Jump to content

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

casper0007
 Share

Recommended Posts

fingerprint, 12 saat önce yazdı:

Senin gösterdiğin sağ tık görev çubuğu alttaki başlat vs. bulunduğu bölüm sağ tarafta görünür hale gelir

Hocam teşekkürler oldu fakat yazılar net değil bu genel bir sorun mu ?

Ekran görüntüsü 2021 05 21 091246

Windows 10 21H1 sürümünde AMD Radeon Software Adrenalin 2020-21.4.1 Win10-64Bit-Apr20 sürücüsü kurulu. 

Ayarlarda simgeyi gösterme açık olmasına rağmen görev çubuğunda çıkmıyor bu sorun genel mi acaba ?

Ekran görüntüsü 2021 05 24 102211

• 2 hafta sonra ...

Merhaba Arkadaşlar,ben laptopum için SSD disk aldım ve bunu format atarak Windows 10 kurdum.Windows 10 kuruluyor sorunsuz olarak taki güncellemeler başlıyor bir yerinde pat diye bilgisayar donuyor ne mouse çalışıyor ne klavye.Yarım saat bekledim düzelmedi.Zorla kapatıp açıncada bir daha windows açılmıyor hata veriyor. Bu konuda destek olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Edited by byresident

byresident, 4 saat önce yazdı:

Merhaba Arkadaşlar,ben laptopum için SSD disk aldım ve bunu format atarak Windows 10 kurdum.Windows 10 kuruluyor sorunsuz olarak taki güncellemeler başlıyor bir yerinde pat diye bilgisayar donuyor ne mouse çalışıyor ne klavye.Yarım saat bekledim düzelmedi.Zorla kapatıp açıncada bir daha windows açılmıyor hata veriyor. Bu konuda destek olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Laptop donanım bilgisi nedir?

Edited by MrRush

MrRush, 42 dakika önce yazdı:

Laptop donanım bilgisi nedir?

Teşekkürler.

Dell Inspiron 3537 Notebook

Ürünün Genel Özellikleri ;

İşlemci Markası : Intel
İşlemci Modeli : 4.Nesil Intel® Core i5-4200U Çift Çekirdekli işlemci
İşlemci Tipi : Intel Core i5
İşlemci Hızı : i5-4200U - 1.6 GHz - Turbo Boost 2.6 GHz
İşlemci Cache : 3 MB
Yonga Seti : Intel®
Ekran Boyutu : 15.6
Ekran Tipi : LED Arka Aydınlatmalı
Ekran Çözünürlüğü : 1366x768
Ekran Kartı : Amd Radeon
Ekran Kartı Belleği : Paylaşımsız, 1 GB
Grafik İşlemcisi : AMD Radeon HD 8670M
HDMI : 1 HDMI bağlantı noktası
Sistem Belleği : 4GB
Bellek Tipi : 1600 MHZ DDR3
Max Bellek : 8 GB
Disk Kapasitesi : 500 GB
Disk Hızı : 5400 RPM
Optik Sürücü : 8X DVD+/-RW Drive
Ethernet : Ethernet LAN 10/100/1000
Wireless : 802.11b/g/n
Bluetooth : Bluetooth 4.0
Usb Portu : 2 USB 2.0 + 2 USB 3.0
Klavye : Numerik Q TR
Hoparlör : Dahili Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu : 4-in-1 card reader (SD/SDHC/SDXC/MMC)
Kamera : Tümleşik Dijital Mikrofonlu HD Web Kamerası
Touchpad : Çok Fonksiyonlu Touch Pad

byresident, 4 saat önce yazdı:

Teşekkürler.

Dell Inspiron 3537 Notebook

Ürünün Genel Özellikleri ;

