Jump to content
TNC-TR
karadurak

Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable

Recommended Posts

17 saat önce, f4r4s yazdı:

Hocam iyi çalışmalar. Projenizi başka belleklerde denedim sorunsuz kullanıyorum çok teşekkür ederim ancak. 128 gb kingston belleğe her iki çalışmanızı attığımda sürekli başarısız oluyorum. 2 soruma bir bakıp yanıt verebilir misiniz ?
1-Bir önceki sürümünüzün belleğe atmak istediğimde partition managament sayfası gelmekte ve işlem başarısız olmakta. Bu gelen ekranda ne yapmamız gerekmektedir. 

-Efi Desteğini3'lü dağtım yerine  Tek disk yapıp denediğimde boot edebiliyorum ancak dosya sistemi fat32 kaldığı için iso dosyalarını atamıyorum boyut kısıtlamasından dolayı. Fat32 den ntfs convert ettiğimde ise bazı sektörlerde sorun oluşuyor dosyalara erişemiyor veri dosyası bozuk hatası alıyorum.
2-Son güncellediğiniz çalışmayı deneyeyim dedim. .tib dosyasını attığımda da "missing operation system" hatası vermekte.  Menü güncelleme yapmak istediğimde de bellek raw haline dönüşmekte. 

Bu iki sorunun çözüm önerileriniz nedir ?
Şimdiden teşekkürler.

Farklı bir pc'de deneyin. iso içerisine kendiniz birşeyler kattıysanız boyut arttıgı için de bu hatayı verebilir.

Son verdigim sistemi acronis ile recovery yapacaksınız. wepe ile degil.

20 saat önce, f4r4s yazdı:

Hocam iyi çalışmalar. Projenizi başka belleklerde denedim sorunsuz kullanıyorum çok teşekkür ederim ancak. 128 gb kingston belleğe her iki çalışmanızı attığımda sürekli başarısız oluyorum. 2 soruma bir bakıp yanıt verebilir misiniz ?
1-Bir önceki sürümünüzün belleğe atmak istediğimde partition managament sayfası gelmekte ve işlem başarısız olmakta. Bu gelen ekranda ne yapmamız gerekmektedir. 
l3NdOQ.png
YqVOEj.png
8PXNLk.png
-Efi Desteğini3'lü dağtım yerine  Tek disk yapıp denediğimde boot edebiliyorum ancak dosya sistemi fat32 kaldığı için iso dosyalarını atamıyorum boyut kısıtlamasından dolayı. Fat32 den ntfs convert ettiğimde ise bazı sektörlerde sorun oluşuyor dosyalara erişemiyor veri dosyası bozuk hatası alıyorum.
2-Son güncellediğiniz çalışmayı deneyeyim dedim. .tib dosyasını attığımda da "missing operation system" hatası vermekte.  Menü güncelleme yapmak istediğimde de bellek raw haline dönüşmekte. 
o0NjOX.png

Bu iki sorunun çözüm önerileriniz nedir ?
Şimdiden teşekkürler.

İllaki WEPE ile kurulum yapacaksanız WIN10 64bit bir bilgisayarda deneyiniz...WIN7 olan bir makinede denemeyin! WEPE üzerinden sistem yüklemeyi tavsiye etmem; en mantıklısı Acronics 2016 yı kurun ve TIB dosyasından sistemi RESTORE ediniz

VİDEO=https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiyRFVCX2g3S0NjaUU

Edited by crasadure

Hocam WEPE de kurmadım zaten. O ilk resimler km boot projesinin ilk hali içindi. Acronis 2017 de imagi belleğe atıyorum sorun alıyorum.

GRUB2 'ye SECURE BOOT (güvenli önyükleme) ve Dosya Yöneticisi desteği..

LİNUX ve türevlerini direk iso'dan kurulumsuz çalıştırın. Yakında....

