Jump to content

Otomatik 7z 4.7

blackman12

Recommended Posts

Programın Tanıtımı:

<blackman12> for www.TnCTR.com

Merhaba arkadaşlar bugun size kendi yazmış olduğum Otomatik 7z Katılımsız Oluşturma Aracını tanıtacağım.

Unutmayın ki bu program hiç bilmeyen bir kişiye göre yazılmamıştır sadece sfx hazırlarken geçen süreyi

hızlandırmak ve biraz daha görsellik katmak için yazdım...

Önce gizli ve ya gizli olmayan dosyalarımızı tanıtalım:

7z.exe = *.7z arşivimizi oluşturmak için

ayarlar.ini komutları ve istediğimiz mesajları yazacağımız ini dosyası

cmd.cmd = sfx oluşturulduktan sonraki temizlik işlemlerini ve programın ilk indirildiği halde kalmasını sağlar

exclude.lst = sfx için hazırlanan 7z dosyasından bazı dosyaları hariç tutmak için

goster.jpg = kurulum sırasında gösterilecek resim

InstallTips.exe = Kurulum Esnasında goruntu sağlayacak GUI (kendi yazımım)

Kalip.sfx = 7z arşivi açılırken görüntü sağlamak için

Otomatik.exe = Asıl exemiz

Reshacker.exe = gerekli düzenlemeler için

şimdi başlayalım...

wikireader 1.2 programını katılımsız yapmak i,çin şimdi exesini ve gerekli, yamalarını program di,zinine

atıyoruz...

şimdi exemizi çalıştırıyoruz...

bize soracağı ilk ve son soru...Exemizin adı ve açıklamasını belirleyecek

dosyamız hazırlandı görüldüğü gibi program dizinine atılan exe dosyalarımız oradan temizlendi ve ayarlar.ini

dosyamızda sıfırlandı...

Şuana kadar gördüğüm tek sorun eğer başka şeylerle uğraşırsanız resource hacker bölümünde sorun olabiliyor

o da çok küçük bi olasılıkla

Şimdi deneyelim...

video çektiğim için zaten yavaş olan pcim katır hızına geçti :D

Kurulum gerçekleştirildi...

Normalde büyük programlarda Kurulum gerçekleştiriliyor başlığı çıkar ve goster.jpg gösterilir...O da şöyle bir

jpgydi benim hazırladığım kalıpta...

Kalip.sfx ve goster.jpg yi değiştirebilirsiniz ama kalip.sfx te otomatik.exe tarafından değiştirilen yerlere

dokunmayın iyi günlerde...

<blackman12> - www.TnCTR.com[/CODE]

Tanıtım Videosu Linki:

[CODE]http://www.mediafire.com/download.php?kkja0h34hnpgfu8[/CODE]

Program Linki:

[CODE]http://www.mediafire.com/download.php?r4zp22dz23m2slq[/CODE]

yada

[CODE]http://www.4shared.com/dir/29004420/ed960f36/Otomatik_7z.html[/CODE]

Otomatik.exe nin kaynak Kodları:

[CODE];-------------------------------------blackman12 tarafından yazılmıştır ---------------------
;-------------------------------------------------Kod Başlangıcı --------------------------------------
#include<File.au3>
Opt("WinTitleMatchMode", 2)
$pencereadi = "Resource Hacker"
$programadi = InputBox("7Zipleme Merkezi","Çalışma Adını Gir:")
if @error Then
Exit
EndIf
$programadi2 = '"' & $programadi & '.exe"'
$programadi3 = $programadi & ".exe"
ClipPut($programadi)
ShellExecute("Reshacker.exe","kalip.sfx",@ScriptDir,"",@SW_HIDE)
If Not WinActive($pencereadi) Then WinActivate($pencereadi)
WinWaitActive($pencereadi)
Send("S{Right}5{Right}{Down}{TAB}{Down}{Down}{Down}{Down}{Right}{Right}{Right}{Rig
ht}{Right}{Right}^v{TAB}{TAB}{Enter}{TAB}v{Right}{Down}{Right}{Down}{TAB}{Down}{
D
own}{Down}{Down}{Down}{Down}{Down}{Down}{Down}{Down}{Down}{Down}{Down}")
Send("{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right
}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{R
i
ght}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}^v{TAB}{TAB}{Enter}{TAB}d")
Send("{Right}{Down}{Right}{Down}{TAB}{TAB}{Down}{Down}{Down}{Right}{Right}{Right}{
Right}{Right}{Right}{Right}{Right}{Right}^v{TAB}{TAB}{ENTER}{CTRLDOWN}s{CTRLUP}")
WinClose($pencereadi)
_FileCreate("config.txt")
$dosya = FileOpen("config.txt", 1)
If $dosya = -1 Then
MsgBox(0, "Hata", "Config.txt Bulunamadı")
Exit
EndIf