İşlemci Markası : Intel
İşlemci Modeli : 4.Nesil Intel® Core i5-4200U Çift Çekirdekli işlemci
İşlemci Tipi : Intel Core i5
İşlemci Hızı : i5-4200U - 1.6 GHz - Turbo Boost 2.6 GHz
İşlemci Cache : 3 MB
Yonga Seti : Intel®
Ekran Boyutu : 15.6
Ekran Tipi : LED Arka Aydınlatmalı
Ekran Çözünürlüğü : 1366x768
Ekran Kartı : Amd Radeon
Ekran Kartı Belleği : Paylaşımsız, 1 GB
Grafik İşlemcisi : AMD Radeon HD 8670M
HDMI : 1 HDMI bağlantı noktası
Sistem Belleği : 4GB
Bellek Tipi : 1600 MHZ DDR3
Max Bellek : 8 GB
Disk Kapasitesi : 500 GB
Disk Hızı : 5400 RPM
Optik Sürücü : 8X DVD+/-RW Drive
Ethernet : Ethernet LAN 10/100/1000
Wireless : 802.11b/g/n
Bluetooth : Bluetooth 4.0
Usb Portu : 2 USB 2.0 + 2 USB 3.0
Klavye : Numerik Q TR
Hoparlör : Dahili Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu : 4-in-1 card reader (SD/SDHC/SDXC/MMC)
Kamera : Tümleşik Dijital Mikrofonlu HD Web Kamerası
Touchpad : Çok Fonksiyonlu Touch Pad

Bios güncel değilse güncelleyin ve öyle deneyin.

Ssd markası nedir? Kingston ile güç sorunu yaşayanlar olmuş daha önce. 

MrRush, 08.06.2021 - 18:03 yazdı:

Bios güncel değilse güncelleyin ve öyle deneyin.

Ssd markası nedir? Kingston ile güç sorunu yaşayanlar olmuş daha önce. 

Üstadım teşekkür ederim,sorunu şöyle çözdüm eski modifeye Windows 10 lardan indirdim yükledim güncellemeleride yaptım donup kalmadı,idare ediyor şimdilik.Sağlıklı günler dilerim.

• Like 1

• 1 ay sonra...

Bu yazının google de Türkçeye çevirisidir. Alıntıdır.

Please register to see this content.

Windows'ta Program Uyumluluk Yardımcısı'ndan “Bu Uygulama Bu Cihazda Çalışamıyor” Mesajı

Son zamanlarda Windows 10 bilgisayar sistemlerimden birine bir yazılım programının eski bir sürümünü yüklemeye çalışırken aşağıdaki hata mesajını aldım:

Bu uygulama bu cihazda çalıştırılamaz

Bu uygulama, Windows'ta güvenlik veya performans sorunlarına neden olduğu için çalıştırılamaz. Yeni bir sürüm mevcut olabilir. Windows'un bu sürümünde çalışan güncelleştirilmiş bir sürüm için yazılım sağlayıcınıza danışın.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, Windows'ta görüntülenen hata mesajı iletişim kutusunu göstermektedir:

Program_Compatibility_Assistant_This_App

Windows PC'nize bir program yüklerken veya çalıştırırken bu tür uyumsuz yazılım sürümü sorunuyla da karşılaşırsanız , bu eğitim sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Aslında bu hata mesajı, Windows işletim sistemi ile önceden yüklenmiş olarak gelen Program Uyumluluk Yardımcısı (PCA) aracı tarafından gösterilir . Bir yazılım programının yüklü Windows sürümüyle uyumlu olup olmadığını izler ve kontrol eder. Bir yazılımın uyumlu olduğunu tespit ederse, kullanıcının programı kurmasını ve çalıştırmasını sağlar, ancak uyumsuz bir yazılım programında bilinen uyumluluk sorunları tespit ederse, kullanıcının programı kurmasını veya çalıştırmasını engeller ve yukarıda belirtilen uyarı mesajını görüntüler.

Aşağıda, hata mesajı sorununu gidermenize veya atlamanıza ve programı Windows'ta yüklemenize veya kullanmanıza yardımcı olacak bazı yöntemler bulunmaktadır:

YÖNTEM 1: Hata Mesajı Kutusunda Verilen “Daha Fazla Bilgi” Bağlantısına tıklayın

Denemeniz gereken ilk şey, hata mesajı iletişim kutusunda bulunan “Daha fazla bilgi” düğmesine tıklamaktır. Çoğu zaman, yüklü Windows sürümünüzle uyumlu olabilecek yazılımın yeni bir sürümünü indirmek için sorunlu yazılım web sitesinin ana sayfasını açar.

YÖNTEM 2: Son Sürümü İndirmek İçin Yazılım Resmi Web Sitesini Kontrol Edin

“Daha fazla bilgi edinin” bağlantısı işinize yaramazsa, yazılım programının resmi web sitesine gitmeli ve yazılımın yeni bir sürümünün mevcut olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yeni bir sürüm bulursanız, uyumsuz bir hata mesajı sorununa neden olmayacak şekilde bilgisayar sisteminize indirip kurmalısınız.

