Jump to content

Bilgisayar Teknik Servis Elemanı Olabilmek Için

kindly

Recommended Posts

• Replies 143
  • Created
  • Last Reply
çok teşekkürler arkadaşlar yorumlar için, bu konu altında teknik servis işiyle uğraşanların bilgilerini alabiliriz; eğer paylaşmak isterlerse. Daha yeni başlayan veya başlamak isteyen arkadaşlar için yol gösterici olur.

örnek olarak ben başlıyım;

formatttan sonra yapmamız gereken işlemler sırası ne olabilir sizce?

yani ilk olarak sp mi yüklenir yoksa anakart,ekran kartı vs.vs driverlarımı, antivirüs programlarımı?

hangi sıra? ve neden?

ben en iyisi bunu başlık yazısına koyıyım

driverlar, antivirüs... Ama teknik servisçi olmak sadece format atmak değil...

Donanımsal tüm sorunların nerden kaynaklandığını bileceksin..

Adam sana gelcek. Makina yavaşladı.. Bastın formatı. Hala yavaş .. Napacaksın ?

wmismail

benim başıma öyle birsey geldi arkadas pc yavasladı diye format atmıs.. herseyi kurmus.. makina inanılmaz yavas .. 10 dk falan aciliyordu

pci'da takili olan kartların hepsini cıkarmıs.. cdrom bile. (remi degistirmşiş) .. yine yavaşş

Gittim yanına sunları sunları yaptım diye sıraladı... sonra bios'a bakalım dedim.. bios update yaptım sorun düzeldi... :lol:

bu işle uğraşan arkadaşlarımız bilgi vermek istemeyebilirler, çünkü dedikleri gibi eline işletim sistemi cd si alan her züppe ben çok ii biliorum diye dolaşmaya başlarlar, bu konuda onlara hak veriorum

Bultar : Daha sakin bir usluple yazınız...

ark ben teknik servis elemanı filan deilim

gecen bizim bi yakınımız işte bilgisayarcıya filan neti baglatmış

adam demiş abla istersen ver bilgisayarı formatlıyalım güncelleyelim prog atalım yenilerden nese

kadın iki gün sona bana geldi işte bil formatlattım adam hiç bişi yüklememiş bana msn vinamp ofis prog kuru ver die bilgisayarı aldım baktım adam driverları dahi yüklememiş bildigimiz xp yi atmış etkinleştirme istiyo baska her hangi bişi yok bu da teknik servis oluyo artk ne derseniz diyin ben içimden ne geçse söledim adam bide format için para alıyo piyasada kaç tane böle dükkan acan yer var ark dediği gibi eline xp cdsi alan az bişi sermayesi olan da teknik servis olabiliyo:D

evet o konuda haklısın, geçen gün benimde başımdan geçti bi olay, bi arkadaşa format atmıştım, bütün driverlarını kurdum, bütün antivirüs işlemlerini yaptım( eset smart security, windows defender vs.), javaya flasha messenger a messenger plusa office 2007 ye kadar gerekli ne varsa kurdum.

1 hafta sonra elektrik kesilmesinden dolayı nasıl oldu artık bilmiorum ama C sürücüsü tamamen silinmiş, tekrar windows u kurdum aynı işlemleri yaptım ama windows u kurarken ekran gidip geliyordu, hafifçe kararıyordu falan, arkadaşa dedimki donanımında bi sorun oluşmuş, ya güç kaynağı yada anakart elektrik kesilmesinden dolayı arızalanmış dedim

akş***** bilgisayarcıya ******ürmüş; sorun bendeymiş, nedenmi, program üstüne program kurulmazmış!

arkadaşlar böyle bişi varmı allah aşkına ya? ne demek yani illa katılımsız bi XP kullanıp kurulum sonundada bütün programları wpi aracılığıylamı kurucaz?

bende en az 7 senedir bu işlerle ilgileniyorum, saysak 1000 den fazla bilgisayara format atmışımdır(ücret karşılığı) fakat hiçbirinde sorun olmadı.

