Jump to content

Efi_mbr_x86_x64_win10_22in1_19041.329

köylü
 Share

Recommended Posts

Emre028, 39 dakika önce yazdı:

İnstall.esd yi install.wim olarak adlandırabilirsin. Boot.wimlerde mevcut. Ayrıca bu sistemi kmpe ilede direk isodan kurabilirsin.  Ek olarak söylemekte fayda var 20h2 çıkana kadar veyahut 20h1 güncelleme desteğini bitirine kadar bu iso,yla sorunsuz kurulum yapabilirsiniz. Ben ventoy + grub2 Multiboot kullanıyorum @awengers44 yapımı. 64 leri ventoyla 32 leri map ile grub2’den boot edip kuruyorum şu anda kurulmayan makine yok. @köylü ve @awengers44 e teşekkürlerimi sunuyorum. 2004 sürümü için tavsiye ediyorum. Efi & mbr desteği mevcut.

bilgi için tşkler emre, isimlendirmeden direk esd olarak da eklenebiliyormuş.  ESDnin WİMden farkı ya da birbirlerine göre artısı eksisi var mı?
son olarak uefi için hazırlanmış bir sistemi, uefi desteği olmayan bir pcye kurulum yapabilir miyiz?
(bunu sormamın sebebi, nufus müdürlüklerine kurmamız için bir win10 imaj dosyası gönderildi, bu imaj dosyasını rufusla hem eufi hem de legacy olarak iki flash hazırlamamız gerekli, uefili olanı legacy için de kullanamaz mıyız?)
esd.JPG.9858dfd920adffd2bd8cabbe3df8f0e2.JPG

iyi geceler...

Legacy laptopta grubfm.iso yu denedim.

Çift bootlu sistemde [benim düşündüğümü yapmışsınız:)] x86 da bootwim i 2gb tan yüklemeye başlıyor.(Belkide install.wim i yüklüyor bilemiyorum).Bendeki ram 3gb.sonra siyah ekranda sonda bu yazılarla kalıyor:

emulating drive 0x83
Entering bootmgr.exe with parameters at 0x27720

x64 de bootwim i  normal yüklüyor ama gene

emulating drive 0x83
Entering bootmgr.exe with parameters at 0x27720

burada kalıyor.

Tek boot-win10x64 esd-elle kurulum dosyaları olmayan iso da diskleri gördüm.
Çıkış yaptığımda normalde reset atardı.Bunda 2. kez kuruluma geçti.Birkez daha çıkınca,küçük cmd ekranı-çıkmak için bir tuşa basın-bastım 15-20 sn sonra reset attı bilginize.
Yarın işten erken gelebilirsem yine denerim.

Emekleriniz için birkez daha çok teşekkürler...:)

Kusura bakmayın geciktim.Tamamdır yeni linki deniyorum şimdi legacy de.

--------------------------------------------------------

Düzenleme:@k@ylu üstat sonuçlar aynı malesef.:( Yanlışlık olmasın diye grubfm.iso dosyasının

crc sini birkez daha kontrol ettim.

Edited by ginzu
  • Like 1

• Editor
ginzu, 37 dakika önce yazdı:

Kusura bakmayın geciktim.Tamamdır yeni linki deniyorum şimdi legacy de.

--------------------------------------------------------

Düzenleme:@k@ylu üstat sonuçlar aynı malesef.:( Yanlışlık olmasın diye grubfm.iso dosyasının

crc sini birkez daha kontrol ettim.

anlıyorum bendeki denemelerde legacy x86 x64 uefi x64 hem dual hem tek isolarda çalışıyor

• Like 1

Sorunun ne olduğunu anladım.AltayBOOT flashta dosyaları düzenledim.Çift bootlu isoda x86x64 diskleri gördüm.

Bu sefer tek boot lu alan win10x64-esd takıldı.

İlk denemeleri kmpe içinden grubfm .iso çalıştırarak yaptım.O zaman çalışan tek boot lu win10x64-esd kmpe nin olduğu flash diskteydi.(NTFS)Çift boot lu olan ve çalışmayan iso-AltayBOOT un olduğu flash taydı.

Şimdi tek boot lu olanıda-AltayBOOT lu flash diske  atınca çalıştı.Yani işin özü isolar grubfm in olduğu flash disklerde takılmadan çalışıyor.(NTFS kısmında)

Diskleri gördükten sonra çıkış yapılınca bu sefer 3 kez ardarda kuruluma geçiyor.Sonra küçük cmd ekranı-çıkmak için bir tuşa basın ve 10-15 sn sonra reset.Sistem kurulacaksa sıkıntı yok. Denemelerde biraz bekletiyor o kadar.

Edited by ginzu

• Editor
ginzu, 3 dakika önce yazdı:

Sorunun ne olduğunu anladım.AltayBOOT flashta dosyaları düzenledim.Çift bootlu isoda x86x64 diskleri gördüm.

Bu sefer tek boot lu alan win10x64-esd takıldı.

