Jump to content

Son Windows Güncelleştirme Durumu Bilgilendirmeleri

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

Bay_KG, 18.06.2020 - 14:09 yazdı:

Merhaba abdulhey_ 
İstersen sıfır güncellemeli ENTERPRISE 2004 sürümünü veya güncel olarak ISO dosyasını hazırlayıp upload edebilirim..

Yahu epey uğraştım yükseltmek için beceremedim. İlk önce UUP  dup tan anasayfadan 

Please register to see this content.
 bunu seçip indirmeye çalıştım ama benim sürüm olan Enterprise yi seçip indiremedim. dosyaları çekmeside 2 saat sürdü galiba ama sadece professyonel i indirmişim. dvd ye yazıp yükseltme yapacaktım. DVD almadı 200 mb kadar fazla geldi. Bunun üzerine 16 gb lık usb ye yazdırdım. rüfus ile yazımın sonunda BİOS GÜVENLİK ŞİFRENİZİ KALDIRMAYI UNUTMAYINIZ! BU KURULUMDA ÖNEMLİ UYARISI VERDİ. Oradan o bilgiyi alınca bununla uğraşacağıma geçen bootta kalan yükseltme aracını tekrar denemek daha akılcı ve kısa yol gibi geldi. neyse BİOS şifresini kaldırıp onu denedim ama aynen geçen şeferki gibi oldu. boota bir sorunla karşılaşıldı yeniden başlatılacak dedi ve kurulum dosyalarını geri alarak kurulum iptal oldu.

@Bay_KG Kardeş sorunsuz(UEFI) Enterprise sürümümü yükseltme yolu varsa ver deneyeyim  ne olacaksa olur. Teşekkür ederim.

Bu arada aynı SSD üzerinde uefi Windows 7 Enterprise de var  D de.

Edit: şimdi aklıma geldi şu an telefondan yazıyorum ama SSD üzerinde birde kilitli bir depo vardı galiba. Kilitleme programı ile kilitli Decyprit miydi. ? Yükseltmeye etkisi olurmu ki? Bilgisayar a geçince onun da şifresini açsam yeterli olurmu?

DÜzeltme: depo SSD de değil ilk bilgisayarın kendi harddiski 1 tb lık Toshiba HDD üzerindeymiş. Diskcryptor programı ile kilitli.

Edited by abdulhey_

abdulhey_, 1 saat önce yazdı:

Yahu epey uğraştım yükseltmek için beceremedim. İlk önce UUP  dup tan anasayfadan 

bunu seçip indirmeye çalıştım ama benim sürüm olan Enterprise yi seçip indiremedim. dosyaları çekmeside 2 saat sürdü galiba ama sadece professyonel i indirmişim. dvd ye yazıp yükseltme yapacaktım. DVD almadı 200 mb kadar fazla geldi. Bunun üzerine 16 gb lık usb ye yazdırdım. rüfus ile yazımın sonunda BİOS GÜVENLİK ŞİFRENİZİ KALDIRMAYI UNUTMAYINIZ! BU KURULUMDA ÖNEMLİ UYARISI VERDİ. Oradan o bilgiyi alınca bununla uğraşacağıma geçen bootta kalan yükseltme aracını tekrar denemek daha akılcı ve kısa yol gibi geldi. neyse BİOS şifresini kaldırıp onu denedim ama aynen geçen şeferki gibi oldu. boota bir sorunla karşılaşıldı yeniden başlatılacak dedi ve kurulum dosyalarını geri alarak kurulum iptal oldu.

@Bay_KG Kardeş sorunsuz(UEFI) Enterprise sürümümü yükseltme yolu varsa ver deneyeyim  ne olacaksa olur. Teşekkür ederim.

Bu arada aynı SSD üzerinde uefi Windows 7 Enterprise de var  D de.

Merhaba Adulhey_,
Dosyayı bu akşam yandex diske yükleyip linkini özelden yazacağım kısmetse..
Dosya içeriğine hiç dokunmadan Windows_10_Enterprise_2004_x64_ServicePack.1_TR_C2D5342A92E89C8D65ADA878243E1628 upload ediyorum(TR'den sonraki harf ve rakamlar MD5 doğrulama kodudur). Yani, indireceğin dosyada hiç bir güncelleme bulunmamaktadır ve boyutu 3.95GB dir.

