Jump to content

Svchost.exe Sorunu?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

bilgisayarım demin birden kapandı. nedenine baktım svchost.exe system windows dosyası %50 cpu harcıyor. zorlandığından aşırı ısınıp kapandı muhtemlen. google daki çözümleri denedim hızlı başlatmayı falan durdurdum banamısın demedi. görev yöneticisinde başka svchost.exe lerde var ama onlar işlemci harcamıyor. konum olarak sysem32 de sadece bir tane olması gerktiği gibi. virüs de görünmüyor.

bunu nasıl halletcem. bu akşam başladı bu sorun. saolun.

bir bu eksikti. araştırdım herkes kesin çözüm demiş ama bir sürü ayrı şey söylemiş. kimi donanımlarını bile komple değiştirmmiş :) düne kadar bu sorun yoktu nerden çıktı bu ya? devamlı %50 cpu kullanıyor. zaten zayıf bilgisayar. yokmu yardımcı olacak?bi kaç müzik dinledim farklı olarak listeye eklenenleride sildim yine aynı. başka değişik bir şey yapmadım. öyle ise nerden çıktı bu?

işin iyi tarafı bir şey çalıştırdığımda svchost exe nin yüzdesi orantılı olarak düşüyor. ne işse?

güncelleştirmeler çoktandır zaten uyarı vermiyor. win 10 u yüklemedim diye küstü galiba :) ama denetle ancak yükleme kararını bana bırak modunda idi. kapatayım bakalım ama daha önce güncelleştirmeler açıkkende bu sorun yoktuki..?

windows update yi kapatmakda işe yaramadı. bilgisayarın ilk açılışında sıfır gibi sonra herşey rayına oturunca yine %50 cpu işgal ediyor. bir şey çalıştırıncada o oranda düşüyor yüzde olarak. eset s s ile system 32 yi taradım. advan.systemcare ile bakım yaptım yine aynı.

aslında mantıken bir şey çalıştırınca ters orantılı olarak o kadar düşüyorsa mantıken sorun yok gibi.. ? ama bir kaç gün önce böyle bir şey yoktu. ancak cpu yu %100 yapıp bilgisayarın kapanması ile araştırınca ilk defa ortaya çıktı , gördüm.

Verdiğim konudaki çözüm önerilerimi deneyebilirsiniz...

Konu: http://www.tnctr.com/topic/284843-svchostexe-ram-kullanymy/

Büyük ihtimalle "Müşteri Deneyimi Programı"na katılmış olmanızdan kaynaklanıyor... Bir çok pc de karşılaştım.

o nedir? bilerek öyle bir şey yapmadım ama..? program yüklemelerinde genelde ek yüklemelere dikkat eder ve onlardan kaçınırım.

bilgisayarı bir önceki açışımda sorun halolmuştu updateleri kapatmaktanmı bilmiyorum. ama daha önce windows update açıkken de böyle bir sorun yoktu bir kaç gündür çıktı ortaya.

karspersky yi denedinizmi ondan sonra bakın bakalım nasıl

valla googla dan araştırmama göre kimisi komple donanımı değiştirmiş yine aynı şey olmuş :) yani kesin çözüm yazan başlıklara bakıyorum güya kimide uzman kişiler bir sürü neden yazmışlar. hangi birini deneyecem şaşırdım.

yalnız bende bir fikir uyandı. dedim ya yukarıda bir arkadaşın önerisi ile updateleri kapatınca bir dahaki pc yi açışımda durmuştu. bu bağlamda; benim bilgisayar sürekli kendiliğinden win 7 den win 10 a yükseltmeye girişiyordu.  bende her seferinde engelledim yükseltmeyi ve nasıl olduysa güncelleştirmelerde 1985 mb lık win 10 yükseltmesi dururken kendiliğinden yükseltmeyi kesti ama ondan sonrada başka güncelleştirmeler var diye hiç uyarı vermedi. yani yeni güncelleştirmeler olduğunu görüyorum elle açınca ama sistem tepsisinden uyarı vermiyor eskisi gibi.

işte arkadaşın demesi ile güncelleştirmeleri kapatınca bu sefer açtığımda güncelleştirmeleri denetlemeye girişiyor ve saatlerce bekliyor denetleyip duruyor. haliyle svchost exe de yine aynen %50.

yani sonuç olarak sorun bir neden veya sorundan dolayı arka planda denetlemenin sürerkli olması olabilirmi????  çözümde bu denetlemenin normale döndürülmesi olabilirmi? ama nasıl??

winsows update uygulamasından seçeneklerden durmadı bende hizmetlerden devredışı bıraktım anında durdu :)

sorun windows update ile ilgili bu açıkta nasıl halledicez onu bilmiyorum...?