Tanımadığım müşteri makinasında problem çıkmış bana ulaştı. Adres bilgisini aldık yola çıktık. Makinasındaki problemi gidermek yaklaşık 1-2dk mızı aldı. Adam:

-Bocumuz kaç para usta dedi.

-Bocunuz 40YTL dedim

Adam ağzını gözünü büzdü. "Ne yaptın ki" yav dedi. "İki adımlık yol geldin iki tuşa bastın, 40YTL istiyosun." Dedim ki "Bu iki adımlık yolu gelmek bu iki tuşa basmak için 17 senemi verdim."

Adam bozuldu, kızardı, ödemesini yaptı.

Şimdi genç arkadaşlarıma yada servis işine yeni başlayanlara tavsiyem şunlardır:

1. Tecrübe satın alınamaz en büyük hazinedir, boş zamanınızı araştırmayla geçirin.

2. Sizin yaptığınız işleri dışarda daha ucuza yapanlar çıkabilir, siz değerinizi düşürmeyin.

3. Bir hata, itibarınızı zedeleyebilir, hata yapmamak için çok çalışın, çalıştığınızı müşteriniz de görsün bilsin.

4. Dijital teknoloji çok hızlı gelişen bir teknoloji, iyi takip edin son yeniliklerden ve teknik bilgilerden haberiniz olsun

5. Müşterinize yalan söylemeyin, hata sizde olsa dahi.

6. Amatör elektrik-elektronik devrelerle, bozuk devre ve kartlarla çalışın, sökün-takın lehimleyin el becerinizi ve elektronik bilginizi geliştirin.

7. Yazılımın donanımdan daha kazançlı olduğunu ve daha kolay para kazandırdığını unutmayın.

8. Az da olsa birazcık programlama mantığından, web tasarımı mantığından öğrenin ki, nasıl yapıldığını bilip program hatalarına kolay çözüm bulabilesiniz.

9. Donanım iel ilgili Form sitelerindeki problemleri ve çözümlerini okuyun. Ancak tecrübenin, okuduklarınızdan daha gerçek olduğunu da unutmayın.

10. Son olarak mümkünse eğitimini alın ki bilgileriniz sağlam temeller üzerine otursun.

Tanımadığım müşteri makinasında problem çıkmış bana ulaştı. Adres bilgisini aldık yola çıktık. Makinasındaki problemi gidermek yaklaşık 1-2dk mızı aldı. Adam:

-Bocumuz kaç para usta dedi.

-Bocunuz 40YTL dedim

Adam ağzını gözünü büzdü. "Ne yaptın ki" yav dedi. "İki adımlık yol geldin iki tuşa bastın, 40YTL istiyosun." Dedim ki "Bu iki adımlık yolu gelmek bu iki tuşa basmak için 17 senemi verdim."

Adam bozuldu, kızardı, ödemesini yaptı.

Şimdi genç arkadaşlarıma yada servis işine yeni başlayanlara tavsiyem şunlardır:

1. Tecrübe satın alınamaz en büyük hazinedir, boş zamanınızı araştırmayla geçirin.

2. Sizin yaptığınız işleri dışarda daha ucuza yapanlar çıkabilir, siz değerinizi düşürmeyin.

3. Bir hata, itibarınızı zedeleyebilir, hata yapmamak için çok çalışın, çalıştığınızı müşteriniz de görsün bilsin.

4. Dijital teknoloji çok hızlı gelişen bir teknoloji, iyi takip edin son yeniliklerden ve teknik bilgilerden haberiniz olsun

5. Müşterinize yalan söylemeyin, hata sizde olsa dahi.

6. Amatör elektrik-elektronik devrelerle, bozuk devre ve kartlarla çalışın, sökün-takın lehimleyin el becerinizi ve elektronik bilginizi geliştirin.

7. Yazılımın donanımdan daha kazançlı olduğunu ve daha kolay para kazandırdığını unutmayın.

8. Az da olsa birazcık programlama mantığından, web tasarımı mantığından öğrenin ki, nasıl yapıldığını bilip program hatalarına kolay çözüm bulabilesiniz.

9. Donanım iel ilgili Form sitelerindeki problemleri ve çözümlerini okuyun. Ancak tecrübenin, okuduklarınızdan daha gerçek olduğunu da unutmayın.

