Jump to content

Yeni Laptoplar Da Windows Kurma Sorunu

lamont
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Yeni Laptoplarda Windows 7 Kuramıyorum ve WinSetupFromUS ile Multiboot Olarak Oluşturdugum İşletim Sistemleri İso sunu Açılışt Flash Boot Etmiyor Sadece Rüfus ile Yazılan Tek iso Windows 10 Açıyor Kabul Ediyor Bu Sorunları Çözemnin Bir Yolu Varmı 

MrRush, 39 dakika önce yazdı:

Üretici sitesinde win7 sürücüleri yoksa hiç uğraşma, zaman kaybı olur. Kursan da dengesiz çalışır. Yeni PC lerde windows 7 performansı beklemeyin çünkü uyumsuzdurlar.

Bazı Kişiler İllada Win7 İstiyor Kurup Bunu Görmesi Lazım Yoksa Anlatamıyoruz 

• Yeni jenererasyon cihazlara yüklenmemesi  w10 dayatmaları donanımsal kapsamdan bakınca normal olacaktır. Acronis yedek w7 imagı varsa yüklemeden direkt image atılarak hdd'e sistem recovery edilebilir. Ancak donanımsal olarak uyumluluklar durumu ne olur onu kestirmek  zor. Sürücüleri yüklerken w7 uyumluluk kriterlerini seçerek yüklenmesi sağlanabilir belki, oda ne kadar etkili olur? bilinmez. Elinizde bootable bir acronisle sıfır w7 yüklü olan (legacy / uefi) cihaza göre,yedeği alıp,ilgili yeni cihaza acronis ile transfer etmek mantıklı seçim olur. Daha evvel'den kullandım bu yöntemi sorunsuz çalışmıştı yüklenmiyordu cihaza bu yöntemle ancak çözmüştüm sanıyorum sizde de işe yarayacaktır denemekte yarar var.
  • Hdd sökülüp farklı cihaz üzerinden de yükleme ayrıca denenebilir buda bir seçenek tabii saygılarımla. :) 

forjest, 2 dakika önce yazdı:
  • Yeni jenererasyon cihazlara yüklenmemesi  w10 dayatmaları donanımsal kapsamdan bakınca normal olacaktır. Acronis yedek w7 imagı varsa yüklemeden direkt image atılarak hdd'e sistem recovery edilebilir. Ancak donanımsal olarak uyumluluklar durumu ne olur onu kestirmek  zor. Sürücüleri yüklerken w7 uyumluluk kriterlerini seçerek yüklenmesi sağlanabilir belki, oda ne kadar etkili olur? bilinmez. Elinizde bootable bir acronisle sıfır w7 yüklü olan (legacy / uefi) cihaza göre,yedeği alıp,ilgili yeni cihaza acronis ile transfer etmek mantıklı seçim olur. Daha evvel'den kullandım bu yöntemi sorunsuz çalışmıştı yüklenmiyordu cihaza bu yöntemle ancak çözmüştüm sanıyorum sizde de işe yarayacaktır denemekte yarar var.
  • Hdd sökülüp farklı cihaz üzerinden de yükleme ayrıca denenebilir buda bir seçenek tabii saygılarımla. :) 

Bunları Düşündümde WinSetupFromUS Multiboot Boot Etmedi Laptop Etseydi Zaten Hazır İmage Kalıplarını Yükleycektim LakinRüfus ile Tek Bir İso Yazdıyorsun Flash Bu ŞekildeKabul Ediyor Kurulum Yapılıyor Lakin WinSetupFromUS Multiboot Açmıyor Boot Etmiyor Flash Bunu Nasıl Aşabilirim

forjest, 3 dakika önce yazdı:

Actonis yönteminide denemiştim oda olmamıştı ?? malesef çünkü anakartın win7 ye dair hiçbi desteği yok denemedik yol brakmamıştım ama olmadı anakart driver desteği win 10 sadece ?

lamont, 05.06.2020 - 03:36 yazdı:

Arkadaşlar Yeni Laptoplarda Windows 7 Kuramıyorum ve WinSetupFromUS ile Multiboot Olarak Oluşturdugum İşletim Sistemleri İso sunu Açılışt Flash Boot Etmiyor Sadece Rüfus ile Yazılan Tek iso Windows 10 Açıyor Kabul Ediyor Bu Sorunları Çözemnin Bir Yolu Varmı 

Elinizdeki ISO nun  (Wın-7) içerisindeki instal.wim al  Win-10  ISO  içerisindeki instal.wim ile degiştirip  yeniden ISO oluşturup bununla formar atarsanız  Yeni cihaza Win-7  kurabilirsiniz.

