Jump to content

Multiboot Cd\dvd Yapımı [anlatım]

blackman12
 Share

Recommended Posts

valla editten bıktım artık flood yapıcam ama yukarıdaki tüm sorunları hallettikten sonra yeni bir sorun çıktı :)

Multiboot DVD hazırlarken entegre ettiklerim:

-XP Pro+Sp3

-Vista

-Windows 98

-TNCXP'yi de entegre edicektim ettim ama ayarları felan almadı silmek zorunda kaldım

-Hiren Boot CD Tr

-Mini XPnin Network destekli 2.sürümü

-CD'den çalışan Xp

-Ultimate Boot CD

-Acronis

-Ghost

-Partition Magic

-Dosya yöneticisi

Vista'yı atıp ayarladıktan sonra boyut çok büyüdü.Windows 98i sildim.Sonra çalıştırdığımda MiniXP ve CD'den çalışan XP'de sorun çıktı.

Sorun şu : MiniXP açılırken normal windows xp kurulumu geliyor.Ortada açılan bir sistem yok.

CDDen çalışan xpde de kur bilgisayarınızın donanım yapılandırmasını inceliyor diyor kalıyor.

Garip olan bir şey de var. mesela inceliyordaki ıların üstünde noktalar çıkıyor (i olmuyor tam)

Sorunun ultimate boot cd ve vista dosyalarındaki boot klasörlerinin aynı olmasından kaynaklanacağını düşünüp ubcdyi sildim.Zaten onu silmesem de 4.5 gb oluyordu. her neyse...

Not : XP Ultimate 2008'e vistayı entegre ettiğimde böyle bir sorunla karşılaşmadım.Mini xp ve normal xp sorunsuz açılıyordu.O da easyboot ile yapılmış.Ama bende ne problem var ki?

Sorununu çözebildin mi ? çözdündüysen bizimle paylaşırmısın bende vistayı eklemede problem yaşıyorum sen nasıl ekledin bir video veya anlatımla paylaşabilirmisin şimdiden teşekkürler

• Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 hafta sonra ...

ultimate boot cd nin boot klasörü ile mini vistanın boot klasörü isimleri aynı..ubcd ya da vistanın boot klasörü isimlerinden birini değiştirmek için neler yapmamız gerek acaba?

ubcd iso olarak başlamıyor..acronis tamam ama aynı yöntemle ubcd başlamıyor..

ekleme: bu yöntem çalışıyo sanki, farketmemişim..çok sağol :)

tam olarak ne yaptığını bilmeden bişey diyemem ayrıca hem minixp hem cdden çalışan xp niye ? bende vista ve ubcd yi aynı boot klasörü içerisnden kullandırıyorum.İkisinin de dosyaları aynı boot klasörünün içinde.Ama cdden çalışan xp nin yapısı nasıl hatırlamıyorum.Mutlaka yapı benzerliği vardır.
Edited by ZEUS__

• 2 hafta sonra ...

beyler anlatımlar çok güzel hepinize teşekkürler bende birkaç multiboot dvd yapıp hepsini sanal makinede denedim çlışıyorlar fakat bir türlü knoppix denen linuxun illetini ekleyemedim gitti...en başarılı olduğum zamanda bile boot başlıyormuş gibi oluyor ama sonra can't find filesystem deyip adamı hasta ediyor..(bu arada hiç vakit kaybetmemek için knoppix başlangıç dosyası easyboot'a bootinfotable;run knoppix.bif diye başlıyor ve knoppix bir live cd dahası bu live cdnin içerisindeki knoppix adlı en büyük klasörü çıkarınca bile aynı şekilde uyarı veriyor yani bir ihtimal bu klasör hiç yokmuş gibi davranıyor) eğer daha önce deneyen yapabilen veya yapabilecek biri varsa cevaplarınızı bekliyorum...

elimden geldiğince klasörleri kopyalayabildiğim kadar kopyaladım ama bir yararı olmadı...ezbsystems forumlarınıda bir süre dolaştım ama herşey ingilizce olduğundan pek yararı olmadı...bu konuda birkaç yazı yazılmış ama çok karmaşık geldi bu arada bunun damn small linux ve slax ile benzerlik taşıdığını öğrendim yani onlar için bir çözüm varsa benimde işime yarayabilir...

şurada dslinux ile knoppix'in aynı cdye nasıl konulacağını anlatıyor ama ingilizce bunu yapabilirsem sadece knoppix i ekleyeceğimden işim daha kolay olur...

Please register to see this content.
türkçeye çevirebilen olursa ve işe yararsa mutlaka birilerinin çok işine yarar çünkü easyboot ta en büyük sorunlardan biri knoppix eklemek..

not: sadece shakko adlı kullanıcının olayı tarif etme kısmı yeterli olur gerisi boş forum tartışmasından ibaret...