Önceden yükseltme yaptığın dosyalar bilgisayarında duruyorsa mutlaka kaldırmanı öneririm. Yükseltme yaparken Dosya ve Ayarlarımı Koru seçeneklerinin etkin olmasına dikkat et. Önceki yükseltmende büyük ihtimalle SSD bölümüne 500 MB civarında yer ayırmıştır Windows, onu da silip C:\ bölümüne eklemeni tavsiye ederim. Yapamam diyorsan TeamViwer aracılığı ile yardımcı olabilirim, yeter ki vakti birlikte kararlayalım.

Disk yönteminin durumunu resimleyip buraya eklersen, durumunu görmüş oluruz.

NOT: Aslında SSD diskler için UEFI kurulumuna gerek olmadığını belirtmek isterim. SSD'ler yeteri kadar hıza sahip olduğundan gereksiz bir UEFI kurulumu yapmış olursunuz. Elbette bu senin kararın. Bende 3 bilgisayarda da SSD var ve hepsinde de MBR kurulu.
Saygılar..

Edited by Bay_KG

Bay_KG, 2 saat önce yazdı:

Merhaba Adulhey_,
Dosyayı bu akşam yandex diske yükleyip linkini özelden yazacağım kısmetse..
Dosya içeriğine hiç dokunmadan Windows_10_Enterprise_2004_x64_ServicePack.1_TR_C2D5342A92E89C8D65ADA878243E1628 upload ediyorum(TR'den sonraki harf ve rakamlar MD5 doğrulama kodudur). Yani, indireceğin dosyada hiç bir güncelleme bulunmamaktadır ve boyutu 3.95GB dir.

Önceden yükseltme yaptığın dosyalar bilgisayarında duruyorsa mutlaka kaldırmanı öneririm. Yükseltme yaparken Dosya ve Ayarlarımı Koru seçeneklerinin etkin olmasına dikkat et. Önceki yükseltmende büyük ihtimalle SSD bölümüne 500 MB civarında yer ayırmıştır Windows, onu da silip C:\ bölümüne eklemeni tavsiye ederim. Yapamam diyorsan TeamViwer aracılığı ile yardımcı olabilirim, yeter ki vakti birlikte kararlayalım.

Disk yönteminin durumunu resimleyip buraya eklersen, durumunu görmüş oluruz.

NOT: Aslında SSD diskler için UEFI kurulumuna gerek olmadığını belirtmek isterim. SSD'ler yeteri kadar hıza sahip olduğundan gereksiz bir UEFI kurulumu yapmış olursunuz. Elbette bu senin kararın. Bende 3 bilgisayarda da SSD var ve hepsinde de MBR kurulu.
Saygılar..

Son olarak okuyunca herşeyi anladım :)  resimleride vericem gerçi. 500 mb UUP dump tan dosyaları çekerken oluşmuştu. sonradan silindi. dump tan çekilen bütün dosyalar C indirilenlerde kendi Klasörünün içerisinde. boyutu 8.5 gb civarında. onu silicem değilmi komple? 

birde işte C de resimde verdiğim gibi Windows 10 upgradeye ait üç klasör var. toplam 4.5 gb kadar onlarıda silicem değilmi? 

Birde disk yönetiminde resmini verdiğim gibi 1 tb lık pc nin ilk HDD i var Toshiba Onun belli kısmını Depo olarak kullanıyorum.  ve Diskcrytor programı ile kilitli C de kurulu program. raw olarak görünüyor. Bilgisayarımda da görünmüyor kilitli ve ayrılmamış olduğundan. Onun kilitini açayımmı yada kaldırayımmı Yükseltmeye etkisi olurmu?

Son olarak vereceğin iso yu dvd ye mi yazıcam? Teşekkür ederim.  Yukarıda @cuneyt78 isimli arkadaş benim gibi  windows güncelleme yardımcısı ile yükseltebildiğini söylemiş bende niye olmadıki?

