Jump to content

Bilgisayar Teknik Servis Elemanı Olabilmek Için

kindly

Recommended Posts

Ben bir bilgisayar teknik servisi olarak açıklayayım

Bilgisayar teknik servisi olabilmek için bilgisayarı iyi tanımak ve anlamak gerekli.Temel sağlam olmalı yani.

Elektrikten iyi anlamalısınız.Donanım parçalarını iyi bilmek gerekli.Temel İşletim Sistemi Kurulumu,Ağ Kurulumu gibi şeyleri iyi bilmelisiniz.Sürekli araştırmacı olmalısınız.Yeni çıkan bilgisayar teknolojilerini iyi bilmelisiniz.Geniş bir driver ve program arşiviniz bulunmalı.Her an müşteriye en iyi hizmeti verebilen birisi olmalısınız.

Özetle açıklamaya çalıştım ;)

• Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Arkdaşlar bu servisçiliğin sonu yok en fazla bir servis dükkanı açarsın yazılımsal olarak kendimizi geliştirmek daha iyi olur heves merak başka bir durum yok kendim baya bi zaman çalıştım servis işinde fakat olacak gibi deil di çalıştığım şirketi bıraktım kendi başıma çalışırım dedim çalışıyorumda tabi çevre faktörü önemli tanındık olmak iyi izlenim bırakmış olmak müşteriyi oyulacak koyun gibi görmemek v.s durumları göz önünde bulundurmak gerek...

teknik_servis.jpgteknik_servis.jpg

kurumsal_teknik_servis1.jpg

Benim bu konudaki fikrim ;

Bir işin temeli tecrübedir. Tecrübeli olmak için hevesli olmak araştırıcı ve yapabileceginden emin olmaktır.

YAŞLANARAK DEGİL YAŞAYARAK TECRÜBE SAHİBİ OLUNUR......

evet arkadaşlara katılıyorum donanım bilgisi gerekiyor.

Yaw aslında teknik servis elemanlarının günlügü diye bir konu başlıgı açsak güzel olmaz mı :D böylece yaşadıgımız olayları komik veya aci tecrübelerimizi paylaşsak hoş olmaz mı ?

Güzel fikir !.. anılar...

bir teknik servis elemanı olmak önce sabır ister

tecrübe lazım

orta seviyeye yakın bir elektrik bilgisi lazım

en iyi derecede donanım bilgisi (yeniliklerden en ince ayrıntısına kadar haberdar olmalı) lazım

meraklı olmalı

çılgın olmalı bence çünkü bazen uçuk kaçık şeyler yapak inanılmaz şeyler kazandırabiliryor

pratik olmalı

standardı olmamalı

anlayışlı olmalı

mütevazi olmalı (bilgisiyle müşterilerini ezmemeli)

yenilikçi olmalı

çevresi geniş olmalı

üretken biri olmalı

bazen mucize yaratmalı ki ne olduğu belli olsun

müşterilerine bazı bilgileri açıklaması lazım

bilgisayarı uzun süredir kullanmalı en eski sistemleri iyi kullanmalı

hafızası iyi olmalı

farkını belli etmeli

...

bir teknik servis elemanı olmak önce sabır ister

tecrübe lazım

orta seviyeye yakın bir elektrik bilgisi lazım

en iyi derecede donanım bilgisi (yeniliklerden en ince ayrıntısına kadar haberdar olmalı) lazım

meraklı olmalı

çılgın olmalı bence çünkü bazen uçuk kaçık şeyler yapak inanılmaz şeyler kazandırabiliryor

pratik olmalı

standardı olmamalı

anlayışlı olmalı

mütevazi olmalı (bilgisiyle müşterilerini ezmemeli)

yenilikçi olmalı

çevresi geniş olmalı

üretken biri olmalı

bazen mucize yaratmalı ki ne olduğu belli olsun

müşterilerine bazı bilgileri açıklaması lazım

bilgisayarı uzun süredir kullanmalı en eski sistemleri iyi kullanmalı

hafızası iyi olmalı

farkını belli etmeli

...

Çok güzel açıklamışsın da şimdi postuna dön bak bakalım. Türkiyedeki kaç teknik servisçi meraklı, yeniliğe açık, üretken ... Şöyle söyleyim. %98'i böyle değil. %2 si var ki.. Bunlar da teknik servislerde harcanıyorlar.. Bu %2 derken aklıma bu siteden birisi geliyor ama adını söylemicem..

