Jump to content

Multiboot Cd\dvd Yapımı [anlatım]

blackman12
 Share

Recommended Posts

Yok neccoy, ben komutu yanlış yazıyormuşum. Az önce farkettim. "bootinfotable run;" yanlış, "bootinfotable; run" doğru.. Yani noktalı virgülün yeri..

Neyse, ilgilendiğin için çok sağol. Vesile oldu, sana başka bir şey sorayım. Yaptığım hirens boot larında ghost programı(ama sadece ghost..) açılırken hata veriyor. Bif komutu ile yapıyorum. Sen img ile yaptığını söyledin galiba. Senin img ile yaptığın hirenste ghost çalışıyormu?

Edited by temmuz

• Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Yok neccoy, ben komutu yanlış yazıyormuşum. Az önce yarkettim. "bootinfotable run;" yanlış, "bootinfotable; run" doğru.. Yani noktalı virgülün yeri..

Neyse, ilgilendiğin için çok sağol. Vesile oldu, sana başka bir şey sorayım. Yaptığım hirens boot larında ghost programı(ama sadece ghost..) açılırken hata veriyor. Bif komutu ile yapıyorum. Sen img ile yaptığını söyledin galiba. Senin img ile yaptığın hirenste ghost çalışıyormu?

Sanalda denedim epey bir şeyler yükledi sonra hata verdi fakat sanal makina multibootda özellikle hirende tam sonuç vermiyor, illa ki gerçek makinada boot ettireceksin ve araçları deneyeceksin. Hirenin bir çok özelliği sanalda çalışmıyor.

Gerçek makinayı restart yapması zor geliyor :D , sen bir dene istersen.

Sanalda denedim epey bir şeyler yükledi sonra hata verdi fakat sanal makina multibootda özellikle hirende tam sonuç vermiyor, illa ki gerçek makinada boot ettireceksin ve araçları deneyeceksin. Hirenin bir çok özelliği sanalda çalışmıyor.

Gerçek makinayı restart yapması zor geliyor :D , sen bir dene istersen.

Ben daha önce denemiştim ve sonuç başarısızdı(Hatta img komutlu hiç çalışmamıştı galiba). Belki benim beceriksizliğimdir diye sordum ama anlaşılıyorki(yada, herhalde..) easy boot ile yapılan çoklu bootlarda ister hirens içindeki olsun, ister bağımsız tek başına(bunuda denemiştim daha önce), ghost programı çalışmıyor. Bir sebebi olmalı ama bilemiyorum.

Neccoy sana çok teşekkür ediyorum. İyi sabahlar(Bu saattten sonra..)

Edit: Yukarıda durumu tam doğru anlatamadım. Doğrusu, ghost programı bootable u3 flash bellekte çalışmıyor. Bootable CD de ghost dahil, herhangi bir problem yok.

Edited by temmuz

• 4 hafta sonra ...
eline sağlık blackman kardeş. güzel anlatım olmuş ancak benim anlamadığım kısımlar kaldı. onlarda tabi videoda göstermediğin kısımlar :) öncelikle ben kendi yaptığım bir xp ile buradaki

TNC Live Cd yi kullanmak istiyorum sadece. Anlatımda dosyaları easyboot un yanına atılacağını söylmişsin. bu iki sistemi de oraya attığımzda ortak klasör ve dosyalar olmuş olacak bu kısmı nasıl hallediyoruz. İkisindede BOOTFONT.bin ve I386 klasörü var çünkü. klasör isimlerini değiştirme sistemi bozar sanırsam. birde bunun son adımı nasıl onu anlayamadım. iso dosyasını easyboot ilemi oluçturacaz. burada herhangi bir püf noktası varmı?

Teşekkürler!

slm tuğrul yaw bu sorunu ben de yaşıyorum nasıl çözdün acaba?

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

arkadaşlar çok damar bi yardıma ihtiyacım var. şimdi ben *.img - *.bin - *.ima - *.bif vs bu açtırma zımbırtılarının önlerine hangine ne koyucamı şaşırdım yani run ; - bootinfotable ; vs ne neye eklenebiliyor hangine ne eklemek gerekiyor ya allah rızası için bi el atın heryere bektım yok yok yok.tamam anlatımlarda var ama 2 tane biri *.img öbürü acronisin bif eeee geri kalana ne eklecez yaw

• 2 hafta sonra ...

arkadaşalr kafayı yicem bişi sorcam. bu xp klasörindeli örneğin cpl yani denetim masası dosyalarını yada dl, ex gbi dosyaları nasıl açacam. reshack te sadece dll ve exeler gözüküo diğer dosyaları nasıl açıcam arkadşlar. Foruma dillat et bulursun diceksinzde baktıorum hep reshack prosunu filan öneriolar ama bnde o sadece dll ve exe leri açıo. diğerlerini nasıl açıcaz acil bi yardım arkadaşalr. özellilede blackman12 senden bunn cvvbını alırım die düşünüorum

dl_ ve ex_ yada cp_ dosyalarından bahsediyorsun sanırım. Bu dosyalar i386 klasörünün içinde sıkıştırılmış olarak bulunur. Önce onları açman gerekecek. Bunun için ms-dos ta komutlar var ama en kısayolu 7zip yükle. O dosyalara sağ tıklayıp buraya çıkart dediğin zaman dll, exe veya cpl şekline dönşeceklerdir. Yada c-ronaldo'nun Resource Tools paketini indir. sağ tıka menü ekliyor. istediğin zaman dosyayı çıkartır düzenledikten sonrada sıkıştırabilirsin. Daha ayrıntılı bilgi için "Toplu expand ve makecab komutları" diye bir konu olması lazım onu araşatır.

Arkadaşlar şimdi birşey soracağım.Ben bu işe atıldım fakat bilgim yok.İzlediğim videoda anlamadığım baız yerler var.Mesela xp'yi ekleyeceğiz.Peki içindeki img dosyasını aldıktan sonra,programın disk1 adlı klasörün içine xp cd sinin içindekileri çıkarmamız lazımmı yada dosyaları buraya çıkar derken cd nin içindekilerimi kastettiniz.Diğer sorum,ben cd den çalışan xp ekleyecem.Aynı işlemlerimi uygulayacam onun için.