2017-01-09_180659.png

2017-01-09_180721.png

2017-01-09_180742.png

• Like 5

Karadurak hocam sistemi güncelliyorsun galiba genel bir güncellememi olacak yani şu ana kadarki sorunların giderildiği ve yeniliklerin eklendiği bir güncellememi 

Şimdi, keskinasil yazdı:

Karadurak hocam sistemi güncelliyorsun galiba genel bir güncellememi olacak yani şu ana kadarki sorunların giderildiği ve yeniliklerin eklendiği bir güncellememi 

sayılır. Grub2 üzerine yoğunlaştım. Çünkü artık yeni nesil pc ve notebooklar uefi sistem

• Like 1

Karadurak hocam;

sistem üzerinde yapacağınız yeni güncellemeler bittikten sonra güncellemeleri ayrı bir paket halinde paylaşırsanız memnun olurum. Böylelikle 6gb tib dosyasını tekrar indirmek zorunda kalmamış oluruz.

Önceden indirilenler yapılan değişiklikleri sisteme entegre edip acronics le kendi bilgisayarlarında Backup işlemini yapabilirler.

Grub2 üzerine yoğunlaşmış olmanız gayet güzel..malum yeni sistemler hep UEFI ....Yapılan multiboot sistemin geleceğe yönelik alt yapıya sahip olması da gerekir. TNCTR üstadlarından Köylü nün çalışmasından sonra sizin bu çalışmanız 2.sıraya oturmuş durumda...bu benim kanaatim tabi ki...Tabii diğer multiboot çalışma yapan arkadaşlara da buradan teşekkür etmek isterim...Bu tür çalışmaların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum...Eski TNCTR ruhunun tekrar canlanmasını diliyorum...Sabırsızlıkla çalışmanın güncel halini bekliyoruz:)

Edited by crasadure
  • Like 3

@crasadure @karadurak @oguzhan43 Çalışmalarınız ve yorumlarınız  içine ne kadar teşekkür etsek azdır. İyiki sizin gibi insanlar var. Karadurak Hocam son yapacağınız çalışmanın anlatımında crasadure Hocamızda yardımda bulunsa videolu resimli anlatım çok süper olur. Çünkü @crasadure hiç bilmeyenin anlayacağı tarzda anlatıyor ve insan anlıyor. Sizin anlatımınız bilenlerle ilgili onlar hemen yapıyor ve soru sormuyor. Bizim gibiler sayfayı sorularla ile dolduruyor sizden ricam böyle bir şey yapsanız güzel olur kolay gele sizleri seviyoruz. :)

Edited by suskun123
  • Like 2

suskun123;

Multiboot sistem hakkında sizlere ve sizin gibi bu konuda az bilgisi olanlara yardımcı olmak için video çekiyor ve küçük makale şeklinde yazılar yazıyorum. Anlatımlarda genelde sorulan sorular üzerinden yola çıkıyorum..Bu arada kendim Bilgisayar Öğretmeniyim ve 13 yıldır bu mesleği Endüstri Meslek Liselerinde icra ediyorum. Maalesef sanat okullarında bu tür şeylere meraklı öğrenci sayısı çok az. Bu yüzden burada forumda meraklı ve istekli kişileri görünce mesleğim gereğince bildiklerimi öğrenci dilinde anlatmayı tercih ediyorum. Anlaşılan faydalı oluyor.

Bende tabi ki burada soru soranlara fırsat buldukça yanıtlamaya ve yardımcı olacağımdan emin olabilirsiniz :)

• Like 5

7 saat önce, crasadure yazdı:

suskun123;

Multiboot sistem hakkında sizlere ve sizin gibi bu konuda az bilgisi olanlara yardımcı olmak için video çekiyor ve küçük makale şeklinde yazılar yazıyorum. Anlatımlarda genelde sorulan sorular üzerinden yola çıkıyorum..Bu arada kendim Bilgisayar Öğretmeniyim ve 13 yıldır bu mesleği Endüstri Meslek Liselerinde icra ediyorum. Maalesef sanat okullarında bu tür şeylere meraklı öğrenci sayısı çok az. Bu yüzden burada forumda meraklı ve istekli kişileri görünce mesleğim gereğince bildiklerimi öğrenci dilinde anlatmayı tercih ediyorum. Anlaşılan faydalı oluyor.