Valla şahsen harcanıyoruz gerekli yeterli ve üst seviyede bilgisi olsun ve işinde mükemmel olana ben teknik servis derim bu yolda onlarca yol katlettim ve katletmeyede devam ediyorum.Kimin ne oldugu benim için önemli değil.Herkese inat mesleğe durmaksızın devam ediyorum..

ben bu yüzden istifamı verdim övünmek gibi olmasın...afedersin bi halt bilmeyen korkak işini yarım bırakan veletlerle ki benden yıl olarak daha tecrübelilerle çalıştım......öss yi bahane ettim saçma uygulamaları vardı sıkıldım istifa ettim

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bilgi İşlem Birimi...

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...

Söylenenler Çok Doğru Mesela Kndimden Örnek Verim.Herhangi Bir Bilgisayarcı Değilim.Bİ Yerdede Çalışmıyorum.Ben Bu Pc İşine Ee İlk Bilgisayarımı Aldığım Zaman Girmiştim.O Da Yaklaşık 5 Sene Oldu Bu 5 Sene İçerisinde Çeşitli Sorunlar Yaşadım Ve Çözüm Bulmak İçin Hep Araştırdım.Gerektiği Zaman Büyüklerime Sordum.İşte Öle Bi Şekilde Bu İşi Kavradım.Şimdi İse Çok Şükür İşimi Görecek KLadarını Bİlmekle Kalamayıoıp Hala Araştırmaya Devam Ediyorum.Tek ZorlandığımNokta Sıfırdan Bir Bilgisayarı İşletim İsitemi ariç Toplamak.Bunuda Öğrendimmi Tmmdır :(

ilk önce kendi kasanın içini sökeceksin :) 1999 senesinde öle yapmıstımda :D sonra kurcalayacan filan işte donanım iyi bilmen gerek pc bir hata verdiği an örnek pc basıon basıon acılmıyo neden acılmıyo hemen bulcan reset atiyo mesela neden atar hemen öğrencen deneme yanılma yoluyla filan...

ben 9 yaşında başladım internet kafede çalışmaya baya merak vardı benim donanım felan filan işte o zamanlar bilgim yok kafeye gelirdi bilgisayarcı ona bakarak geliştirdim araştırdım vs vs...

1. Dürüst olcaksın işinde

2. Herşeyi ben biliyorum demiceksin

3. Donanımdan anlıcaksın

4. Virüslerle baş ediceksin

5. Üreticeksin

6. Araştırıcaksınn...

7. Tatlı dilli olacaksın

8. Ticaretden de anlcaksın :D müşteri çekersen zaten işler gelir sürekli

benden bu kadar :)

• 4 ay sonra...

Arşivin ve aklın olacak.

Helalinden yapmak istiyorsan dürüst olmalısın.

Bi formata 40 TL almak ne demek!!

Pc reset atıyor diye gittik bi yere. Açtı kasayı tozunu falan aldı tak 10 lira. Gözüne dizine dursun. Tamam pc düzeldi ama o zamanlar bilmeyen biri olduğum için birşey diyemiyorum tabii. Şimdi olsa...

Pc reset atıyor diye gittik bi yere. Açtı kasayı tozunu falan aldı tak 10 lira. Gözüne dizine dursun. Tamam pc düzeldi ama o zamanlar bilmeyen biri olduğum için birşey diyemiyorum tabii. Şimdi olsa...

Sonuçta adam problemini çözmüş mü? çözmüş.

Hayır işi olarak yapmadıgı için 10 lira alması tamamen normal. Sonucta o adamda Taş yemiyor değil mi arkadaşım?

Format atmayı öğrenen yada öğrendiğini zanneden çıkıyor piyayasa teknik servis elemnıyım diye Sonra yapa boza yapa boza öğreniyor bazo şeyleri bi kaç tanede forumdan kopya çekiyor hazır cdler falan...Olduk sana Bilgisayarcı o kadarcık bilgisiyle birde Dükkan açıyor 10 metrekarelik..Ne varki diyor giriyor işin için ondan içine ediyor bizim piyasamızın Biz kendimizi parçalıyoruz..25 lira format diyoruz elin oğlu yeni kurduğu tecrübesizce yaptığı işe 15 diyor içine ediyor pc nin sonra temizlemesi bize kalıyor..Kısacası arkadaşlar yapmayın bi kaç hazır cd kullanıpta iş yaptığınızı sanmayın.Bu işte yıllarını emeğini harcamış insanalrın emeğini bi anda yokmuşcasına işler yapmayın...Saygılar...