FileWrite($dosya, ";!@Install@!UTF-8! " & @CRLF)
FileWrite($dosya, 'RunProgram="InstallTips.exe"' & @CRLF)
FileWrite($dosya, ";!@InstallEnd@! ")
FileClose($dosya)

_FileCreate("olustur.txt")
$dosya2 = FileOpen("olustur.txt", 1)
If $dosya2 = -1 Then
MsgBox(0, "Hata", "Olustur.txt Bulunamadı")
Exit
EndIf

ShellExecuteWait("7z.exe","a -t7z [email protected] -m0=lzma -mx=9 archive.7z *",@ScriptDir,"",@SW_HIDE)
AdlibEnable("cmd")
FileWrite($dosya2, "copy /b kalip.sfx+config.txt+archive.7z " & $programadi2 & @CRLF)
FileWrite($dosya2, "exit")
FileClose($dosya2)
FileMove("olustur.txt","olustur.bat")
ShellExecute("olustur.bat","",@ScriptDir,"",@SW_HIDE)
Sleep(2000)
FileDelete("config.txt")
FileDelete("olustur.bat")
FileDelete("kalip.sfx")
FileDelete("ResHacker.ini")
FileDelete("archive.7z")
FileDelete("ayarlar.ini")
FileMove("kalip_original.sfx","kalip.sfx")
FileMove($programadi3,@DesktopDir & "\" & $programadi3,1)
FileSetAttrib("otomatik.exe","+S")
FileSetAttrib("kalip.sfx","+S")
FileSetAttrib("7z.exe","+S")
FileSetAttrib("exclude.lst","+S")
FileSetAttrib("goster.jpg","+S")
FileSetAttrib("InstallTips.exe","+S")
FileSetAttrib("Reshacker.exe","+S")
FileSetAttrib("cmd.cmd","+S")
ShellExecuteWait("cmd.cmd","",@ScriptDir,"",@SW_HIDE)
FileSetAttrib("otomatik.exe","-S")
FileSetAttrib("kalip.sfx","-S")
FileSetAttrib("7z.exe","-S")
FileSetAttrib("exclude.lst","-S")
FileSetAttrib("goster.jpg","-S")
FileSetAttrib("InstallTips.exe","-S")
FileSetAttrib("Reshacker.exe","-S")
FileSetAttrib("cmd.cmd","-S")
Sleep(100)
if ProcessExists("cmd.exe") then
ProcessClose("cmd.exe")
EndIf

_FileCreate("ayarlar.txt")
$dosya3 = FileOpen("ayarlar.txt", 1)
If $dosya3 = -1 Then
MsgBox(0, "Hata", "Ayarlar.ini Bulunamadı")
Exit
EndIf

FileWrite($dosya3, "[KOMUT]" & @CRLF)
FileWrite($dosya3, '0=Komut' & @CRLF & @CRLF)
FileWrite($dosya3, "[YAZ]" & @CRLF)
FileWrite($dosya3, "0=Açıklama" & @CRLF)
FileClose($dosya3)
FileMove("ayarlar.txt","Ayarlar.ini",1)

Func cmd()
if ProcessExists("7z.exe") then
Sleep(1000)
EndIf
EndFunc
;-------------------------------------------------Kod Sonu---------------------------------------------
;--------------------------------------- blackman12 tarafından yazılmıştır --------------------------[/CODE]

Sonraki Ders: Kontrol Panel

@blackman12

Kardaş eline sağlık çok teşekkür ederiz.

yalnız video dosyasıyla ilgili bir sıkıntı var K-Lite Codec Pack hariç diğer programların hiçbiri videoyu hareket ettiremiyor K-Lite ise çok yavaş bir şekilde ilerliyor bilgin olsun.