Bende tabi ki burada soru soranlara fırsat buldukça yanıtlamaya ve yardımcı olacağımdan emin olabilirsiniz :)

Hocam çok teşekkür ederim böyle bir çalışma şüphesiz çok faydalı olacaktır.merakla bekliyoruz. 

21 saat önce, kralturk02 yazdı:

xpyi iso olarak nasıl kurabiliriz ? 

MULTIBOOT'A XP EKLEME VE CALISTIRMA

İŞLEM BASAMAKLARI
------------------
1-Bootice.exe ile EFI kısmını aktif edin
2-XP.ISO dosyasını ISO klasörü altına kopyalayın
3-EXTRA.LST dosyasında XP yi çalıştırma seçeneği mevcuttur.

title WindowsXP Professional SP3
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
/Boot/NTBOOT/NTBOOT iso_inst=firadisk cdrom=/ISO/XP.iso addons="dpms 0"
#Eğer DATA partition kısmından Kurulum yapılacaksa yolu DATA partition içinde ISO diye bir klasör oluşturun ve XP.ISO yu bu klasöre kopyalayın
# ve aşağıdaki gibi yol kodunu değiştirin
#/Boot/NTBOOT/NTBOOT iso_inst=firadisk cdrom=(hd0,0)/ISO/XP/XP.iso addons="dpms 0"
boot

4-İşlem bitmiştir

Video ile Anlatım =XP ISO Kurulum

Edited by crasadure
  • Like 1

17 saat önce, crasadure yazdı:

Karadurak hocam;

sistem üzerinde yapacağınız yeni güncellemeler bittikten sonra güncellemeleri ayrı bir paket halinde paylaşırsanız memnun olurum. Böylelikle 6gb tib dosyasını tekrar indirmek zorunda kalmamış oluruz.

Önceden indirilenler yapılan değişiklikleri sisteme entegre edip acronics le kendi bilgisayarlarında Backup işlemini yapabilirler.

Grub2 üzerine yoğunlaşmış olmanız gayet güzel..malum yeni sistemler hep UEFI ....Yapılan multiboot sistemin geleceğe yönelik alt yapıya sahip olması da gerekir. TNCTR üstadlarından Köylü nün çalışmasından sonra sizin bu çalışmanız 2.sıraya oturmuş durumda...bu benim kanaatim tabi ki...Tabii diğer multiboot çalışma yapan arkadaşlara da buradan teşekkür etmek isterim...Bu tür çalışmaların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum...Eski TNCTR ruhunun tekrar canlanmasını diliyorum...Sabırsızlıkla çalışmanın güncel halini bekliyoruz:)

merhaba

hocam paylaşım full olsun, indiririz 6gb dosyayı

Bir saat önce, giga yazdı:

merhaba

hocam paylaşım full olsun, indiririz 6gb dosyayı

tabi ki arkadaş full olarak paylaşacaktır. Ayrı olarak daha önce indirenler için böyle bir imkan sağlaması ricasında bulundum! İsteyen full versiyonu indirir isteyen sonradan yapılanları sisteme yamalar...tercih indirene aittir

• Like 1

Üstad ellerine sağlık bootx64iso.vim içinde kullandığın iso ya yönlendiren programın adı nedir, acaba.

Karadurak hocam;

Forumda bir arkadaşım karşılaştığı ve konu başlığı açtığı konu dikkatimi çekti ve sisteme bu özelliği de eklemenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu konuda MOTUN isimli arkadaşın daha önceden bu konuda AIO sisteminde bu soruna karşı şu şeklide bir işlem yapmış..USB3.0 sürücülerini boot.wim dosyası içine gömmüş,böylece multiboot'un USB3.0 portunda da çalışmasını sağlamış..İşte linki:

# boot.wim dosyasına "Intel(R) USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver 4.0.6.60" entegre edilmiştir.

( boot sırasında kullanılabilecek usb 3.0 sürücülerini tanıması adına ekledim. daha fazlası da vardır ama o an elimde olan paket buydu.)

