Jump to content

Dsl Yanıp Sönüyor internet Gitti

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Kiracının dsl ışığı yoktu bu gün türktelekom ekibi geldi birlikte çatıya çıkıp baktık benim ikili telefon kablosuna diğerine ince kablo ile bağlandığından daha önceden ucun biri kablonun ağırlığını taşıyamadığından kopmuş ekleyince kiracının internet geldi. Uçları açık bırakarak (bantlayınca oksitleniyormuş) iki hattı kopmayacak şekilde yanyana bağladı.

Ne varki 3 saat sonra benim internet gitti! Şimdi çıkıp baktım aynı duruyor kopma falan yok elimle birleşme yerlerini sadece hafif sıkıştırdım emin olmak için. Odaya modemin yanına geldim baktım yanıp sönen dsl ışığı sabitlenmiş ve internet gelmiş. Fakat az sonra yine aynısı oldu; dsl ışığı yanıp sönüyor ve internet yok. Ama telefon da kablosuz wifi sorunsuz görünüyor ama bağlantı yok.

Arkadaş 3 yıl önce Millenicom ekibi bağladı hiçbir kablo bağlantısı sorunu olmadı. Bunların eli değdi böyle oldu! Birde çocuğum yaşındaki çocuğun artist artist tavırları var. Beni tanıyormuş ta bende onu tanımak zorundaymışım gibi. Küçük yer bizim burası torpil istiyorsan senden de onun çıkarı olacak yani. Gıcığım böyle ayrıcalık işlerine zaten!

Neyse benim anlattığım gibi durum, kopuk falan yok ama dsl ışığı yanıp sönüyor ve internet im yok. 

Neden olabilir? Hat tellerinin yanyana olması etkilermi? Yoksa, kutu komşunun duvarında orayada teknisyen baktı. Müdahale ettimi bilmiyorum oradan olabilirmi? Sağolun.

Komşunuzun interneti kullanma zamanı ile sizinki çakışıyor mu?Siz kullanırken o kullanabiliyor mu? Başta bunları bir araştırın diye tavsiye ederim.Eğer sizinkinde hata olsa idi işlemden sonra hiç çalışmazdı.Onun ki de çalşımaya başlamış.Bu durumda birbirini etkilemeleri mümkün mü diye bir araştırmak lazım.

deli_petro06, 20 dakika önce yazdı:

Bölgeniz de genel bir çalışma v.s yapıyor olabilirler mi? Ben Superonline kullanıyorum. Bu tip durumlar çalışma yaptıkların da oluyor. Ne zaman bu tip sorunlar için arayacak olsam, abone numarasını girer girmez çalışma var diyor...

Valla daha önce 3 yıldır hiç böyle bir şey hatırlamıyorum bu gün hatla oynadıkları günemi denk geldi üç yıl içinde..? Neyse düzeldi yada ben düzelttim. Emin değilim. Yine çıktım çatıya bağlantının yanına hatları biraz birbirinden elimle uzaklaştırdım sonra yine bağlantıları elimle sıkıştırdım. Yani hat zayıflamasına neden olurmu yada olmazmı emin olmak için bantlayacaktım bantlamadım. Çünkü bu telekomcularda bu kadarını biliyordur herhalde birbirine yakın olunca hat zayıflayacaksa kendileri bantlarlar diyedüşündüm.  Bilmiyorum temasmı vardı temassızlıkmı vardı elimle bağlantı başlarını sıkıştırınca ve kabloları sıkıştırıp birbirinden uzaklaştırınca geldi internet.. yada belli olmaz olurmu olur belki başka bir şeydendir o ana denk gelmiştir. şimdilik hal oldu.

muski, 11 dakika önce yazdı:

Komşunuzun interneti kullanma zamanı ile sizinki çakışıyor mu?Siz kullanırken o kullanabiliyor mu? Başta bunları bir araştırın diye tavsiye ederim.Eğer sizinkinde hata olsa idi işlemden sonra hiç çalışmazdı.Onun ki de çalşımaya başlamış.Bu durumda birbirini etkilemeleri mümkün mü diye bir araştırmak lazım.

Öyle bir çakışma hiç olmadı. Kablosunun kopmuş olduğunuda söyledim.  çakışma olsa ara ara en azından olması gerekirdi. zaten evde onlarında telefon ve tablet kullanımı wifi den benle aynı zamanda devamlı oluyor.

Please register to see this content.

en güvenilir kablo birleştirme yöntemi. Bunu telefonunuzdan açıp satıcıya gösteriniz herhangi bir elektrikçiden temin edebilirsiniz.

Edited by Senkron2

Senkron2, 41 dakika önce yazdı:

Please register to see this content.

en güvenilir kablo birleştirme yöntemi. Bunu telefonunuzdan açıp satıcıya gösteriniz herhangi bir elektrikçiden temin edebilirsiniz.

Teşekkür ederim bunu düşünücem.  Fakat daha önce paylaşmıştım burda zaten Wifi dışında kablodan kaynaklanan sorun hiç olmadı bende. Millenicom internetim var yeni 50 mbps hız 15 tl farkla teklif edildi ve kabul ettim.  speed testte 47.80 mbps sabit Download da İdm ile sınırsız sitelerde 6.40 mb ı gördüm. Ama Wifi sanırım eskidi menzil genişletici Tplink r200 menzil genişletici eskisi gibi diğer odalarda stabil değil.

Birde şu var bundan 8 yıl önce hızım 8 mb tı kopmadan hat zayıflamasından dolayı hızımı 4 mb a düşürmüşlerdi. Bakın bu teknisyenler hiçte bilgisiz insanlar değil ama malesef istismar ediyorlar. Çünkü  çok zaman önceleri özellikle iki teknisyenden yaşlı olan neydi o ya misket bağlantımı o şekil dahil bir çok şekilde denedi büyük ihtimal onunla ilgisi yoktu sorun hat zayıflamasındandı. bunu bile bile ücret almak için boş işlem yaptı bence çünkü genç olan daha saf olur ya hani abi dedi senin sorunun hat zayıflaması hat 8 mb tı taşımıyor ondan kopuyor dedi ve 4 mb a sabitlenince gerçekten kopma kesildi. yaşlı olansa hala neden uyduruyor yok bilgisayarında kısa devre olabilir yok bilmem ne.  Yıllar sonra sosyal ortamda karşılaştım adamla emekli olmuş hatırladı beni tabi bende onu. şimdi ben bu adama güvenir dost olurmuyum? :)  İçeriden işlem yaptık diye o zamanlar benden birde baya para almışlardı.

Şu anda ise altyapı Hipernet. 8 yıl içinde epey şey değişti. 100 m uzakta yer yer hep geniş bant kabini koydular. hatta benim sokaktan fibernet hattı var ama daha kablo çekilmedi.  Tam benim evin önünede dağıtım için ana hattan boru uzattılar. Ama 50 mb tan yukarısını artık istemem herhalde..

Bu aralar olağan durumlar. Is sağlayıcısı arayıp durumu bildir veya bilgi al. Bazen böyle durumlara da denk geliyor.

Geçen bende modemin ayarlarında bir değişiklik yaptığım sırada bağlantı koptu ve o duruma denk geldi. Bekledim biraz ama hala adsl ışığı yanmıyordu. Daha sonra aradım halbuki sorun IS Sağlayıcısında çıktı.

• Like 1