10. Son olarak mümkünse eğitimini alın ki bilgileriniz sağlam temeller üzerine otursun.

Öncelikle Herşeyi cok güzel anlatmısınız elleriniz dert görmesin ... HErkes emeğinin karşılığını alamıyo bu devirde ...Bende teknik servis elemanıyım yedi yıldır uğrasıyorum bu işle ..Şimdi de üniye gitcem Allah herşeyin Hayırlısını versin

Neyse sizlere kolay geele

eğer büyük bir şirketin bilgi işlemin de çalışmak istiyorsan ayti elemanı olmak istiyorsan,

tüm server kurulumlarını (web server,exchange özellikle) ve bütün ayarlarını eksiksiz bir şekilde yapmayı bilmelisin.firewall kurulumu active directory yönetimi vs. vs.. bunları da çok iyi bilmen gerekir.

sadece söküp takmayı,virüs temizlemeyi,format atmayı öğrenme bunları artık herkes yapabiliyor..

kardeş teknik servisci olacaksında ne yapacaksın.her eline bi xp cd si alan züppe zübüş ben bilgisayarcıyım diye düşüyo ortalığa 5 milyona -10 milyona format atsın sonra çok afredersiniz sıçsın pc nin ağzına sen senelerini ver teknik servisci ol sonra o zübbelerin sıçtığını temizle.kusura bakmayın biraz ağzımı bozdum ama bulunduğum yerde zübbeler xp cd sini aldığında eline tamam ya ben aştım ben bilgisayarcıyım hack bile yapıyorum diye düşüyor ortalığa mahvediyolar bilgisayarı veya basit bir kablo arızası yada donanım arızasına yok şu arızalı yok bu arızalı diye değiştirtiyolar. habise normal bir bios ayarıyla veya kablo değişimiyle düzelecek arızaya bi dünya parça aldırıyor.sonundada sıçıyor sonra getiriyolar biz temizliyoz .lanet olsun bu zübbelere.herkes işini yapsın .kardeş bu laflarım eline xp cdsi alıp ortalığa ben aştım ben bilgisayarcıyım diye geçinen züppelere...... :( benim tavsiyem gir bir tekniğe kendini geliştir.

BU KONUDA BENDE SANA KATILIYORUM ARTIK MESLEGİNDE TADI KALMADI BÖLELERİ YÜZÜNDEN İŞGÜZAR İNSAN ÇOK OLUNCA MEMLEKETTE BİZİM MESLEKTEDE TAT BIRAKMADILAR

Bilgisayar teknik servis olmak istiyorsan elektronik bilgin olması lazım elektronik bilgin olmazsa bu neye benzer biliyormusun pc de virüs var uğraşmadan hemen format atıyorsunya işte buna benziyor adamın pc çalışmıyor hemen güç kaynağını değiştiriyorlar ama güç kaynağını açıp baksa sigorta attığını görecek ama malesef komple güç kaynağını değiştiriyorlar mesela adamın anakartının chip set entegresi bozuk hemen anakartı komple değişiyorlar neden çünkü bilgisayar teknik servisi ama elektronik bilgisi olmadığından ölçü aleti kullanmasını bilmediğinden işin kolayına kaçıyorlar hemen parçayı komple değişiyorlar çoğu bilgisayar teknik servisi böyle çalışıyor komple parçayı değişip bu nedenle maliyette yükek oluyor teknik servis donanımı bilse ne olacakki elektronik bilgisi olmadıktan sonra parça değişmek kolay önemli olan arızalı parçayı tamir etmek ve donanım ve yazılımla olan sorunları çözmektir teknik servis teknisyeni olmak istiyorsan teknik servis demek sadece windows cd veya diğer yazılım cd leri ile olmaz servisinde ölçü aleti havya lehim osiloskop v.s elektronik tamir araçalrında olması lazım ve kullanmasını bilmek lazım herkes eline almış bir cd çantası pc tamir ediyor önemli olan yazılımdan hariç donanımdaki parçaları komple değilde o donanımdaki parçayı bulup değiştirince işte ozaman gerçek teknik servis elemanı olunur komple parça değişmekle servis elemanı bence teknik servis elemanı değildir

bilgisyar teknik servisinin elektronik bilgisi olması gerekirmi yani?

elektronik bilgisi derken yani; hani bilgisayar çalışırken harddiski çıkarıp takmıcak kadar bilgisi olucak ama hani kondansatör transistör diyot vs. bu bilgilerden bahsediyorum

- İşe ilk baştan başlayacaksın DOS bileceksin. FDisk bileceksin. Fdisk ile disk bölmeyi, yapılandırmalı bileceksin.

