Jump to content

Bilgisayar Teknik Servis Elemanı Olabilmek Için

kindly

Recommended Posts

ahh t.servisliik ilk bilgisyara başladıgımda 486 vardı disketi takardım a:\ yazana kadar bi çay içerdik ms-dos starting now..

sonra win yazardık ahh ne gunlerdi autoexec.bat lar config.sys ler ansı mode code page 857 abort,reaty,fail? fdisk format c: /q bunları anlayan arkadaslar t.servis olmuş sayılırlar az cok o kadar urastım bu işlerle baktım onune gelen t.servis olmuş hazır yamalrı yapıştırıo nlite ı eline alan unatatntde yapıo fiyatlar ucuzladı kartı deiş gitsin bende networke dondum en guzeli bide mcse ccna sertifakası alındımmı kim t.servis olursa olsun beni enterese etmez :D

• 3 hafta sonra ...
  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

işletim sistemi kurulum...

1-) sp2 entegre edilmiş bi adet xp pro ck cd si ile işletim sistemi kurulur..(serial örnek:HRXTR-FKTCV-X8QCH-D7PTH-KYYPB)

2-) sistem kurduktan sonra öncelikle güncelleştirmeler kapatılır.

3-) Ardında aygıt yöneticisinden eksik driver tespit edilip driverlar yüklenir.artık gunumuzde her anakartın sitesinde driver mevcut;)

4-) best-office die tabir ettiğimiz yardımcı programlar yüklenir.best-office e örnek;

a-)office 2003

b-)msn

c-)nero

d-)winamp

e-)winrar

f-)akrobat reader

g-)adobe flash player

h-)java

i-)herhangi bi demo antivirüs ve ya craklenmiş bi antivirüs..ben müşterilerime avast ev sürümü yüklüyorum 1 sene geçerli lisans.

saygılar...

BİLECİK BTB & SYS & YTS

akınsoft bilecik - eskişehir bölge bayii

TURKNET distribitoru

Tuncmatik , Lexmark ,Datateknik vs yetkili servis

ilk önce donanımı ileri düzeye yakın bir bilgiye sahip olman gerekli sonra orta seviyede veya biraz daha ileri düzeyde program kullanıyor olman gerek bu yolda tek isen baya bi zamanını alır örenğin ben 7 sende anca teknikservis elemanı oldum ama devir farklı tabi colukcocuk bile artık format atmayı biliyo sen birisinin yardımı ile 1 sende olursun ben 2 senedir teknik servis elemanıyım ama bu mesleği tavsiye etmiyom ama maksadın öğrenmek ise düşünce güzel

şimdiye bakarsan herkes bi tanıdığını alıyo yanına 3ayda 4 ayda işi orta seviyede ( işini görebileceki seviyede ) çğretiyo yani bu tarzda iş bulmak kolay değil neyse bu işi öğrenemn baya bi zamanını alır sölim...

Mesela Msn açmayı çok iyi bilmen gerekir,geçen bi baba almış yanına oğlunu gelmişti, benim oğlan çok güzel msn açar vereyim yanında çalışsın :)

Çok ilginç bir okadar da komik. Gülmekten karnıma kramp girdi. Napsın garibim o kadar biliyor meğer. Bilgisayar deyince akla ilk gelen msn oluyormuş.