YÖNTEM 3: Yazılım Kurulumunu veya Yükleyiciyi Uyumluluk Modunda Başlatın

Yazılım programının yeni bir sürümünü bulamıyorsanız veya yeni bir sürüm yüklemek istemiyorsanız ve yazılım programının eski sürümünü yüklemek istiyorsanız, uyumluluk ayarlarını kullanarak yüklemeyi denemelisiniz.

Windows, kullanıcıların önceki Windows sürümünün uyumluluk modunda uyumsuz programları yüklemesine veya çalıştırmasına izin verir.

1. Yüklemeye çalıştığınız yazılım programının kurulum veya yükleyicinin EXE dosyasına sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler seçeneğini seçin.

Yazılım zaten yüklüyse ancak başlatmaya çalışırken yukarıda belirtilen hata mesajını alıyorsanız, programın kısayoluna veya EXE dosyasına sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.

2. Şimdi özellikler penceresinde bulunan Uyumluluk sekmesine gidin .

3. Şimdi “ Bu programı uyumluluk modunda çalıştır ” seçeneğini etkinleştirin veya seçin .

4. Şimdi açılır kutudan daha eski bir Windows sürümü seçin. Açılır listede Windows 95, 98, Me, XP, Vista, Windows 7 ve Windows 8 gibi hemen hemen tüm Windows sürümlerini seçebilirsiniz.

Örneğin, Windows 10 kullanıyorsanız, önce Windows'un önceki sürümünü seçmeyi deneyin, ardından Windows 8'i seçip değişiklikleri uygulamayı deneyin.

Şimdi yükleyiciyi çalıştırmayı veya kurulu programı başlatmayı deneyin ve şimdi çalışması gerekir.

Hala aynı hata mesajını alıyorsanız, Uyumluluk ayarlarında Windows'un daha eski bir sürümünü seçmeyi deneyin ve ardından kurulum programını başlatmayı deneyin.

YÖNTEM 4: Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmetini Devre Dışı Bırak

Ayrıca, araç tarafından yazılım programlarının uyumluluk sorunlarını kontrol etmek için kullanılan Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmetini (PcaSvc) devre dışı bırakmayı veya durdurmayı deneyebilirsiniz. Hizmeti devre dışı bıraktığınızda, yazılımı herhangi bir hata mesajı olmadan yükleyebilmeli ve kullanabilmelisiniz.

1. Basın WIN + R birlikte fırlatma RUN iletişim kutusuna anahtarları services.msc ve Enter'a. Servis Yöneticisini açacaktır.

2. Şimdi aşağı kaydırın ve listede bulunan Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmetini arayın .

3. Hizmete çift tıklayın, özellikler penceresi açılacaktır. Hizmeti hemen durdurmak için Durdur düğmesine tıklayın .

Şimdi , açılır kutudan “Başlangıç türü”nü “ Devre Dışı ” olarak ayarlayın ve değişiklikleri uygulayın.

Şimdi yazılım kurulumunu veya yürütülebilir dosyayı çalıştırmayı deneyin ve düzgün çalışması gerekir.

YÖNTEM 5: Yazılım Programına Alternatifler Bulun

Hiçbir şey işe yaramazsa, yazılım programına alternatifler bulmanın zamanı geldi. Benzer işlevsellik ve özellikler sağlayan birçok ücretsiz ve daha iyi yazılım programı olabilir.

Yazılım geliştiricisi tarafından artık desteklenmeyen eski ve güncel olmayan bir yazılım programının kullanılmasında güvenlik riskleri ve performans sorunları olabileceğinden, alternatifleri araştırmalı ve kullanmaya başlamalısınız.

• Like 1

Bu yazının google de Türkçeye çevirisidir. Alıntıdır.

Bu özel ipucunda, işletim sistemini yeniden yüklediğinizde klasörün Windows tarafından silinmemesi için tüm favori program kısayollarını saklamak için farklı bir sürücüde farklı bir klasör kullanacağız.

Ayrıca, Windows Görev Çubuğunuzda, tüm favori program kısayollarınızı içerecek ve Windows'u temiz bir şekilde yükledikten sonra bile eklenebilecek bir taşınabilir Hızlı Başlatma araç çubuğu istiyorsanız, aşağıdaki adımlar size yardımcı olacaktır:

AŞAMA 1:

Her şeyden önce, D:, E: veya başka bir sürücü gibi farklı bir bölümde yeni bir klasör oluşturun. Klasörü Masaüstünde, belgeler klasöründe veya 😄 sürücüsünde oluşturmayın.

