Jump to content

Extended Minixp V3

morning
 Share

Recommended Posts

eXtended MiniXP v3

(Çalışma F_s_M'nin verdiği MiniXP'nin 45 MB'lık sürümü baz alınarak hazırlanmıştır.F_s_M'den gerekli izin alınmıştır.Kendisine teşekkürler.)

Uzun bir aradan sonra Tnc Kurtarma CD'sini güncellemeyi düşününce, yeni CD'ye eski XP olmaz diyerek MiniXP'yi de güncellemiştim.Fakat bu konuyu güncelleyemedim.

Bu sürümdeki değişiklikler:

• Programlar Güncellendi

Güncellemeler:
Ultraiso >> 9.33
Recuva >> 1.26
Defraggler >> 1.09
HD Tune >> 2.55
Total Commander >> v7
Smart Driver Backup >> 2.12

• Arkaplan tekrar değiştirildi.Eskisi fazla kırmızıydı, göz yoruyordu.
  • SATA desteği Ocak 2009 sürücülerine güncellendi (HATA ALIRSANIZ LÜTFEN BİLDİRİN!!!)
  • Defraggler Türkçeleştirildi.
  • Donanım Listesi Aracı yerine kapsamlı Everest eklendi.
  • Ghost Explorer tekrar eklendi.
  • Birçok arkadaşımızın bu XP'yi Hiren BootCD ile CD'lerine eklediklerini gördüm.Bu yüzden Hiren's BootCD Windows Tools seçeneğini de menüye ekledim.
  • WinRAR dosya ilişkilendirmeleri yapıldı.
  • Diğer bazı küçük değişiklikler

Peki nedir eXtended MiniXP?

CD'den,USB'den ya da HDD'den açılabilen özel bir windows xp sürümüdür.Kurtarma amacıyla hazırlandığından içinde bir çok kurtarma amacını barındırmaktadır.Bu kurtarma araçlarıyla,
- Tabii ki standart veri işlemlerini(kopyalama,silme vb.) yapabilir,
- Açılmayan Windows'unuzu hayata döndürebilir,
- Formatladığınız Harddiskleri Geri getirebilir,
- Silinmiş/formatlanmış harddiskteki verilerinizi kurtarabilir,
- CD yazma, ISO oluşturma,ISO değiştirme vb. işlemlerini yapabilir,
- Harddisklerinizi formatlayabilir,bölümleyebilirsiniz.
- Driver,Veri,Ayarlar,Regedit vb. yedekleyebilir/geri yükleyebilir
- Harddiskteki windows'unuzun kayıt defterini değiştirebilir,sistem geri yükleme özelliğini kullanabilirsiniz.
Bununla sınırlı değil tabii ki,daha bir çok işlem yapabilirsiniz.

Not: F_s_M'nin verdiği açıklamaya göre maalesef bu sisteme ağ desteği eklemek biraz sıkıntılı:

Ona network desteği vermek boyutunu çok artırır.Sadece sürücüler değil birçok ek dosya ve servis gerektiriyor.150 mb seviyesine gelir.Sıkıştırsam bu sefer açmak için 4-5 dakika beklenir.Ayrıca 512 ram bile onu çalıştırmak için yeterli gelmez.

Ağ desteği isteyenler aşağıdaki eski MiniXP'yi de indirebilirler.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=19565

CD'de bulunan araçlar(yeşil olanlar Türkçedir)

• Total Commander [Genel dosya yönetim Programı]
  • Active@ File ve Partition Recovery [Veri ve bölüm kurtarma]
  • Açılış (Boot) Sektörleri ve MBR Tamir Araçları (Bazıları Türkçe)
  • UltraISO [İmaj ve CD'lerde her türlü işi yapabilir]
  • WinRAR [Arşivci]
  • Norton Ghost 11.5 + Ghost Explorer ve Self image manager [Disk Klonlama]
  • Recuva File Recovery [Dosya Kurtarma]
  • HDTune [Disk test - Bilgi]
  • Paragon Partition Manager [Disk Bölümleyici]
  • Pirisoft Defraggler [Disk birleştirme]
  • Smart Driver Back-UP [sürücü Yedekleme]
  • Fab's Auto Backup [Kullanıcı Profil Yedekleyici]
  • Erd Explorer [bildiğimiz explorer gibi]
  • Erd regedit [Windows'unuzun kayıt defterini düzenlemek için]
  • ERd System Restore [Windows Sistem geri yükleme]
  • Everest Ultimate Edition [bilgisayarınızın her şeyini öğrenin]
  • XP Şifre kırıcı Araçlar
  • WinHEX [İkili dosya düzenleme]
  • Resource Hacker [exe,dll vb. değişiklik yapmak için]
  • Registry restore Wizard [Regedit geri yükleme]

