Jump to content

Pardus 23.1

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

• 1 ay sonra...
haan99, 22 saat önce yazdı:

pardus 19.3 ü kurdum ama geri windows 10 a geçemiyorum bir türlü bios usb den windows 10  u görüp kurulum yapmıyor yardım eder misiniz ?

Pardus canlı usb nizi takıp pardusu ondan açın, internete bağlanın .grup customizer yazılımını orda kurun çalıştırın.

nasıl kurulacak anlatıyor.

Program ilk açıldığında yok kayıt diyecek, ilk  kayıtta pardusu kurduğunuz bölümü seçin.örneğin  dev sd5 gibi  tamam diyin sonlara doğru windowsu bulur taramada, menüde sol en üstte "File" tıklayın mbr'yi yükleyin. Tekrar taratın en sonda mutlaka save-kayıt butonuna mutlaka tıklayın bekleyin bitirsin.Programı kapatıp,usb den çıkın.Sistemi yeniden açın yoksa açılırken, gene görmez w10 nu.Kolay gelsin...Menüler tam aklımda değil hatırladığım kadar yazdım kusura bakmayın.

Please register to see this content.

Edited by kadetti
  • Like 2

haan99, 21 saat önce yazdı:

pardus 19.3 ü kurdum ama geri windows 10 a geçemiyorum bir türlü bios usb den windows 10  u görüp kurulum yapmıyor yardım eder misiniz ?

Arkadaşın sorunu pardus'tan , windows10 işletim sistemine dönmek isteyip kuramama sorunu olarak anlaşılmakta. Buradan ben öyle anladım.

kadetti kardeşimizin eklediği bilgilerse eğer doğru yönergeler (Grubcustomizer üzerinden yapılandırılabilir) sorun grub'da windows'un görünmemesi eklenmemesiyse  ,  bu işlemler sonuç verecektir. Yoksa buradan ekleyeceğimiz farklı çözümlere ilişkin terminal komutlarıda var. Farklı bir custom windows için grub ilavesi yapılabilirde. Ancak zaten pardus veya debian yüklenirken,evvelinden <-> mevcut ayrı diskte bulunan harici "windows sistemler _ vd. sistemleri otomatik olarak görmesi gerekmektedir normal şartlarda. Ondan dedim sorun bu olmayabilir w10 yüklemesi olabilir arkadaşın geri dönüş için. :) 

• Like 3

forjest, 33 dakika önce yazdı:

Arkadaşın sorunu pardus'tan , windows10 işletim sistemine dönmek isteyip kuramama sorunu olarak anlaşılmakta. Buradan ben öyle anladım.

kadetti kardeşimizin eklediği bilgilerse eğer doğru yönergeler (Grubcustomizer üzerinden yapılandırılabilir) sorun grub'da windows'un görünmemesi eklenmemesiyse  ,  bu işlemler sonuç verecektir. Yoksa buradan ekleyeceğimiz farklı çözümlere ilişkin terminal komutlarıda var. Farklı bir custom windows için grub ilavesi yapılabilirde. Ancak zaten pardus veya debian yüklenirken,evvelinden <-> mevcut ayrı diskte bulunan harici "windows sistemler _ vd. sistemleri otomatik olarak görmesi gerekmektedir normal şartlarda. Ondan dedim sorun bu olmayabilir w10 yüklemesi olabilir arkadaşın geri dönüş için. :) 

Yanlış hatırlamıyorsam üstadın bahsettiği gibiyse sorun Window kurulum medyasıyla sistemi açıp,komut satrına geçip önce fdisk komutuyla sistem yapılandırılmalı ve yeniden başlatıp windows için kurulum yapılmalı aynı şey  sanırım Pardustan da olur.

yardımı olur umarım. Fdisk kullanım kılavuzu:

Edited by kadetti
  • Like 1

• 3 hafta sonra ...
SON_VATAN, 9 saat önce yazdı:

bende pardus 19.3 kurdum ama açılışta windows 10 seçimini göstermiyor ancak boot üzerinden windows işletim sistemini açılışta başa alırsam ancak o şekilde açabiliyorum..