Klasöre herhangi bir isim verebilirsiniz. Örneğin, E: sürücüsünde  Programlarım Araç Çubuğu  adında yeni bir klasör oluşturuyoruz .

Create_New_Folder_Storing_Programs_Shortcuts_For_Taskbar_Toolbar.png

ADIM 2:

Şimdi istediğiniz tüm program kısayollarını E: sürücüsündeki “Programlarım Araç Çubuğu” klasörüne kopyalayın. Örneğin,  ,  ,  gibi web tarayıcı kısayollarını ve Adobe Photoshop, Hesap Makinesi, Posta istemcisi, Not Defteri, Office uygulamaları vb. gibi sık kullandığınız diğer uygulama kısayollarını kopyalayabilirsiniz . Ayrıca diğer klasörler ve bunları bu klasörün içine yapıştırın.

Copying_Programs_Shortcuts_Quick_Launch_Folder_For_Taskbar_Toolbar.png

BONUS İPUCU:

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, kısayol adlarına sayılar ekledim. Kısayolları istenilen sırada düzenlemek için sayıları kullanırım. Örneğin,  simgesini araç çubuğunda ilk sıraya yerleştirmek istiyorum , bu yüzden kısayol adına 01 koydum. Sıralarını ayarlamak için kısayol adlarındaki sayıları da kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, araç çubuğu Görev Çubuğuna eklendikten sonra, simgelerin sırasını değiştirmek için sürükleyip bırakabilirsiniz, ancak ileride araç çubuğunu tekrar eklerseniz bunları her zaman yeniden düzenlemeniz gerekir.

Şimdi, yukarıda belirtilen adımlarda oluşturulan yeni klasör için aşağıdaki adımların yardımıyla Hızlı Başlatma araç çubuğunu ekleyebilirsiniz:

AŞAMA 3:

Şimdi Görev Çubuğundaki boş alana sağ tıklayın ve “ Araç Çubukları -> Yeni araç çubuğu ” seçeneğini seçin. Gözat penceresini açacaktır.

Create_Add_New_Folder_Toolbar_Windows_Taskbar.png

Araç çubuğu klasörünü oluşturduğunuz sürücüye gidin, klasörü seçin ve ardından “Klasör Seç” düğmesine tıklayın. Örneğimizde, E: sürücüsünde bulunan “Programlarım Araç Çubuğu”nu seçeceğiz ve ardından “ Klasör Seç ” butonuna tıklayacağız .

Adding_Programs_Shortcuts_Quick_Launch_Toolbar_Windows_Taskbar.png

Görev Çubuğunun sağ tarafında, bildirim alanının veya sistem tepsisinin yakınında, seçili klasörümüz için yeni bir araç çubuğu ekleyecektir. Ancak yalnızca klasörün adı görünür olacak ve aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi araç çubuğunda program kısayolları simgelerini görmeyeceksiniz:

New_Portable_Quick_Launch_Toolbar_Added_Windows_Taskbar.png

Kullanımı kolaylaştırmak için yeni araç çubuğunu özelleştirmemiz gerekecek.

4. ADIM:

Görev Çubuğunun kilidini açmak için Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve Görev çubuğunu kilitle seçeneğinin işaretini kaldırın .

Fare imlecini yeni araç çubuğunun yanına getirin ve araç çubuğu başlık metninden hemen önce, yani klasör adı gibi görünen bir sürükleme tutamacı (2 dikey çizgiye benziyor) göreceksiniz. Sürükleme tutamağına tıklayın ve fare düğmesini basılı tutun ve araç çubuğunu Başlat düğmesinin yanındaki Görev Çubuğunun en sol tarafına sürükleyin. Araç çubuğunu Başlat düğmesinin yanına taşıyacak ve araç çubuğunda kısayol simgelerini görebileceksiniz.

Şimdi araç çubuğu metnine sağ tıklayın ve “ Metni Göster ” ve “ Başlığı göster ” seçeneklerinin işaretini kaldırın . Araç çubuğundaki kısayol adlarının yanı sıra klasör adını da gizleyecektir.

Hide_Text_Title_Links_Toolbar_Windows_Taskbar.png

Araç çubuğu metnine tekrar sağ tıklayın ve “ Büyük simgeleri görüntüle ” seçeneğini seçin. Program kısayol simgelerini, Görev Çubuğundaki sabitlenmiş öğelere benzer şekilde büyütecektir.

