ikiside ıyıdır.bilgisayar ram 3gb tan aşagı ise 32 bit yukarı ise 64

performans ıcın işlemci hızında önemli en az 2,50 GHZ üstü olmalı bence 64 bit için

Home premınum yada pro vl kurabılırsın performans bakımından ikiside ıyıdır.bilgisayar ram 3gb tan aşagı ise 32 bit yukarı ise 64

performans ıcın işlemci hızında önemli en az 2,50 GHZ üstü olmalı bence 64 bit için

Hocam pc özelliklerini yazdım.Rica etsem forumda varsa link olarak yollayabilirmisiniz önerdiğiniz sistemi yanlış bişey indirmek istemiyorum.

Sitede bi düzüne sistem mevcut var yanlış bise kuracağını sanmam o yüzden dilediğini 64 sistemi indir kur gayet başarılı çalışmalar mevcut arkadaşların bu arada yakında bi 64 paylasicam

Yakın derken ne kadar yakın hocam :D

Evet farkındayım fakat herkesin çalışması bir olmuyor yani bilgisi tecrübesi farklı veya fazla olabiliyor o yüzden konu açma gereği duydum.

Yakın derken ne kadar yakın hocam :D

Evet farkındayım fakat herkesin çalışması bir olmuyor yani bilgisi tecrübesi farklı veya fazla olabiliyor o yüzden konu açma gereği duydum.

sadece guncel esd sız 64 bit netfrework 4,5,3 eklı sistemler aşagı yukarı 4,30 yada 4,45 gb kapasıteye sahıptır ki!

sistemi kurduktan sonra stabıl olması ıcın adobe paketleri-java-silverlıght-visual+ gibi ek yazılımları yuklemen gerekir 

Mümkünse sistemden bileşen çıkarılmamalı iso boyutunun yuksek sistemin şişirildigi anlamına gelmez

gayet

Hocam Mayıs ayının ama söylediğiniz özelliklere uyuyor.Nasıl ? 

http://www.tnctr.com/topic/281651-windows-7-performance-edition-mayys-x64/

Gaye başarılı bi çalışma guncellıgı o kadar onemlı degıl dersenız ındırebılırsınız ille benım sıstem olcak dıe bı kaıde yok ben fıkrımı soyledım

gayet

Gaye başarılı bi çalışma guncellıgı o kadar onemlı degıl dersenız ındırebılırsınız ille benım sıstem olcak dıe bı kaıde yok ben fıkrımı soyledım

Konuları açıldığı tarihe göre ayarlayınca bu sürümler çıkıyor.Benimde gözüme bu çarptı.Güncellemeyi nasıl olsa yapıcak ama güncelleyince sorun olur mu ?

Windows 10 RTM 10240 tavsiye edebilirim. Ay sonunda çıkan final rtm de aynı yapıda olacak bildiğim kadarıyla. Eğer kuşku duyarsanız ay sonunu beklersiniz, ama şimdiden de rahatlıkla kurup deneyebilirsiniz. Etkinleştirmeyi yapıp gerekli güncelleştirme & ekran kartı sürücüsünü vb yükledikten sonra hiçbir uygulamada sorun yaşamazsınız. 3 gündür kullanıyorum yeni kurdum, şu ana kadar en ufak bir sorunla karşılaşmadım. Etkinleştirmenin ardından güncelleme vb herşeyi sorunsuz yapabiliyorum. Oyun olarak şimdilik sadece fifa 15i kurdum, bir sıkıntı yok. Win 7ye göre genel stabilitenin arttığını, erişim sürelerinin biraz kısaldığını, sistemin bariz şekilde rahatladığını söyleyebilirim. Notepad ++ , winrar , idm, k lite kodek paketi vb birkaç kullandığım , katılımsız olarak kurduğum uygulamada da hiç sorun yaşamadım. Uyumluluk modunu dahi kullanmaya gerek kalmadı.

Win 8 & 8.1i ben de hiçbir zaman sevemedim, tekrar 7ye dönmüştüm. Çıktığından beri 7 yi kullandım. Windows 10 istemezseniz orijinal msdn iso olan bir Windows 7 Ultimate x64 sürümünü yüklemenizi tavsiye ederim.