arkadaşlar tamam herkese katılıyrum yaklaşık 10~12 yıldır bu işi yapıyorum aynı diğer arkadaşlarımızın dediği gibi cebine xp cdsini koyan bilgisayar teknik servisi oluyor kendine bilgisayarcıyım diyip piyasaya giriyor bundan 1 yıl önce ben demiştim forumda her konu paylaşılıyor bunun sonu kötü olacak demiştim herkes herşeyi sorup burada cevap alıyor tamamda bu işte bizim kadar kafa patlatan bizim kadar emek harcayan adamlar zarar ediyor yeni yetme soruyor soruyu tabi iyi niyetli bizler ve bizim gibi bildiğini paylaşan arkadaşlar kaybediyor kimse kusura bakmasın ama aklım yeni başıma geldi kimseyle bildiklerimi paylaşmayacam artık paylaştığım sadece bilgim olmuyor aynı zamanda ekmeğim oluyor ben yıllarımı verdim ama arkadaşlarımız ne yapıyor öyle bir xp cdsi hazırlıyorki içinde yok yok ;driverdan katılımsız programlara herşey ne arasan adamda bunu indiriyor çekiyor cdye veya dvdye ooohhhh ne güzel bir tuşla herşey hazır ondan sonra ben bilgisayarcıyım diye giriyor piyasaya yapmayın arkadaşlar bildikerinizi herkesle paylaşmayın paylaştıkça bilgisayarcı yeni yetmelerin ekmeğine yağ sürüyoruz ve bunların sayısı gittikçe katlanıyor...

başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşayım :

işyerime adamn biri geldi, kime ******ürdüyse kimi çağırdıysa makinasına win98 kuramamış bende niye kuramamışlar diye sordum oda bilmiyormusun cebine xp cdsini koyan bilgisayarcı oluyor dedi evet dedim bende daha önce win98 vardı msdos vardı bir tuşa basmakla kurulmuyordu vindows birsürü driver ve bir o kadar ince ayar vardı şimdi windows xp ve türevleri çıktı bize ekmek kalmadı o kadar tecrube emek bilgi ve beceri microsoft şirketinin sırf daha fazla müşteriye satabilmek için ürününü bu kadar basitleştirdi dedim ama adam bana hayır suç sizde dedi ne zamanki frumlar çıktı her kes herşeyi bilir oldu dedi ve bağladı korsan yazılımında büyük etkisi var dedi evet korsan microsoft ürünlerininde büyüt etkisi var bu yeni bilgisayarcı yetmelere herkes lisanslı satın alırsa zaten kimse düşmez bu yeni yetmlerin eline programı satın alanda zaten aldığı yere kazandırır...

diyeceğim o ki biz böyle paylaştıkça herşeyimizi daha çook yeni yetme çıkacak piyasaya ve ekmeğimize ortak olacaklar belki bana kızacaksınız ama bildiklerinizi kimseyle paylaşmayın. eski esnaflar hep böyle yaparmış sırlarını kimseye söylemezlermiş şimdi öylemi herkes bildiğini bi şekilde paylaşıyor ve yeni yetmeler çıkıyor ya bildiklerimizi paylaşmayacaz yada şikayet etmeyecez yeni yetmelerden...

aslında hem yazılım hemde donanım bilgisi gerektiriyor.

Teknik servisliğin yanı sıra web tasarım da yapıyorum takviye :)

müşteri format olayını hakikaten çok basit bir iş miş gibi görüyor:D

zamanında o driverlardan ne çektim ama şuan bir dvd de web cam w lan driverları dahil driver sorunum kalmadı :blink:

en büyük karşılaştıgım sorun vista pc alıp xp yükletmek isteyenler oluyor...( o kadar diyom marka almayın benden sıfır pc toplatın diye :) )

ismini vermek istemediğim ünlü bir marka bilgisayar alan müşterimin bilgisayarında kurulu olması gereken vista home hiçbir şekilde kurulmamış çıktı :) yani xp yüklüycem ama vista bile kurulu değil bilgisayarda disk bom boş.:) söz sıfır bilgisayar

Vistadan xp ye geçişte en büyük sorun ses kartlarında yaşıyorum.birde raid sürücülerde arada harddiski görmeyebiliyor , alıştık artık bu sorunlara...:)yaşayıp gidiyoruz...

şu bilgisayar işleri zaten çoluk çocugun eline düştü.eline xp cd si alan bilgisayarcıyım diye geinmeye çalışıyor ms dos tan bir komut sor bakalım, öküzün trene baktıgı gibi bakıyorlar. :D bu iş yanlış her eline xp cd si alan hemen ben pc teknik servisçiyim demesi çok yanlış.Piyasa öldürmekten başka birşey yapmıyorlar.