Şimdi fare imlecini Görev Çubuğundaki programlar düğmesi alanının yanına getirin (diğer açık program düğmelerinin göründüğü yer) ve yine düğmeler araç çubuğunu taşımak için bir sürükleme tutamacı göreceksiniz. Sürükleme tutamağına tıklayın ve fare düğmesini basılı tutun ve araç çubuğunu yeni eklenen Hızlı Başlatma araç çubuğumuzun yanına taşıyın.

Customize_Portable_Quick_Launch_Toolbar_Appearance_Windows_Taskbar.png

Araç çubuklarının konumunu ayarlamayı bitirdikten sonra, Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Çubuğunu kilitlemek için  Görev çubuğunu kilitle ” seçeneğini seçin .

Bu kadar. Yeni Hızlı Başlatma araç çubuğunuz kullanıma hazır.

Araç çubuğu klasörünü ve tüm kısayolları farklı bir sürücüde depoladığımız için, Windows'u 😄 sürücüsüne biçimlendirip temizlesek bile dokunulmaz. Temiz kurulumdan sonra, Hızlı Başlatma araç çubuğunu tüm program kısayolları bozulmadan geri eklemek için yukarıda belirtilen adımları tekrar uygulayabilirsiniz.

Bu hileyi yıllardır kullanıyorum. Çok zaman kazandırır ve Başlat Menüsünü açmaya veya Masaüstüne gitmeye gerek kalmadan programları hızlı bir şekilde başlatmaya yardımcı olur.

Edited by kadetti
  • Like 2

Selam, Windows 10 Ltsc 1809 kurulu. İstege bağlı özellikler kısmında Kablosuz ekran özelliği gözükmüyor bu özelliği nasıl yükleyebiliriz. Arçelik Android TV Bağlan kısmından cihazı görmuyor.

1358153672_Ekrangrnts2021-08-15165710.png.9c073cdd5197b4d1ea74529e18bd15de.png

Edited by wino7
düzenleme

Arkadaşlar merhaba. Windows 10 güncelleştirmelerini otamatik olarak değil de manuel olarak yapabilir miyim? Çünkü 20H2 ve 21H1 güncellemelerini yüklemek istemiyorum. Bir kez yüklemiştim. PC yi çok yavaşlattı. Çünkü PC ram düşük 4gb. Bu nedenle win 10 a format atarak yeniden yükledim ve win update yi kapattım. Bu konuda açıklayıcı yardımlarınızı bekliyorum.

Powershell i yönetici olarak çalıştırın, alltaki kodu yapıştırıp enter tuşuna basın biraz bekleyin.

iex ((New-Object System.Net.WebClient).DownloadString('https://git.io/JJ8R4'))

800806592_2021-8-1913-12-4.jpg.ad4358be89b9a26fdefbe33a1cd7b4d1.jpg

Böyle bir arayüz gelecek :

Sadece güvenlik güncelleştirmelerine tıklayın, işlemi powershell penceresinde izleyebilirsiniz. Artık sadece güvenlik güncelleştirmesi olursa alır bilgisayarınız.

• Like 3

• 1 ay sonra...

Host dosyasıyla engelleme yaparken :

127.0.0.1 yerine 0.0.0.0 kullanmanızı öneririz.

Geleneksel olarak çoğu ana bilgisayar dosyası, yerel makineye bir IP bağlantısı kurmak için geri döngü adresi olan 127.0.0.1'i kullanır.

Geçersiz, bilinmeyen veya uygulanamaz bir hedefi belirtmek için kullanılan, yönlendirilemez bir meta-adres olarak tanımlanan 0.0.0.0'ı kullanmayı tercih ediyoruz.

0.0.0.0'ı kullanmak ampirik olarak daha hızlıdır, çünkü muhtemelen bir zaman aşımı çözümü için bekleme yoktur. Ayrıca yerel PC'de çalışıyor olabilecek bir web sunucusuna müdahale etmez.

Kaynak: 

• Like 2
  • Thanks 1

recsin, 4 saat önce yazdı:

hocam madem paylastın sorayım

tek tıkla windowstan pcyi kapatıp direk usbden açma komutu var mı?