Tanımadığım müşteri makinasında problem çıkmış bana ulaştı. Adres bilgisini aldık yola çıktık. Makinasındaki problemi gidermek yaklaşık 1-2dk mızı aldı. Adam:

-Bocumuz kaç para usta dedi.

-Bocunuz 40YTL dedim

Adam ağzını gözünü büzdü. "Ne yaptın ki" yav dedi. "İki adımlık yol geldin iki tuşa bastın, 40YTL istiyosun." Dedim ki "Bu iki adımlık yolu gelmek bu iki tuşa basmak için 17 senemi verdim."

Adam bozuldu, kızardı, ödemesini yaptı.

Şimdi genç arkadaşlarıma yada servis işine yeni başlayanlara tavsiyem şunlardır:

1. Tecrübe satın alınamaz en büyük hazinedir, boş zamanınızı araştırmayla geçirin.

2. Sizin yaptığınız işleri dışarda daha ucuza yapanlar çıkabilir, siz değerinizi düşürmeyin.

3. Bir hata, itibarınızı zedeleyebilir, hata yapmamak için çok çalışın, çalıştığınızı müşteriniz de görsün bilsin.

4. Dijital teknoloji çok hızlı gelişen bir teknoloji, iyi takip edin son yeniliklerden ve teknik bilgilerden haberiniz olsun

5. Müşterinize yalan söylemeyin, hata sizde olsa dahi.

6. Amatör elektrik-elektronik devrelerle, bozuk devre ve kartlarla çalışın, sökün-takın lehimleyin el becerinizi ve elektronik bilginizi geliştirin.

7. Yazılımın donanımdan daha kazançlı olduğunu ve daha kolay para kazandırdığını unutmayın.

8. Az da olsa birazcık programlama mantığından, web tasarımı mantığından öğrenin ki, nasıl yapıldığını bilip program hatalarına kolay çözüm bulabilesiniz.

9. Donanım iel ilgili Form sitelerindeki problemleri ve çözümlerini okuyun. Ancak tecrübenin, okuduklarınızdan daha gerçek olduğunu da unutmayın.

10. Son olarak mümkünse eğitimini alın ki bilgileriniz sağlam temeller üzerine otursun.

seyitnaki arkadaşımın dediklerine aynen katılıyorumbuna ilave olarak karşımızdaki birçok bilinçsiz müşteriyide bilinçlendirmek gerekiyor c ürücüsünü küçük tutup dolduğunda bilgisayarın

kasılmaya başladığında virüs girmiş deyip format atarak bir ayda vatandaşdan 200 tl alan çok eleman tanıyorum teknik eleman adı üzerinde donanımla ilgilidir xp kurmak bunun bir gereğidir

ancak halk içinde nerdeyse xp kurmak ile teknik servis bağdaştırılmış durumda ben teknik eleman olarak xp kurduktan sonra bilgisayarın yazılımı ile pek uğraşmam çünkü teknik elemanım

bana gelen bir müşterinin makinasına xp kurduktan sonra sadece upgrade ve periyodik bakımları ile ilgilenirim istisna durumlar hariç takibinide müşterim yerine ben takip ederim

****seyitnaki *****

Tanımadığım müşteri makinasında problem çıkmış bana ulaştı. Adres bilgisini aldık yola çıktık. Makinasındaki problemi gidermek yaklaşık 1-2dk mızı aldı. Adam:

-Bocumuz kaç para usta dedi.

-Bocunuz 40YTL dedim

Adam ağzını gözünü büzdü. "Ne yaptın ki" yav dedi. "İki adımlık yol geldin iki tuşa bastın, 40YTL istiyosun." Dedim ki "Bu iki adımlık yolu gelmek bu iki tuşa basmak için 17 senemi verdim."

Adam bozuldu, kızardı, ödemesini yaptı.