1. Normal şartlarda linux kurulumlarında,birinci disk olan sda/sda1 üzerine grubboot-loader buraya,açılışta varsa, mevcut diğer sistemleri için grub_boot kaydı yazar ve açılışta mevcut işletim sistemlerini,bios menüsünün ilk donanımları gösteren açılışında diskleri ve boot kaydını "os-prober" vasıtasıyla tarama yaparak menüde kullanıcıya gösterir. Kullanıcıda yüklü olan birden fazla işletim sistemlerini (Windows,Linux sistemleri vb.) bu grub2 menüsünden seçerek geçiş yapar. Bu yazdıklarım genel olarak standart'ın dahilinde olan bilinen işlemlerdir zaten.
  2. Mevcut linux işletim sistemini açarak, grubcustomizer uygulamasını sisteme kurup, uygulamanın üzerinden hangi işletim sistemi ilk açılması isteniyorsa eğer orn: 1.Windows 2.Linux buradaki ayarlardan "geri sayım sayacının" 10 saniye ise 5 saniyeye düşürerek, hızlı bir açılış için bu ayarlar sistemler ve açılış fonksiyonlarıyla beraber tanımlanabilir.
  3. Pardus işletim sistemi olduğu için, Pardus Türkiye Forum sayfasında bununla alakalı olarak bir anlatım mevcut
  4. Diğer taraftan Grubcustomizer uygulamaları debian/ubuntu veya mint tabanlı sistemlere .DEB uzantılı setup paketleri rahat şekilde indirilerek kurulabilir.
  5. Kurulum konsol komutu DEB paketi için: sudo dpkg -i grub-customizer_xxxx.deb < Bu paketi konsola "sudo dpkg -i yazdıktan sonra komut satırının yanına .deb paketini_sürükleyip" bırakarak, kurulum için enter'lamak yeterli. işlem sonunda alt bağımlılıklar modüllerde varsa onlarıda dahil edelim. komut: sudo apt-get update && sudo apt-get -f install >copy/past edip enter'lamak yeterli< eksik paketler varsa eğer dahil eder kurar.
  6. Yazdıklarım ubuntu,linux mint ve debian işletim sistemlerinde denenmiştir.

Grubcustomizer uygulamasının son sürümlerine alttaki linklerden ulaşabilirsiniz. Pardus linux işletim sistemi debian tabanlı olduğundan dolayı. Debian platformuna ait olan paketleri içermektedir. Kaynak link: 

Alıntı

64 bit için:

32 bit için:   

Grubcustomizer Uygulamasının Ekran Görüntüsü:

Spoiler

7elluC

Boot vb. sorunlar için ayrıca boot-repair uygulamasını USBDisk üzerinden boot ederek, Windows ya da, linux sistemlerinin boot kayıtlarının yeniden yazılmasını onarılmasınıda ayrıca sağlayabilmekteyiz: 

BOOT REPAIR 32/64 bit. | Grub-boot loader windows,Linux başlangıç boot kaydı onarıcısı ve yenileyici uygulaması:

Alıntı

64 Bit: 

32 Bit: 

Kaynak Link: 

Edited by forjest
  • Like 1

Giriş cümleleleri ;

"Pardus üzerinde kullanım alışkanlıkları ve kişisel ihtiyaçlara cevap verme amacıyla oluşturulmuş kurulum imajları paylaşıyoruz. Pardus depoları kullanılarak yapılmıştır. Kurum ve kuruluşlarla resmi bir bağ yoktur. Kişisel bir çalışmadır."

Pardusu KDE  masaüstüyle ve 5.3 çekirdekle kullanmak isterseniz , ziyaret edebilirsiniz.

