Jump to content

Modem Tavsiyesi

Share

Recommended Posts

https://www.n11.com/urun/tp-link-td-w9970-300-mbps-kablosuz-n-usb-vdsl2-fiber-modem-router-1416387?magaza=teknofast  Modemim bu. kabloluda idare ederde kablosuzda Bağlanma hızı ve bağlandıktan sonraki hız tutarsızlığı epey kötü. Yani 50 mb hızım var menzil genişletici olsada olmasada 10-15 mb pek geçmiyor. daha önce bu kadar tutarsız değildi. ve menzil genişletici olmadan bile en uç noktada 18 mb stabil hız alabiliyordum. menzil genişleticide kesilme sorunu vardı onu güncelleme ile hallettim. Ama modemde günceleme falanda yok. 3 yıl önce Millenicomdan faturaya ek olarak aldığım modem. Başka yerlerde daha düşük hızlarda telefonum anında bağlanıyor wifi ye. ama benimki evde bağlanması bile bir 25 sn falan sürüyor. ve dediğim gibi hızda tutarsız..zınk diye açması gereken internet sayfalarını kasıla kasıla açıyor.

Fazla pahalı olmamak koşuluyla vdsl2 modem tavsiyelerinizi rica ediyorum.

millenicom nasıl hocam ben gıbırnet diye bi firma var ona geçmek istiyorum vdsl 2 olarak ve modemi sıfırları pahalı ben internetten letgodan aldım 70 tl vdsl 2 modem letgodan bakın isterseniz model vmg3312-b10b

• Like 1

alfamet, 1 saat önce yazdı:

millenicom nasıl hocam ben gıbırnet diye bi firma var ona geçmek istiyorum vdsl 2 olarak ve modemi sıfırları pahalı ben internetten letgodan aldım 70 tl vdsl 2 modem letgodan bakın isterseniz model vmg3312-b10b

Altyapın Millenicom un vereceği hızı taşıyabilirse ben memnunum. 3 yılı gecti. Dış hat arızasına Türk Telekom, iç hatta pek belirli değil, TT veya ekektrikçi veya bilgisayar tamircisi çağırıyorsun ve tutarı kadar para ödersin.  Zaten TTNet tede aynı. Hattın sağlamsa zaten durduk yerde arıza olmaz.  Benim geçen m.h.temsilcisi bayandı, iç hattınızda arıza var elektrik çi çağırıp yaptırın dedi. Google da araştırırken gördüm meğerse o klasik bir yalanmış.! Hemen ardından arızanız ekiplere bildirildi diye SMS geldi. Bende kiracının hattı benim hatta bağladım test etmek için anında bağlandı. Demek iç hattan değil emin oldum. Terbiyesiz kadın niye direkt iç hattan diye yalan söylüyorsun değilmi?  6 . Günde TT ekipleri saha dolabından 5 dk da hallettiler.

Evinin çevresinde yeni tip fiberle internet alan saha dolabı çoksa büyük ihtimal en az hipernet alabilirsin. Yani 100mb kadar. 

abdulhey_, 1 saat önce yazdı:

Altyapın Millenicom un vereceği hızı taşıyabilirse ben memnunum. 3 yılı gecti. Dış hat arızasına Türk Telekom, iç hatta pek belirli değil, TT veya ekektrikçi veya bilgisayar tamircisi çağırıyorsun ve tutarı kadar para ödersin.  Zaten TTNet tede aynı. Hattın sağlamsa zaten durduk yerde arıza olmaz.  Benim geçen m.h.temsilcisi bayandı, iç hattınızda arıza var elektrik çi çağırıp yaptırın dedi. Google da araştırırken gördüm meğerse o klasik bir yalanmış.! Hemen ardından arızanız ekiplere bildirildi diye SMS geldi. Bende kiracının hattı benim hatta bağladım test etmek için anında bağlandı. Demek iç hattan değil emin oldum. Terbiyesiz kadın niye direkt iç hattan diye yalan söylüyorsun değilmi?  6 . Günde TT ekipleri saha dolabından 5 dk da hallettiler.

Evinin çevresinde yeni tip fiberle internet alan saha dolabı çoksa büyük ihtimal en az hipernet alabilirsin. Yani 100mb kadar. 

anladım hocam şimdilik alt yapımda sorun yok bazen yavaşlama oluyor

otuken, 42 dakika önce yazdı:

Please register to see this content.