Edited by abdülhey

o nedir? bilerek öyle bir şey yapmadım ama..? program yüklemelerinde genelde ek yüklemelere dikkat eder ve onlardan kaçınırım.

bilgisayarı bir önceki açışımda sorun halolmuştu updateleri kapatmaktanmı bilmiyorum. ama daha önce windows update açıkken de böyle bir sorun yoktu bir kaç gündür çıktı ortaya.

O pc ve pcdeki hareketleri raporlayacak microsoft a gönderilen raporlama sistemidir. Tüm isteğe bağlı güncelleştirmeleri yüklediğiniz de bu gibi sorunlar çıkabiliyor. (windows 10 a yükseltme güncelleştirmesi gibi) Görev zamanlayıcıdan bakın fazladan çalışan görev varmı? pc 10 dk kadar çalıştıktan sonra en fazla 3 tane görev akif durumdadır. ekstradan herhangi bi program zamanlamadıysanız. Virüs taraması yapıpda herhangi bi enfekte olma durumu yoksa şayet Windows Update ve Aktif Görevlerden kaynaklanan sorun yaşıyorsunuz...

Görev Zamanlayıcı'dan "Application Experience" "Autochk" "Customer Experience Inprovement Program" "DiskDiagnostic" ve "Maintenance" görevlerini önce sonlandır deyip sonra devre dışı bırakın. Pc baya rahatlayacaktır.

Not: bu görevler sistem boşta iken çalışır. İlk pc açılışında veya belli bir süre yukarıda bahsettiğim görevler aktif olmaz.

Edited by zTRn

O pc ve pcdeki hareketleri raporlayacak microsoft a gönderilen raporlama sistemidir. Tüm isteğe bağlı güncelleştirmeleri yüklediğiniz de bu gibi sorunlar çıkabiliyor. (windows 10 a yükseltme güncelleştirmesi gibi) Görev zamanlayıcıdan bakın fazladan çalışan görev varmı? pc 10 dk kadar çalıştıktan sonra en fazla 3 tane görev akif durumdadır. ekstradan herhangi bi program zamanlamadıysanız. Virüs taraması yapıpda herhangi bi enfekte olma durumu yoksa şayet Windows Update ve Aktif Görevlerden kaynaklanan sorun yaşıyorsunuz...

Görev Zamanlayıcı'dan "Application Experience" "Autochk" "Customer Experience Inprovement Program" "DiskDiagnostic" ve "Maintenance" görevlerini önce sonlandır deyip sonra devre dışı bırakın. Pc baya rahatlayacaktır.

Not: bu görevler sistem boşta iken çalışır. İlk pc açılışında veya belli bir süre yukarıda bahsettiğim görevler aktif olmaz.

bakın görev zamanlayıcısında bahsettiğiniz görevlerin hiç biri yok. gerekli şeyi yazdım ben.

sorun windows update ile ilgili bu kesin. çünkü update uygulamasından kapattım olmadı ama hizmetlerden  kapatınca anında durdu. tek fark olarak önerilen güncelleştirmeleride aynı şekilde ver in tikini kaldırdım şimdi birde böyle denicem. olmazsa windows update uygulamasında bir sorun var yukarıda da anlattım neler olduğunu. windows update kaldırılıp yeniden yüklenebiliyormu? onu deneyebilirim mesela.

Windows Uptade kaldırılamaz, ama devre dışı bırakılabilir. Hizmetlerden halletmişiniz zaten. Ama Update onarım ve güvenlik çözümleri sunar bunu biliyosunuzdur zaten Updateyi kapatmamanızı öneririm. ama isteğe bağlı güncelleştirmeleri yüklemeyebilirsiniz ama önceden yüklediğiniz için sorunlar devam edecektir. Siteden güncel bi sistem indirin onla format atın. Kurduğunuz sistemle alakalı da olabilir.

Windows Update sorun gidericiyi çalıştırmak için;

http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/troubleshoot-problems-installing-updates#1TC=windows-7

Benim tüm önerebileceklerim bunlar. Kolay gele...

