Jump to content

Multiboot Cd\dvd Yapımı [anlatım]

blackman12
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar uzun bir süre önce istekte bulunulmuştu biliyorum ama ancak bu zamana kısmet oldu dün gece 23 civarında çektim buyrun linkler

Video :

http://www.mediafire.com/?dqb62halox3djtj

Hazır Dosyalar :

http://www.mediafire.com/?miz8xi3kijj8dxc

Acronis.bif:

http://www.mediafire.com/?zsz1vvat49pi2s2

yada

http://www.4shared.com/dir/28990253/3c591ba3/Multiboot_Yapm.html

UltraISO Konu Linki:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=5455&st=40&start=40

ISOBuster Konu Linki:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=4129&hl=isobuster

EasyBoot 5.1.2.586 (katılımsız)

https://www.box.com/s/qxchaom3q40i2bzxpj8n
Edited by TugruL
EasyBoot linki eklendi...

• Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 1 ay sonra...

hocam peki ben xpnin boot ekranını değiştirmek istiyorum.. ben bu senin dediklerini yaptığımda xp "bir tuşa basın..." ekranından önce çıkıyor Xp kur deyince tekrar yine eskisi gibi "bir tuşa basın..." ekranı felan geliyor hardisk sil felan... ben bu mavi ekranı değiştiremez miyim ? xp'nin boot menüsünü?

windows xp nizde nlite ile ayar yaparken

Seçenekler > Genel > Bir tuşa basın açılış mesajı > aktif değil olacak şekilde ayarlayın.O zaman bu bir tuşa basın mesajı çıkmadan girecektir.Ama boot menuyu nasıl editlerim dersen geçenlerde forumda konuştuk galiba bunu da aynı yerden yapabilirsin usetup.exe

• 3 hafta sonra ...

Herşey güzelde bi yerde takıldım.bi türlü geçemedim.elimde bir portable xp var.boot edilirken normal xp gibi i386 altında setupldr.bin dosyasını arıyor.ama ben MNXP\I386 altında görsün istiyorum.bunu şöyle yaptım olmadı

SETUPLDR.BINBOOTFIX.BINMNXPI386

kısaca dosyayı MNXP\I386 altında görsün istiyorum.bunu nasıl yapabilirim.win2sec.bin içinde nasıl bi değişiklik yaparsam istediğim gibi olur...? Yardımlarınız için Tşk...

Edit:Demek tek bildiğimiz sadece alıntı yapmak...!

Edited by [!]KaJMeRaN[!]

Edit:Demek tek bildiğimiz sadece alıntı yapmak...!

Sen bunu bana dediysen yazıklar olsun bugune kadar sitede benim olmayan sadece driverpack base anlatımı var geri kalanın hepsi kendi yapımım.Ben her dakika burada olamam ya öğrenci milletiyiz.

Cevabınıza gelecek olursak; portable xp derken nasıl bir protable xp ? yapısını falan görmeden cevap yazmamı nasıl bekliyosunuz ki...

• 2 ay sonra...

merhaba blackman arkadaşım eline sağlık yaptığın video çok işime yaradı :) bunun sayesinde bir yol kattettim anac biraz endişelerim var aklıma bir şey takıldı bunu sormak istiyorum mümkünse öncelikle videodan yardım alarak sistemlerin .bif dosyalrını aldım ezboot içerisine attım sonra easyboot programından ilgili run komutlarını girdim cd lerin iso içeriklerini ezboot dışarısına ismi 4 harf olacak biçimde kopyaldım

adszjm5.jpg

adsz2ay4.jpg

adsz3xf6.jpg

ancak yine multiboot ile ilgili bir arkadaşım kopyaladığım xp içeriğinde ismini değiştirdiğim için her sistem için run komutlarını değiştirmem gerektiğini yazmış bu resimde oldu gibi

multi2uf8nw7.jpg

senin yapmış olduğun videoda bu arkadaşın yazdığı gibi her sistem için kopyaladığın cd içerisinde i386 klasörleri run komutlarını değiştirmem gerekiyormu yoksa benim şimdiye kadar yaptığım ve resimlerimde olduğu gibi bir içerikle bir iso dosyası benim işimi görürmü şimdiden sağolun :D

Edited by TeksasStyLe

ikisini de not defteriyle açabilirsin setupldr.bin dosyasında editlemen gereken yer not defteriyle aç ve en sağ ve alt kısma git.Oradan göreceksin i386 yazıyo orayı kendi 4 haneli klasörünün adını yazıcaksın txtsetup.sif te ise

Setupsourcepathi değiştireceksin.Ayrıca cd den aldığın img dosyalarını da editlemeyi unutma

SetupSourcePath = "\" bu kısımda sadece 4 haneli kalasör ismini yaazmam yeterli olacak mı kusura bakma biraz acemiyim :D ayrıca txtsetup.sif dosyasını not defteri ile açarken soun yok ama setupldr.bin ve aldığım image dosyalrını not defteri ile açtığımda enteresan yazı tipi ve simgeler çıkıyor karakterler göremiyorum :wacko:

yapmaya çalışıyorum umarım olur anlatım için sağol :clapping:

editten bıktım artık :)

KESİNLİKLE not defteri ile düzenlemeyin.Ultraedit ya da benzeriyle düzenleyin.

