Jump to content

Son Windows Güncelleştirme Durumu Bilgilendirmeleri

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

deli_petro06, 1 saat önce yazdı:

Mac os 11 e mi geçsek yavaş yavaş. Adamlar windowstan beklediklerimin %90' ını yapmışlar. Söylentiler doğruysa Catalina' ya göre daha stabil olacakmış. Ben görüntüsünü çok beğendim. Windows'un bu kadar tepetaklak olmasına da anlam veremiyorum. Mac çalışmış. Şu güzelliğe bakın. Tabikii, linux' tan sonra ilk tercihim olabilir...

İçeriği Gizle

Please register to see this content.

Oyunları emülatör yoluyla çalıştırdığı sürece dünyanın en iyi sistemide olsa kullanmam macos profesyoneller için üretilmiş bi sistem sıradan ev kullanıcısına yaramaz

• Like 1

SoNKraL_, Bir saat önce yazdı:

Oyunları emülatör yoluyla çalıştırdığı sürece dünyanın en iyi sistemide olsa kullanmam macos profesyoneller için üretilmiş bi sistem sıradan ev kullanıcısına yaramaz

Pc eski olduğu için oyun oynayamıyorum. Elimde de eski HDD' ler boşta. Çeşitlilik güzel oluyor. Catalina acayip hantaldı. Resmen pc can çekişiyordu. Windowsta da oyun oynayamıyorum.

asil111, 34 dakika önce yazdı:

MacOS normal PC ye kurulabiliyormu ki ?

Evet kurabiliyorsun. Hackintosh olarak kuruyorsun. Pc yeniyse sürücüleri otomatik tanıdığını söylüyorlar. Catalina öncesindeki sürümleri kısmen kullanabiliyordum. Sadece ekran kartı tanıtmakla alakalı sıkıntıları oluyordu. Genelde technopat ve osxinfo sitelerinde paylaşıyorlar. PC' in yeniyse 11 sürümü yayınlandığında bir denemeni tavsiye ederim...

Emre028, 04.07.2020 - 17:44 yazdı:

Amatör kullanıcılar için hazır cmd dosyası :

Sağ tıklayıp yönetici çalıştırın. sonrasında yeniden başlatın.

ben MS şifresini girince hep düzeliyor -sık şifre değiştirmeye ve bir kaç kullanıcıyı tönettğim için karıştırıyorum sanıyordum

attım arşive tşk

Edited by efe34
  • Like 1

Adı 10 mayıs güncellemesi Temmuzun 10 u geçti hala aynı uyarı duruyor updatede..  Windows 10 Mayıs 2020 güncelleştirmesi yolda. Cihazınızda kullanıma hazır olduğunda kullanılabilir güncelleştirmeyi bu sayfada göreceksiniz. Alay eder gibi bu ne ya..

Hangi birini çözecekler bu sorunların ne zaman rayına girecek bu sistem kestiremiyorum. Windowsun kendi sitesinden güncelleme uygulamasını yükledim. 2 Saat güncelleme indirdi. Yeniden başlattım dondu ve geri güncellemeleri kaldırdı. Windows açıldığında 2 farklı diske güncelleme indirmişti. Bir de başka bir güncelleme uygulaması indirdim. Denedim. Sadece 1 güncelleme boyutu 84 gb' tı. 18363.836 sürümünde takıldım kaldım. Format atınca yüklüyor ancak güncelleme yapmıyor...

• Like 1

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Hangi birini çözecekler bu sorunların ne zaman rayına girecek bu sistem kestiremiyorum. Windowsun kendi sitesinden güncelleme uygulamasını yükledim. 2 Saat güncelleme indirdi. Yeniden başlattım dondu ve geri güncellemeleri kaldırdı. Windows açıldığında 2 farklı diske güncelleme indirmişti. Bir de başka bir güncelleme uygulaması indirdim. Denedim. Sadece 1 güncelleme boyutu 84 gb' tı. 18363.836 sürümünde takıldım kaldım. Format atınca yüklüyor ancak güncelleme yapmıyor...

FlatLite V2 Ltsc kullanıyorum. Şimdilik pusudayım. Aslında bende 2004 sürümü sıkıntısız ama iş sistem editlemeye gelince sıkıntı. Bende olmayan sorunlar başkasında olur al başına belayı. Ondan sonra acaba benim çalışmada mı sorun yoksa Microsoft'a mı. :)

Genel olarak beklenmeli. Sıkıntı yaşamayan kurup kullanabilir tabii tavsiye ederim sıkıntı yoksa elbette.

