Jump to content

Windows 10 çözünürlük Ayarı

Scaletta
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Yeni PC aldım her şeyi kurdum fakat ekran çözünürlüğünü halledemedim. Ekran kartının güncel sürümünü indirip kurdum fakat her türlü çözünürlüğü denesem de bir türlü sorunu çözemedim. Normalde yazılar yüksek çözünürlüklü olurken bende şuanda çok kötü bi halde, en iyisi ss atayım daha net anlarsınız. Yardımlarınızı beklemekteyim. 

Adsız.png

Çözünürlük ile alakalı görünmüyor sanki :)

Muhtemelen yazı tipi ile alakalı olabilir.

Spoiler

at8y4zyc.png

Diğer tahminler:

- Ekran kartı sürücüsü yüklü ancak DirectX paketleri eksik olabilir güncellemek sorunu çözer.

- DirectPlay ve .NetFramework 3.5'i de -program ekle kaldır üzerinden windows özelliklerini aç sekmesine tıklayarak ilgili yerleri tikleyip sisteminize entegre edin ATI veya Nvidia ekran kartları bu eklentilere bazen ihtiyaç duymakta performans,görüntü ve renklerde detaylara fps kalite artışlarında etkileri olacaktır.

- Zayıf ihtimal olsada,bazen BIOS üzerinden "PCIExpressx16" ekran kartları için dahili onboard görüntü arabirimleride dahil olmak üzere,her anakart modeline göre değişiklik gösterebilir,ince ayarların yapılmasıda orn:Ekran kartı 1GB,ancak anakart üzerindeki kullanım ayarı gibi düşük olabilir,ekran kartının ön bellekleme ayarlarında değişiklikler var ise,renk,çözünürlük performans düşüşleri gibi problemlere sebebiyet vermekte bios ekran kartı ayarlarınında gözden geçirilmesi gerekebilir.

Kolay gelsin. 

9 saat önce, forjest yazdı:

Çözünürlük ile alakalı görünmüyor sanki :)

Muhtemelen yazı tipi ile alakalı olabilir.

Reveal hidden contents

Please register to see this content.

Diğer tahminler:

- Ekran kartı sürücüsü yüklü ancak DirectX paketleri eksik olabilir güncellemek sorunu çözer.

- DirectPlay ve .NetFramework 3.5'i de -program ekle kaldır üzerinden windows özelliklerini aç sekmesine tıklayarak ilgili yerleri tikleyip sisteminize entegre edin ATI veya Nvidia ekran kartları bu eklentilere bazen ihtiyaç duymakta performans,görüntü ve renklerde detaylara fps kalite artışlarında etkileri olacaktır.

- Zayıf ihtimal olsada,bazen BIOS üzerinden "PCIExpressx16" ekran kartları için dahili onboard görüntü arabirimleride dahil olmak üzere,her anakart modeline göre değişiklik gösterebilir,ince ayarların yapılmasıda orn:Ekran kartı 1GB,ancak anakart üzerindeki kullanım ayarı gibi düşük olabilir,ekran kartının ön bellekleme ayarlarında değişiklikler var ise,renk,çözünürlük performans düşüşleri gibi problemlere sebebiyet vermekte bios ekran kartı ayarlarınında gözden geçirilmesi gerekebilir.

Kolay gelsin. 

Dediklerini harfi harfine yaptım fakat maalesef olmadı. Acaba son dediğinle alakalı bir durum olabilir mi ki?

8 saat önce, dj sms yazdı:

Sistem özellikleri ve monitör nedir?

i5 6500, 8GB Ram, GTX 750ti. Monitörde LG Flatron w1954s.

4 dakika önce, dj sms yazdı:

Çözünürlük zaten düşük bu monitörde 1440x900, maximum bu ayarı kullanabilirsin. FullHD kullanamazsın. Almadan evvel danışsaydın keşke.

Please register to see this content.

Bunu zaten çok önceden almıştım. Şimdi sadece yeni kasayı taktım o kadar yani. Eski sistemde de bu monitörü kullanıyordum ve düzgün bir biçimde gösteriyordu. Şimdi ise çözünürlüklerden 1440x900 seçemiyorum olmadığı için, bu yüzden de 1280x1024 kullanıyorum ve böyleykende haliyle ekran yana doğru genişlemiş bir vaziyette. Bir yerde bi sıkıntı var fakat anlayamadım gitti.

Ekranı nereye bağladın? DVI-D portuna bağla bağlı değilse, tekrar dene. Monitör VGA ise dönüştürücü kullan.

DVI to VGA. Olmadı sürücüleri kaldır DDU ile sonra sürücü yükleme işini Windows 10 güncellemelerinden yaparak deneyebilirsin.

indir.jpeg

Edited by dj sms

4 dakika önce, dj sms yazdı:

Ekranı nereye bağladın? DVI-D portuna bağla bağlı değilse tekrar dene. VGA kullanıyorsan dönüştürücü kullan.

DVI to VGA.

indir.jpeg

Çözdüm, sağol yinede. Sorun tamamen çözünürlükten kaynaklıymış. Dediğim gibi benim ekranın olan çözünürlükleri Windows 10'da bulunmuyordu. Nvidia çözünürlük oluşturucuyla 1440x900 yaptım ve her şey yerine geldi.

Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim :)

• Like 1