Ayrıca konu detayları için bakmanızda yarar olabilir.

https://forum.sordum.net/viewtopic.php?f=49&t=210123
https://www.sordum.net/38955/guncellemede-alinan-desteklenmeyen-donanim-hatasi/

Edited by cankusa

lamont, 19 dakika önce yazdı:

WinSetupFromUS Multiboot Neden Açılmıyor Çünkü İletim Sistemleri Tek Flash da ve ve Flash Boot Etmiyor Direk Açılışa Geçiyor 

İnternetten arama yaptıgınızda konuyla ilgili birçok video var izlerseniz sorunu mutlaka çözersiniz en basit multıboot hazırlama programlarından bir tanesi

örnek bir video link ekledim

Please register to see this content.

cankusa, 9 dakika önce yazdı:

İnternetten arama yaptıgınızda konuyla ilgili birçok video var izlerseniz sorunu mutlaka çözersiniz en basit multıboot hazırlama programlarından bir tanesi

örnek bir video link ekledim

Please register to see this content.

Ben Bunları Zaten Biliyorum Yapıyorumda Yeni Laptoplar Bu Yöntem Açılmıyor Boot Etmiyor Neden Yapıyor Videodakileri Bende Yaptım Başka Laptop larda Açılıyor Yeni Nesillerde Açmıyor

cankusa, 8 saat önce yazdı:

Elinizdeki ISO nun  (Wın-7) içerisindeki instal.wim al  Win-10  ISO  içerisindeki instal.wim ile degiştirip  yeniden ISO oluşturup bununla formar atarsanız  Yeni cihaza Win-7  kurabilirsiniz.

Ayrıca konu detayları için bakmanızda yarar olabilir.

https://forum.sordum.net/viewtopic.php?f=49&t=210123

https://www.sordum.net/38955/guncellemede-alinan-desteklenmeyen-donanim-hatasi/

Yukarda belirtmiş oldugum yöntemle  yeni ISO oluşturun  bunun Rufus ile usb ye yazdırıp format atmayı deneyin birşey kaybetmezsiniz.

Bu yöntemi deneyin bakalım sonuç alacakmısınız ?

cankusa, 2 saat önce yazdı:

Yukarda belirtmiş oldugum yöntemle  yeni ISO oluşturun  bunun Rufus ile usb ye yazdırıp format atmayı deneyin birşey kaybetmezsiniz.

Bu yöntemi deneyin bakalım sonuç alacakmısınız ?

Ayrı Bir Tane Daha Flash Almak Lazım Yeni Laptoplarda Kurulum İçin Bu Yüznden Problem 

• 2 hafta sonra ...

Bende yeni bir masaüstü  bilgisayara, bırak Windows 7 yi,  güncel olan 8.1 kurdum onu bile kabul etmedi. Hiçbir drıver yüklenmemişti. Drıver indirmek için destek sayfasına girdim ve sadece Windows10 desteği olduğunu gördüm. Yani kısacası bazı bilgisayarlar sadece Windows 10 destekli geliyor. 

• Like 1

Yeni laptoplarda biosta genelde uefi Boot özelliği açık geliyor. Biosa bakınca uefi ayarlı iken Boot olarak bizim standart hazırladığımız Multiboot USB ler MBR olarak düzenlendiği için yeni laptop'larda uefi modunda boot hatası veriyor fakat BIOS ayarında legacy seçilebiliyorsa o zaman aynı USB legacy mode olarak boot ediyor. Eğer laptopa uefi kurulum yapmak istiyorsak aynı rufusun hazırladığı gibi GPT formunda ve FAT32 formatında bir USB hazırlamamız gerekiyor yoksa uefi boot olmuyor. O yüzden sırf bu laptoptan için ayrı bir USB hazırlamak gerekiyor ancak gpt formunda olan multiboot usb'ler bu sefer legacy modda boot hatası veriyor. Her halükarda 2 tane ayrı ayrı USB hazırlamamız en doğrusu. Birisi eski masaüstü laptop için normal hazırladığımız mbr formunda multiboot USB. Diğeri sırf yeni nesil laptoplar için GPT formunda multiboot USB. 

• Like 1