Edited by MrRush
  • Like 1

@MrRush Sorun yaşadığım windows 1,5 yıl öncesinde kurduğum bir windows. Editlemeye çalıştığım sistemler de genel olarak 2004 sürümü ilk çıktığında güncelleme sorunları alıyordum. Yeni sürümler de daha az hata alıyorum. Ancak hata aldığım zaman da düzelme olmuyor. Artık windowsun birçok sorunlarından dolayı sıkıldığım için genelde sanal pc üzerinden belli kurulumlar yapıyorum. Şu an SSD' de 1,5 yıl önce kurduğum ve sorun yaşadığım windows var. Sistem editlemek için uğraşırken zoruma gitmese de format atmak konusunda aşırı üşeniyorum :) Sanırım 5-6 aydır SSD' deki windows' a format atma fikrim var ancak üşenmekten atamadım. Diğer eski HDD' lerime bu süreçte 100' ün üzerinde windows, mac ve linux kurulumları yapmama rağmen nedense SSD' ye format atma konusunda üşengeçlğim geçmiyor. Bu sebeple güncelleme yapıp geçeyim dedim. Onda da saçma sapan şeyler oluyor. Windowsun kendi güncelleme uygulamasıyla denedim. Saçma bir şekilde Hem SSD'ye  hem de HDD' e ayrı ayrı 5-10 gb arası güncelleme indirdi. Başka bir uygulama indirdim onda da sadece bir güncelleme boyutunu 84 gb gösterdi. Bu şekilde devam ederse SSD' ye de Linux kurup Linux üzerinden pc kullanma düşüncem var. 

Gördüğüm kadarıyla windowsta çok büyük sorunlar yaşayanlar genelde benim gibi eski pc kullananlar. Microsoftun da beceriksizliğini bir türlü anlayamıyorum. İşleyen bir sistemi nasıl bu kadar kötü duruma getirdiler bir türlü kafam almıyor. 

abdulhey_, 12.07.2020 - 01:09 yazdı:

Adı 10 mayıs güncellemesi Temmuzun 10 u geçti hala aynı uyarı duruyor updatede..  Windows 10 Mayıs 2020 güncelleştirmesi yolda. Cihazınızda kullanıma hazır olduğunda kullanılabilir güncelleştirmeyi bu sayfada göreceksiniz. Alay eder gibi bu ne ya..

Hocam neden direk güncel iso dosyasını indirip kendiniz 2004'e yükseltmiyorsunuz ? Sonuçta güncelleme olarak geldiğinde de aynı boyutta veri indirecek. 

Hiç değilse bu şekilde elinizin altında hazır güncel iso dosyası da bulunmuş olur :)

• Like 1

Windows 10 Toplu Güncelleştirmeleri, 14 Temmuz 2020

Windows-10-banner-cumulative-updates.png

Windows 10, sürüm 2004,  (İS Derlemesi 19041.388)

• Windows 10, sürüm 2004'te (Mayıs 2020 Güncelleştirmesi) Giriş Yöntemi Düzenleyicisi (IME) modunu denetlemek için ImeMode özelliğini kullanan belirli uygulamalardaki sorunu giderir. Örneğin, bu sorun giriş modunun otomatik olarak Kanji veya Hiragana'ya geçmesini engeller. Daha fazla bilgi için bkz.  ve  .
  • Sunucu Çekirdeği platformlarındaki sistem yerel ayarını değiştirmek için PowerShell'i kullanmanızı engelleyebilecek sorunu giderir.
  • Pencereli modda yeniden boyutlandırırken veya tam ekrandan pencere moduna geçerken bazı oyunların ve uygulamaların görsel bozulmasına neden olabilecek sorunu giderir.
  • Adresler kudreti neden olduğu bir sorun  lsass.exe hata mesajı, “Bir kritik sistem süreci ile başarısız olmasına ? \ WINDOWS \ system32 \ lsass.exe, durum kodu c0000008 ile başarısız oldu. Makine şimdi yeniden başlatılmalıdır. "
  • 9 Haziran 2020'de yayımlanan Windows Güncelleştirmeleri yüklendikten sonra bazı uygulamaların grafik veya büyük dosyalar içeren belgeleri yazdırmasını engelleyebilecek sorunu giderir.
  • OneDrive uygulamasını kullanarak OneDrive'a bağlanmanızı engelleyebilecek sorunu giderir. Bu sorun, bazı eski aygıtlarda veya eski dosya sistemi filtre sürücülerini kullanan daha eski uygulamaları olan aygıtlarda oluşur. Sonuç olarak bu, bu cihazların yeni dosyalar indirmesini veya daha önce senkronize edilmiş veya indirilmiş dosyaları açmasını engelleyebilir.
  • Microsoft Komut Dosyası Altyapısı, Windows Uygulama Platformu ve Çerçeveleri, Microsoft Mağazası, Windows Grafikleri, Windows Girişi ve Kompozisyonu, Windows Media, Windows Kabuğu, Windows Temelleri, Windows Yönetimi, Windows Çekirdeği, Windows Karma Bulut Ağı, Windows Depolama ve Dosya Sistemleri için güvenlik güncelleştirmeleri , Windows Update Yığını, Windows MSXML, Windows Dosya Sunucusu ve Kümeleme, Windows Uzak Masaüstü, Internet Explorer,  ve Microsoft JET Veritabanı Altyapısı.