İlk denemeleri kmpe içinden grubfm .iso çalıştırarak yaptım.O zaman çalışan tek boot lu win10x64-esd kmpe nin olduğu flash diskteydi.(NTFS)Çift boot lu olan ve çalışmayan iso-AltayBOOT un olduğu flash taydı.

Şimdi tek boot lu olanıda-AltayBOOT lu flash diske  atınca çalıştı.Yani işin özü isolar grubfm in olduğu flash disklerde takılmadan çalışıyor.(NTFS kısmında)

uefi 64 kurulmadımı? aşağıaki sistem üzerindede denedim ben hem dual bot hemde hemde tek isolarda x64 uefi çalışması lazım efi86 yı bilmiyorum

awengers44, 22 saat önce yazdı:

@ozanaus Konuya göz atın hocam şimdiye kadar çıkmış detaylı desteği, kolay kurulum ve kullanımı ile en iyi multiboot sistemlerdendir. Tek iso ile efi ve legacy kurabilirsiniz ayrı usb bellek taşımanıza gerek yok ;) 

• Editor
ginzu, 14 saat önce yazdı:

Diskleri gördükten sonra çıkış yapılınca bu sefer 3 kez ardarda kuruluma geçiyor.Sonra küçük cmd ekranı-çıkmak için bir tuşa basın ve 10-15 sn sonra reset.Sistem kurulacaksa sıkıntı yok. Denemelerde biraz bekletiyor o kadar.

32 bit komutunda yapıyor onu kod iki tane yazılmış altalta muhtemelen biirini çıkarınca düzelecektir

köylü, 41 dakika önce yazdı:

32 bit komutunda yapıyor onu kod iki tane yazılmış altalta muhtemelen biirini çıkarınca düzelecektir

Hayır hocam diğer x64 olanda aynısını yapar, iso kalıbı değilde direkt x:\ hedef olduğu için silent.bat pasif kalıyor. Komut tek, de olsa aynı şey olacak ama burada zaten sorun yokki kurulum sağlıklı nede olsa :)

• Editor
awengers44, 23 dakika önce yazdı:

Hayır hocam diğer x64 olanda aynısını yapar, iso kalıbı değilde direkt x:\ hedef olduğu için silent.bat pasif kalıyor. Komut tek, de olsa aynı şey olacak ama burada zaten sorun yokki kurulum sağlıklı nede olsa :)

hocam 64 yapmıyor 64 komutundan sonra end komutu devreye girdiği için çıkıyor setap komutundan sonra diğer setup komutu olduğu için kurulumu iptal edersen tüm sürücüler için a-z arası tekrar tekrar çalışıyor echo off komutunu kaldırıp baktım ben yani 32 bitte çıkarsan yapıyor

hocam videodaki  videodaki sistemi sanırım güncelledin linkini güncellediysen grçek makinada efi 86 yı denemek isterim sanalda efi 86an başlatamadım

köylü, 12 dakika önce yazdı:

hocam 64 yapmıyor 64 komutundan sonra end komutu devreye girdiği için çıkıyor setap komutundan sonra diğer setup komutu olduğu için kurulumu iptal edersen tüm sürücüler için a-z arası tekrar tekrar çalışıyor echo off komutunu kaldırıp baktım ben yani 32 bitte çıkarsan yapıyor

hocam videodaki  videodaki sistemi sanırım güncelledin linkini güncellediysen grçek makinada efi 86 yı denemek isterim sanalda efi 86an başlatamadım

Test ettiyseniz tamamdır hocam. Üstad video,da olan sizin sistem, bende olanla çok oynama yapınca yüklenmiyor,du hasan abi için verdiğiniz esd olmayan iso kalıbı indirip sadece install.esd dosyasını ekledim ;) 

• Like 1

awengers44, 4 saat önce yazdı:

Test ettiyseniz tamamdır hocam. Üstad video,da olan sizin sistem, bende olanla çok oynama yapınca yüklenmiyor,du hasan abi için verdiğiniz esd olmayan iso kalıbı indirip sadece install.esd dosyasını ekledim ;) 

@awengers44 hocam ben multiboot işine son veriyorum artık. Flash disklerin bozulmasında kesin etken olduğuna ikma oldum.

20 gün içinde 3 tane . 3.0 ve 3.1 kaliteli flash disklerim ne yazık ki bozuldu, Sandiskin çok iyi desteği var satış soınrası merkez irlanda ama -değişim Polonyadan yapılıyor artık-en son 2-3 haftadır extreme proo diskimi normal kullanmaya başladım. fakat önce işyeri pclerinde (bunu sordular zaten servera bağlıysanız kişisel pc de deneyin diye- cyristal xxx programlarının hepsiyle 3.1 porttan hız testi yaptım hız nırmal