(Zamanında piyasada P3 700'ler doluyken biri sana 486 getirince bu ne yav demiyeceksin. Onunda işini göreceksin.)

- Aceleci olmayacaksın. Herşeyi sırasıyla yapacaksın.

- Donanım sorunlarında gerekire anakarta kadar sökeceksin. Teker teker takacaksın. En önemlisi elinde test edebilmek için yedek parçan olacak.

- Tekrar sabırlı olacaksın. İşin bittimi makinayı test edeceksin (ne kadar süre seni tatmin ederse.)

Kolay gelsin.

teknik servis düşünüyorsan önceliklee;

- virüslerle baş etmeyi öğreneceksin !!

- her Gelen Pc ye Format Atmiycaksın :D

-Doğru olucaksın.Gereksiz Parça takmıycaksın Pc'ye :D

***(mesela geçen sene önce ben bi şirkettin teknik servisinde staj yaparken adam geliyodu.. Floopy'de disket unutmuş malum açılışta floopy'e bakıyor açılış disketi diye ve o disket açılış disketi olduğu için pc açılmaz:) disketi çıkardım.baktım pc sağlam!. Bıraktım bi köşeye sora akşam adam geldi. bizim ustaya borcumuz ne ? dedi.. adam 50YTL aldı :D

- sonra 1 gb ram takmak isteyenlerer 2 x512 ram takardı.3-5 kuruş fazla Almak için

İşte bunları yapmayacaksın.dürüst olacaksın.. Gerisi kendiliğinden gelir..

arkadas yazmis ben tekniks servis felan deyilimde eger pc virus girdiyse zaten o virus silinmez format iyidir bilgileri aldiktan sona herzamanda 2x rem tercih ederim .....

bilgisyar teknik servisinin elektronik bilgisi olması gerekirmi yani?

elektronik bilgisi derken yani; hani bilgisayar çalışırken harddiski çıkarıp takmıcak kadar bilgisi olucak ama hani kondansatör transistör diyot vs. bu bilgilerden bahsediyorum

tabiki elektronik şart anakart bozuk mesela hemen anakrtımı değiştirceksin araştıracaksın belki entegresi bozuk veya direnci bozuk bu yüzden anakart değişilirmi bence mantıklı değil veya güç kaynağı çalışmıyor kondansatör patlamış veya kısa devre bunu tamir etmek varken komple güç kaynağımı değişilir asıl ustalık burda işte önemli olan arızalı parçayı tamir etmek yoksa her adamın eli tornavida tutan pc tamir edebilir önemli olan ilk önce elektronik bilgisi ve tecrübesi olacak

bende bilgisayarcıda işe başladım donanımsal hiç bilgim yoktu.tecrübeyle öğrendik .farkımız ingilizce bilmek ve format atmaktı :D merak olcak iice araştırcaksın . önce işi seveceksin . çatlak insanlarla uğraşmak için sabrın olması gerek. mesela adamın teki bilgisayar almış sana format attırmış evine kurmaya gidiyosun ve sana BUNU NASIL KULLANCAZ diye bi soru soruyo -2) müşteri bilgisayardaki herşeyi soruyo tüm iconlar gibi.gereksizleri kaldır 2 saat anlatırsın adama anlamasda :D gerisini kendin düşün :D