İkinci el, 100 TL'ye almıştım yaklaşık 2 ay önce. Ben memnunum. Yorumlar da genellikle olumlu.

bende bundan aldım bugun 70 tl ye eskişehirden memnun kaldım güzel

alfamet, 50 dakika önce yazdı:

bende bundan aldım bugun 70 tl ye eskişehirden memnun kaldım güzel

eee bende sorun ne? bakın modemin yanındayım aynı oda da ve modemin kendi wifi sine açıp kapatıyorum tam 20 sn sürüyor bağlanması. bağlandıktan sonrada hızım 50 mb olmasına rağmen pek tutarlı değil. oysa geçen yakınımın evinde hem hız oldukça düşük hemde modem pek iyi olmamasına rağmen denedim anında bağlanıyor. hız kullanımında da tutarlılık var. Telefonda aynı telefon  Lenovo p2. Bilen bilir 7 yıllık telefon olmasına rağmen bendeki 2 yıl kullanılmış. şarj şampiyonu olmakla birlikte piyasadaki 3500 tl civarındadki pek çok telefonu tokatlar. ben 2. el aldım.  1100 tl ye. Bundan öncekide aynı telefondan idi fakat yeniden başlama sorunu vardı.

Edited by abdulhey_
  • Haha 1

Büyük ihtimalle sorun donanımsal bir yıpranmadan dolayı. ASUS N16 kullanıyorum 3 yıldır. Temmuz ayının sonunda aynı sorunu yaşamaya başladım, hız sürekli dalgalanarak geliyor. Garantiye gönderecektim ancak garanti Haziran'ın başında dolmuş. Bağlantının uzun sürmesi hakkında bilgim yok, bölgedeki başka ağlarla aynı kanalı kullanıyorsanız değiştirip deneyin. Wifi Analyzer gibi uygulamalarla buna bakabilirsiniz. 

abdulhey_, 9 saat önce yazdı:

eee bende sorun ne? bakın modemin yanındayım aynı oda da ve modemin kendi wifi sine açıp kapatıyorum tam 20 sn sürüyor bağlanması. bağlandıktan sonrada hızım 50 mb olmasına rağmen pek tutarlı değil. oysa geçen yakınımın evinde hem hız oldukça düşük hemde modem pek iyi olmamasına rağmen denedim anında bağlanıyor. hız kullanımında da tutarlılık var. Telefonda aynı telefon  Lenovo p2. Bilen bilir 7 yıllık telefon olmasına rağmen bendeki 2 yıl kullanılmış. şarj şampiyonu olmakla birlikte piyasadaki 3500 tl civarındadki pek çok telefonu tokatlar. ben 2. el aldım.  1100 tl ye. Bundan öncekide aynı telefondan idi fakat yeniden başlama sorunu vardı.

Modemin şifreleme metodunu değiştirmeyi bir deneyin (WPA, WPA2, WEP). Kıyaslama yapın. Bazen uyumsuzluk yapabiliyor, donanımlar arasında...

• Like 1

TheRifleman, 4 saat önce yazdı:

modem değişimi gerekli, w9970'in çekim gücü iyi değil. konuda bahsedilen keenetic extra dsl ve zyxel vmg3312-b10b modelleri sorunu büyük ihtimalle çözecektir

9970  veya tp-linki hangi cihazla karşılaştırdınız veya okudunuz, sakıncası yoksa kaynak verebilir misiniz

Ve bütün bu sınıf cihazlarım tp-linktir

2800 Archer olmalı, bir yakınım 3 katlı binada archer 600 le sorun çözdüğünü söyleyince almıştım

otorduğum dairenin duvarrları perde beton yani kalın, powerline veya aktarmamak için Archer 2800 (bu numaradan emin değilim ama 3-4 yıl önce en üst modeliydi, almıştım

TTNEt elemanları da şaşırmıştı modemi görünc. ne

Bilinen en iyi chip (ki bu işte chip önemli diye okudum zamanıda ) bildiğim kadarıyla Lynksys markadadır: o dahil asus airties, bir çok modemi denedim, iade ettim veya ardiyede çoğu

Ttnetin verdiği 9970 v1 kullandım bir süre bu denemeler öncesi ve sonrası (şu an dün forumda bir yerde yazmıştım, 9970 in piyasada satılan v3 üde var boşta duruyor, DH de uydunetin iki cihazının da  (biri netmaster wi-fi sorunu için ttnet modemi access modeme çevrilmesiyle ilgili konuya rastladım, meşakkatli iş ama access pointe çevirdim, uydu netin kendi modeminin wi-fi sını da kapadım (sadece netmaster -bridge mode alınamıyor-router kullanmadığımız için bu işte: keyfe keder bir durum), yakınımın ofisinde 3 oda salon hiç bir köşede 3-4 yıldır sorun yok9.