Edited by morning

valla editten bıktım artık flood yapıcam ama yukarıdaki tüm sorunları hallettikten sonra yeni bir sorun çıktı :(

Multiboot DVD hazırlarken entegre ettiklerim:

-XP Pro+Sp3

-Vista

-Windows 98

-TNCXP'yi de entegre edicektim ettim ama ayarları felan almadı silmek zorunda kaldım

-Hiren Boot CD Tr

-Mini XPnin Network destekli 2.sürümü

-CD'den çalışan Xp

-Ultimate Boot CD

-Acronis

-Ghost

-Partition Magic

-Dosya yöneticisi

Vista'yı atıp ayarladıktan sonra boyut çok büyüdü.Windows 98i sildim.Sonra çalıştırdığımda MiniXP ve CD'den çalışan XP'de sorun çıktı.

Sorun şu : MiniXP açılırken normal windows xp kurulumu geliyor.Ortada açılan bir sistem yok.

CDDen çalışan xpde de kur bilgisayarınızın donanım yapılandırmasını inceliyor diyor kalıyor.

Garip olan bir şey de var. mesela inceliyordaki ıların üstünde noktalar çıkıyor (i olmuyor tam)

Sorunun ultimate boot cd ve vista dosyalarındaki boot klasörlerinin aynı olmasından kaynaklanacağını düşünüp ubcdyi sildim.Zaten onu silmesem de 4.5 gb oluyordu. her neyse...

Not : XP Ultimate 2008'e vistayı entegre ettiğimde böyle bir sorunla karşılaşmadım.Mini xp ve normal xp sorunsuz açılıyordu.O da easyboot ile yapılmış.Ama bende ne problem var ki?

Edited by morning

tam olarak ne yaptığını bilmeden bişey diyemem ayrıca hem minixp hem cdden çalışan xp niye ? bende vista ve ubcd yi aynı boot klasörü içerisnden kullandırıyorum.İkisinin de dosyaları aynı boot klasörünün içinde.Ama cdden çalışan xp nin yapısı nasıl hatırlamıyorum.Mutlaka yapı benzerliği vardır.

minixpde explorer arayüzü yok, ancak cdden çalışan xpde var.CD'den çalışan xp'ye zaman zaman ihtiyacım olmakta.Ancak oradaki tüm araçlar MiniXP'de mevcut değil ve onlar da bana gereken araçlar :D

neyse cdden çalışan xpyi çözdüm yanlış dosyayı çağırdığımdanmış onu değiştirdim. minixp'yi de kontrol ettim, fsm vermişti zaten easyboota nasıl entegre edeceğimizi.Ama ne yaptıysam onu açamıyorum.i386 klasörünün adını değiştirip minixpyi açtığımda ntdetect.com hatası deyip başlamıyor. I386 olarak yapınca da normal xp kurulumu başlıyor :S

neyse, olmazsa MiniXP'deki işime yarayacak araçları alıp CDDen açılana ekler, manuel olarak çağırırım.Ama sorunu çözersem daha güzel olacak.

İmgler:

Vista ve cdden açılan xp'de hazır imagelerinden kopyaladım.Vista için TncVista'nınkini almıştım sorun çıkmayınca kullandım.

MiniXP'yi ise f_s_mnin verdiği dosyadan aldım.

XP için w2ksect.bini normalxp.bin yaptım öyle koydum

hiren boot cd ve diğerlerine gerek yok onlarda br sorun yok zaten ve nerden aldığımı da tahmin etmişsindir :D

BU arada disk1 klasörünün içeriği şöyle:

bootzz9.jpg

birincisi xp yi img dosyasından çağırabilirsin bin dosyasına ihtiyacın yok.İkincisi minixp nin kendi orjinal klasörürün adı ramb miydi? öyle değildiyse sorun burdan kaynaklanıyor olabilir.Bunlardan hangileri şu anda sağlıksız

fsmnin verdiği dosyaları tekrar atınca oldu Allah Allah kafayı yedi benim easyboot :D

Not:XP de img dosyasıymış zaten :D

Blackman12 sen bir harikasın ne zamandan beridir böyle bir şey yapmak istiyordum videon ve yardımların sayesinde oldu diğer arkadaşın anlatımı çok uzundu ve okuduğumda bir şey anlamadım ama video iyi geldi

Teşekkür butonu yetmez sana teşekkürümü anlatmaya :D

• 1 ay sonra...