En temizi modifiyesiz orijinal iso kullanmak. Bileşen ekleme-çıkarma yapılan işletim sistemlerinde bir süre sonra verim azalabilir, sorun çıkarma ihtimali artabilir. Daha fazla performans almak , ince ayar yapılmış modifiyeli işletim sistem kullanmakla mümkün olmaz. Donanımınızın gücü neyse, stabilitesi neyse onu alırsınız. 3 lük sistemden 5 performans alamazsınız yani. Giriş seviyesi bir sisteminiz var. Temiz sistem kurulumuyla pek birşey değişmez. Oyunarda fps artışı yaşamazsınız. Sadece sistem rahatlamış olur, temiz başlangıç yapmış olursunuz o kadar. Çok sık format atıp sistem kurmak da iyi birşey değil. 

Valla i5 2320 3.00 ghz, 6 gb ddr ram a birçok sistem indirip kurdum, birçoğunda da sorun yaşadım, biri 6 gb lık ramı 3.47 gösteriyor, öbüründe modifiyelerden kaynaklı bazı proğramları çalıştırmada hatalar yaşıyorum vs. vs. şu an onbuka nın hazırlamış olduğu performance versiyonunu indiriyorum bakalım o nasıl olacak.

Valla i5 2320 3.00 ghz, 6 gb ddr ram a birçok sistem indirip kurdum, birçoğunda da sorun yaşadım, biri 6 gb lık ramı 3.47 gösteriyor, öbüründe modifiyelerden kaynaklı bazı proğramları çalıştırmada hatalar yaşıyorum vs. vs. şu an onbuka nın hazırlamış olduğu performance versiyonunu indiriyorum bakalım o nasıl olacak.

birçok sistem indirip kurdum deyince başkalarını zan altında bırakıyorsun burda çok güzel sistemler yapan arkadaşlar mevcut bana hiçkimse bu modıfıyeyı neden yaptın deyıp serzenişte bulunmadı

sonuçta saaatlerini harcayıp upload yapan bi düzine dostumuz var

Yani önceliğim Windows 7 tavsiye edebiliceğiniz x64 bir sistem varmı ?

win 7 home premium 64 bit kullan derim. üst sürümleri olan pro, ultimate ve enterprise kullanmayacağın bir çok özellik default olarak geldiği için bana göre bu versiyonları kurman gereksiz olacaktır. aşağıdaki tabloda bunu kendinde görebilirsin:

167444-windows7_editions_guide_original.

home pre birçok açıdan uygun ama ekrandaki listede desteklediği özellikler var.. eğer pro kısmında olan bir özellik istemiyorsanız home pre kullanabilirsiniz

bu arada windows ların hepsinde default çalışan servisler var

misal parental kontrol.. ağ tarayıcısı ve ev ağı desteği (evde çok bilgisayar yok ise) ; yazıcı spooler servisi(yazıcınız yok ise); windows searchindexer.exe ki bu exe yi kapatsanız bile servis arka planda her şekilde çalışıyor. microsoft bunu özellikle servislerden kapatsanız bile takmıyor. taskman a gelmiyor servis ama disklerin durduk yere dip kazınma durumundan anlıyorsunuz... ikincil oturum açma,,, uzak erişim ve bağlantıları...... gibi birçok servis var.. kapatabileceğiniz

birde şu özellikler var

kasa içinde mümkün mertebe 2 diskiniz olsun.

1. si sadece windows ve (zorunlu insalla) gerekli programları yükleyeceğiniz sistem diski

2. si ise hem portable programları hemde dökümanları - video ları - resimleri... gibi dosyaları bulunduracağınız disk

mümkün mertebe portable yazılımları kullanmanızı tavsiye ederim. son dönemde birçok program bunu yapabiliyor. bahsettiğim gerçek portable yazılımlar sanal sistem destekli portable lar değil.

3. disk neden kullanmayın veya 1 disk..