2800 Archer olmalı, bir yakınım 3 katlı binada archer 600 le sorun çözdüğünü yazınca

otorduğum dairenin duvarrları perde beton yani kalın, powerline veya aktarmamak için Archer 2800 (bu numaradan emin değilim ama 3-4 yıl önce en üst modeliydi,

ve f/p olarak en iyi marka olarak bilinir tp-link

duvarların kalınlığı nedeniyle

net i elektrik hattından dağıtan powerline kullanıyorum kendi odamda ve bir üst katta

1 dağıtıcı 2 alıcısı yani 2.alıcısı tek satılan 4220 cihazı var

50mbps internetimi odamda ve üst kattta 45 mbps üzeri kullanabiliyorum: kablo veya wifi ile

kablo tercih ediyorum genelde

(ek bilgi

2 gün önce cat 7 -8 kanloları inceledim denemek için aldım, performans artışı oldu (o sınıftada ugreen marka bir numaradır)

Kısaca Lyknsys dahil diğer denediklerimden hiç biri  aynı performansı vermedi

iyi forumlar

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 21 saat önce yazdı:

9970  veya tp-linki hangi cihazla karşılaştırdınız veya okudunuz, sakıncası yoksa kaynak verebilir misiniz

Ve bütün bu sınıf cihazlarım tp-linktir

2800 Archer olmalı, bir yakınım 3 katlı binada archer 600 le sorun çözdüğünü söyleyince almıştım

otorduğum dairenin duvarrları perde beton yani kalın, powerline veya aktarmamak için Archer 2800 (bu numaradan emin değilim ama 3-4 yıl önce en üst modeliydi, almıştım

TTNEt elemanları da şaşırmıştı modemi görünc. ne

Bilinen en iyi chip (ki bu işte chip önemli diye okudum zamanıda ) bildiğim kadarıyla Lynksys markadadır: o dahil asus airties, bir çok modemi denedim, iade ettim veya ardiyede çoğu

Ttnetin verdiği 9970 v1 kullandım bir süre bu denemeler öncesi ve sonrası (şu an dün forumda bir yerde yazmıştım, 9970 in piyasada satılan v3 üde var boşta duruyor, DH de uydunetin iki cihazının da  (biri netmaster wi-fi sorunu için ttnet modemi access modeme çevrilmesiyle ilgili konuya rastladım, meşakkatli iş ama access pointe çevirdim, uydu netin kendi modeminin wi-fi sını da kapadım (sadece netmaster -bridge mode alınamıyor-router kullanmadığımız için bu işte: keyfe keder bir durum), yakınımın ofisinde 3 oda salon hiç bir köşede 3-4 yıldır sorun yok9.

2800 Archer olmalı, bir yakınım 3 katlı binada archer 600 le sorun çözdüğünü yazınca

otorduğum dairenin duvarrları perde beton yani kalın, powerline veya aktarmamak için Archer 2800 (bu numaradan emin değilim ama 3-4 yıl önce en üst modeliydi,

net i elektrik hattından dağıtan powerline kullanıyorum kendi odamda ve bir üst katta

1 dağıtıcı 2 alıcısı yani 2.alıcısı tek satılan 4220 cihazı var

50mbps internetimi odamda ve üst kattta 45 mbps üzeri kullanabiliyorum: kablo veya wifi ile

kablo tercih ediyorum genelde

(ek bilgi

2 gün önce cat 7 -8 kanloları inceledim denemek için aldım, performans artışı oldu (o sınıftada ugreen marka bir numaradır)

Kısaca Lyknsys dahil diğer denediklerimden hiç biri  aynı performansı vermedi

iyi forumlar

Bir yerde okumadım, kaynak kendim. W9970 model modemi uzun bir süre kullandım. Wireless çekim gücü düşüklüğü, DSL hattını kafasına göre görüp görmemesi (hat sorunsuz başka modem takınca anında çalışıyor), ısınma gibi sorunlar çıkartıyordu, Bir abimiz istedi ona hediye ettim. O da benzer sorunları yaşamış. Şu an modem olarak TP-Link'in W8101G modemini ve powerline olarak 4220KIT modelini kullanıyorum onlar problemsiz çalışıyor. Problemli olan W9970. İyi forumlar.