Zaten beni web tasarıma yönelten nokta da bu oldu.iyiki de yöneldim.

Kesinlikle sizler kadar bilgim yoktur teknik konularda ama bir olay geçti başımdan onu anlatmak istedim.

Babam işyerine aldığı yeni bilgisayarı internete bağlamak istiyor ve bana gel şunu ayarla diyor. Bilgisayarda vista yüklü ve kendisi bu sorunu halledememiş. O'na "baba beni bu işe karıştırma ******ür bir bilgisayarcıya halletsin" dedim. O da, kendini teknik konularda destek veren, hatta bir de dükkan sahibi olan birisine ******ürüyor.

Sonuç: Babamın bilgisayar hala internete bağlanamıyor. Adamın yaptığı tek şey explorer'ı kaldırıp yerine mozilla firefox'u yüklemiş bunu karşılığında 20 ytl de para almış.

Sözün kısası bencede her konuda bilgin olacak bilgin yoksa ortaya çıkmayacaksın. En önemliside dürüst olacaksın.

kardeş teknik servisci olacaksında ne yapacaksın.her eline bi xp cd si alan züppe zübüş ben bilgisayarcıyım diye düşüyo ortalığa 5 milyona -10 milyona format atsın sonra çok afredersiniz sıçsın pc nin ağzına sen senelerini ver teknik servisci ol sonra o zübbelerin sıçtığını temizle.kusura bakmayın biraz ağzımı bozdum ama bulunduğum yerde zübbeler xp cd sini aldığında eline tamam ya ben aştım ben bilgisayarcıyım hack bile yapıyorum diye düşüyor ortalığa mahvediyolar bilgisayarı veya basit bir kablo arızası yada donanım arızasına yok şu arızalı yok bu arızalı diye değiştirtiyolar. habise normal bir bios ayarıyla veya kablo değişimiyle düzelecek arızaya bi dünya parça aldırıyor.sonundada sıçıyor sonra getiriyolar biz temizliyoz .lanet olsun bu zübbelere.herkes işini yapsın .kardeş bu laflarım eline xp cdsi alıp ortalığa ben aştım ben bilgisayarcıyım diye geçinen züppelere...... :D benim tavsiyem gir bir tekniğe kendini geliştir.

% 1.000.000.000.000.00.0000.0.00.0.0.0.0.0.00.0. KATILIYORUM: Anladınız siz onu aynen züppe az kalır ama neyse..

91 yılından berıdır uğrasıyorum bılgısayar işi ile. Kafana koydunmu herseyi yaparsın. bu insanoğlunun doğasında var.

En çok seni üzen ne olacaktır biliyormusun?

Saatlerini verdiğin bir sistemi müşterine ******ürüp te sana ---- aaaa sen format mı attın? Ne gerek vardı? Çalışıyordu zaten...

Şimdi bir sürü ayar yapmam gerekecek deyip senin çevkiini kıracağı andır.

YADA - bilgilerinde virüs olup ta asla kabul etmeyen müşterilere dil dökmen gerekecektir.

YADA - korsan program kurmaman gerektiği durumları bilirsin ya zorlar seni müşteri.. İLLE DE KURACAKSIN O PROGRAMIN AYNISINI BULACAKSIN DIYE...

YA DA - Tüm gece uğraşmıssın dır sistemi süper yapmıssındır ve cebinde hiç para kalmamıstır. Adam illede getir der borc bulursun ******ürürsün ve paranı alamazsın...

YADA - adamın özel resimleri vardir. Tüm özel bilgilerini bilgisayarında saklar. Karısının bile bilmediklerini bilirsin sesini çıkaramazsın. Müşterilerinin bilgi mahremiyetine sadık kalırsın. Ama işleri açığa çıkınca ilk adres sensindir. HAİN olursun...

-- YADA -- YADA - --- DİYE DEVA EDEBİLİRİM...

Ve bir sürü daha sıkıntı çekersin.

Şimdi hiç iyi tarafı da yokmu dersin.

VAR KARDEŞİM... ONLARIDA YAŞAYARAK ÖĞRENİRSİN...