Windows 10,  , 1903-İS Derlemesi 18362.959 ve 1909-İS Derlemesi 18363.959

• Tarayıcı Yardımcı Nesnelerinin Microsoft Edge IE modunda yüklenmesiyle ilgili sorunu giderir.
  • Adresler kudreti neden olduğu bir sorun  lsass.exe hata mesajı, “Bir kritik sistem süreci ile başarısız olmasına ? \ WINDOWS \ system32 \ lsass.exe, durum kodu c0000008 ile başarısız oldu. Makine şimdi yeniden başlatılmalıdır. "
  • 9 Haziran 2020'de yayımlanan Windows Güncelleştirmeleri yüklendikten sonra bazı uygulamaların grafik veya büyük dosyalar içeren belgeleri yazdırmasını engelleyebilecek sorunu giderir.
  • Internet Explorer, Microsoft Komut Dosyası Altyapısı, Windows Uygulama Platformu ve Çerçeveleri, Windows Uygulamaları, Microsoft Grafik Bileşeni, Windows Girişi ve Kompozisyonu, Windows Media, Windows Kabuğu, Microsoft Mağazası,  , Windows Bulut Altyapısı, Windows Temelleri, Windows Yönetimi, Windows Çekirdeği, Windows Depolama ve Dosya Sistemleri, Windows Update Yığını, Windows MSXML, Windows Dosya Sunucusu ve Kümeleme, Windows Uzak Masaüstü ve Microsoft JET Veritabanı Altyapısı.

Windows 10, sürüm 1809,  (İS Derlemesi 17763.1339)

• Tarayıcı Yardımcı Nesnelerinin Microsoft Edge IE modunda yüklenmesiyle ilgili sorunu giderir.
  • Internet Explorer, Microsoft Komut Dosyası Altyapısı, Windows Uygulama Platformu ve Çerçeveleri, Windows Uygulamaları, Microsoft Grafik Bileşeni, Windows Girişi ve Kompozisyonu, Windows Media, Windows Kabuğu, Microsoft Mağazası,  , Windows Bulut Altyapısı, Windows Temelleri, Windows Yönetimi, Windows Çekirdeği, Windows Update Yığını, Windows MSXML, Windows Dosya Sunucusu ve Kümeleme, Windows Uzak Masaüstü ve Microsoft JET Veritabanı Altyapısı.

Diğer güncellemeler

• Windows, sürüm 1803,  (İS Derlemesi 17134.1610)
  • Windows 10 sürüm 1703,  (İS Derlemesi 15063.2439)
  • Windows 10, sürüm 1607,  (İS Derlemesi 14393.3808)

Güncelleştirmeler nasıl yüklenir

Bu güncellemeleri indirmek için  -> Güncelleme ve kurtarma'yı açın ve sağdaki  düğmesini tıklayın.

Alternatif olarak,  .

Kaynak: 

Windows 10 Başlat menüsü yeni klasör simgeleri aldı

Dev kanalındaki en son Windows 10 derlemesi ile Microsoft, uygulama gruplarını göstermek için kullanılan Başlat menüsü klasör simgelerini güncelledi. Değişiklik artık Windows  .

İşte yeni ve eski simgelerin hızlı bir karşılaştırması.

Eski simgeler:

Başlat Menüsünde Windows 10 Eski Klasör Simgeleri

Yeni simgeler:

Başlat Menüsünde Windows 10 Yeni Klasör Simgeleri

Simgeler daha az düz görünüyor ve Akıcı Tasarım yönergelerini izleyin. Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, Microsoft'un son zamanlarda halka sunduğu  çok uygunlar.

Yeni simgeler, Microsoft'un bugün daha fazla kullanıcının kullanımına sunduğu yeni Başlat menüsünün bir parçasıdır. Hatırlayacağınız gibi,  .

Şirket değişikliği ' uygulamalar listesindeki logoların arkasındaki düz renk arka plakaları kaldıran ve fayanslara düzgün, kısmen şeffaf bir arka plan uygulayan daha aerodinamik bir tasarım olarak tanımlıyor . Bu tasarım uygulamalarınız, özellikle Office ve Microsoft Kenardan için Akıcı Tasarım simgeler yanı sıra için yeniden tasarlanan simgeler için güzel bir sahne oluşturur yerleşik Microsoft yayıyoruz başladığını Hesaplama, Posta ve Takvim gibi uygulamalar   ' .