Edited by zTRn

Windows Uptade kaldırılamaz, ama devre dışı bırakılabilir. Hizmetlerden halletmişiniz zaten. Ama Update onarım ve güvenlik çözümleri sunar bunu biliyosunuzdur zaten Updateyi kapatmamanızı öneririm. ama isteğe bağlı güncelleştirmeleri yüklemeyebilirsiniz ama önceden yüklediğiniz için sorunlar devam edecektir. Siteden güncel bi sistem indirin onla format atın. Kurduğunuz sistemle alakalı da olabilir.

Windows Update sorun gidericiyi çalıştırmak için;

http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/troubleshoot-problems-installing-updates#1TC=windows-7

Benim tüm önerebileceklerim bunlar. Kolay gele...

evet o linkteki fix i yükleyip sadece denetleyi seçerek güncelleme denetlemesi yaptım ve dediğim gibi önerilen güncelleştirmelerinde tikini kaldırdım ama 1 saat denetledi durdu bitmedi bende en sonunda kızıp pc yi kapattım galiba format yolu gözüktü. e partında da win 10 yüklü.  c xp,  d win 7,  e win 10 şeklinde. aynı parta win7 yüklesem win 10 sorun çıkartırmı başlangıç seçeneklerinde falan?

http://www.tnctr.com/topic/137321-svchostexe-%100-kullanyyor-virus-coezumu/

İşine yarayabilir.

virüs olduğunu sanmıyorum. windows update ile ilgili bir sistem yanlış çalışması bence. güncelleme denetlemesini çalıştırdığımda denetleme bir türlü bitmiyor oysa yüklememiş en fazla 15 civarı güncelleme vardı daha önceden. 1 saat denetliyor hala devam ediyor. bir dahaki pc yi yeniden başlatmamda ise windows güncel diyor.

ancak hizmetlerden windows update yi devre dışı yapınca sorun ortadan kalkıyor.

xp partına baktım orda tam tersi %50 den başlayıp sıfıra iniyor. formattan başka çare yok gibi.

işin garibi ise güncelleştirmelerin en son denetlendiği tarih 13.9 ama yüklü güncelleştirmelerde 14.9 da yüklenmiş 3 güncelleme var.

güncelleştimeleri cmd den durdurup yeniden başlattım ve kayıtlar silindi ama denetleme yine aynı. sorun gidermedende denedim yine orda da aynı bir şey olmadan denetleyip duruyor saatlerce. en temizi format galiba. win 10 e partında. bu durumda d ye win 7 kurmaya izin veriyormu? onbuka nın 1.5 yıl önceki sistemi var. yoksa yeniden fazla oynanmamış yeni tarihli bir win 7 sp1 ultimate 32 bit mi indirip kurmamı tavsiye edersiniz? hangisini?

evet o linkteki fix i yükleyip sadece denetleyi seçerek güncelleme denetlemesi yaptım ve dediğim gibi önerilen güncelleştirmelerinde tikini kaldırdım ama 1 saat denetledi durdu bitmedi bende en sonunda kızıp pc yi kapattım galiba format yolu gözüktü. e partında da win 10 yüklü.  c xp,  d win 7,  e win 10 şeklinde. aynı parta win7 yüklesem win 10 sorun çıkartırmı başlangıç seçeneklerinde falan?

Evet boot seçeneklerinin bozulma ihtimali yüksek... cmd ekranında "sfc -scannow" komutunu uygulayarak sistem dosyalarını onarmayı denediniz mi?

ayrıca çok sayıda güncelleme olduğundan denetlemesi baya uzun sürebilir. Bu pc performasına bağlı. Çünkü güncellemelerin listesini oluşturabilmek için veri yaratıyo windows update. (C:\Windows\SoftwareDistribution\DataStore\DataStore.edb 432 mb temsili)

Formattan kurtulmanın yolu var elbette yüklediğiniz programlar ve ayarlar gider ama boot seçenekleriniz bozulmaz. Tecrübeli bi kullanıcı olmadığınız için çözümü hem zor hemde uygulama yapamacağınız için bunu size anlatmam yersiz olur. ayrıca çeşitli bi kaç programa ihtiyacınız olacak.

Edited by zTRn

Görev yöneticisinden hizmetlere girip tüm kullanıcının işlemlerini göster'e tıklayın. Hangisinin işlemciyi kullandığını bulup o servise sağ tıklayıp, hizmetlere git seçeneğine tıklayıp. O hizmetin çalışmasını durdurun fakat yeniden çalışmaya başlayacaktır bunun içinde bilgisayar yönetimindeki hizmetlerden o programın çalışmasını kalıcı olarak durdurabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce internetten combofix programını indirip sisteminizi combofix ile taratınız. Daha sonra bu işlemi yapınız.. Kesin sonuç verecektir.