Bizler gibi bilgisayar dünyasından ekmek parası yiyenlerin hakkını kimse ödeyemez.

Ben bıraktım bilgisayar işini ama bu işi yapanları bilirim.

BİR TEŞEKKÜR'Ü BİLE ÇOK GÖRÜRLER SANA OYSA SANAL DÜNYALARINI KURTARMISSINDIR.

Sen bildiğini yap kardeş yılma... Dürüstlüğünü bozma nasılsa burada TNCTR ekibi dürüst çalışanların yanında..

91 yılından berıdır uğrasıyorum bılgısayar işi ile. Kafana koydunmu herseyi yaparsın. bu insanoğlunun doğasında var.

En çok seni üzen ne olacaktır biliyormusun?

Saatlerini verdiğin bir sistemi müşterine ******ürüp te sana ---- aaaa sen format mı attın? Ne gerek vardı? Çalışıyordu zaten...

Şimdi bir sürü ayar yapmam gerekecek deyip senin çevkiini kıracağı andır.

YADA - bilgilerinde virüs olup ta asla kabul etmeyen müşterilere dil dökmen gerekecektir.

YADA - korsan program kurmaman gerektiği durumları bilirsin ya zorlar seni müşteri.. İLLE DE KURACAKSIN O PROGRAMIN AYNISINI BULACAKSIN DIYE...

YA DA - Tüm gece uğraşmıssın dır sistemi süper yapmıssındır ve cebinde hiç para kalmamıstır. Adam illede getir der borc bulursun ******ürürsün ve paranı alamazsın...

YADA - adamın özel resimleri vardir. Tüm özel bilgilerini bilgisayarında saklar. Karısının bile bilmediklerini bilirsin sesini çıkaramazsın. Müşterilerinin bilgi mahremiyetine sadık kalırsın. Ama işleri açığa çıkınca ilk adres sensindir. HAİN olursun...

-- YADA -- YADA - --- DİYE DEVA EDEBİLİRİM...

Ve bir sürü daha sıkıntı çekersin.

Şimdi hiç iyi tarafı da yokmu dersin.

VAR KARDEŞİM... ONLARIDA YAŞAYARAK ÖĞRENİRSİN...

Bizler gibi bilgisayar dünyasından ekmek parası yiyenlerin hakkını kimse ödeyemez.

Ben bıraktım bilgisayar işini ama bu işi yapanları bilirim.

BİR TEŞEKKÜR'Ü BİLE ÇOK GÖRÜRLER SANA OYSA SANAL DÜNYALARINI KURTARMISSINDIR.

Sen bildiğini yap kardeş yılma... Dürüstlüğünü bozma nasılsa burada TNCTR ekibi dürüst çalışanların yanında..

aynen katılıyorum sana

teknik servis düşünüyorsan önceliklee;

- virüslerle baş etmeyi öğreneceksin !!

- her Gelen Pc ye Format Atmiycaksın :D

-Doğru olucaksın.Gereksiz Parça takmıycaksın Pc'ye :D

***(mesela geçen sene önce ben bi şirkettin teknik servisinde staj yaparken adam geliyodu.. Floopy'de disket unutmuş malum açılışta floopy'e bakıyor açılış disketi diye ve o disket açılış disketi olduğu için pc açılmaz:) disketi çıkardım.baktım pc sağlam!. Bıraktım bi köşeye sora akşam adam geldi. bizim ustaya borcumuz ne ? dedi.. adam 50YTL aldı :D

- sonra 1 gb ram takmak isteyenlerer 2 x512 ram takardı.3-5 kuruş fazla Almak için

İşte bunları yapmayacaksın.dürüst olacaksın.. Gerisi kendiliğinden gelir..

