Jump to content

Windows 8.1 32 Bit Raid Bulamıyorum.

huseyinkastan
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.

İleri derecede bilgisayar bilgim olmasına rağmen bir konuda takıldım kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Abimin 2008 yılından kalma packard bell masaüstü bilgisayarı var.

Bu bilgisayar anakart ide ve raid olarak geçiyor, ahcı modu yok. Dolayısı ile bios tan ide yapınca windows kuramıyorum. Raid yapınca da herhangi bir sata sürücü entegresiz windows sürümünü bilgisayara kuramıyorum. Elimde 2011 den kalma windows 7 sata entegreli iso var ve onu kurabiliyorum. Ben bu bilgisayara ne yaptımsa windows 8.1 veya windows 10 kurmak istediğimde windows logo da takılı kalıyor. Ben bu bilgisayara windows 8.1 veya 10 nasıl kurarım. Şimdiden teşekkürler.

Muhtemelen kuramayacağınızı düşünüyorum. Windows 8.1 ve Windows 10 çekirdeğine uygun donanıma sahip değilsiniz. Bios update yapabilirseniz şayet anakartınızda destekliyorsa kurabilirsiniz. Windows 10 ve 8.1 e sisteminizin sata driverini entegre ederek deneyebilirsiniz diyecektim ama entegre şekilde olması lazım zaten.

Muhtemel çözümler:

1. Windows10 kurulu bir sistemden acronis ile yedek alıp, bootable bir acronis iso ile başlatın sistemi,diskleri mount edin tek parça,yükleyin gitsin ilk açılışta otomatik olarak ayarları algılayacaktır.
  2. Varsa eğer 2.bir PC, Harddiski farklı bir bilgisayara takarak sistem yüklenip sürücüleri yüklenmeden,aynı diski mevcut laptop'a iliştirilip,sonraki sürecin otomatik yüklenmesini sağlamak.
  3. Windows'un yanısıra daha hızlı bir ortam için,Linux işletim sistemlerinden istifa ederek cihazın daha hızlı çalışmasınıda bu sayede sağlamak.Linux mint xfce,winbuntu,macbuntu,tnclinux dağıtımları önerilir.

Kolay gelsin.

huseyinkastan, 55 dakika önce yazdı:

Yani?,  Windows ıso dosyasına Raid sürücüsünü entegre edeceğim. Doğru mu anladım. 

Öncelikle donanım windows 10 çekirdeğini destekliyormu  kurulumsuz windows10 denemenizi öneririm. Olduki açıldı veya windows 10 kuruldu bukadar eski donanımda sizi kanser eder yavaşlığıyla yani demem o ki, @ONBUKA üstadın oldukça performanslı windows 7 si var kur mis gibi kullan hocam.

• Like 1

3.5 inç hdd ile kurmayı düşünüyorsanız eğer hdd nin arkasında pinler (jumper) olması lazım oradaki ide soketin yanında ki birinci olacak şekilde jumper takılı olması lazım. hdd yi master olarak tanıtmak için. onu kontrol edip deneme imkanınız olabilir mi?

birde yüklemede logo ekranında kalıyorsa ram sorunlu yada yetersiz geliyordur. 

Please register to see this content.

Edited by miwok
  • Like 1