Sistemin Boyutu 58 MB'tır.MultiBoot CD'nize rahatça ekleyebilirsiniz(blackman12'nin anlatımında ekleme yöntemi anlatılıyor)
Sistem kendini RAM'e atarak çalışıyor.Bu yüzden Ram ihtiyacı biraz fazla.En az 192 MB Ram ile düzgün çalışmaktadır (tabii ona da çalışmak denir mi bilmiyorum).256 MB Bellek ile rahat çalışır.Şimdiki sistemlerin çoğu en azından 256 MB RAM'e sahipler,bu yüzden çoğu kimse için sorun olacağını sanmıyorum.Celeron Makinemde Sistem CD'den yaklaşık 1 dakikada açılıyor.Sanıyorum çoğunuz için bu süre az olacaktır.HDD'den açılış ise sadece 20 saniye sürmekte.Ve tabii ki USB Bellekten açabilirsiniz detayları aşağıda vereceğim.

Ekran Görüntüleri:
Yükleme ekranı
1.png

Extended Minixp V3 :download1:
http://yadi.sk/d/1aq7M2MxDHcJ3

Gereksinimler:
- eXtended MiniXP
- En az 64 MB Bootable (Açılabilir) desteği olan USB bellek[uSB 2.0 önerilir hızlı açılış için] ya da Harici disk
- USB Açılışını destekleyen bir anakart
- Aşağıdan indirebileceğiniz USBBoot Dosyaları

1. Öncelikle Usbboot dosyalarını çıkarıyoruz.ISO dosyasını WinRAR ile açıp içindeki mnxp.is_ dosyasını USBBoot klasörü\dosyalar'a çıkarıyoruz.
dosyalar dizininde şu dosyalar olacaktır:
bootfont.bin
mkbt.exe
mnxp.is_
setupldr.bin
ntdetect.com
ramdisk.sys
usb.bin
winnt.sif

2. Başlat -> Çalıştır -> cmd yazıyoruz
3. Usbboot.Cmd'yi Komut penceresine bırakıyoruz. Dosya komut olarak gelecektir.Şimdi bir boşluk bırakıp sürücü harfinizi yazıp Enter'a basın.
usb1.png
4. Eğer Hata alırsanız aynı komutu sürücü harfi yazmadan önce -f yazarak deneyin.Bu seçenek, belleği uygun şekilde biçimlendirerek dosyaları yerleştirecektir.Bu işlemden önce bellekteki verilerinizi yedekleyin!
usb2.png
5. Şimdi arkamıza yaslanıyoruz ve işlem bitince denemek için PC'mizi yeniden başlatıyoruz.
6. BIOS'tan Başlangıcı USB Belleğimiz olarak ayarlıyoruz.Eğer açılmıyorsa ya da öyle bir seçenek yoksa USB-HDD seçeneğini de deneyebilirsiniz.
PC'miz tekrar yeniden başlayacaktır.
7. Her şey sorunsuz ise Sistemin açılışı seyrediyoruz.

UsbBoot Dosyaları:

http://depositfiles.com/files/6181631

Alternatif:

http://rapidshare.com/files/128849638/eXtended.MiniXP.USBden.Kullanma.TnC.Team.rar.html

eXtended MiniXP Sabit Diskten (HDD) kullanma!
Otomatik kaydedici çalışmadığı için,kaydı manuel yapmamız gerekiyor.
İşlemi iki adımda tamamlayacağız:
1. Gerekli başlangıç dosyalarını edinmek ve gerekli yerlere atmak
2. Başlangıç dosyasını çağıracak bir işletim sistemini Boot.ini dosyasına eklemek

İşlemler çok zor değil sadece not defteri ve WinRAR kullanacaksınız.Yani manuel dediğime bakmayın sıkıntı çekmeden yaparsınız smile.gif
ÖNEMLİ UYARI: Burada yapacağımız işlemler açılış kaydını değiştirmektedir.Bu nedenle bu kısmı çok dikkatli yapın yoksa kendi windows'unuzdan da olabilirsiniz.Burada XP açılış menüsüne göre düzenlemeleri verdim diğer açılış menülerinde sakın bunu kullanmayın!