Tanıtım videonun Md5 değeri 89D5A7FF30C40C3EA03BE29265E19F58

Rar,dan çıkan dosya boyutu ise 213 MB

selam ve dua ile.

Video Kaldırılmıştır ve Exede de bir iki değişikliğe giderilecektir...

rar dosyasında bir hata var rar dosyasında 9 adet dosya gözüküyor çıkartınca 4 dosya çıkıyor videoyu seyrettim oradada 9 dosya var bakarsan iyi olur

Tanıtım Videosu eklendi ve Kodlarda bazı oynamalara gidildi...Artık cmd pencereleri kesinlikle görülmüyor...

Video Camtasia ile çekilmiştir.Bazı arkadaşlar videoyu izleyemediklerini söylemişlerdi.Bu yüzden artık videonun boyutu 23 mb...

• 2 ay sonra...

hayır goster.jpg autoit kodu içerisinden belirleniyor morning...Onun boyutunu IntallTips içerisinden değiştireceksin.Ben sana kaynak kodlarını vrim onunda...Sen değiştir:

#include <GuiConstants.au3>
#NoTrayIcon
Opt("RunErrorsFatal",0)
$ini = "Ayarlar.ini"
$yukseklik = @DesktopHeight / 2
$yuk2 = $yukseklik - 188
GuiCreate("Kurulum Gerçekleştiriliyor...", 600, 230,-1,$yuk2,$WS_EX_OVERLAPPEDWINDOW)
$pic = GuiCtrlCreatePic(@ScriptDir & "\goster.jpg", -1, -1, 600, 200)
GUISetState()

While 1
$nMsg = GUIGetMsg()
Select
Case $pic
$oku = IniReadSection($ini,"KOMUT")
if @error Then
Exit
Else
for $o = 1 to $oku[0][0]
$yaz = IniRead($ini,"YAZ",$oku[$o][0],"")
SplashTextOn("",$yaz,560,20,-1,$yukseklik,1,"Courier",10)
RunWait($oku[$o][1],@ScriptDir,@SW_MINIMIZE)
SplashOff()
Next
EndIf
Exit
EndSelect
WEnd[/CODE]

işte

$pic = GuiCtrlCreatePic(@ScriptDir & "\goster.jpg", -1, -1, 600, 200) buradaki 600,200 yazan yeri değiştireceksin...

• 1 ay sonra...

@blackman12 kardeş öncelikle bizlerle yapmış olduğun çalışmanı kodlarıyla beraber paylaştığın için sonsuz teşekkür ederim.Bu yöntemle yapınca katılımsız kurulum ekranı resimli oluyor haliyle bu katılımsız programları xp cd sine entegre edince 13. dk da biraz çirkinlik yapıyor.Benim sormak istediğim @hakanakt nin bir çalışmasındaki sistemi öğrenmek yani 7z ile oluyor ama kurulum ekranı tatlı bir şekilde çıkıyor.Bunu nasıl yapabilirim.Biraz çirkin bir soru oldu ama kusuruma bakma :)

alt resim @hakanakt nin çalışması orada msistub ile cmd ekranını gizleyerek parametre ile çalıştırmış. Bildiğim kadarı ile hidcon.exe de cmd ekranı gizlerdi onu nerde nasıl çalıştırdı pek anlıyamadım doğrusu.

hakanaktalmasbz0.jpg

kurulum sırasında ise kurulum bitene kadar bu ekran çıkıyor (benim yapmak istediğim ekran)

kurekranli2.jpg

Bende kendimce şu şekilde deneme yapıyorum klasör içine (Config.txt,Oluştur.cmd,7zSD.sfx) bunları atıyorum. oluştur.cmd içeriğini hiç oynamıyorum.Yani config.txt ile install scripiti çalıştırıyorum InstallTips ilede msistub ve programı parametre ile çalıştırıyorum.

asasrw5.jpg

84511891go3.jpg

daha sonra resimdeki dosyaları seçerek 7z ile sıkıştırıyorum ve oluştur diyorum exe oluşuyor fakat bu kezde dosyalar geçici klasöre açılırken 7zSD.sfx ekranı ile çıkıyor sonra tatlı kurulum ekranı geliyor senden isteğim geçici klasöre çıkarırken gelen ekranı nasıl tamamen görünmez yaparım yada bu sistemde basit şekilde nasıl yapabilirim.