Spoiler

528999532_EkranAlntsa.jpg.6c1c91e916797579fd5892a0a7dd4332.jpg280734457_EkranAlntsb.jpg.c62bb3c1b27f2e8b3107df4831d656a2.jpg

cuneyt78, 2 saat önce yazdı:

windows  güncelleme yardımcısını indirip 1909 dan 2004 e yükseltme yapabildim. şu an 19041.331 kullanıyorum.

Bilgisayarınızda başka sistem varmı aynı HDD üzerinde? bootta sorun çıkmadımı? bende bootta sorun veriyor ve yükleme dosyaları geri alınıyor yükseltme iptal oluyor.

Düzeltme: cuneyt78 , sanırım sizin sürüm Enterprise değil.? Güncelleme aracı kullanımında "Enterprise de kullanılmaz " !! yazıyor. Yani Enterprise yüklemenin azizliği galiba benim olmayışı.. :) 

Edited by abdulhey_

Bootta bir sorun var. Hangi ISO yu denersem aynı sorun. Hatta biri hata kodu da verdi. 0x30017 ile bitiyor. Sürücü, 3.parti virüs programı ve aygıt yöneticisi ndeki hatalardan kaynaklanabiliyormuş. Bir tane hata var aygıt yöneticisi nde hallettim. Virüs programı nı devre dışı bıraktım fazla aygıtların hepsini kasadan ayırdım. Bakalım ne olacak?  

EDİT: yine aynı! ? bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı yeniden başlatılacak ve yükleme dosyaları geri alınıyor deyip yüklenmeden Windows 10 başlıyor.!

abdulhey_, 14 saat önce yazdı:

Son olarak okuyunca herşeyi anladım :)  resimleride vericem gerçi. 500 mb UUP dump tan dosyaları çekerken oluşmuştu. sonradan silindi. dump tan çekilen bütün dosyalar C indirilenlerde kendi Klasörünün içerisinde. boyutu 8.5 gb civarında. onu silicem değilmi komple? 

birde işte C de resimde verdiğim gibi Windows 10 upgradeye ait üç klasör var. toplam 4.5 gb kadar onlarıda silicem değilmi? 

Birde disk yönetiminde resmini verdiğim gibi 1 tb lık pc nin ilk HDD i var Toshiba Onun belli kısmını Depo olarak kullanıyorum.  ve Diskcrytor programı ile kilitli C de kurulu program. raw olarak görünüyor. Bilgisayarımda da görünmüyor kilitli ve ayrılmamış olduğundan. Onun kilitini açayımmı yada kaldırayımmı Yükseltmeye etkisi olurmu?

Son olarak vereceğin iso yu dvd ye mi yazıcam? Teşekkür ederim.  Yukarıda @cuneyt78 isimli arkadaş benim gibi  windows güncelleme yardımcısı ile yükseltebildiğini söylemiş bende niye olmadıki?

İçeriği Görüntüle

528999532_EkranAlntsa.jpg.6c1c91e916797579fd5892a0a7dd4332.jpg280734457_EkranAlntsb.jpg.c62bb3c1b27f2e8b3107df4831d656a2.jpg

Merhaba üstadım..
1 TB'lik diskinde ayrılmış RAW bölümündeki içerik nedir bilmiyorum ama ENTERPRISE olmadığı kesin. Çünkü firmalar Enterprise sürümünü KURUMSAL olduğu için vermezler veya yükleyemezler bilgisayara.

Ben olsam o RAW bölümünü uçurur ve yerine Windows 7'yi kurarım. SSD'yede Windows 10 kurar boot bölümünde sorun yaşamam. Ben öyle yapıyorum ve hiçbir sorunda yaşamıyorum. Bence her 2 Windows sürümünü de sıfırdan kurup kafanı rahat ettirmekten başka yol olmadığı kanısındayım. Eğer bilgisayarın elimde olsaydı belki bir çözüm bulabilirdik. Çok farklı yöntemler var inan..

