Jump to content

Neden Koronaya Karşı Bu Kadar Duyarsızız?

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

forjest, 27.08.2020 - 23:50 yazdı:
  • Elbette işi şansa bırakmamak gerekli, mümkün mertebe izolasyonlu şekilde olmak,elleri sürekli sabunla bol suyla yıkamak ve bulunulan yerleri dezenfekte etmek her türlü fayda sağlayacaktır bu amansız hastalığa karşı. Aşı çıkana kadar bu böyle sürer gider tahmin ediyorum. Uzun sürede hafızalarda kalmaya devam eder. Sosyal mesafeyide kendinden emin ve tedbirli kişilerde koymayada devam ederler yinede tahmin ediyorum daha uzun süre devam eder. :) 

USTAD bende korona yakalanmiş biri olarak 1 haftadır evde karantinadayım.. ŞUAN 10 gündür KOKU VE TAT alamiyorum :( ALLAH kimseye bu hastalıgı vermesin..başa gelmeyinceye kadar işi ciddye alamiyorsun...şahsen 5 vakit abdest alan biri olarak ve temizlige çokk titiz davrandıgım halde ALLAH ın takiri diyelim..onun için form sakinlerine kendinizi ve çevrenize dikkat edin..ne kadarda dikket etsen başa geliyor..öncelik  hasta olmamaya çalişin çünki taşıyıcı oldugunuz için virüs bagışıklık sistemini ele geçiriyor ondan sonra hasta oluyorsun..bende ilk başta klima çarptı sonra bu hastalık başa geldi....bu kış çok sert geçecek ALLAH  a emanet olunuz

• Like 3
  • Sad 3

@bozart Geçmiş olsun değerli kardeşim umarım tez zamanda kurtulursun inş. 😞 Gerçektende yaşamayan bilmez herşeyde olduğu gibi.

Ne yazıkki hala büyük tedbirsizlikler devam etmekte dışarılarda. Vaka  ve hasta verilerinede bakınca , durumlar pekte iç açıcı değil. Galiba 2.dalga geldi ancak söylenmiyor diye düşünmüyorda değilim. Yıl sonuna kadar aşınında çıkacağını tahmin ediyorum çıkarsa herkes için çok iyi olacak. Dikkat etmeye,tedbirlere mutlak devam edilmeli.

Allah hepimizin yardımcısı olsun gerçektende zor günlerden geçiyoruz.

• Like 3
  • Thanks 1

ALLAH razı olsun ustad..
yanlız aşısı bulunmuş olsada 3 aylık bir etkisi var oldugu söyleniyor yani bunun garantisi de yok..RUS lara da güvenilmez.. şaun ki virüs COVİD-19 bu virüsten sonra  COVİD-20  sonra 21 diye devam edecek.. Ne yazıkki virüs ün mutosyona uğradığı da söyleniyor.Teorik olarak en gelişmiş ülkeler bile bu virüs e boyun eğiyorsa kesinlikle biyolojik silah olarak ön görülüyor.. uzun lafın kısası ALLAH yardımcımız olsun

• Like 5

bozart, 9 saat önce yazdı:

USTAD bende korona yakalanmiş biri olarak 1 haftadır evde karantinadayım.. ŞUAN 10 gündür KOKU VE TAT alamiyorum :( ALLAH kimseye bu hastalıgı vermesin..başa gelmeyinceye kadar işi ciddye alamiyorsun...şahsen 5 vakit abdest alan biri olarak ve temizlige çokk titiz davrandıgım halde ALLAH ın takiri diyelim..onun için form sakinlerine kendinizi ve çevrenize dikkat edin..ne kadarda dikket etsen başa geliyor..öncelik  hasta olmamaya çalişin çünki taşıyıcı oldugunuz için virüs bagışıklık sistemini ele geçiriyor ondan sonra hasta oluyorsun..bende ilk başta klima çarptı sonra bu hastalık başa geldi....bu kış çok sert geçecek ALLAH  a emanet olunuz

Geçmiş olsun

mevcut son bilgiyle, yaşınız 40 altı ise, yoğun bakım ihtiyacı dıuymadan, doğru tedavi ile bu hastalığı atlatırsınız , inşallah,

Geçmiş olsun tekrar

Edited by efe34
  • Thanks 1

2020, 12 dakika önce yazdı:

@efe34

Bence doğal oluşum virüs.