Kaynak: 

wMwMw, 14 saat önce yazdı:

Hocam neden direk güncel iso dosyasını indirip kendiniz 2004'e yükseltmiyorsunuz ? Sonuçta güncelleme olarak geldiğinde de aynı boyutta veri indirecek. 

Hiç değilse bu şekilde elinizin altında hazır güncel iso dosyası da bulunmuş olur :)

Temiz formatı denemedimde Yükseltme söz konusuysa her türlü denedim.  yüklendikten sonra ilk yeniden başlamada firs_boot hatası veriyor. ve yükleme geri alınarak hiç bir şey olmadan , değişmeden yeniden başlıyor. Hata nın kodunuda verdi araştırdım ve karşılığını buldum tek denemediğim eset endpointi kaldırmamak kaldı ama durdurarak denedim yeniden başlamayı eğer neden virüs programı ise aşması gerekirdi diye düşünüyorum. yani hep aynı hatayı verdi.

windows 10 2004 hata kodu yükleme :
0xC1900101-0x30017 yükleme "first_boot" aşamasında "Boot" işlemi aşamasında bir hatayla başarısız oldu.

Temiz formatta ayarları kaybetmek ve dosyaları yedeklemek adına angarya geliyor. Hem birde updateye gelmediyse sorun çıkma ihtimalide olabilir diye endişe ediyorum. Bu yüzden en mantıklısı updateden yükseltmeyi beklemek sanırım..

• Like 1

kocamanadam, 1 saat önce yazdı:

Benim sistemim 20H2.19042.330.Acaba bu sistem Microsoft'un sistemimi.Buna güncelleme geldimi?Saygılar.

Kaynak:

Windows 10 Build 19042.388 (20H2, Beta Kanalı)

Eskiden  olan Beta Kanalı yeni bir güncelleme aldı. Bu kanalın içindeki kullanıcılar, Windows 10  temsil eden Windows 10 Build 19042.388 dı.

Windows 10 20H2 Şerit

Yeni derleme KB4565503 toplu güncelleştirmesi olarak yayımlanır ve aşağıdaki değişiklikleri içerir.

• Sunucu Çekirdeği platformlarındaki sistem yerel ayarını değiştirmek için PowerShell'i kullanmanızı engelleyebilecek bir sorunu düzelttik.
  • Pencereli modda yeniden boyutlandırırken veya tam ekrandan pencere moduna geçerken bazı oyunların ve uygulamaların görsel bozulmasına neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
  • Lsass.exe dosyasının aşağıdaki hata iletisiyle başarısız olmasına neden olan bir sorunu düzelttik: “Kritik bir sistem işlemi, ? \ WINDOWS \ system32 \ lsass.exe, durum kodu c0000008 ile başarısız oldu. Makine şimdi yeniden başlatılmalı. ”
  • 9 Haziran 2020'de yayımlanan Windows Güncelleştirmeleri yüklendikten sonra bazı uygulamaların grafik veya büyük dosyalar içeren belgeleri yazdırmasını engelleyebilecek bir sorunu düzelttik.
  • OneDrive uygulamasını kullanarak OneDrive'a bağlanmanızı engelleyebilecek bir sorunu düzelttik. Bu sorun, bazı eski aygıtlarda veya eski dosya sistemi filtre sürücülerini kullanan daha eski uygulamaları olan aygıtlarda oluşur. Sonuç olarak bu, bu cihazların yeni dosyalar indirmesini veya daha önce senkronize edilmiş veya indirilmiş dosyaları açmasını engelleyebilir.
  • Microsoft Komut Dosyası Altyapısı, Windows Uygulama Platformu ve Çerçeveleri, Microsoft Mağazası, Windows Grafikleri, Windows Girişi ve Kompozisyonu, Windows Media, Windows Kabuğu, Windows Temelleri, Windows Yönetimi, Windows Çekirdeği, Windows Karma Bulut Ağı, Windows Depolama ve Dosya Sistemleri için güvenlik güncelleştirmeleri , Windows Update Yığını, Windows MSXML, Windows Dosya Sunucusu ve Kümeleme, Windows Uzak Masaüstü, Internet Explorer,  ve Microsoft JET Veritabanı Altyapısı.

Windows 10 sürüm 20H2'den başlayarak Microsoft  gördüklerinizi değiştirecektir . Microsoft, sürümün perakende ve ticari kanallarda kullanıma sunulduğu takvim yılının yarısını temsil eden bir biçime geçecektir. 'Sürüm 2009' yerine, Windows Hakkında iletişim kutusunda 'sürüm 20H2' göreceksiniz (ekran görüntüsüne bakın).