İstediğiniz şekilde ekran, aşşağıdaki dosyalarla yapılıyor. İnceleyin anlarsınız sanırım. Winrarla sfx yaparken In.exe yazanı çıkartmanız yeterli. (Adını değiştirebilirsinizde, öylesine bi ad koymuştum.)

http://rapidshare.com/files/200122289/Ekran.rar.html[/CODE]

Evet çalışma mantığını anadım.Güzel bir sistem ama bu winrar sfx yapıyor :) ben 7z ile nasıl yapılmış onu öğrenmek istemiştim.Ama katılımsız xp için senin önerdiğin sistem güzel benim 7z sevdam exenin altında bilgilerinde gözükmesi :)

adsziq4.jpg

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=80139&hl=InstallTips[/CODE]

Hakan Akt'ın yaptığı GOM playerda gördüğün kurulum ekranı Install Tips ile yapılıyor Sevgili Solariz'in hazırladığı videolu anlatım ve program linkini yukarıda verdim. Bunun haricinde forumda sessiz kurulumla hazırlanmış bir çok program mevcut. İndirip, önce test edersin, sessiz kurulumsa yani herhangi bir kurulum ekranı gözükmüyorsa addon yapıp xp cd'ne eklersin.

• 3 hafta sonra ...
Zaten burada kullandığım proje onun geliştirilmişi.Sadece installtipsi de verdim forumda kurulum bilgi verme scripti olarak

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=70308[/CODE]

blackman12 hocam garibanların zaten aklı karışmış iyice karman çorman olur artık.

Birinci basamak için aşağıdaki linki kullanabilir arkadaşlar. Daha ilerisi için yani kurulum penceresi-ilerleme çubuğu- ekranı ve katılımsız kurulum dosyası bilgilerini değiştirmek için buradan devam edebilirler.

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=85281[/CODE]

Dostum hazırladığın Otomatik kurulumu merak edip indirdim. Ben katılımsızları genelde Wininstall ile hazırlıyorum. Fakat kurulum yaparken bilgi verme olayı hoşuma gitti, indirip bir bakayım dedim. Karşılaştığım sorunlar ile ilgili bir kaç sorum olacak.

1. Ayarlar.ini dosyasını hazırlayıp otomatik.exe'yi çalıştırdığımda Reshacker önce ilk soruyu soruyor, daha sonra Resource dosyası değişti, değişiklikleri kaydetmek ister misiniz? diye soruyor. Evet de desen hayır da desen 2. soru zaten hiç gelmiyor.

2. Oluşan dosya zaten işlemler düzgün olarak tamamlanmadığından çalışmıyor. Dosya hasarlı hatası veriyor çalıştırdığımda.

3. İlk madde de söylediğim işlemleri düzgün yapamadığı içinde, işlem sonunda atık dosyalar silinyor ama başlangıçtaki kalip.sfx dosyası gelmiyor. Diğer 8 dosya geliyor sadece.

Katılımsız parametresi olan da denedim olmayan da denedim ama her seferinde aynı problemi yaşadım. Problemin nerede olabileceği konusunda bir fikrin var mı? İstersen yaptığım işlemleri videoya çekip, pm ile de link atabilirim sana.

• 9 ay sonra...

Blackman12 kardeş ben dedikleriniz aynen yapıyorum zaten pek ugrastırıcı birşeyde degil exeyi o klasore atıyorum ismnini yazıorum ayar dosyasına otomatike tıklıyorum isim veriyorum işlemler gerceklesiyor masa üstüne gelen dosya 590 kb filan oluyor ona tıklıyorum Extraction failed.. file is corrupt yazıor..acaba neden..bir kac tane programla denedim hepsinde aynı hayatı verdi..yardım edermisinn

abi bi yer dikkatimi çekti... çok önemli değil ama şu program linkinde ".htmll" yazmışsın. :D arkadaşlar göremyebilir bu hatayı dosyayı indiremeyebilirler düzeltirsen iyi olur.:) çok önemli bişi değil ama yinede uyarmakta fayda war.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...