Sizde bu multiboot'un USB3.0 portunda çalışması için USB sürücülerini boot.wim dosyasına entegre etseniz nasıl olur acaba?

Bu konuda entegrasyonu anlatan bir link buldum 

Add usb 3.0 drivers to bootable usb windows 7 installation

How to Install windows 7 with usb 3 only port

Ayrıca gerekli sürücüleri Microsoft'un sitesinden de buldum

Downloads for Intel® USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver

Umarım işinize yarar!

Ekleme : Ayrıca ;

• AHCI Intel Rapid Storage Technology Driver for Intel NUC
  • Intel Rapid Storage Technology (IntelRST) RAID Driver 

driverlarının da sistemde entegre olması durumunda AHCI modda harddiski görmeme gibi bir sorun kalmaz

Driverlar:USB3.0-AHCI-RAID_Drivers.rar

Edited by crasadure

45 dakika önce, crasadure yazdı:

Karadurak hocam;

Forumda bir arkadaşım karşılaştığı ve konu başlığı açtığı konu dikkatimi çekti ve sisteme bu özelliği de eklemenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu konuda MOTUN isimli arkadaşın daha önceden bu konuda AIO sisteminde bu soruna karşı şu şeklide bir işlem yapmış..USB3.0 sürücülerini boot.wim dosyası içine gömmüş,böylece multiboot'un USB3.0 portunda da çalışmasını sağlamış..İşte linki:

# boot.wim dosyasına "Intel(R) USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver 4.0.6.60" entegre edilmiştir.

( boot sırasında kullanılabilecek usb 3.0 sürücülerini tanıması adına ekledim. daha fazlası da vardır ama o an elimde olan paket buydu.)

Sizde bu multiboot'un USB3.0 portunda çalışması için USB sürücülerini boot.wim dosyasına entegre etseniz nasıl olur acaba?

Bu konuda entegrasyonu anlatan bir link buldum 

Add usb 3.0 drivers to bootable usb windows 7 installation

How to Install windows 7 with usb 3 only port

Ayrıca gerekli sürücüleri Microsoft'un sitesinden de buldum

Downloads for Intel® USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver

Umarım işinize yarar!

grub4dos menu nün boot.wim le alakası olduğunu düşünmüyorum bu anca grubmenu ekranından sonra win 7 kurulumu için geçerlidir

Oguzhan43 hocam;

işletim sistemlerini WIM yada ISO olarak kurarken EFI kısmında yer alan aşağıdaki dosyaların içine bu sürücüler gömülürse USB3.0 desteği,RAID desteği ve AHCI desteği sağlanmış olacağını düşünüyorum

bootx86.wim

bootx64.wim

bootiso64.wim

bootiso86.wim

bu dosyalar mount edilip sürücüler bunun içine uygun yere konursa işletim sistemlerinin kurulumu sırasında AHCI modda harddiski görmeme yada USB3.0 üzerinden  kurulumun devam edememesi gibi sorunlar kalkmış olur zannımca

bootx86.wim.JPG

bootx64.wim.JPG

bootiso64.wim.JPG

bootiso86.wim.JPG

Edited by crasadure

Şimdi, crasadure yazdı:

Oguzhan43 hocam;

işletim sistemlerini WIM yada ISO olarak kurarken EFI kısmında yer alan aşağıdaki dosyaların içine bu sürücüler gömülürse USB3.0 desteği,RAID desteği ve AHCI desteği sağlanmış olacağını düşünüyorum

bootx86.wim

bootx64.wim

bootiso64.wim

bootiso86.wim

bu dosyalar mount edilip sürücüler bunun içine uygun yere konursa işletim sistemlerinin kurulumu sırasında AHCI modda harddiski görmeme yada USB3.0 üzerinden  kurulumun devam edememesi gibi sorunlar kalkmış olur zannımca

Konular birbirine girmiş bahsedilen olaylar. 3.0 ile multiboot menü'nün açılmaması, oem lisanslama ve  3.0 driveri...