1111

• Like 2

SON_VATAN, 54 dakika önce yazdı:

sonunda olayı çözdüm aynı disk üzerinde örneğin hem windows 10,hem pardus birlikte kurulduğunda her iki işletim sistemini açılışta sormuyor sadece pardus açılıyor ancak bios üzerinde işletim sistemlerinden hangisini başlangıçtan boot  ettirilerek açılabiliyordu..ben ise önce windows 10 'nu -C- diskine 2.hdd de pardusu kurdum şimdi açılışta her iki işletim sistemide gözüküyor hangisini istersem onunla açabiliyorum..

Windows kurulu disk haricinde , Linux işletim sistemi içinde ayrı bir disk alanı ayırmak kaydıyla ayrılmış olan bu partition'a,linux kurulumunda ayrılmış disk alanını seçerek direkt / root olarak kurulum yapıldığında HDD diskin bütünü olan  "SDA olarak",disk bölümleme tablosunda görünen ayrılmış disk alanınada SDA1/2 olarak sıraya koyarak, Grubboot loader sistem başlangıç başlatıcısı olan grub kaydınıda SDA anadisk üzerine kuracağından sistem açılışlarında da otomatik olarak yüklü olan sistemleri (Windows/Linux) gösterecek ve seçimi için bekleme geri sayım sayacı genellikle 10 sn. lik zaman diliminide ekleyecektir.

Windows disk bölüntülerinide manuel disk,bölümleme ekranındanda emin olmak için incelemekte yarar var. Ayrılmış disk alanlarını, disk bölümleme aracıylada GPARTED kullanarak, orn 50 GB disk alanı ayrılmış olsun bu alanı ext4 dosya biçimine çevirip, sağ tııklayıp /boot flagınıda işaretleyerek sisteme direkt olarak bağlanabilmekte sonraki süreçte kuruluma start verilerek herhangi bir işleme gerek kalmadan sadece bu disk alanı seçilip kurulumun diğer aşamalarına devam edilip kurulum bitirilir.

Bana kalırsa artık Pardus linux işletim sistemininde,CALAMARES Installer yükleyiciye geçmesinde kurulum daha da pratikleşmesi bakımından ayrıca,Calamares içerisine driver (Intel,amd,Nvidia ve Vesa sürücülerinin dahil edilmesi) , bunun yanısıra Masaüstlerininde seçiminin sağlanmasıda (Xfce,Gnome,Deepin vd.) gibi yapılabilir. Eski usul olarak bana göre hala kurulumu kolayda olsa orta seviye bir kullanıcı için,ilk kullanıcı ve geniş özellikleri bulunan ve bir çok dağıtımın artık bu yükleyiciye geçtiğini bilmekteyiz. Özetle işleri daha hızlı ve pratik hale getirmekte bilhassa da, gpt,efi yapılandırmalı olan bios'lara sahip olan anakartlarda sorunsuz şekilde işleri daha da kolay hale getirmekte gerçektende. :) 

• Like 2

• 1 ay sonra...

Ana sürüm

Yan sürüm

Çekirdek(kernel) yükseltme :

Pardus 19 sürümü 4.19 kernel versiyonu ile birlikte gelmektedir. Bazı yeni nesil donanımlar bu kernel versiyonunu desteklememektedir ve kullanıcılar kurulumdan sonra siyah ekranda kalabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kullanıcıların kernel versiyonunu 5 ' e yükseltmek için aşağıdaki adımları izlemesi yeterli olacaktır.

Not : Bu kernel yükseltme işlemi, sistemi sağlıklı bir şekilde çalışan kullanıcılara önerilmemektedir.