pekı sen neler öğrendın ondan açarmısın az konuyu sakıncası yoksa kardeşim

Herkes bişiler yazmis bende bir teknik servis gorevlisi olarak kendi görüslermi ekleyeyim öncelikle @wmismail arkadasimiza tesekkür ederim cok güzel konulara hatta isin ozune inmis ben biraz daha acayim Bilgisayarciliği meslek olarak yapmaya karar verdiyseniz oncelikli bilmeniz gereken Bilgisayarcinin aslinda hicbirsey bilmedigidir. Demem su ki bilgisayarci herhangi bir bilgisayar kullanicisindan cok da farkli degildir. Onu bilgisayarci sizi kullanici yapan şey bilgisayarcinin bir problemin çözümü ile ilgili sizden cok daha tecrübeli olmalisidir. Yani karsilastigi bir olayi cözüm sirasinda izledigi yol önceki tecrübelerinden kaynaklanmaktadir. Askerde komutanin ogrettigi bir sey ise hayatta para ile ile satin alinamayacak 2 seyden 1. si Tecrübe 2. si itibar dir derdi. bu bağlamda tecrübe onemliyse çok calismak bir problemle karsilasilinca kacmak yerine çözüm yollarini arayan insan bilgisayarcilik yolunda ilk adimi atmis olur problemin cozdugunde ise ilerde karsilasacagi muhtemel sorunlara karsi fikir sahibi olur ayni zamanda çözüm yollarina da,

Gerekli tecrübeye sahip olsa bile bilgisayarciyinin muhakkak bazi alet edavat cd vb. ekipmanlara ihtiyac duyar. yani Teknik Servis elemani = Tecrübe + Teknik Donanım olarak aciklanabilir.

Birçok arkaşın yakındıgı Eline XP cd gecen diye başlayan ve benim Windows Kuran Bilgisayarci oluyor diye tabir ettigim kisilerden sakinin ancak gelen eleman bir teknik serviste calisiyorsa mahsuru yok. Zira Windows Kurmak günümüzde gayet basit ancak windows kurduktan sürücülerin kurulmasi eger anakart ekran karti gibi bilesenlerin sürücülerinin olmamasi durumunda dahi mazeret üretmeden çözüm üretmek lazim bilgisayarci olmasi icin ayrica bilgisayar ve bilisim teknolojisi ile ilgili konularda olan yenilikleri müsteriden duyarsaniz zaten bastan kaybetmis sayilirsiniz. bu baglamda bir bilgisayar dergisini takip etmek sart.

Arkadaslar isin teknik ayagini degilde temelini ele aldim eger arzu eden olursa teknik olarak da ele alabilirm.

• 1 ay sonra...

Arkadaşların yazdıkları çoğu şey doğru fakat bir teknik servis işi için yeterli değil. Herşeyden önce her parçanın nasıl işlemler yaptığını bilmelisin ve parçaların birbirleriyle olan iletişimlerini çözmelisin. Ayrıca A+ Sertifikası olursa Avrupa gibi ülkelerde büyük firmalarda iş bulursun. Biraz yazılım bilgisinin olmasınında büyük faydaları olur programların işleyişlerini çözmen hatanın donanımsal mı yazlımsal mı olduğunu rahatlıkla çözebilirsin.

Driver yüklemede aslında bir sıralama yoktur. Fakat Bazı LapTop 'larda öncelikle High Definition Ses kartı olanları önce kurmak gerekli ve modemi ise sonra tanıtılmalıdır. Sebebi ise çakışma gibi birşeylerin olmasıdır. Ram hatası olan pc aslında benim kullandığım bir yöntemle tamir edilebiliyor ama herzaman tam sonuç verir diyemiyorum. Alkol-kurutma yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemi ram üzerine uygulayabilceğiniz gibi anakart taki ram yuvasınada uygulanabilir. Hatta bazı sorunlar anakartta bile olabiliyor. aynı yöntemi bunda da kullanabilirsiniz.