Bunların hiçbiri de bu konu ile alakalı degil. 3.0da multiboot'un açılmaması arkadaşın kullanğı flash bellek ile alakalı. anakartı desteklemiyorsa 2.0 kullanacak bunda yapacak birşey yok. Başka yöntem varsa bilmem..

3.0 driverini boot.wim çalışmayı hazırlayan arkadaşlar win7 iso'larına kendileri ekliyor. Bu sadece win7 için geçerli, microsoft win7 yi çıkardıgında 3.0  desteği yoktu.

Bizim  iso'dan kurulum için kullandıgımız boot.wim  sadece iso'yu açarken işe yarıyor gerisi iso içindeki wim ile alakalı..

wim den windows kurulumunda kullanılan boot.wim ise nt6 ile make edilmiş bir wim dosyası içerigini incelemedim. ama şimdiye kadar wim kurulumunda dirver ya da hd görmeme sorununa rastlamadım.

38 dakika önce, crasadure yazdı:

Oguzhan43 hocam;

bootx86.wim

bootx64.wim

bootiso64.wim

bootiso86.wim

tmm işte dediğiniz windows kurulumları için geçerli  ve yapılabilir grubmenünün başlamaması faklı bir durum kanımca bios ayarları ile alakalı çünkü usb 3.0 dan bugüne kadar sıkıntı yaşamadım

aşağıdaki resimde görülen hatanın nedeni bu AHCI driver yada SATA driverlar ile alakalı değilmidir?

Bu hata benim sıkça karşılaştığım hatadır genelde

hata.jpg

win7_sorun.jpg

bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Çözüm olarak buradaki video da açıklama yapılmış...Bu sorun chipsetle iletişimin cok kısa bir süre kopmasımıdır gerçekten?

https://www.youtube.com/watch?v=89RxKd3bd_M

@crasadure Hocam Dün bende denemeler yapıyordum. İlk başta win10 kurdum usb 3.0 dan pcye sorun yok, Win7 kurdum usb 3.0 dan yarıda durdu devam etmedi dosya bozuk filan dedi. Sonra aynı Win7 yi usb 2.0 dan kurdum hatasız şekilde kurdu.  Bence bunu düzeltme ile uğraşmasına hiç gerek yok @karadurak Hocamızın. Zaten usb 3.0 olan bir pc büyük çoğunlukla iyi bir pc dir. Win7 neden kursun ki, ona alışmışım filan diyorsa da rüfus vb yerden yada 2.0 flash bellek ile kursun bence :) ( Flash belleğim usb 3.0, bilgisayarımda hem 3.0 ve hemde 2.0 usb yuvalar mevcut)

hata.jpg

Bu hata ile bende çok karşılaştım :)  Yorumlarınız ve anlatımlarınız için teşekkür ediyorum.

Edited by lori_mehmetziya
  • Like 1

Sanırım ufak bir kargaşalığa neden oldum ......benim istediğim bootiso64.wim dosyası kurulum sırasında İSO dosyasını göstermemizi istiyor ,,,o programın adını sormuştur.

On 11.01.2017 at 18:18, crasadure yazdı:

aşağıdaki resimde görülen hatanın nedeni bu AHCI driver yada SATA driverlar ile alakalı değilmidir?

Bu hata benim sıkça karşılaştığım hatadır genelde

bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Çözüm olarak buradaki video da açıklama yapılmış...Bu sorun chipsetle iletişimin cok kısa bir süre kopmasımıdır gerçekten?

https://www.youtube.com/watch?v=89RxKd3bd_M

Win7 için ayrı bir boot.wim hazırlamak gerekir. arı bir menüden kurulum yaptırmak gerekir. motun ustanın hazırladığı boot.wim'i kulllanabilirsin.

On 12.01.2017 at 09:03, kuzens yazdı:

Sanırım ufak bir kargaşalığa neden oldum ......benim istediğim bootiso64.wim dosyası kurulum sırasında İSO dosyasını göstermemizi istiyor ,,,o programın adını sormuştur.

o program autoit de hazırlanmış çince bir pro. Buyrun pronun kendisi. setup_windows_64.exe