Edited by teenage

Şimdi bir tarafta çevirip bir tarafta yorumlayarak anlatacağım...İlk olarak menünü oluştur ve menüye knoppix seçeneğini ekle ve komut olarakta run knoppix.bin yaz.Tabi knoppix.bin ezboot içinde olacak.Ezboot yanında "knp1" veya "knox" gibi bir klasör aç 4 karakter olmasına dikkat bu klasör altında modules dizini olmalı içeriğini çeviremedm ((folder and all its contents, also include this file, BCDW.CSM)) ayrıca modules yanında cdsh.bin, cdshell.ini, knoppix.ima da olmalı bunları sonra linkler vereceğim.Ayrıca ezboot yanına "knox" yada "knp1" i açmıştık bir de yine ezboot yanına "KNPX" gibi bir klasör açıyoruz ve knoppix cdsinin knoppix klasörü altındaki herşeyi buraya atıyoruz....

Knoppix.bin: loader.bin i editleyin.Oradaki klasör yolu yerine knp1 veya knox adlı klasörümüzle değiştirin.

cdshell.ini örnek içeriği: bcdw boot \knox veya knp1\knoppix.ima

şeklinde gidiyor ama olayda bir kopukluk var ima dosyalarının linki kırık en iyisi ben bunu bir kalıp halinde yapıp paylaşayım...

kalıp olarak paylaşmanız gerçekten çok iyi olur...ama bu gibi durumlar için pratik birşey yok mu örneğin bizim multiboot cd içerisinde bir dos veya ms dos programı olsa oradan boot etmek istediğimiz dosyayı manuel olarak başlatsak...böyle birşey mümkün müdür...elimde hiren's boot cd ve ultimate boot cd var onların içinde böyle bir program varsa da olur..

abi araştırsan iyi edersin zira hirenin de boot yapısı değişti şimdi.Linux tabanlı bir bootmenu kullanıyor sanırım.PEk bakmadım ama.İçindeki minixpyi alacağım ben :D Hoşuma gitti.100 MB >> 30 mb yapmış adam yav :D

• 3 hafta sonra ...
elimde bir tane yöntem var ama henüz denemedim işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum

Winnt32 /makelocalsource olayını, msela multibootumuz C:\XPCD'de ise C:\XPCD\XP1 şeklinde birinci xpyi, ikinci xpyi de XP2 şeklinde kurulum kaynağı yaratır,Sonra bunu modifiye eder, daha sonra da hdd açılış dosyalarını (ntldr boot.ini vs) easyboot'a img olarak yediririz. Kullanıcı menüden işletim sistemini kur dediğinde img dosyasındaki xpdeki bildiğimiz bootloader yüklenecek.Sonra ordan kullanıcı yükleyeceği sistemi seçecek.Çok karışık bir anlatım ama bu olayı deneyeyim,becerirsem çok iyi olacak.

Hocam bende tam sizin dediğiniz gibi bir cd yapmak istiyorum yanlız çok fazla bilgim yok kısaca istediğim dvd

yapıcam aslında şöyle xp sp3 düz + xpsp3 eklentili full + xpsp3 eklentili full viso + acronis + ghost gibi,

kaynak dosyaların aynı anda kullanılması gibi olayları beceremdiğim için xp1 xp2 xp3 gibi klasörlere yerleştirerek

nasıl bir dvd oluşturabilirim. teşekkürler

• 1 ay sonra...

eline sağlık blackman kardeş. güzel anlatım olmuş ancak benim anlamadığım kısımlar kaldı. onlarda tabi videoda göstermediğin kısımlar :D öncelikle ben kendi yaptığım bir xp ile buradaki

TNC Live Cd yi kullanmak istiyorum sadece. Anlatımda dosyaları easyboot un yanına atılacağını söylmişsin. bu iki sistemi de oraya attığımzda ortak klasör ve dosyalar olmuş olacak bu kısmı nasıl hallediyoruz. İkisindede BOOTFONT.bin ve I386 klasörü var çünkü. klasör isimlerini değiştirme sistemi bozar sanırsam. birde bunun son adımı nasıl onu anlayamadım. iso dosyasını easyboot ilemi oluçturacaz. burada herhangi bir püf noktası varmı?

Teşekkürler!

ehh mesajım iki gün zaman aşımına uğradı flood yapsam kızmazssınız herhalde :p yukarıdaki sorunları aştım sistemlerim multiboot menüm sorunsuz çalışıyor. ancaaaak xp lerden biri kurulurken dosya kopyalama işi bitince yeniden başlatıyor yaa o sırada nedense tekrar multiboot menü açılıyor. bu sorunu nasıl aşabilirim??

Teşekkürler!

• 3 hafta sonra ...