Script Kullanarak Otomatik Yükseltme İşlemi

• Siyah ekrandayken CTRL + ALT + F3 tuşlarına basarak tty3 ekranına geçiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak oturumu açınız.
  • sudo sh -c "$(wget -O- komutunu çalıştırınız. Kullanıcı şifrenizi girerek devam ediniz.
  • İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Manuel Yükseltme İşlemi

• Siyah ekrandayken CTRL + ALT + F3 tuşlarına basarak tty3 ekranına geçiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak oturumu açınız.
  • sudo nano /etc/apt/sources.list komutu ile sources.list dosyasını açınız.
  • Bu dosyanın sonuna deb ondokuz-backports main contrib non-free satırını ekleyiniz ve kaydedip çıkınız.

• sudo apt update && sudo apt install -t ondokuz-backports linux-image-amd64 -yq komutunu çalıştırınız. Kullanıcı şifrenizi girerek devam ediniz.

• İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Pardus Bilgi Bankası

Kitaplar ve Belgeler

Görseller

238915401_Ekrangrnts_2020-11-06_10-12-16.png.08bd0962d626593fee3985abc9b9b500.png

Edited by kadetti
  • Like 1

• 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Pardus Yeni Sürüm 19.5 Xfce | Güncellenme tarihi 13 MART 2021

Spoiler

Debian GNU/Linux altyapısını kullanarak oluşturulan açık kaynak kodlu Pardus; kurumsal ihtiyaçlar için tasarlanmış ürünleri de kapsayan bir işletim sistemidir.

Burdan  

pardus19-xfce-kare.png

Pardus önyükleme menüsünde bulunan “Pardus Çalışan” seçeneği ile kuruluma başlamadan Pardus 19’u inceleyebilir, “Grafik Arayüz ile Kur” seçeneği ile kuruluma başlayabilirsiniz.

Dil seçimi yaparak ilerleyiniz.

Konum seçimi yaparak ilerleyiniz. Bir önceki ekranda seçilen dil ayarlarına göre otomatik konum gelmektedir. “diğer” seçeneği ile farklı bir konum tanımlayabilirsiniz.

Kullanılacak klavye düzenini seçerek ilerleyiniz.

Ağda bilgisayarınızın adını benzersiz kılacak bir makine adı belirleyiniz.

Etki alanı adınızı tanımlayınız, herhangi bir etki alanına dahil değilseniz boş bırakınız.

Kurulacak sistemdeki oluşturulacak kullanıcının tam adını giriniz.

Yeni oluşacak hesap için kullanıcı adı belirleyiniz.

Tanımlanan kullanıcı için parola belirleyiniz.

Yardımcı ile – diskin tamamını kullan” seçeneği ile kurulum aracı sizin yerinize tüm bölümlemeyi yapacaktır. Seçili diski tamamen biçimlendirerek kurulum başlayacaktır.

pk-dikkatOtomatik bölümleme haricinde bir disk tanımlaması için “Elle” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek ile işletim sistemi için gerekli tüm bölümleri elle oluşturmanız gerektiğini unutmayınız.

Kurulum yapılacak diski seçerek ilerleyiniz.

Disk bölümleme yapısını seçerek ilerleyiniz. Tüm dosyaların tek bölümde kurulması önerilmektedir.

Seçimler sonucunda oluşan yapıya onay vererek ilerleyiniz.

Değişiklikleri kaydederek ilerleyiniz.

Pardus önyükleyicisinin kurulumu için onay vererek ilerleyiniz. Bu işlem sonrasında Pardus kendi önyükleyicisini kuracak, daha önce kurulu olan sistemleri okuyarak açılış ekranında seçiminize sunacaktır.

Grub önyükleyicisinin kurulacağı diski seçiniz.

KURULUM TAMAMLANDI!

Bu aşamadan sonra kurulum ortamını (DVD, USB, vb.) cihazınızdan çıkarmayı unutmayınız.