1 diskli isstemde hem dosya güvenliğiniz - partition güvenliğiniz ve aynı diskde hem OS performansını hemde dosya okuma performansını sağlayamazsınız. isterseniz piyasadaki en yüksek yazma okuma hızına sahip ssd bile olsa. belge-dosyalarınızı 2. bir diskde bulundurmanız avantaj olur

3 diskli veya daha fazla disk li sistemlerde ise bu seferde işletim sistemi disk erişim ve yönetimini dağıtacak. siz ilk planda bu bahsettiğimi göremeyebilirsiniz ama zaman içinde açılan dosya sayısı ve bölünmüş dosya sayısı fazlalaştıkça belli olur

eğer dosya sayınız çok fazla veya çok aşırı disk alanına ihtiyacınız var ise hardware i ayrı olan ve network bağlantılı adına genel olarak NAS (network attached storage) dediğimiz hardware i kullanmanız avantaj sağlar. çünki dosya ve disk performansını kullandığını Hardware/OS a değil diğer hardware vermiş olacaksınız. NAS larında wifi destekli modelleri olduğu gibi lazım olmadıkça ASLA NAS ları wifisini aktif etmeyin. çevremizde bol miktarda lamer var :)

başarılar

Windows 10 RTM 10240 tavsiye edebilirim. Ay sonunda çıkan final rtm de aynı yapıda olacak bildiğim kadarıyla. Eğer kuşku duyarsanız ay sonunu beklersiniz, ama şimdiden de rahatlıkla kurup deneyebilirsiniz. Etkinleştirmeyi yapıp gerekli güncelleştirme & ekran kartı sürücüsünü vb yükledikten sonra hiçbir uygulamada sorun yaşamazsınız. 3 gündür kullanıyorum yeni kurdum, şu ana kadar en ufak bir sorunla karşılaşmadım. Etkinleştirmenin ardından güncelleme vb herşeyi sorunsuz yapabiliyorum. Oyun olarak şimdilik sadece fifa 15i kurdum, bir sıkıntı yok. Win 7ye göre genel stabilitenin arttığını, erişim sürelerinin biraz kısaldığını, sistemin bariz şekilde rahatladığını söyleyebilirim. Notepad ++ , winrar , idm, k lite kodek paketi vb birkaç kullandığım , katılımsız olarak kurduğum uygulamada da hiç sorun yaşamadım. Uyumluluk modunu dahi kullanmaya gerek kalmadı.

Win 8 & 8.1i ben de hiçbir zaman sevemedim, tekrar 7ye dönmüştüm. Çıktığından beri 7 yi kullandım. Windows 10 istemezseniz orijinal msdn iso olan bir Windows 7 Ultimate x64 sürümünü yüklemenizi tavsiye ederim.

En temizi modifiyesiz orijinal iso kullanmak. Bileşen ekleme-çıkarma yapılan işletim sistemlerinde bir süre sonra verim azalabilir, sorun çıkarma ihtimali artabilir. Daha fazla performans almak , ince ayar yapılmış modifiyeli işletim sistem kullanmakla mümkün olmaz. Donanımınızın gücü neyse, stabilitesi neyse onu alırsınız. 3 lük sistemden 5 performans alamazsınız yani. Giriş seviyesi bir sisteminiz var. Temiz sistem kurulumuyla pek birşey değişmez. Oyunarda fps artışı yaşamazsınız. Sadece sistem rahatlamış olur, temiz başlangıç yapmış olursunuz o kadar. Çok sık format atıp sistem kurmak da iyi birşey değil. 

Yeni sürüm çıkmış fark ettim ama RTM olanını göremedim.Aslında çok tez canlıyımdır bu konularda yani beklemeden indirir yüklerim karıştırırım.Bu sefer beklentilerimi biraz yüksek tuttum sanırım ki o yüzden pişman olmak istemiyorum.Yani biraz daha bekliycem sanırım eğer kafama eserse yüklerim :) Bu arada yorumun için teşekkür ederim :)

Windows 7 kullanacağına xp 64 bit kur kardeş. Eski oyunların hiçbirinde problem yaşamazsın. Forumda Türkçeleştirilmiş XPSP2 X64 var. Hadi windows 10U geçtim. Windows 8.1 Embedded Endustry pro kurmuyorsan. Senin en kolay kullanabileceğin sistem xp sp2 x64 olmalı.

2. harddiskimde EOS Compucon 3 için kurdum. Makine uçak gibi. Herhalde oyunlarda hiç problem çıkarmaz.

Edited by ersur