Edit: Bir de işlemciyi sabit %50 kullanan bir hizmet daha var TrustedInstaller.exe diye ona bir bakın büyük ihtimalle o da olabilir. O hizmet aynı zamanda Windows Update'in hizmetidir, ve güncelleme denetlerken ram'i aşırı derecede kullanıyor.

Edited by anilguleryuz

aklıma bir çözüm geldi: svchost system 32 de bir tane var zaten. onu win7 sp1 i normal çalışan biri bana update edip yollasa xp yi açıp ordan değiştirsem onunla olmazmı?

daha önceden böyle bir sorunu bu şekilde aşmıştım. olmazmı?

EDİT: sfc -scannow ile sistem dosyası onarması yaptım. "windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu ve başarıyla onardı. ayrıntılar windows, logs, cbs, cbs.log dosyasına eklendi. sistem dosyası onarım değişiklikleri bir sonraki yeniden başlatmadan sonra etkin duruma gelir."  dedi restart yaptım ama yine aynı. bu arada sistem tepsisine win 10 yükseltme simgesi yeniden geldi. fark olarak. birde svchost un cpu tüketimi aynı ama bellek harcaması çok düştü. şu an 45 kb falan.

dediğim gibi biri win 7 sp1 inin normal çalışan system 32 deki svchost dosyasını gönderse benimki ile değiştirsem olmazmı?

Edited by abdülhey

dediğim gibi biri win 7 sp1 inin normal çalışan system 32 deki svchost dosyasını gönderse benimki ile değiştirsem olmazmı?

Selam

İstediğiniz dosyayı aşağıdaki linkten alabilirsiniz..

Ek olarak Windows 10 svchost dosyasını da ekledim. Ayrıca; her ikisinede Networking-MPSSVC-Svc klasörünü mevcut ve içindeki DLL dosyasını da ekleyin veya eklemeyin. Karşılaştırmakta fayda var.

Not: sizdeki çalışan svchost dosyasının adı scvhost olmasın? Eğer öyleyse kesin virüs. Şaşırtıcı bir virüs dosyasıdır bu.

Kolay gelsin..

Link: https://yadi.sk/d/AmbeAsY1j8Btu

Selam

İstediğiniz dosyayı aşağıdaki linkten alabilirsiniz..

Ek olarak Windows 10 svchost dosyasını da ekledim. Ayrıca; her ikisinede Networking-MPSSVC-Svc klasörünü mevcut ve içindeki DLL dosyasını da ekleyin veya eklemeyin. Karşılaştırmakta fayda var.

Not: sizdeki çalışan svchost dosyasının adı scvhost olmasın? Eğer öyleyse kesin virüs. Şaşırtıcı bir virüs dosyasıdır bu.

Kolay gelsin..

Link: https://yadi.sk/d/AmbeAsY1j8Btu

çok saol kardeşim. hayır ismi normal ve system 32 de zaten sadece bir tane.

yalnız sistem dosyası onarımından sonra güncelleme denetlemeside düzeldi. fakat bu istemediğim lanet isteğe bağlı güncelleştirmelerdeki 1985 mb lık win 10 yükseltmesi yine geldi. ve onun tikini kaldırıp diğer güncelleştirmeleri yüklemek istediğimde o yüklenmeye başlıyor öne geçiyor nasibetsiz :) şimdi svchost u düzeltsek bu seferde bu sorun devam edecek ve güncellemeleri yükleyemicem. bunu nasıl halletcem ? :) hatta formatta atsam svchost düzelse bile bu win 10 yükseltme zorbası yine gelirmiki? :)

EK: zorda olsa değiştirdim xp den. ama win 7 windows başlatılıyor dan sonra siyah ekran ve sadece maus  ta kalıyor. allahtan yedeğini almıştım geri dönücem şimdi. bu arada sadece svchost u değiştirdim.

ed: eski svchosta geri dönünce açıldı bilgisayar ama bu sefer %50 yi de geçti :) %70-80 amannn.yoruldum yav. en sağlamı formatı denemek galiba.