Bilgisayardaki update yaptığın dosyaları kaldırmak için ise, Disk Temizleme yöntemini kullanman gerekir. Bunun için C:\ birimine sağ tıkla ve Özellikler seçeneğinden girdikten sonra açılan pencereden Diski Temizle tuşuna tıklayarak taramayı bekle. Tarama tamamlandıktan sonra açılan pencerede (eğer Kullanıcı Hesabı Denetimi açıksa, Sistem dosyalarını temizle tuşuna tıklamalısın ve tüm seçeneklere TİK koyarak işlemi gerçekleştirebilirsin).  eğer Kullanıcı Hesabı Denetimi kapalıysa zaten Sistem dosyalarını temizle tuşu çıkmayacaktır ve yine tümüne TİK koyarak temizlemeyi başlatabilirsin.

Benim buradan şimdilik yapabileceğim bu kadar üstadım.. İnan senin o bilgisayarın başında olmak isterdim..
Kolay gelsin..

Edited by Bay_KG

Bay_KG, Bir saat önce yazdı:

Merhaba üstadım..
1 TB'lik diskinde ayrılmış RAW bölümündeki içerik nedir bilmiyorum ama ENTERPRISE olmadığı kesin. Çünkü firmalar Enterprise sürümünü KURUMSAL olduğu için vermezler veya yükleyemezler bilgisayara.

Ben olsam o RAW bölümünü uçurur ve yerine Windows 7'yi kurarım. SSD'yede Windows 10 kurar boot bölümünde sorun yaşamam. Ben öyle yapıyorum ve hiçbir sorunda yaşamıyorum. Bence her 2 Windows sürümünü de sıfırdan kurup kafanı rahat ettirmekten başka yol olmadığı kanısındayım. Eğer bilgisayarın elimde olsaydı belki bir çözüm bulabilirdik. Çok farklı yöntemler var inan..

Bilgisayardaki update yaptığın dosyaları kaldırmak için ise, Disk Temizleme yöntemini kullanman gerekir. Bunun için C:\ birimine sağ tıkla ve Özellikler seçeneğinden girdikten sonra açılan pencereden Diski Temizle tuşuna tıklayarak taramayı bekle. Tarama tamamlandıktan sonra açılan pencerede (eğer Kullanıcı Hesabı Denetimi açıksa, Sistem dosyalarını temizle tuşuna tıklamalısın ve tüm seçeneklere TİK koyarak işlemi gerçekleştirebilirsin).  eğer Kullanıcı Hesabı Denetimi kapalıysa zaten Sistem dosyalarını temizle tuşu çıkmayacaktır ve yine tümüne TİK koyarak temizlemeyi başlatabilirsin.

Benim buradan şimdilik yapabileceğim bu kadar üstadım.. İnan senin o bilgisayarın başında olmak isterdim..
Kolay gelsin..

Resimlerle ve yazarak açıkladım herşeyi. Sanırım kafan fazla meşgul. Raw olan yer bilgisayarın 1tb lık ilk harddiski olan toshiba da DEpo olarak ayrılmış kısım orayı depo olarak kullanmak için biçimlendirdim. kalıntıları bir çok yere dağıtmaktansa tek bir yerde toplansın istedim. 390 gb tı galiba. geri kalanı ise Ayrılmamış olarak duruyor. Yani o harddiskte seninde tahmin ettiğin gibi sistem yok.

İlk başta aynen dediğin gibi kuruluydu benimde. Yani SSD de windows 10 Toshiba harddiskte Windows 7 vardı. Sanırım UEFI kurulumdan kaynaklanıyor; Mesela Windows 10 u açtın BİOS da o öne geçiyor ve hep onunla açılıyor yada tersi.. uğraşırken boot bozuldu. sistemi hiç açamadım veya bir şekilde açıp forjest ustanın yardımı ile grub2win ile bootu ayarladım. onda bile aynı sorun yani hangisini önce açarsasn devamlı onunla açılma problemi devam etti. ama sistem seçenekleri sayfası açıldığından oradan istediğimi seçebildim.

hatta şu anki gibi her iki sistemde SSD üzerinde kurulu iken yine aynısı oluyor. Meğerse çaresi Hızlı başlatmayı devre dışı bırakmakmış. o zaman sistem seçenekleri sayfası her zaman çıkıyor ve istediğini seçip açabiliyorsun.