180 gb lık dosuayı aktarıyorum geri alıyorum ama bazen mesela sim değiştirmek istediğimde admin yetkisi istiyor evdeki admin olduğum pcde bile- o prıogramların hepsinde hız iyiydi ama kaln ömür 0 görünüyordu

hiç birini dikkate almadılar ki ben sormak için yazdım sorun olabilir mi bu diskte diye :

ilk önerdikleri HPUSBDisk.exe programıyla write protected uyarı resmini yolladım 9-10 tane de diğerlerinden, mart 2018 de iyi para vermişim ilk çıkmıştı 3.1 : nedense flash disklere bir zaafım var  : )

write protected yazısı bozuk olduğunu gösterir dediler- özür dileriz dediler. zaten kayıtlı 3 sayfa disk var 15 den fazladır. Dün akşam testleri yolladım gece 01:00 gibi: bu sabah mail geldi-akşam 16:00 da UPS evden gelip ücretsiz teslim aldı götürdü-eskiden çek  Cumh idi 5 günde geri geliyordu yenisi-şimdi polonya ve  covid nedeniyle gecikiyor-iyiki test etmişim yoksa normal kullanımda çok büyük sorun yoktu-ve bu son bozulanın yapım teknolojisi SSD den de farklı ki sitede 30 yıl garantisi görünüyor (ki SSDler de bile 10 yıl sanırım ömür)

seri numarası görünüyormu dediler: aldığımda silineceğini tahmin etmiş ve fotoğraflayıp kaydettirmiştim,  şimdi 32 ya da 64 lüklerden birini multibooy yaparım ya da daha ufak 2.0 eskilerden, NTFS gibi büyük dosyalar için de başka disk.

Edited by efe34
  • Like 1

köylü, 8 saat önce yazdı:

köylü, 7 saat önce yazdı:

Direk grubfmx64.efi dosyasını kmpe de efi klasörü içine atarak-AltayBOOT flash diskim olmadan denedim.Yalnızca 1 kere daha kuruluma geçiyor.Sonra reset atabiliyorsunuz.Çokta sorun değil.

@efe34 Hocam sizin sistemde veya usb girişlerinde bir sorun olmuş olmalı. Uzun süredir sistem testleri yaparım şimdiye kadar dediğiniz şekilde olan sadece bir tane sandisk cruzer glide 3.0 bellek,de sorun oldu ve çok yavaş kopyalıyor ancak diğer usb disklerim,de hiç bir sorun olmadı. Eğer multiboot testleri usb disklerde kötü etkiler bırakmış olsaydı benim işim haraptı :D sanal disk oluşturup sistem hazırlarım ama gerçekte kurulum yapıp sonuçları görmeden yayımlamam, buda usb diskte en az üç test demektir. Bir diğer önemli mesele ise diskleri pc,den çıkartırken veri alış verişi devam ediyorsa, usb diskte veri kaybına ve zaman içinde bozulmalarına sebebiyet verebilir.

• Like 2

Şu an ben malesef deneyemiyorum.Bootice ile fat32-ntfs geçiş yaparken fllash ta ntfs kısım fat a dönüştü.Şu an ona bakıyorum.Enkısa zamanda denerim.

======================================================================

Düzenleme:

Kmpe yüklü olan flashta legacyde denedim.Dual iso Bootx86 menüsü gayet güzel çalıştı.Standart win10x64 iso denedim çalıştı.Fakat malesef isoların grubfm le aynı flasta olması gerekiyor.Farklı flashtan seçildiğinde yine ilerlemiyor.Disklere kadar gelip iptal ettiğimde tuşlara hızlıca basarak daha rahat resete gidebildim.

Arşivdeki isolara baktımda içlerinde dual olarak yapılmış,bootx32.wim olarak isimlendirilmişlerde var.Bunlar içinde bir düzenleme yapılabilir.Bende bazı denemeler yapacağım.

Edited by ginzu

• Editor
ginzu, 06.07.2020 - 21:28 yazdı:

Şu an ben malesef deneyemiyorum.Bootice ile fat32-ntfs geçiş yaparken fllash ta ntfs kısım fat a dönüştü.Şu an ona bakıyorum.Enkısa zamanda denerim.

======================================================================

Düzenleme:

Kmpe yüklü olan flashta legacyde denedim.Dual iso Bootx86 menüsü gayet güzel çalıştı.Standart win10x64 iso denedim çalıştı.Fakat malesef isoların grubfm le aynı flasta olması gerekiyor.Farklı flashtan seçildiğinde yine ilerlemiyor.Disklere kadar gelip iptal ettiğimde tuşlara hızlıca basarak daha rahat resete gidebildim.

Arşivdeki isolara baktımda içlerinde dual olarak yapılmış,bootx32.wim olarak isimlendirilmişlerde var.Bunlar içinde bir düzenleme yapılabilir.Bende bazı denemeler yapacağım.

iso isimeri nasıl tr karakter varmı aynısı bendede oldu sonradan farkettim kullanıcı adımda tr karakter vardı belgelerim deki iso çalışmıyordu baska bir dizine atınca çalıştı tekrar güncellendi program konu açtım multiboot bölümüne

Edited by köylü