1.Adım:
Aşağıdan bize gerekli dosyaları indiriyoruz.

http://uploaded.to/?id=gimv0n

Alternatif:

http://rapidshare.com/files/128848878/HDD_Boot_Kaydi.rar.html

İçinden 3 Adet dosya çıkacaktır:
- minxp.bin
- minxp.ldr
- minxp.sif

Bu üç dosyayı Windows Başlangıç sürücümüze atıyoruz(Örneğin C:\)
Şimdi MiniXP'nin isosunu WinRAR veya UltraISO ile açalım.Ben daha genel olan WinRAR'ı kullanacağım.
Evet arşivi WinRAR ile açtık ve karşımıza böyle bir şey çıktı:
bt1.png
Şimdi WinRAR ile mnxp klasörüne girip mnxp.is_ dosyasını da aynı yere atıyoruz.İşlem bittikten sonra diskinizde şu dosyaların olması lazım:
- Mnxp.is_
- Minxp.bin
- minxp.sif
- minxp.ldr
Bunlar varsa 1.Adımı başarıyla tamamladınız demektir.

2.Adım
Şimdi açılış kaydını yazacağımız dosyayı düzenlememiz gerekiyor.
Windows'unuzun kurulu olduğu klasöre gelin.Burada boot.ini dosyasına sağ tıklayıp özellikler deyin.[ Bu dosyayı göremiyorsanız Araçlar > Klasör seçenekleri > Görünüm'e gelip burada Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle'nin önündeki işareti kaldırın.Size bir uyarı verecek okumanıza gerek yok ben zaten uyarıyı yaptım =) ]
Şimdi salt okunur işaretliyse işaretini kaldırın değilse kalsın smile.gif
Dosyayı not defteriyle açın.Düzenleme için yeterli olacaktır.zaten Kopyala/yapıştır yapacaksınız :clapping:
Bu dosya işletim sistemlerini listeleyen ve çağırılması için gerekli komutları içeren dosyadır.
BU yüzden PC'nizde tek bir XP varsa bu dosya aşağıdaki gibi görünecektir.

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

şimdi bu dosyanın en altına inip şu satırı ekliyoruz.Burada C:\ olan kısmı başlangıç dosyalarımızın bulunduğu sürücüyle değiştiriyoruz bunu unutmayın.

C:\minxp.bin="Tnc MiniXP"

Bunu yazdıktan sonra boot.ini dosyamız aşağıdaki gibi olacaktır buradaki timeout değerini düşürerek açılış süresini kısaltabilirsiniz.

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
C:\minxp.bin="Tnc MiniXP"

Not:Hiç bir parametre eklemeyin /fastdetect gibi yoksa problem yaşayabilirsiniz!

Eski sürüm :

http://rapidshare.com/files/152712288/eXtended_miniXP.tnc-team.exe.html

Eski sürüm de yukarıdaki anlatımlarla USB/HDD'den çalışabilmektedir.

• Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bir şey değil ancak teşekkür için teşekkür butonu var :rofl: umarm bu çalışma birinin windows'u kurtarmasına yardım eder :rofl:

bu arada hdd'den başlatma haberleri hiç iyi değil <_< dosya boot sektör kaydını yazmasına rağmen işletim sistemi menüsünden açmaya gelince pc donup kalıyor.Şu HDD olayını da halledebilsek harika olacak.

Gelişmeler devam ediyor Resource Hacker da eklenecek :rofl::rolleyes2:

tercümesini yapayım: ram yetersiz diyor.en azından 160 MB RAM olması gerekir.Sanalda deniyorsan dikkat et.50 MB'lık dosya sıkıştırılmış halde açınca 90-95 MB civarı oluyor ve sonra bunu RAM'den yüklüyor bir de Windows'un başlangıçta yaklaşık 33 MB'lık ram kullanımını düşünürsek 128 RAM bir program açmaya bile zor yetiyor.O yüzden 160 RAM uygun dedim

Edited by morning

morning çalışman güzel olmuş eline sağlık.

Acaba eklediğin raid inf,leri driverpacks.net,den mi aldın şayet bu raid leri eklediysen uzun bi süre sorun yaşanmaz.