• Like 3

Eski sürümlerde Pardus multiboot olarak yazılınca, kurarken cd ortamı takılmadı diye hata veriyordu.Eski makineler için tek olarak yazıp kullanıyorduk.Bu sürüm de halledilmiş artık, multiboot usb lerden rahatlıkla kuruluyor.Kurulum süreci çok daha seri olmuş.Ben hiç bir zaman grafik arayüzle kurmuyordum zaten.O seçenekte  daha da seri olmuş.Bir çok da iyileştirme yapılmış.Bildiğin kale gibi olmuş.İnşaAllah son kullanıcıyı her sürümde daha da memnun ederler.

• Like 1
  • Thanks 1

• deli_petro06 changed the title to Pardus 21.0 Sürümü Yayınlandı...
  • deli_petro06 changed the title to Pardus 21.1 Sürümü Yayınlandı... (26 Mart 2022)
  • deli_petro06 changed the title to Pardus 21.2 Sürümü Yayınlandı... (29 Mart 2022)
  • 3 ay sonra...
  • deli_petro06 changed the title to Pardus 21.3 Sürümü Yayınlandı... (21 Temmuz 2022)
  • 1 yıl yıl...
  • 2 hafta sonra ...

slma
@HARBİKIZ bu yöntemler denenebilir

wubi ile windows yanına kuralabilir
resimli anlatım

WubiUEFI

Wubi for Ubuntu 22.04.2 (rev. 345)

Wubi Alternatives

Install Puppy Linux 9.5 On Windows 10 (Alongside Windows 10) || DUAL BOOT

yada uzun yol
Linux Vdi / Vhd önyükleme (1 Hdd'ye 20 çeşit Linux Kurulabilir)

Windows sistemin yanına Pardus sisteminin yüklenmesi

Yardım : Usb çalışmayan Uefi Notebooka Kendi Hdd Si Ile Format Yöntemi
How to Install linux without cd or usb | Dualboot | UEFI | Step By Step (2021)

Spoiler

https://help.ubuntu.com/community/Wubi

https://github.com/hakuna-m/wubiuefi

https://github.com/hakuna-m/wubiuefi/releases

https://alternativeto.net/software/wubi/

https://www.youtube.com/watch?v=VdBXYAPocpA
https://github.com/noryb009/lick

yada uzun yol
https://www.tnctr.com/topic/969604-linux-vdi-vhd-%C3%B6ny%C3%BCkleme-1-hddye-20-%C3%A7e%C5%9Fit-linux-kurulabilir/

https://www.pardus.org.tr/windows-ile-dual-boot-olusturma/

https://www.tnctr.com/topic/1239213-yard%C4%B1m-usb-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmayan-uefi-notebooka-kendi-hdd-si-ile-format-y%C3%B6ntemi/?do=findComment&comment=2695043

Edited by register
  • Like 1

cmlacla, 9 dakika önce yazdı:

Bu şekilde olmuyor.

register, 3 saat önce yazdı:

slma
@HARBİKIZ bu yöntemler denenebilir

wubi ile windows yanına kuralabilir
resimli anlatım

WubiUEFI

Wubi for Ubuntu 22.04.2 (rev. 345)

Wubi Alternatives

yada uzun yol

İçeriği Gizle

https://help.ubuntu.com/community/Wubi

https://github.com/hakuna-m/wubiuefi

https://github.com/hakuna-m/wubiuefi/releases

https://alternativeto.net/software/wubi/

https://www.youtube.com/watch?v=VdBXYAPocpA
https://github.com/noryb009/lick

yada uzun yol
https://www.tnctr.com/topic/969604-linux-vdi-vhd-%C3%B6ny%C3%BCkleme-1-hddye-20-%C3%A7e%C5%9Fit-linux-kurulabilir/

https://www.pardus.org.tr/windows-ile-dual-boot-olusturma/

https://www.tnctr.com/topic/1239213-yard%C4%B1m-usb-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmayan-uefi-notebooka-kendi-hdd-si-ile-format-y%C3%B6ntemi/?do=findComment&comment=2695043

Bazılarını denedim olmadı, diğerlerini deneyip sonucu yazarım.

• semsibey changed the title to Pardus 23.1