Yöntemin uygulanışı: Ram üzerine alkol dökülür ve bir fırça yardımıyla temizlenir. Daha sonrasında Compresör yardımıyla kurutulur.

kardeş teknik servisci olacaksında ne yapacaksın.her eline bi xp cd si alan züppe zübüş ben bilgisayarcıyım diye düşüyo ortalığa 5 milyona -10 milyona format atsın sonra çok afredersiniz sıçsın pc nin ağzına sen senelerini ver teknik servisci ol sonra o zübbelerin sıçtığını temizle.kusura bakmayın biraz ağzımı bozdum ama bulunduğum yerde zübbeler xp cd sini aldığında eline tamam ya ben aştım ben bilgisayarcıyım hack bile yapıyorum diye düşüyor ortalığa mahvediyolar bilgisayarı veya basit bir kablo arızası yada donanım arızasına yok şu arızalı yok bu arızalı diye değiştirtiyolar. habise normal bir bios ayarıyla veya kablo değişimiyle düzelecek arızaya bi dünya parça aldırıyor.sonundada sıçıyor sonra getiriyolar biz temizliyoz .lanet olsun bu zübbelere.herkes işini yapsın .kardeş bu laflarım eline xp cdsi alıp ortalığa ben aştım ben bilgisayarcıyım diye geçinen züppelere...... :( benim tavsiyem gir bir tekniğe kendini geliştir.

aynen banada o tarz sistemler çok geldi ben ne bir yerde çalıştım nede bir okuluna gittim ufaklıgımda bile bana mucit derlerdi bir gün evimize bilgisayar girdi ve beni cezvetti sonra mahallenin bütün pc lerini ben tamir eder oldum ve babamla konuşup bilgisayarcı actım kendime teknik servis dedigin böle olur tecrübe temelin saglam olcak öle caycı dükkanı acıpta yaww burda pc ciler ii ekmek yiyo bende acim bi dükkan demekle olmuyo işini seviceksin ve elinden tnctr cd si eksik etmiceksin.birde her ay yayınlanan pc dergilerini takip ediceksin ve konuları pc üzerinde deniceksin her türlü pc yi kullanıcaksın işletim sistemlerini biliceksin yeri geldiginde pc nin sesini dinliceksin yanılgıya düşmüyüp net cevap vericeksin ticaretide biliyosan iş tamamdır.unutmayın bozmadan birşey ögrenilmez!

kardeş teknik servisci olacaksında ne yapacaksın.her eline bi xp cd si alan züppe zübüş ben bilgisayarcıyım diye düşüyo ortalığa 5 milyona -10 milyona format atsın sonra çok afredersiniz sıçsın pc nin ağzına sen senelerini ver teknik servisci ol sonra o zübbelerin sıçtığını temizle.kusura bakmayın biraz ağzımı bozdum ama bulunduğum yerde zübbeler xp cd sini aldığında eline tamam ya ben aştım ben bilgisayarcıyım hack bile yapıyorum diye düşüyor ortalığa mahvediyolar bilgisayarı veya basit bir kablo arızası yada donanım arızasına yok şu arızalı yok bu arızalı diye değiştirtiyolar. habise normal bir bios ayarıyla veya kablo değişimiyle düzelecek arızaya bi dünya parça aldırıyor.sonundada sıçıyor sonra getiriyolar biz temizliyoz .lanet olsun bu zübbelere.herkes işini yapsın .kardeş bu laflarım eline xp cdsi alıp ortalığa ben aştım ben bilgisayarcıyım diye geçinen züppelere...... :D benim tavsiyem gir bir tekniğe kendini geliştir.

sana sonuna kadar katılıyorum dostum bir teknisyen olarak ve saygılarımı sunuyorum sana

*İlk olarak pc nin durumuna bağlı çözüm üretmek gerekir çeşitli araştırmalar ile vede tecrübelere göre

