Jump to content
TNC-TR
eXtrmE_sPoRtS

Işlemcim Aşırı Isınıyor

Recommended Posts

Sistemim şu şekilde:
İşlemcim i7 4790 4.0 ghz
ekran kartım gtx 960 msi gaming 2g
anakart ecs h81h3-m4
ram samsung 8 gb ddr3 1600 mhz
hdd wd blue 2tb 
windows 10 rs2 1703 pro x64

Oyun modu açık ve gereksiz servisler devre dışı bırakıldığı halde gta 5'e girince işlemci sıcaklığı en düşük 80 derece en yüksek 100 derece gösteriyor ortalama 95 derece oluyor. Oyunda herhangi bir takılma yok,drop falan da yok fps sabit 60 fakat işlemci sıcaklığı nedense bu değerle gösteriyor msi afterburner. Not oyundayken maksimum işlemci kullanımı %65 oluyor. Şimdiden yanıtlarınızı bekliyorum.

Bir saat önce, eXtrmE_sPoRtS yazdı:

Sistemim şu şekilde:
İşlemcim i7 4790 4.0 ghz
ekran kartım gtx 960 msi gaming 2g
anakart ecs h81h3-m4
ram samsung 8 gb ddr3 1600 mhz
hdd wd blue 2tb 
windows 10 rs2 1703 pro x64

Oyun modu açık ve gereksiz servisler devre dışı bırakıldığı halde gta 5'e girince işlemci sıcaklığı en düşük 80 derece en yüksek 100 derece gösteriyor ortalama 95 derece oluyor. Oyunda herhangi bir takılma yok,drop falan da yok fps sabit 60 fakat işlemci sıcaklığı nedense bu değerle gösteriyor msi afterburner. Not oyundayken maksimum işlemci kullanımı %65 oluyor. Şimdiden yanıtlarınızı bekliyorum.

Kasa içerisini düzenle.güze bir temizleme yap. kablolaları düzenle eğer kasan modüler ise kabloları arkalardan geçirerek içeride karmaşıklığı önleyerek hava akımını iyileştirmiş olursun.termal macununu yenile. kasa içerisindeki fanların yönlerini kontrol et ayrıca bunları yaptıktan sonra işim garanti olsun diorsan eğer stok soğutucu kullanıyorsan soğutucunu değiştirmeni öneririm veya kasana corsairin kasa fanları var onlardan ilave etmeni öneririm.

• Like 1

Bende birşey sorucam izninizle. Sistem im Windows 10 enterprise64bit 3.nesil i7  3.40ghz ram 8gb ekran karti nividia gt 630 2gb harici. model asus cm 6870. 

Normlde 8-10 Firefox sekmsi açık genelde ram kullanımı %20 bunun çoğunuda Firefox kullanıyor. İşlemci ise %1-3 

Usb dvbsky s960TV kartım var. Normal yayınlarda pek farketmiyor. Ama bir kaç 4k yayın var onlara geçtiğimide kasa adeta aniden turboya geçmiş gibi ses çıkartmaya başlıyor. 

Bu 4k yayıları bu kadar çok mu sistemi kullanıyor? Yoksa ekran kartım biraz düşük diyemi böyle oluyor?

4 dakika önce, karadurak yazdı:

HDD arızalı olabilir

Bana mı yoksa konuyu açan arkadaşa mı dediniz bunu. 

Ayrıca siz uydu alıcılarına imaj yapıyormusunuz? Sizin nikinizle aynı imaj yapan var da yanılmıyorsam..?

@abdulhey_ kardeşim

bence senin bu sorun için 2 ihtimal var.

1- ya 4k videoların boyutu çok yüksek olduğundan ve senin hdd'in okuma yazma hızı düşük olduğundan, hdd son hızda dönerek okuma işlemini gerçekleştiriyordur. SSD kullanıyorsan böyle bir ihtimal yoktur. tabi videoyu ssd üzerinden açıyorsan :)

2- 4k video yu açtığında senin ekran kartının gpu su max yüke geliyor ve çok ısındığından fanı son hıza çekiyordur.(bunu gpu-z gibi programla test edebilirsin. normal kullanımda yani masaüstünde %0 olan değer 4k videoyu açtığında %100 olabilir) aynı şekilde gpu gibi cpu içinde benzer durum olabilir.

senin bu ses eğer fan sesi ise 2.

eğer hdd okuma hızı ise 1. ihtimal çok yüksektir.

Edited by hasandgn34
  • Like 1

On 14.04.2017 at 18:50, hasandgn34 yazdı:

@abdulhey_ kardeşim

bence senin bu sorun için 2 ihtimal var.

1- ya 4k videoların boyutu çok yüksek olduğundan ve senin hdd'in okuma yazma hızı düşük olduğundan, hdd son hızda dönerek okuma işlemini gerçekleştiriyordur. SSD kullanıyorsan böyle bir ihtimal yoktur. tabi videoyu ssd üzerinden açıyorsan :)

2- 4k video yu açtığında senin ekran kartının gpu su max yüke geliyor ve çok ısındığından fanı son hıza çekiyordur.(bunu gpu-z gibi programla test edebilirsin. normal kullanımda yani masaüstünde %0 olan değer 4k videoyu açtığında %100 olabilir) aynı şekilde gpu gibi cpu içinde benzer durum olabilir.

senin bu ses eğer fan sesi ise 2.

eğer hdd okuma hızı ise 1. ihtimal çok yüksektir.

tv kartındaki 4k yayınlarda işlemci yi çok kullanıyor. %60_ %90 arası. gpu da pek değişiklik yok. ama hdd in hakkında bilgi bulamadım. yani aida 64 de falan. yalnız hdd im şu: TOSHIBA DT01ACA100   

3 saat önce, abdulhey_ yazdı:

tv kartındaki 4k yayınlarda işlemci yi çok kullanıyor. %60_ %90 arası. gpu da pek değişiklik yok. ama hdd in hakkında bilgi bulamadım. yani aida 64 de falan. yalnız hdd im şu: TOSHIBA DT01ACA100   

Genel donanım beslemesi için daha yüksek bir PSU güç ünitesinde denemek gerekli büyük ihtimallekasma donma ortadan kalkar sadece tahmin. :)

• Like 1

7 saat önce, forjest yazdı:

Gterlilarakenel donanım sndelemesi için daha yükseasus es PSvbU güç ünitesinde denemek gerekli büyük ihtimallekasma donma ortadan kalkar sadece tahmin. :)

Kasaya bağlı usb çoklayıcı eski pc min wd 76gb lık hdd i (depo olarak kullanıyorum)  usb lerinde çoğu dolu. Psu 350 wat asus essentio cm6870 modeli h77 chipset. Asus un sitesinde ve satış sitelerinde de bilgi mevcut. Nividia gt 630 düşük olabilir oyun oynamadığım için yeterli . Ram 8 gb o da yeterli. Yukarıda arkadaş hdd olablir dedi. Ben işlemci kullanıyor dedim. Siz psu diyorsunuz. Ben denediğimde sadece tv kartı tv izleme karL----tı  programı nda 4k yayın açıkken işlemci %60-%90 kullanıyordu. Yani bu durumda neden psu olabilirmi?

4k yayınların işlemciyi coşturması gayet normal :) endişelenecek bir durum yok, 4k yayın izlerken güç seçeneklerinden  yüksek performansa almanızı öneirrim

Edited by oguzhan43