Birde bu sistemde Everest programına gerek varmı onuda çıkarsaydın boyut biraz düşerdi ben hazırladığım cd lere Hiren boot yerine Mnxp yi koyuyorum tamam hiren kadar çok program taşımıyor ama bizim için hayati değer taşıyor gereken herşey fazlasıylavar mnxp F_S_M ye içten teşekkürler. <_<

morning tekrar eline sağlık başarılar dilerim. :rolleyes2:

tercümesini yapayım: ram yetersiz diyor.en azından 160 MB RAM olması gerekir.Sanalda deniyorsan dikkat et.50 MB'lık dosya sıkıştırılmış halde açınca 90-95 MB civarı oluyor ve sonra bunu RAM'den yüklüyor bir de Windows'un başlangıçta yaklaşık 33 MB'lık ram kullanımını düşünürsek 128 RAM bir program açmaya bile zor yetiyor.O yüzden 160 RAM uygun dedim

Sanalda iso çalışıyor.

Ama hdd üzerinden çalıştırmak istediğimde bu hatayı verdi.

Ben gerçek makinede de denedim aynı hatayı verdi.

Sanalda sorunsuz çalıştı.

İçerisinde birde internet araçları olsa süper olacakmış....

aslına bakarsan çalışma 'çekirdek' olarak F_s_M'ye ait,ben sadece menüde birkaç düzenleme yapıp herkesin ihtiyacı olabilecek birkaç program ekledim.Keşke network araçları da olsa bunu ben de isterim.Ancak F_s_M'ye sormamız gerek network desteği sağlayabilir mi diye.

morning çalışman güzel olmuş eline sağlık.

Acaba eklediğin raid inf,leri driverpacks.net,den mi aldın şayet bu raid leri eklediysen uzun bi süre sorun yaşanmaz.

Birde bu sistemde Everest programına gerek varmı onuda çıkarsaydın boyut biraz düşerdi ben hazırladığım cd lere Hiren boot yerine Mnxp yi koyuyorum tamam hiren kadar çok program taşımıyor ama bizim için hayati değer taşıyor gereken herşey fazlasıylavar mnxp F_S_M ye içten teşekkürler. <_<

morning tekrar eline sağlık başarılar dilerim. :rolleyes2:

raid sürücülerini F_s_M entegre etmiş ona sormak gerek.Ancak şunu söyleyebilirim,epey bi driver var.

Sanalda iso çalışıyor.

Ama hdd üzerinden çalıştırmak istediğimde bu hatayı verdi.

Ben gerçek makinede de denedim aynı hatayı verdi.

sen F_s_M'nin verdiği HDD'den çalışan MiniXP'yi denediysen eğer çalışmayacaktır.İki miniXP'nin dosya yapısı farklı.Diğeri sanal Hard disk, bu iso tabanlı bir yapı.Bunları çağıran komutlar farlı.HDD'den açılışı boot sektöre manuel eklemeyi vereceğim artık, otomatik olmuyor.HDD'den resmen ışık hızında açılıyor.

Edited by morning

@wildwachsend bıkmadım ama, 10 gün kadar tatil yapacağım kendime de zaman ayırmam,biraz dinlenmem gerek <_<

Şimdilik bu kadar yeter diye düşünüyorum.

Herkese kolay gelsin.

MiniXP'yi HDD'den açma eklenmiştir.Durmak yok, Duraklama var :rolleyes2:

Edited by morning

@morning

sen F_s_M'nin verdiği HDD'den çalışan MiniXP'yi denediysen çalışmayacaktır.İki miniXP'nin dosya yapısı farklı.Diğeri sanal Hard disk, bu iso tabanlı bir yapı.Bunları çağıran komutlar farlı.HDD'den açılışı boot sektöre manuel eklemeyi vereceğim artık, otomatik olmuyor.HDD'den resmen ışık hızında açılıyor.

Onlara dikkat ettim.

F_s_M nin verdiği hdd için minixp nin kullandığı mnxp.is_ dosyasının cab dosyası olduğunu biliyorum.Bu dosyayı eski hdd için olanı ile değiştirmiştim ve çalışmıştı.Sizinki dediğiniz gibi farklıdır.

Hdd den çalıştı.Daha hızlı açılıyor.Teşekkürler

Edited by flavio

edit:arkadaş çalıştırmış :rolleyes2:

Bu arada deneyen arkadaşlar, aşağıdaki sorulara cevap verebilirlerse herkesin içi rahat olacaktır.

Sistemi Kaç saniyede ve nerden(bellek,hdd vs) açtınız?(Sizden kronometre ile saniye tutmanızı istemiyorum tabii ki tahmini olarak yazın yeter)

Sistemin Başlat Menüsü olması işinize yaradı mı? Ne gibi farklar gözlemlediniz eski miniXP'ye göre?

Veri düzenleme/yedekleme/silme vb. işlemleri yaptınız mı?

Hiç açılmayan windows'unu bununla kurtaran oldu mu?