çalıştır > shutdown.exe /r /o /f /t 00 

*00 zamanı belirler 10 yazarsanız 10 saniye sonra kapanıp ilgili menüye geçer

bu kodla gelişmiş başlangıca geçebilirsiniz ordan da UEFI seçenekleri

fakat daha farklı birşey istiyorsanız şurayı okumanızı tavsiye ederim belki bir şey çıkar 

CMD üzerinden shutdown.exe /? ile alınmış açıklama metni de aşağıdadır.

Spoiler

Kullanım: shutdown.exe [/i | /l | /s | /sg | /r | /g | /a | /p | /h | /e | /o] [/hybrid] [/soft] [/fw] [/f]
    [/m \\computer][/t xxx][/d [p|u:]xx:yy [/c "comment"]]

Bağ. değ. yok    Yardımı görüntüler. /? yazmakla aynıdır.
    /?         Yardımı görüntüler. Bağımsız değişken yazmamakla aynıdır.
    /i         Grafik kullanıcı arabirimini (GUI) görüntüler.
               Bu ilk seçenek olmalıdır.
    /l         Oturumu kapatır. /m veya /d seçeneğiyle kullanılamaz.
    /s         Bilgisayarı kapatır.
    /sg        Bilgisayarı kapat. Bir sonraki önyüklemede, Otomatik Yeniden Başlatma Oturum Açma
               etkinse, otomatik olarak oturum aç ve son etkileşimli kullanıcıyı kilitle.
               Oturum açtıktan sonra, kayıtlı tüm uygulamaları yeniden başlat.
    /r         Bilgisayarı tamamen kapatır ve yeniden başlatır.
    /g         Bilgisayarı tam olarak kapat ve yeniden başlat. Sistem yeniden başlatıldıktan sonra,
               Otomatik Yeniden Başlatma Oturum Açma etkinse, otomatik olarak oturum aç ve
               son etkileşimli kullanıcıyı kilitle.
               Oturum açtıktan sonra, kayıtlı tüm uygulamaları yeniden başlat.
    /a         Sistemin kapatılmasını durdurur.
               Bu yalnızca zaman aşımı süresince kullanılabilir.
               Üretici yazılımı için bekleyen tüm önyüklemeleri silmek için /fw ile birleştirin.
    /p         Yerel bilgisayarı zaman aşımı süresi olmadan veya uyarıda bulunmadan kapatır.
               /d ve /f seçenekleriyle birlikte kullanılabilir.
    /h         Yerel bilgisayarı hazırda bekletir.
               /f seçeneğiyle birlikte kullanılabilir.
    /hybrid    Bilgisayarda bir kapatma işlemi gerçekleştirir ve hızlı başlatma için hazırlar.
               /s seçeneği ile birlikte kullanılmalıdır.
    /fw        Bir sonraki önyüklemenin şuraya gitmesi için bir kapatma seçeneğiyle birleştirin
               üretici yazılımı kullanıcı arabirimi.
    /e         Bilgisayarın beklenmeyen şekilde kapatılma nedenini belgele.
    /o         Gelişmiş önyükleme seçenekleri menüsüne git ve bilgisayarı yeniden başlat.
               /r seçeneği ile birlikte kullanılmalıdır.
    /m \\bilgisayar Hedef bilgisayarı belirtir.
    /t xxx     Kapatmadan önceki zaman aşımı süresini xxx saniyeye ayarla.
               Geçerli aralık 0-315360000 (10 yıl) arasında, varsayılan 30'dur.
               Zaman aşımı süresi 0'dan büyükse /f parametresi
               kullanılır.
    /c "açıklama" Yeniden başlatma veya kapatma nedeni hakkında açıklama.
               En çok 512 karaktere izin verilir.
    /f         Çalışan uygulamaları, kullanıcıları önceden uyarmadan kapatmaya zorlar.
               /f parametresi değer 0'dan büyük olduğunda kullanılır
               /t parametresi için belirtilmiştir.
    /d [p|u:]xx:yy  Yeniden başlatma veya kapatma nedenini sağla.
               p, yeniden başlatma veya kapatma planlandığını belirtir.
               u, nedenin kullanıcı tanımlı olduğunu belirtir.
               p veya u belirtilmezse, yeniden başlatma veya kapatma
               planlı değildir.
               xx ana nedenin numarasıdır (256'dan küçük, pozitif bir tamsayı).
               yy ikincil nedenin numarasıdır (65536'dan küçük, pozitif bir tamsayı).

Edited by 654
  • Like 2
  • Thanks 1