Şimdi genç arkadaşlarıma yada servis işine yeni başlayanlara tavsiyem şunlardır:

1. Tecrübe satın alınamaz en büyük hazinedir, boş zamanınızı araştırmayla geçirin.

2. Sizin yaptığınız işleri dışarda daha ucuza yapanlar çıkabilir, siz değerinizi düşürmeyin.

3. Bir hata, itibarınızı zedeleyebilir, hata yapmamak için çok çalışın, çalıştığınızı müşteriniz de görsün bilsin.

4. Dijital teknoloji çok hızlı gelişen bir teknoloji, iyi takip edin son yeniliklerden ve teknik bilgilerden haberiniz olsun

5. Müşterinize yalan söylemeyin, hata sizde olsa dahi.

6. Amatör elektrik-elektronik devrelerle, bozuk devre ve kartlarla çalışın, sökün-takın lehimleyin el becerinizi ve elektronik bilginizi geliştirin.

7. Yazılımın donanımdan daha kazançlı olduğunu ve daha kolay para kazandırdığını unutmayın.

8. Az da olsa birazcık programlama mantığından, web tasarımı mantığından öğrenin ki, nasıl yapıldığını bilip program hatalarına kolay çözüm bulabilesiniz.

9. Donanım iel ilgili Form sitelerindeki problemleri ve çözümlerini okuyun. Ancak tecrübenin, okuduklarınızdan daha gerçek olduğunu da unutmayın.

10. Son olarak mümkünse eğitimini alın ki bilgileriniz sağlam temeller üzerine otursun.

****kartal251****

seyitnaki arkadaşımın dediklerine aynen katılıyorumbuna ilave olarak karşımızdaki birçok bilinçsiz müşteriyide bilinçlendirmek gerekiyor c ürücüsünü küçük tutup dolduğunda bilgisayarın

kasılmaya başladığında virüs girmiş deyip format atarak bir ayda vatandaşdan 200 tl alan çok eleman tanıyorum teknik eleman adı üzerinde donanımla ilgilidir xp kurmak bunun bir gereğidir

ancak halk içinde nerdeyse xp kurmak ile teknik servis bağdaştırılmış durumda ben teknik eleman olarak xp kurduktan sonra bilgisayarın yazılımı ile pek uğraşmam çünkü teknik elemanım

bana gelen bir müşterinin makinasına xp kurduktan sonra sadece upgrade ve periyodik bakımları ile ilgilenirim istisna durumlar hariç takibinide müşterim yerine ben takip ederim

iki arkadaşın dedikleri de katılıyorum bende bir teknik eleman olarak....

Bu iş genelde tecrübe işi bir başka insanı bilgisayarını alıyorsunuz ve onu sağlam teslim etmek zorundasınız aksilik olur mu evet ama en az olmalı yoksa tecrübesiz bu işi bilmeyen eline xp cdsi alan teknik servisçilik oynuyor ve böyle insanlar bizim işimizi baltalıyor. Mesela benim fiyatım 55TL+KDV iken adam 20 liraya yapıyor vergi yok o yok bu yok yevmiyemi alayım yeter çabasında. Genelde şirketler çalıştığım için teknik servisçilik oynayan arkadaşlarla pek muattab olmuyorum öğrenmek isteyen bu ie yıllarını vermeli işi öğrenmeli sonra soyunmalı bu işe...

akadaşım kardeşlerimin dediği gibi pc donanımında yazılımından BİOS çok iyi anlaman gerekiyor örnegin bios güncelleme örnegin dün aksam bir arıza geldi her format atısımda mavi ekran gelıyordu müşteri acılısta ntldr esık dıyormus bende format gırdım ama nafile bios güncelledım olmadı rem deyıstım olmadı HDD deyiştim olmadı sonunda Arıza power suply"den cıktı zaten tüm bilgisayarcılar ögrenme aşamasında deneme yanılma ile ögrenır

wmismail

benim başıma öyle birsey geldi arkadas pc yavasladı diye format atmıs.. herseyi kurmus.. makina inanılmaz yavas .. 10 dk falan aciliyordu

pci'da takili olan kartların hepsini cıkarmıs.. cdrom bile. (remi degistirmşiş) .. yine yavaşş

Gittim yanına sunları sunları yaptım diye sıraladı... sonra bios'a bakalım dedim.. bios update yaptım sorun düzeldi... ;)

arkadaşım katılıyorum birde bios güncelleme"yi cok iyi bilmen gerek herzaman önune son sıstem pc cıkmaz Flopy"den güncelleme nasıl olur kısacası

YA ALLAH de gir içine

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...