Windows-10-20h2-winver.png

Windows 10, sürüm 20H2, daha sonra 2020'nin ikinci yarısında piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Windows 10 sürüm 2004 çalıştıran kullanıcılara teslim edilecek. Performansı artırmak ve kaliteyi artırmak için kapsamlı bir özellik kümesi sunacak. Windows 10, sürüm 20H2, Chromium'a dayanan yeni Microsoft Edge'i içeren Windows 10'un ilk sürümü olacak.

Windows 10, sürüm 20H2 optimize edilmiş bir şekilde teslim edilecektir. Mayıs 2020 Güncellemesini çalıştıran ve Windows 10, sürüm 20H2'yi güncelleyen herkes daha hızlı bir yükleme deneyimine sahip olacaktır, çünkü güncelleme aylık bir güncelleme gibi yüklenecektir. Windows 10, 20H2 sürümünün geniş kullanılabilirliği bu takvim yılında başlayacaktır.

X86

X64 : 

• Like 1

1942 beta kanalında yani 20h2 ,

bakılırsa sürüm hala Windows 10 Version 20H2 (19042.330) amd64

1941 normal dağıtılan sürüm,

bakınca sürüm,Windows 10 Version 2004 (19041.388) amd64

Ben insider kullandığım için deneyemedim ama fark neden oldu anlayamadım bende .

Sanırım beta yı kararlı olduğu için normal dağıtıma aldılar normal dağıtım numarası verdiler .yeni beta yakında yayınlanır farklı numarayla bel ki de.

• Like 1

hasan835, Bir saat önce yazdı:

@kocamanadam ve @kadetti

Microsoft, Beta Kanal İçerisine Windows 10 Build 19042.388 (20H2) yayımladı;

İçeriği Gizle

Microsoft bugün Beta Kanal İçerisine Windows 10 Build 19042.388 (KB4565503) sürümünü duyurdu. Bu 20H2 derlemesi, yalnızca hata düzeltmeleri yoluyla kalite iyileştirmelerini içeren toplu bir güncelleştirmedir. Değişiklik günlüğünün tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Windows 10 Build 19042.388'deki yenilikler:

• Sunucu Çekirdeği platformlarındaki sistem yerel ayarını değiştirmek için PowerShell'i kullanmanızı engelleyebilecek bir sorunu düzelttik.
  • Pencereli modda yeniden boyutlandırırken veya tam ekrandan pencere moduna geçerken bazı oyunların ve uygulamaların görsel bozulmasına neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
  • Lsass.exe dosyasının aşağıdaki hata iletisiyle başarısız olmasına neden olan bir sorunu düzelttik: “Kritik bir sistem işlemi, ? \ WINDOWS \ system32 \ lsass.exe, durum kodu c0000008 ile başarısız oldu. Makine şimdi yeniden başlatılmalı. ”
  • 9 Haziran 2020'de yayımlanan Windows Güncelleştirmeleri yüklendikten sonra bazı uygulamaların grafik veya büyük dosyalar içeren belgeleri yazdırmasını engelleyebilecek bir sorunu düzelttik.
  • Bu Windows 10 Derlemesinde, OneDrive uygulamasını kullanarak OneDrive'a bağlanmanızı engelleyebilecek bir sorunu düzelttik. Bu sorun, bazı eski aygıtlarda veya eski dosya sistemi filtre sürücülerini kullanan daha eski uygulamaları olan aygıtlarda oluşur. Sonuç olarak bu, bu cihazların yeni dosyalar indirmesini veya daha önce senkronize edilmiş veya indirilmiş dosyaları açmasını engelleyebilir.
  • Microsoft Komut Dosyası Altyapısı, Windows Uygulama Platformu ve Çerçeveleri, Microsoft Mağazası, Windows Grafikleri, Windows Girişi ve Kompozisyonu, Windows Media, Windows Kabuğu, Windows Temelleri, Windows Yönetimi, Windows Çekirdeği, Windows Karma Bulut Ağı, Windows Depolama ve Dosya Sistemleri için güvenlik güncelleştirmeleri , Windows Update Yığını, Windows MSXML, Windows Dosya Sunucusu ve Kümeleme, Windows Uzak Masaüstü, Internet Explorer,   ve Microsoft JET Veritabanı Altyapısı.

kaynak

kocamanadam, 15 dakika önce yazdı:

Peki bu 20H2 19042 388 i indirebileceğimiz bir yer var mı?Saygılar,

daha gelmedi sanırım.