Kardeşler hiren 9.8 versiyonunda sorunum var bir türlü çağıramadım hep aynı yerde kalmaktayım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ezboot ile çalıştırdığım komut daha evvel buydu.

bootinfotable;run hiren.bif[/CODE]

575.jpg

Düzenleme:

Hata bendeymiş arkadaşlar kusura bakmayın.:)

Ben iso olarak çağırıyordum ve üstdeki hatayı alıyordum oysa şimdi hiren,in içeriğini ezboot klasörü yanına

çıkartıp çağırdığımızda sorun yok çalışıyor komut ise bilindiği gibi ::: bootinfotable;run hiren.bif :::

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Edited by awengers44

eline sağlık blackman kardeş. güzel anlatım olmuş ancak benim anlamadığım kısımlar kaldı. onlarda tabi videoda göstermediğin kısımlar :D öncelikle ben kendi yaptığım bir xp ile buradaki

TNC Live Cd yi kullanmak istiyorum sadece. Anlatımda dosyaları easyboot un yanına atılacağını söylmişsin. bu iki sistemi de oraya attığımzda ortak klasör ve dosyalar olmuş olacak bu kısmı nasıl hallediyoruz. İkisindede BOOTFONT.bin ve I386 klasörü var çünkü. klasör isimlerini değiştirme sistemi bozar sanırsam. birde bunun son adımı nasıl onu anlayamadım. iso dosyasını easyboot ilemi oluçturacaz. burada herhangi bir püf noktası varmı?

Teşekkürler!

tuğrul arkadaşım sen ortak dosyaları nasıl aştın bilmiyorum ama ben hala orada takıldım anlatırsan bizde öğrenmiş oluruz

saygılarımla

Merhaba blackman. teşekkür butonuna bastım ama bir kezde buradan teşekkür ediyorum. Sayende (ve forum üyesi bir arkadaşın desteği ile) çoklu boot cd yapmayı başarabildim. Sonra öğrendiklerimi geliştirebilmek için senin verdiğin linkteki hazır dosyaları download ettim. Oradan bir ima yapacağım(ghost.. çünkü bif ile çalışmadı.) ama orada bir hazır dosyalar klasörü var ve onun içinde ne olduğunu anlayamadığım birçok klasör/dosya var. Bunların ezboot yanına atılıcağı belitiliyor. Ama ne için(onlar olmadanda zaten çoklu boot yapabiliyoruz ya..)? Örneğin ben sadece gost yapmak istiyorum. Ghost. ima ezboot içine ve Ghost.iso yu ezboot yanına çıkartmak yetmiyormu?

Cevabın gelene kadar bekliyecek ve sonra deneyeceğim. Selamlar..

Bende yukardaki arkadaşın soruyu soracaktım valla :rofl: "Dosya Yöneticisi Ezboot Yanına Atılacak" klasörü içindekiler ne işe yarıyor acaba? onlar olmadan multiboot yapmayı becerdim ama extra bir özelliği varsa onlarıda kullanalım. bunun yanında bi tanede buradaki

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=44378[/CODE]

cd den çalışan vista ile multiboot yapmayı denedim ama bir türlü çağıramadım onu. bu vistanın dosyalarının yerleşimi ve çalıştırma komutlarıyla ilgili kısa bir bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler!

Easy Boot programıyla 5-6 kez sorunsuz çoklu boot imajı oluşturdum. Ama bu günkü girişimlerimde nedense *.*bif dosyaları için "...not exist!" hatası almaya başladım. Hemde ısrarlı bir şekilde.. Halbuki *.*bif dosyalarımın komutunu -daha önceleride yaptığım gibi- doğru yazıyorum(örneğin, bootinfotable run; hiren's.bootcd.9.8.bif yada bootinfotable run; hirens9.8.bif gibi) ve komutunu işlediğim bif dosyasını ismini değiştirmeden ezboot içine atıyorum. Buradaki hata ne ve daha önce neden hata değildi?

Easy Boot programıyla 5-6 kez sorunsuz çoklu boot imajı oluşturdum. Ama bu günkü girişimlerimde nedense *.*bif dosyaları için "...not exist!" hatası almaya başladım. Hemde ısrarlı bir şekilde.. Halbuki *.*bif dosyalarımın komutunu -daha önceleride yaptığım gibi- doğru yazıyorum(örneğin, bootinfotable run; hiren's.bootcd.9.8.bif yada bootinfotable run; hirens9.8.bif gibi) ve komutunu işlediğim bif dosyasını ismini değiştirmeden ezboot içine atıyorum. Buradaki hata ne ve daha önce neden hata değildi?

Dosya isimlerini değiştirmeyi ve kısaltmayı deneyebilirsin.

hiren's.bootcd.9.8.bif yerine "hiren.bif" olarak deneyebilirsin.

Edit>>

Ben run hiren.img şeklinde kullanmışım. UltraİSO açılış bölümünü img olarak kaydediyor sanırım.

Hatta vereyim:

http://www.mediafire.com/?iz4z01mtoxi[/CODE]

Edited by neccooy