Edited by abdülhey

Kardeş motunun bir windows paylaşımı vardı. İstersen bir onu dene windows 10 güncellemesini falan kaldırmıştı. Yada orjinal el değmemiş msdn sürümünü yükle büyük ihtimalle senin windowsun modifiyeli o yüzden bu sorunları yaşıyor olabilirsin. Bende orjinal el değmemiş windows 7 ultimate msdn sürümü var hem x86 hem x64 bit olmak üzere istersen eve gittiğimde yüklemeye başlayabilirim. Ama upload etmek epey bir zaman alacak haberin olsun :)

çok saol kardeşim. hayır ismi normal ve system 32 de zaten sadece bir tane.

yalnız sistem dosyası onarımından sonra güncelleme denetlemeside düzeldi. fakat bu istemediğim lanet isteğe bağlı güncelleştirmelerdeki 1985 mb lık win 10 yükseltmesi yine geldi. ve onun tikini kaldırıp diğer güncelleştirmeleri yüklemek istediğimde o yüklenmeye başlıyor öne geçiyor nasibetsiz :) şimdi svchost u düzeltsek bu seferde bu sorun devam edecek ve güncellemeleri yükleyemicem. bunu nasıl halletcem ? :) hatta formatta atsam svchost düzelse bile bu win 10 yükseltme zorbası yine gelirmiki? :)

EK: zorda olsa değiştirdim xp den. ama win 7 windows başlatılıyor dan sonra siyah ekran ve sadece maus  ta kalıyor. allahtan yedeğini almıştım geri dönücem şimdi. bu arada sadece svchost u değiştirdim.

ed: eski svchosta geri dönünce açıldı bilgisayar ama bu sefer %50 yi de geçti :) %70-80 amannn.yoruldum yav. en sağlamı formatı denemek galiba.

Selam

Windows 10'a yükselme yapmamak için aşağıdaki linklerde bazı detaylar var. İsterseniz bunları bir okuyup, uygulamalarını gerçekleştirin. Umarım işinize yarayacaktır.

Kolay gelsin..

Linkler:

http://8.enpedi.com/2015/06/windows-7-ve-8-bildirim-alanndan-get.html

http://www.sordum.net/21354/windows-10-u-alin-uyarisini-kaldiralim-veya-cikartalim/

saolun emekleriniz için. yalnız ben daha önceden rezerve ettiğimden uyarı değil 1985 mb lık yükseltme var güncelleştirmelerde. o yüzden diğer güncelleştirmeleri yüklemek istesem bile o yüklenmeye başlıyor öne geçiyor. yani sorun sadece rezerve uyarısı değil. 1.5 yıl önce yüklemişim bu win 7 ulitimate sp1 i onbuka nın esd li 15 nisan 2014 deki çalışması fazla oynanmamış dvd si duruyor yine onu yüklücem.

ED: evet yükledim ve şimdilik herşey haloldu. yedek falan hikaye en güzeli temiz format. :) ilgilenen arkadaşlara şükranlarımı sunarım. win 10 partınıda sildim format atarken boot ta falan sorun yok.win 7 nin yanında win 10 hikaye bence. win 7 herşeyi insiyatifine sunuyor istisnalar hariç. win 10 ise daha kurulumda güncelleme insiyatifi bile sunmuyor ve çoğu şeyi gizlemiş açıklamıyor. win 8 de pek hoşuma gitmemişti daha hiç denemedim bile.

Edited by abdülhey

edit: ön belleğe alınan ve birden boşalmayan şeyler olduğunda oluyor galiba . demin virüs programı yükledim ilk tarama yaptı. svchost exe de bellekde taramadan sonra bile acaip şişti. yinemi oluyor diye korktum firefox 4 sekme 400 kb svchost 500 kb civarı oldu. sonradan yeniden başlatıp denedim bu sefer herşey normaldi. şu anda aynı durumda cpu %5  toplam bellek kullanımı %35

formatta tam çözüm getirmedi. tüm sistemin elektirğini kesip uzun süre sonra açınca hiç bir şey çalıştırmasam bile yine aynı oluyor. oysa fazla çalışan hizmette yok.

svchost exe %50 cpu harcıyor yine ama bellek kullanımı bu sefer daha çok arttı 500 -600 kb oluyor. 1x2gb dual kit kinston bellek var belleğin 1410 mb ı işlemde görünüyor hiç bir şey yapmazken ne oluyor bilmiyorum. ancak pc yi yeniden başlatınca düzeliyor. varmı bilgisi çözümü olan?