Keşke bu da olsaydı dediğiniz bir program var mı?(CD'de Alternatifi olmayan programlar olsun)

Disk formatlama/bölümleme/defrag vb. işlemleri yapan var mı?

Bu sistemi neden tercih ettiniz?Sırf merak ettiğiniz için mi?

Windows'unuz çökerse format atmadan önce bunu denemeyi düşünüyor musunuz?

Araçları nasıl buldunuz? BU araç iyi değil,olmamış dediğiniz bir araç var mı?

Edited by morning

• 2 hafta sonra ...

BartePE den program eksiltmesi yapıp değişik bir seçenek olsun diye yapmış olduğum

Multiboot Kurtarma Cd me bunuda ekledim.

Yerim olsa cab dan çıkarıp o şekilde koyacaktım.

O şekilde olsa idi %20 ram tasarrufu saglıyor yaklaşık.

Teşekkürler...

28s6mvs.png

Edited by musadilek

cabsız hali ramden tasarruf sağlıyor ama gerek açılışta, gerekse kullanımda yavaşlamalara sebep olabiliyor.Ayrıca bazı anakartlar usb portlarını çok geç algıladığından, minixp deyim yerindeyse kaplumbağa hızında çalışıyor.denemedim ama is_ dosyasının içindeki isoyla da sistemi boot edebilirsiniz belki.

edit:Menü güzel olmuş musadilek yok yok vallahi :clapping:

Edited by morning

cabsız hali ramden tasarruf sağlıyor ama gerek açılışta, gerekse kullanımda yavaşlamalara sebep olabiliyor.Ayrıca bazı anakartlar usb portlarını çok geç algıladığından, minixp deyim yerindeyse kaplumbağa hızında çalışıyor.denemedim ama is_ dosyasının içindeki isoyla da sistemi boot edebilirsiniz belki.

edit:Menü güzel olmuş musadilek yok yok vallahi :D

Yerim olmadığı için bu hali ile cap lı olarak orjinalliğini bozmadan aynen multiboot cd ye koydum.

Tekrardan emeği gecenlere teşekkürler....

Evet cd kurtarma amaçlı olduğu için sığdığı kadar full doldurdum...

Yok yok, ama görünüşe pek önem vermedim.Arayüz sade...

Yani photoshop vb. ile çalışma yapıp güzel bir arayüz ve ek menü sayfaları yapmaya uğraşmadım.

Nede olsa sadece ben kullanacagım... :D

Yerim olmadığı için bu hali ile cap lı olarak orjinalliğini bozmadan aynen multiboot cd ye koydum.

Tekrardan emeği gecenlere teşekkürler....

Evet cd kurtarma amaçlı olduğu için sığdığı kadar full doldurdum...

Yok yok, ama görünüşe pek önem vermedim.Arayüz sade...

Yani photoshop vb. ile çalışma yapıp güzel bir arayüz ve ek menü sayfaları yapmaya uğraşmadım.

Nede olsa sadece ben kullanacagım... :mellow:

çalışma için teşekkürler lakin hdd den kullanmak için gerekli olan dosyaların bulunduğu depositefiles linki kırık dosya silinmiş, güncellemek mümkün mü?

Please register to see this content.

çalışma için teşekkürler lakin hdd den kullanmak için gerekli olan dosyaların bulunduğu depositefiles linki kırık dosya silinmiş, güncellemek mümkün mü?

Please register to see this content.

morning;

Arkadaşımız konunun arkasındadır.

Kısa zamanda Linki günceller...

Olmazsa forumda benzeri konu ve linkler mevcut...

www.tnctr.com du galiba...

evet arkadaşım teşekkür ederim verdiğin şifre doğru çıktı. daha önce başka bi forumdan bi dosya indirmiştim oda şifreli çıkmıştı ama dosyayı hazırlayan arkadaş kesinlikle şifre koymadığını söylüyordu velasılı kelam şimreyi deneme yanılma ile tesadüfen buldumda indirdiğim 280 mb boşa gitmedi hemde dosyayı indiren diğer üyelerin faydasına oldu . diyeceğim oki gerçekten güzel çalışmalar yayınlanıyo ama böyle ufak fakat sonucu üzücü olabilecek detaylarada dikkat etmek gerekiyo. sağolasın

özür dilerim, eski versiyona şifre koymuşum.Ama nedense koymadığımı hatırlıyordum.Neyse, şifre bulunmuş zaten ben de dedim tnctr.com ya da en fazla kendi nickimi koyarım şifre olarak.Kusura bakmayın.