Edited by kadetti

kocamanadam, 41 dakika önce yazdı:

Peki bu 20H2 19042 388 i indirebileceğimiz bir yer var mı?Saygılar,

Bununla iso oluşturabilirsin.

x64

x86

Edited by MrRush
  • Like 1

Windows PowerToys 0.19.2

Microsoft, PowerToys paketinin son yayımlanan 0.19 sürümünde bir başka küçük güncelleştirme daha yayımladı.

Spoiler

PowerToys

Uygulamayı GitHub'daki Bültenler sayfasından indirebilirsiniz:

Kullanılabilir Araçlar

Şu an itibariyle, Windows 10 PowerToys aşağıdaki uygulamaları içerir.

• PowerRename  - dosya adının bir bölümünü arama ve değiştirme, normal ifadeleri tanımlama, harf durumunu değiştirme ve daha fazlası gibi çeşitli adlandırma koşullarını kullanarak çok sayıda dosyayı yeniden adlandırmanıza yardımcı olacak bir araçtır. PowerRename, Dosya Gezgini (okuma eklentisi) için bir kabuk uzantısı olarak uygulanır. Birçok seçenek içeren bir iletişim kutusu açar.
  • FancyZones  - FancyZones, pencerelerin iş akışınız için verimli mizanpajlara düzenlenmesini ve kolayca yerleştirilmesini ve bu mizanpajları hızlı bir şekilde geri yüklemeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir pencere yöneticisidir. FancyZones, kullanıcının pencereler için sürükleme hedefleri olan bir masaüstü için bir dizi pencere konumu tanımlamasına olanak tanır. Kullanıcı bir pencereyi bir bölgeye sürüklediğinde, pencere yeniden boyutlandırılır ve o bölgeyi dolduracak şekilde yeniden konumlandırılır.
  •  PowerToys FacyZones Düzeni
  • Windows tuş kısayol kılavuzu  - Windows tuş kısayol kılavuzu, verilen masaüstü ve o anda etkin olan pencere için geçerli olan dinamik bir Windows tuş kısayolu kümesi sağlayan tam ekran yer paylaşımı yardımcı programıdır. Windows tuşu bir saniye basılı tutulduğunda (bu sefer ayarlarda ayarlanabilir), masaüstünde mevcut tüm Windows tuş kısayollarını ve masaüstünün ve etkin pencerenin geçerli durumu göz önüne alındığında bu kısayolların hangi işlemi yapacağını gösteren bir kaplama görünür. . Bir kısayol verildikten sonra Windows tuşu basılı tutulmaya devam ederse, kaplama kalmaya devam eder ve etkin pencerenin yeni durumunu gösterir.PowerToys Anahtar Kısayol Kılavuzu
  •  Görüntüleri yeniden boyutlandırmak için bir Windows Kabuk Uzantısı olan Image Resizer .PowerToys Görüntü Düzenleyici
  • Dosya Gezgini  - Dosya Gezgini için bir dizi eklenti. Şu anda * .MD ve * .SVG dosyalarının içeriğini göstermek için iki Önizleme Bölmesi eklentisi bulunmaktadır.PowerToys Dosya Gezgini Seçenekleri
  • Window Walker  , klavyenizin rahatlığında, açık olan pencereleri aramanıza ve aralarında geçiş yapmanıza olanak tanıyan bir uygulamadır.Powertoys Pencere Yürüteç 2
  • PowerToys Run , uygulamalar, dosyalar ve dokümanlar için hızlı arama gibi ekstra seçeneklerle yeni bir Çalıştır komutu sağlar. Bir hesap makinesi, sözlükler ve çevrimiçi arama motorları gibi özellikleri almak için uzantıları destekler.PowerToys Çalıştır
  • Klavye Yöneticisi  , herhangi bir tuşun farklı bir işleve yeniden eşlenmesini sağlayan bir araçtır. Ana PowerToys iletişim kutusundan yapılandırılabilir.PowerToys Klavye YöneticisiTek bir tuşu veya bir tuş dizisini (kısayol) yeniden eşlemenizi sağlar.

• Like 1

Edge Dev 85.0.564.8 yeni özellikler ve düzeltmelerle çıktı.

Spoiler

İndirip denemek isterseniz:

Sürüm Özellikleri:

Edge Dev Banner

Eklenen özellikler

• PDF araç çubuğuna metni vurgulamak için bir düğme eklendi.
  • Koleksiyonlardaki belirli eylemleri geri alma özelliği eklendi.
  • Klavye kısayolunu (Alt + Üst Karakter + oklar) kullanarak araç çubuğundaki uzantı simgelerini yeniden sıralama özelliği eklendi.
  • İndirilenler rafında görüntülenen her öğenin güvenli veya güvenli olmayan bir dosya olarak bildirilmesi için… menüsüne bir seçenek eklendi (bu seçenek SmartScreen'in dosyanın güvenliği belirlemesine bağlıdır).
  • Internet Explorer'dan belirli ayarları ve çerezleri içe aktarma özelliği eklendi.
  • Etki Alanı Dosya Türü Çiftlerine Dosya Türü İndirme Uyarılarından Muafiyet için bir yönetim ilkesi eklendi. Yönetim Şablonlarının daha sonra geleceğini unutmayın.
  • Yeni Sekme Sayfası İzin Verilen Arka Plan Türlerini denetlemek için bir yönetim ilkesi eklendi. Yönetim Şablonlarının daha sonra geleceğini unutmayın.
  • Yeni sekme sayfasının önceden oluşturulmasını kontrol etmek için bir yönetim politikası eklendi. Yönetim şablonlarının daha sonra geleceğini unutmayın.
  • Yoğun Uyandırma Azaltımı için Chromium yönetim politikası için etkin destek.
  • Yöneticilerin komut istemi olmadan listelenen kaynaklardan harici bir uygulama başlatabilecek bir protokol listesi tanımlamasına olanak tanıyan Köklerden Otomatik Başlat Protokollerine Chromium yönetim politikası için destek eklendi.
  • Boşta kaldığında tarayıcıyı kapatmak için Kiosk Modu'na bir özellik eklendi (zaman sınırı ayarlanabilir).
  • Edge'in yüklenmeye hazır bir güncellemesi olduğunda, yüklü web sitelerinin ve uygulamaların… menüsüne bir uyarı eklendi.

Geliştirilmiş güvenilirlik

• Yeni bir profil oluşturduktan sonra tarayıcıyı kapatırken meydana gelen kilitlenme düzeltildi.
  • IE modunda bir sekme açmanın bazen tarayıcıyı çökmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Tarayıcıda oturum açmanın bazen tarayıcıyı çökmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Arama kenar çubuğu açıkken bir sekmeyi hareket ettirmenin bazen kenar çubuğunu kilitlemesi sorunu düzeltildi.
  • PDF yazdırmaya çalışmanın bazen sekmeyi çökmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Edge bir güncelleme uygulamak için yeniden başlamayı beklerken harici uygulamalardan bağlantılara tıklamak bazen bu bağlantıların düzgün yüklenmemesine neden olur.
  • Kindle okuyucu web sitesinin yüklenmemesi sorunu düzeltildi.
  • Microsoft Teams çağrısında olduğu gibi video paylaşmaya çalışmanın bazen başarısız olduğu ve alıcının yalnızca boş bir ekran gördüğü bir sorun düzeltildi.
  • Mac'te Kenar Çubuğu Arama seçeneğinin kullanılabilir olduğu ancak hiçbir şey yapmadığı bir sorun düzeltildi.
  • İçeriğin bir Koleksiyona yapıştırılmasının bazen başarısız olması sorunu düzeltildi.
  • Koleksiyondaki bir metin notuna içerik yapıştırmanın bazen başarısız olması sorunu düzeltildi.

Değişen davranış

• PDF okuyucuyu, düzenlenmiş bir PDF'yi her kaydedildiğinde nereye kaydedeceğinizi soracak şekilde değiştirdi.
  • İlk çalıştırma deneyimi sırasında tarayıcıdan kapatılırsa, ilk çalıştırma deneyimi sırasında diğer tarayıcılardan içe aktarılan verilerin bazen düzgün silinmemesi sorunu düzeltildi.
  • Pencerenin üst kenarlığının yeniden boyutlandırmak için kullanılamaması sorunu düzeltildi.
  • Akış yukarı Chromium'dan Yenilemek İçin Çek bayrağının kaybolması sorunu düzeltildi.
  • Kılavuzlu Geçiş iletişim kutusundaki Geçiş düğmesine tıklamanın bazen hiçbir şey yapmaması sorunu düzeltildi.
  • Bir Kenar kısayolunun belirli bir profile veya web sitesine Görev Çubuğuna sabitlenmesinin bazen bu kısayolun doğru profile veya web sitesine açılmamasına neden olması sorunu düzeltildi.
  • Sayfaların bazen zaten bulundukları dile tercüme etmeye çalıştığı bir sorun düzeltildi.
  • Sayfaların bazen rastgele dillerden zaten bulundukları dile çevrilmesinin önerildiği bir sorun düzeltildi.
  • İş veya okul hesaplarıyla oturum açmamış tarayıcı profillerinin, tarayıcıdaki başka bir profil Bilgi Koruması uygulanmış bir iş veya okul hesabıyla oturum açtığında bazen yanlış Bilgi Koruması uygulamasına neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Immersive Reader'ın artık belirli web sayfalarında bulunmaması sorunu düzeltildi.
  • Kaydedilmiş bir parolayı Ayarlar'dan silerken geri al iletişim kutusunun görünmemesi sorunu düzeltildi.
  • PDF araç çubuğunun bazen gerektiğinde görünmemesi sorunu düzeltildi.
  • Koleksiyonların Koleksiyona eklenen bir web sitesi için resim alabileceği web sitesi sayısı iyileştirildi.
  • Geri bildirim iletişim kutusunun bazen çok büyük görünmesi veya kesilmesi sorunu düzeltildi.
  • Edge: // settings / help görüntülenerek manuel olarak tetiklenen Edge güncellemelerinin performansı iyileştirildi.
  • Tarama verilerini temizleme performansı iyileştirildi.
  • Ağ Tahmini ayarı kaldırıldı.
  • PDF dosyalarında kenar çubuğunu kullanarak arama yapma özelliği kaldırıldı, çünkü işlevsel değil.