Uefi boot işi karıştırıyor olabilir yada ben yada biz uefi yi gerektiği gibi kullanmayı bilmiyoruz. Mesela bootu uefi yaparsan uefi ile sistem arasında bir iletişim olup verimli kullanma çabası oluyor herhalde  Ayrıca diğer bütün aygıtlar gizleniyor. ! bootu Other a alıp açarsam bu sefer tüm aygıtlar ortaya çıkıyor. Geçen akşam Other a alıp denedim son yükseltme girişimimi ama yine aynı hatayı verdi. Intel(R) 7 Serisi/216 Yonga Kümesi Ailesi USB Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi - 1E26 birde bu sürücü aygıt yöneticisinde hep sorun gösteriyor. tv kartı usb çalışmıyordu şimdi sorunlu olmasına rağmen çalışıyor.  bilgisayardaki sürücüden seçip güncelliyorum güncelleniyor fakat pc bir dahaki başlamada yeniden aynı sorunu veriyor.  Yükseltmedeki sorun bundan da olabilir. çünkü yükselteme hata kodunu inceledim.  Sürücü hatası, virüs programı, cihazlar olarak sorunu gruplandırmış.

boyut uygun olduğundan bu sefer dvd ye yazdırıp yükseltmeyi deneyeceğim bakalım. Saygılar.

Yine aynı!  @Bay_KG  Bootta sorunla karşılaşıyor.  Büyük ihtimal uefi kurulumla ilgili yada çift sistem olması. Aygıt yöneticisinde bahsettiğim sürücü kasadan fare ve klavye hariç herşeyi çıkarmama rağmen yine hata gösteriyor.

Artık uğraşmıcam. ya sıfırdan kurup bu sefer uefi ve yanında Windows 7 kurmucam yada 1909 ile devam edicem veya updateye 2004 ün gelmesini beklicem. Teşekkür ederim.

abdulhey_, 2 saat önce yazdı:

Yine aynı!  @Bay_KG  Bootta sorunla karşılaşıyor.  Büyük ihtimal uefi kurulumla ilgili yada çift sistem olması. Aygıt yöneticisinde bahsettiğim sürücü kasadan fare ve klavye hariç herşeyi çıkarmama rağmen yine hata gösteriyor.

Artık uğraşmıcam. ya sıfırdan kurup bu sefer uefi ve yanında Windows 7 kurmucam yada 1909 ile devam edicem veya updateye 2004 ün gelmesini beklicem. Teşekkür ederim.

Merhaba üstadım..
Karar senin elbette. Ben yazacaklarımı yazdım.
BIOS ayarı hızlı başlat modunda iken sorun yarattığı/yaratacağı kesin, ki sen bunu yaşamışsın. Hızlı başlat seçeneği tek sistemler için güzel bir şey ama 2. sistemde hatalar olasılığı yüksek.

RAW olan bölümü tam anlamadığım kesin. Senide dediğin üzere biraz meşguldüm. Bir yandan senin yazıları okurken ve resimlere bakarken, diğer yandan skypede bir arkadaşa yardımcı oluyordum. :) 
Saygılar ve kolay gelsin..?‍♂️

• Like 1

Bay_KG, 13 dakika önce yazdı:

Merhaba üstadım..
Karar senin elbette. Ben yazacaklarımı yazdım.
BIOS ayarı hızlı başlat modunda iken sorun yarattığı/yaratacağı kesin, ki sen bunu yaşamışsın. Hızlı başlat seçeneği tek sistemler için güzel bir şey ama 2. sistemde hatalar olasılığı yüksek.

RAW olan bölümü tam anlamadığım kesin. Senide dediğin üzere biraz meşguldüm. Bir yandan senin yazıları okurken ve resimlere bakarken, diğer yandan skypede bir arkadaşa yardımcı oluyordum. :) 
Saygılar ve kolay gelsin..?‍♂️

Bootta hatayla karşılaşıldı diyor,first_boot diye belirtiyor. Biosdaki bootmanager bozuldumu zaten sistem açılmıyor. Birde Windows 7nin bootuda var. Windows 7yi silsemde öyle yükseltsem olurmu bilmiyorumki. Neyse sağol.

Windows 7 yi silip denedim yine boot hatasıyla yüklenemedi.