TheRifleman, 3 saat önce yazdı:

Bir yerde okumadım, kaynak kendim. W9970 model modemi uzun bir süre kullandım. Wireless çekim gücü düşüklüğü, DSL hattını kafasına göre görüp görmemesi (hat sorunsuz başka modem takınca anında çalışıyor), ısınma gibi sorunlar çıkartıyordu, Bir abimiz istedi ona hediye ettim. O da benzer sorunları yaşamış. Şu an modem olarak TP-Link'in W8101G modemini ve powerline olarak 4220KIT modelini kullanıyorum onlar problemsiz çalışıyor. Problemli olan W9970. İyi forumlar.

Cihaza özel bir durum bu diye düşünüyorum

Garantiye gönderilebilir böyle durumlarda ya da servise

Bazı firmalar garanti süresi geçse bile sorumu çözerler: iyi niyet garantisi denir buna

Bu arada ek not: Benim kullandığım, tplinn9970 (v1 ttnetin verdiği) ile  tplink archer 2800 arasıda sinyal gücü açısından hiç fark yoktu

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 10 saat önce yazdı:

Cihaza özel bir durum bu diye düşünüyorum

Garantiye gönderilebilir böyle durumlarda ya da servise

Bazı firmalar garanti süresi geçse bile sorumu çözerler: iyi niyet garantisi denir buna

Bu arada ek not: Benim kullandığım, tplinn9970 (v1 ttnetin verdiği) ile  tplink archer 2800 arasıda sinyal gücü açısından hiç fark yoktu

Doğrudur, elektronik cihaz biraz da şans işi oluyor. Kendi tecrübemi paylaştım. Şuanda cihaz bende değil olsa göndermeyi denerdim. Diğer TP-Link ürünlerimden memnunum zaten, sorunsuz. Yine de konu sahibinin probleminin modem kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 

TheRifleman, Bir saat önce yazdı:

Doğrudur, elektronik cihaz biraz da şans işi oluyor. Kendi tecrübemi paylaştım. Şuanda cihaz bende değil olsa göndermeyi denerdim. Diğer TP-Link ürünlerimden memnunum zaten, sorunsuz. Yine de konu sahibinin probleminin modem kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 

Ben göremiyorum-konu sahininin mesajını teknik sebeplerle

Tp-link fanboy mu deniyor : olduğum için bilgimi paylaşmak istedim. 9970 görünce-

Boşta duran 9970  V.3 modemimi de access pointe çevirmek istiyorum ve bahsettiğim işyerinde denemek idstiyorum, vakit olunca , ne hikmetse o konu yok DH de, arşivi de aramam lazım-docx ve pdf formatında kaydeymişimdir mutlak. (meşakkatli idi. modifiye yazılım da atılmış olabilir,

edit bu arada 422* çok iyi bir seçim oşşmuş benim için

uzun süre kopmalar yaşadım 4220 de prizdem söküp takınca düzeliyordu (Ethernet kablo ile)

2017 şubatta  piyasaya sürülen üst seviye asus amd x370 bir anakart idi

Kopmanın sebebinin 3 ay önce  aynı abakarta sahip bir DH üyesinin : anakartdaki portta problem olduğunu tesbit etmesiyle anladım (donanımsal mı yazılımsal mı hatırlamıyorum)

Bios güncelleme ile veya orj driver ile çözülüp çözülmedğini hatırlamıyorum-ki kart şu an işyerindeki desktop pc de ve tp-link 722n olmalı: usb wi-fi alıcı stick ile çalışıyor

yeni anakartım x570 chipset li hiç kopma olmadı 4220 hala dueuyor (üst jatta da ikizi var-bir dağıtıcı iki alıcı)

önceki kart Ryzen devriminin baişında 022017 de  lanse ediildi veya piyasaya sürüldü-1800x işlemci ile 2.5 katı fiyaatta intel işlemçi ile karşılaştırmaları

inxeleme sonrası AMD geöişim başlladı. AMD nin klasik sorunuymuş bios güncelleme beklemek, ama sonundsa düzelttiler. yeni çıkan son nesilde sıfır sorun

neyse dağıldı konu

özetle -bendeki 3 yıl süren   tp-link 4220 sorunu

Pc anakart (donanımsal veya yazılımsal bakmam lazım konuya  ) a bağlı imiş.

iyi forumlar, iyi geceler

Edited by efe34
  • Like 1