Bilinen Sorunlar

• Videoyu tam ekran izlemeye çalışmak bazen düzgün çalışmayabilir. Videoyu tam ekran göstermek yerine, havaya uçurur veya videoyu tarayıcı penceresinin boyutuna yakınlaştırır. Bu sorun tüm Chromium tabanlı tarayıcıları etkiler.
  • Belirli reklam engelleme uzantılarının kullanıcıları Youtube'da oynatma hataları yaşayabilir. Geçici bir çözüm olarak, uzantının geçici olarak devre dışı bırakılması oynatmanın devam etmesine izin vermelidir. Daha   fazla bilgi için 
     bakın.
  • İlişkili uzantıyı yükleyen Kaspersky Internet Suite kullanıcıları bazen Gmail gibi web sayfalarının yüklenemediğini görebilir. Bu hata, ana Kaspersky yazılımının güncel olmamasından kaynaklanır ve bu nedenle en son sürümün yüklü olduğundan emin olarak giderilir.
  • Bazı kullanıcılar, bu alanda daha önce bazı düzeltmeler yaptıktan sonra favorilerin çoğaldığını görüyor. Bunun tetiklenmesinin en yaygın yolu, Edge'in Kararlı kanalını kurmak ve daha önce Edge'de zaten oturum açmış bir hesapla oturum açmaktır. Tekilleştirici aracı kullanılabilir olduğundan bunu düzeltmek daha kolay olmalıdır. Ancak, her iki makine de değişikliklerini tam olarak senkronize etme şansına sahip olmadan tekilleştiriciyi birden çok makinede çalıştırırken çoğaltma gerçekleştiğini gördük, bu nedenle Kararlı hale gelmek için yaptığımız bazı düzeltmeleri beklerken, ayrıldığınızdan emin olun. tekilleştirici işlemleri arasında bolca zaman.
  • Son zamanlarda yapılan bir düzeltme sonrasında, bazı kullanıcılar hala Edge pencerelerinin tamamen siyahlaştığını yaşıyor. Tarayıcı Görev Yöneticisi'ni açmak (klavye kısayolu shift + esc'dir) ve GPU işlemini öldürmek genellikle bunu düzeltir. Bunun yalnızca belirli donanıma sahip kullanıcıları etkilediğini ve bir Kenar penceresinin yeniden boyutlandırılmasıyla en kolay tetiklendiğini unutmayın. Ayrık GPU'ları olan kullanıcılar için, grafik sürücülerinin güncellenmesi yardımcı olabilir.
  • Bazı kullanıcılar izleme paneli hareketlerini veya dokunmatik ekranları kullanarak kaydırma yaparken "yalpalama" davranışı görüyor; burada bir boyutta kaydırma, sayfanın diğerinde hafifçe ileri ve geri kaydırılmasına neden oluyor. Bunun yalnızca belirli web sitelerini etkilediğini ve bazı cihazlarda daha kötü göründüğünü unutmayın. Bu, büyük olasılıkla Edge Legacy'nin davranışıyla parlamayı tekrar parite haline getirmek için devam eden çalışmalarımızla ilgilidir, bu nedenle bu davranış istenmeyen bir durumsa, kenarı devre dışı bırakarak geçici olarak kapatabilirsiniz: // flags / # edge-experimental-scrolling flag.
  • Birden fazla ses çıkış aygıtı olan kullanıcıların bazen Edge'den ses alamadığı bazı sorunlar vardır. Bir durumda, Edge Windows Volume Mixer'da sessize alınır ve sesi açmadan giderir. Bir başkasında, tarayıcıyı yeniden başlatmak sorunu düzeltir.

Sürümlerin son durumu:

Sabit Kanal:  83.0.478.64

Beta Kanalı: 84.0.522.39

Dev Kanalı: 85.0.564.8

Kanarya Kanalı:  86.0.578.0

Edited by kadetti
  • Like 1