olmak için neler gerekire kabaca herkes bir şeyler yazmış ki herkesin kendince haklılık payı var. genel anlamda piyasadan şikayet var ucuz işçilik ve kötü işçilik konusunda. bunun önüne nasıl geçilir bilemiyorum ancak son zamanlarda servise gelen pclerde çok sık tnc xp yada bilmem hangi modifiye xp görüyorum. ve bu cdleri teknik servis elamanları (?) da kullanıyor. biz yıllarca driver arşivi oluşturduk emek harcadık, şimdi driver entegreli bir modifiye xp cdsini eline alan teknik servisçi oldu. nasıl olsa diyo driver problemi yaşamam programlarda hazır. 10 ytl ye kursam kardır gözüyle bakıyo. bize ancak gerçekten kritik problemli bilgisayarlar yada modifiye cd ile kurulamayan pcler vazgeçilmez olan eski müşteriler geliyor. herkes şikayet belitrmiş bende bi şikayet belirteyim dedim, ancak önüne nasıl geçilir bilemiyorum.

arkadas yazmis ben tekniks servis felan deyilimde eger pc virus girdiyse zaten o virus silinmez format iyidir bilgileri aldiktan sona herzamanda 2x rem tercih ederim .....

Sen silemiyorsan o Ayrı !! Format iyidir diyorsun demek sende arkadaşların bahsettiği insanlardansın :D

ayrıca REM değil onun adı RAM (random Access Memory- Rastgele Erişim Hafızası ) ..

2x 512 senin tercihindir bişi diyemem..ben orda başka bi konuyu ele almıştım...

donanımı bilmen lazım.parçaları tanıman lazım.

hataları bilmen lazım.bilemediysen ram ekran kartı power supply tek tek deneyerek değiştirip deneyebilmen lazım.

genedle çökmüş xp gelir.Veri varmı içinde önemli diye soracaksın.varsa tnc yi cd den acacaksın yedekleyeceksin.

bazı sistemler bozulmamış olabilir xp den acılan tnc den dos ortamın chkdsk c: /F ile dizin yapısını düzeltmeye calısacaksın.format son çaredir her zaman.Açılan windowslarda çalışan programlara bakacaksın bilmediklerini googlede inceleyeceksin virusmu hatamı anlayabilmek için.sorunu anlamak çözmekten önemlidir.sorunu bilirsen çözümü netten bile bulursun.Şu 1 yıla gelesiye kadar kendi şartlarımızda yaptığımız servisler Allah razı olsun tnc site sayesinde zaman olarak hızlandı. O konuda helallik diliyoruz.Virus sorunları başa beladır bazen tespit ettiğin tek virus için remover indirirsin.Yerine göre windows onarırsın.Bil ilk geldiği zaman yapılacak işlerden biride fanları kontrol etmektir.Eğer cpu fanların petekleri tıkalıysa onu temizlemen gerekir.Ve Ve ve hiç bir zaman kendini ucuza satma.İyiliğide, kazığıda insanlar çabuk unuyor durum böyleyken neden kazanmayasınki..Hiç bir zaman müşterini kandırma ram bozuksa ram bozuk de bu konuda piyasada gittiğim bir işyerinin kapısında dilenciler ve bilgisayarcılar giremez yazısını gören biriyim.Eğer müşteriyi kazanmak istiyorsan telefonlarına bakmamazlık yapma mutlaka telde yardım et servise ihtiyacındada seni arayacaktır.Server kurulumu ticari programlar gibi servislerden korkma en kötü ihtimalle 2 defa gidersin aynı yere. google dediğimiz şu geniş internette herşeyin çözümünü bulmaktayız.P3 yada p2 makinaya servis yapmamaya çalış başına bela bulursun elinde kalır o tür bilgisayarın sahibide gereksiz biridir zaten.

birileri bu yazdıklarıma bir şeyler eklesin bu kadar aklıma geldi 5 dk.da

teşekkür ediyorum çok güsel anlatmışsınızda, bu elektronik bilgisi olayını anlayamadım, yani örneğin ben bikeresinde bilgisayar çalışırken hdd yi takmıştım ve hdd nin üstündeki kart yandı, yani gözlerimle gördüm kondansatörlerinden birisi takar takmaz eridi, ben napıyım şimdi? veya teknik servisçi arkadaş ne yapsın?