Temiz format kolayda  o kadar birikmiş ayar ve program sürücü yeniden kurmak angarya geliyor. Sadece tv kartının programı nı kurmak kanal aramak yarım saat. :)

Eğer temiz format atarsam Bay_KG nin verdiği güncellemesiz Enterprise x64 mü kurayım, yoksa hangisi daha iyi olabilir?

Edited by abdulhey_

Gerçekten ilginç :) yok abi Benim bilgisayar 2004 ü istemiyor.  :) Biosu defaulta alırsam belki yüklenir dedim. Bu sefer Bootu komple bozdum. en az bir saat Bay_KG nin verdiği iso ile dvd ye yazılmış tabi her türlü yöntemi denedim windows 10 u açabilmek için olmadı . Elimde başka bir Windows 10 medyası yoktu. Elimde Windows 7  dvd si var. Tam aklımda ikinci çözüm olan Windows 7 yükleyip oradan Grup 2 win ile Windows 10 a ulaşmayı devreye koymuşken biostan fare ile direkt dvd rom un uefisiz olanını seçtim tabi sistem kuracağım yer gpt düzeninde olduğu için tam bölüm ayıracakken olmadı ordan geri döndüm. Bu sefer Biostan bootu UEFİ ye alıp uefi dvd rom u yine fare ile seçtim. ne oldu bilin bakalım ? :) Hayır windows 7 kurulumuna gitmedi direkt windows 10 u açtı :)))  

Gerçekten bazan böyle çok ilginç şeyler olabiliyor.. Nasıl onarılıp açıldıysa artık umarım açılmama sorunu yaşamam. Diyeceksiniz Uefi boota alınca açılmıştır ama aynı şeyi windows 10 dvd si ile kaç kez denedim açılmadı :) 

Edited by abdulhey_

kocamanadam, 31 dakika önce yazdı:

Evet arkadaşlar,Sürüm 20H2 İs Derlemesi 19042.330 yayınlandı.Saygılar,

Bu 2004 mü, İnsidermi? Benim bilgisayara updateye epey bir gelmeyecek galiba. Bir türlü iso larla yükseltmeyide beceremedim. Boot hatası verdi hep. Sizde sorun oldumu!

abdulhey_, 4 dakika önce yazdı:

Bu 2004 mü, İnsidermi? Benim bilgisayara updateye epey bir gelmeyecek galiba. Bir türlü iso larla yükseltmeyide beceremedim. Boot hatası verdi hep. Sizde sorun oldumu!

İnsider olduğunu sanmıyorum,buradan indirdim.Tek eksikliği net framework 3.5 u yükleyemedim,ama onun haricinde bir sıkıntı yok.Saygılar,

abdulhey_, 3 saat önce yazdı:

Bu 2004 mü, İnsidermi?

kocamanadam, 3 saat önce yazdı:

İnsider olduğunu sanmıyorum

20H2 eylül - ekim gibi çıkacak sürümdür.  Yani insider sürümü. Şimdiki sürüm 20H1 sürümü, 19041.329 sürüm numarası olan. 19042. xx  olunca insider sürümü oluyor.

oktay2023, Bir saat önce yazdı:

20H2 eylül - ekim gibi çıkacak sürümdür.  Yani insider sürümü. Şimdiki sürüm 20H1 sürümü, 19041.329 sürüm numarası olan. 19042. xx  olunca insider sürümü oluyor.

Bazıları alay ediyor ama azim ve emek bilgiyide getiriyor demekki. ?  Bilgisayar fazla anladığım bir alan değil ama bir kere bile başkasına format attırmış değilim. Yapılabilecek her işi kendim yapmaya çalışırım.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

oktay2023, 10 saat önce yazdı:

abdulhey_, 15 saat önce yazdı:

Bu son sürüm çok güzel bir çalışma bir dene bence .

kadetti, 43 dakika önce yazdı:

Bu son sürüm çok güzel bir çalışma bir dene bence .

Ben depo olarak kullandığım 1tb lık HDD 500gb kısmına kurabilirim aslında 2004 ü. Ama iş sistemi olmaz SSD üzerinde olmadığından. Ancak deneme amaçlı olur belki..?

• Like 1