*ğer çözüm üretilemeyecek gibi ise format atılır

*ilk olarak antivirüs programı yüklenir

*daha sonra güncellemeler yapılır

*driver ler yüklenir

*gerekli programlar yüklenir (office msn nero vs.vs

*daha sonra eğer kullanıcı istiyorsa koruma progrmı yüklenir deep freeze gibi

*eğer bide istiyorsa uzaktan erişim programı yüklenir 24 saat online destek alabilmesi için

ismail NANE

MCSA-MCSE-MCSE+P

arkadaşlar tamam herkese katılıyrum yaklaşık 10~12 yıldır bu işi yapıyorum aynı diğer arkadaşlarımızın dediği gibi cebine xp cdsini koyan bilgisayar teknik servisi oluyor kendine bilgisayarcıyım diyip piyasaya giriyor bundan 1 yıl önce ben demiştim forumda her konu paylaşılıyor bunun sonu kötü olacak demiştim herkes herşeyi sorup burada cevap alıyor tamamda bu işte bizim kadar kafa patlatan bizim kadar emek harcayan adamlar zarar ediyor yeni yetme soruyor soruyu tabi iyi niyetli bizler ve bizim gibi bildiğini paylaşan arkadaşlar kaybediyor kimse kusura bakmasın ama aklım yeni başıma geldi kimseyle bildiklerimi paylaşmayacam artık paylaştığım sadece bilgim olmuyor aynı zamanda ekmeğim oluyor ben yıllarımı verdim ama arkadaşlarımız ne yapıyor öyle bir xp cdsi hazırlıyorki içinde yok yok ;driverdan katılımsız programlara herşey ne arasan adamda bunu indiriyor çekiyor cdye veya dvdye ooohhhh ne güzel bir tuşla herşey hazır ondan sonra ben bilgisayarcıyım diye giriyor piyasaya yapmayın arkadaşlar bildikerinizi herkesle paylaşmayın paylaştıkça bilgisayarcı yeni yetmelerin ekmeğine yağ sürüyoruz ve bunların sayısı gittikçe katlanıyor...

başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşayım :

işyerime adamn biri geldi, kime ******ürdüyse kimi çağırdıysa makinasına win98 kuramamış bende niye kuramamışlar diye sordum oda bilmiyormusun cebine xp cdsini koyan bilgisayarcı oluyor dedi evet dedim bende daha önce win98 vardı msdos vardı bir tuşa basmakla kurulmuyordu vindows birsürü driver ve bir o kadar ince ayar vardı şimdi windows xp ve türevleri çıktı bize ekmek kalmadı o kadar tecrube emek bilgi ve beceri microsoft şirketinin sırf daha fazla müşteriye satabilmek için ürününü bu kadar basitleştirdi dedim ama adam bana hayır suç sizde dedi ne zamanki frumlar çıktı her kes herşeyi bilir oldu dedi ve bağladı korsan yazılımında büyük etkisi var dedi evet korsan microsoft ürünlerininde büyüt etkisi var bu yeni bilgisayarcı yetmelere herkes lisanslı satın alırsa zaten kimse düşmez bu yeni yetmlerin eline programı satın alanda zaten aldığı yere kazandırır...

diyeceğim o ki biz böyle paylaştıkça herşeyimizi daha çook yeni yetme çıkacak piyasaya ve ekmeğimize ortak olacaklar belki bana kızacaksınız ama bildiklerinizi kimseyle paylaşmayın. eski esnaflar hep böyle yaparmış sırlarını kimseye söylemezlermiş şimdi öylemi herkes bildiğini bi şekilde paylaşıyor ve yeni yetmeler çıkıyor ya bildiklerimizi paylaşmayacaz yada şikayet etmeyecez yeni yetmelerden...

ÇOK GÜZEL Bİ DÜŞÜNCE TEBRİK EDİYORUM SİZİ. BENDE PAYLAŞMIYORUM. O BULSUN ÖĞRENSİN AKLI YOKMU? BİZ ÇABALIYAYIM ONLAR HAZIRA KONSUN. OH NE GÜZEL BE. BURASI TÜRKİYE DENETLEMELER İYİ YAPILMIYOR. ÖNÜNE GELEN PC SATIYOR. KIRTASİYELER BİLE AMA BEN KİTAP SATMIYORUM. NE KADAR BERBAT Bİ OLAY. HER İŞTE OLDUĞU GİBİ BU İŞİNDE KALİTESİNİ AYAKLAR ALTINA ALDILAR. MESLEK DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM ARTIK.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...