bu konu hakkındaki yorumlarınızı alıyım, işte bu soruda belli olucak

Teknik servis hizmeti vereceksen, bilgili olacaksın, detaycı, ince ve pratik düşünen, sorunları en son imkanlarla değil de en ilk imkanlarla çözmesini bilen biri olmalısın. Veee bütün bunlardan da önemlisi çok tecrübeli olmalısın. Mesela ben 10 yılı aşkın PC tecrübeme rağmen geçen elime öyle bir sorun geldi ki çözene kadar anam ağladı, hatta burada paylaştım sağ olsunlar arkadaşlar yardımcı olmaya çalıştılar ama kimse çözemedi. Daha sonra biraz daha kurcaladım baktım ki 5 kere üst üste shifte bastığımızda yapışkan tuşlarla ilgili menü açılıyor ya, arkadaşın biri orada numara tuşlarını mouse'la çakıştırmış... Sorunu çözdüm ve koca bir oh çektim... Yani kafa patlattım ama dediğim gibi tecrübe gerekiyor ki karşımıza böyle bilmediğimiz bir sorun çıkınca afallayıp kalmayalım... Teşekkürler:)

Ben 8 saat mesleğimle hiç alakası olmayan bi fabrikada çalışıyorum. kalan zamanımı pc başında geçiriyorum. hep araştırma yapıyorum. bilmem gereken çok şey var bunu biliyorum. herkez her işi yapar bence ama önemli olan işin ehli olmak. mesela ben kendi çabamla mutfak dolabı yapabilirim ama benim yaptığım dolap nasıl olur hayal edin :rolleyes:

her işi o işin yani mesleğin ehli ve yetkilisi ( ustası ) yapması gerekir.

ustalık belgemi bile aldım ama bazı uyanıklar

kendini bişey zannedenler gibi çıkmıyorum ortalığa. öğretmen , mühendis dahi olsanız öğrenmeniz gereken bişeyler ille vardır ki hele bu bilgisayar mesleğinde çok fazla. bizim burda çok ustalık belgesiz telefon

teknik servis,bilgisayar teknik servis açan. bunları denetleyen yok malum burası türkiye :D ama milletin diline sakız oluyolar. telefonumu tamire verdim cenazesi çıktı ve törenle toprağa gömdük ama kalbimde yaşatıyorum onu :D inanın geçende bi arkadaş anlattı teknik servisçinin biri anakart güç bağlantısını (soketini) pc çalışmayınca ters takmaya çalışmış ve sonuç salih mort. duman altı :rolleyes: ve daha bunun gibi birsürü komedi. arkadaşın bile tuhafına gitmiş . bu adam ustalık belgesi almaya kalksa alamazdı. yasadışı yöntemleri saymıyorum tabi. denetlemeler olsa böyle olmazdı. ben bu işi biliyorum yada bilmek istiyorum diyosan en yakın çıraklık eğitim merkezine gidiyosun bilgi alıyosun çok zor bişey değil. ben öyle yaptım.

ben şu yolu izliyorum;

1- temel düzeyde de olsa programcılık bilgisi ( 3 aylık bi kursa gidin )

2- temel düzey elektronik bilgisi ( digital-anolog )

3- ileri düzey donanım bilgisi

4 arada bu bilgilerinizi uygulayarak geliştirme ( farklı pclerdeki arızaları tespid edip onarma)

5- ve en önemlisi istek , MERAK.

ve bunun sonucunda amacınıza ulaşıyorsunuz. ama durmak yok yola devam.

Arkadaşlar sizce bu format piyasada pahalı değilmi 40 ytl 35 ytl bence çok fazla format atmak kolaydır gerçi bütün işi bilgisayar yapıyo bizmi kopyalıyoruz tek tek dosyalarını yoo pc yapıyo iki biçimlendir tamam oldu formattan sonrasıda önemli. bence maksimum fiyat 20 ytl bilemedin 25 ytl olmalı bende 5-10 ytl ye format atarım tabi herşey format değil.Ben tanıdıklarıma akrabalarıma gereken desteği veriyorum işi öğrendikten sonrada öğretmek lazımdır öyle değilmi

?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...