Okadar değişik türde canlıyı lağıma akıtacan ve güçlü gelen virüs evrilmiyecek, Türkiye de sanayi de asit vs canlı atığı lağıma atılıyor ve hastalıklar bundan çoğalıyor.

Birçok ülke gerçek ölüm değerlerini verdiğine inanmıyorum. Çin veya İtalya ikiside pis ülkeler.

Arka planda dünya para piyasası.

Bu coinlerin birçoğu batacak birkaçı kalacak ve ülkeler kendi coin bastıklarında haliyle çoğu ilegal ilan edecek.

Coin aslında borsadaki kağıt gibi.

Davranışı çok farklı ve 2015 de USA kaynaklı bir yayın var , isim bile birebir tutuyor,

Arşivd vardır ama takibi bıraktım, takip değil kendini kollama zamanı

lab yaımı olduğunu düşünme senebim, etki mekanizması çok çok farkli

Ve ameikadam çine giden bir uçak gemis var yakın yıllarda, WUANa gidiyor askerler niye bilmiyorum gerçek sebep, ve geminin dönüş yolunda çok asker ölüyor:

Çin BM d bunun sebebini dormuştu ve cevap alamamıştı...

• Like 1

bozart, 3 saat önce yazdı:

ALLAH razı olsun ustad..
yanlız aşısı bulunmuş olsada 3 aylık bir etkisi var oldugu söyleniyor yani bunun garantisi de yok..RUS lara da güvenilmez.. şaun ki virüs COVİD-19 bu virüsten sonra  COVİD-20  sonra 21 diye devam edecek.. Ne yazıkki virüs ün mutosyona uğradığı da söyleniyor.Teorik olarak en gelişmiş ülkeler bile bu virüs e boyun eğiyorsa kesinlikle biyolojik silah olarak ön görülüyor.. uzun lafın kısası ALLAH yardımcımız olsun

@bozartçok geçmiş olsun öncelikle.

bende karantinadayım maalesef 10 gündür. yarın kontrol var bakalım ne olacak. şiddetli olmasada belirtiler ara ara oluyor.  inşallah sizde bir an öce atlatırsınız. 

ek bir bilgi şuan için dünya geneli 2. bulaş ihtimali üzerinde duruyorlar.  5-6 ülkede çıktı şuana kadar. benim arkadaşın iş arkadaşı da mart ayında yakalanmıştı. ramazan bayramında ikinci kez geçirmiş. bizdekini bilmiyorum ama kore olması lazım yapılan çalışmada 2. bulaştaki virüs ilk bulaştakinden farklı bir gen dizilimine sahipmiş. ve hasta daha hafif atlatmış ilk sefere göre. antikor sayısı ilk seferkinden fazla olduğu tespit edilmiş buda bağışıklı geliştirdiğini gösteriyor yazıyordu.

ek bilgi covid-19 denmesinin sebebi covid virüsü 2019 yılında keşfedilmesi. asıl ismi sars-cov-2 dir. yani sars virüsünün bir çeşitidir.

Spoiler

Please register to see this content.

• Like 2

herkes  boşladı zaten  eğer ilk günkü gibi olsaydı  şuan bu kadar kaybımız olmayacaktı  yasaklar   ve   sokağa çıkma yasağınn    olması şart   canı sıkılıp  çarşıya çıkıp tur atan bir sürü  boş insan  beyinsiz insan var malesef     

• Like 1

cahillik diyeceğimde acaba bu cahillik kimin cahilliği. bu hastalığın çinde başlayıp tüm dünyaya yayılmasını hep birlikte gördük, hadi biz FAKİR VE FAKİR OLDUĞUMUZ KADARDA CAHİL bir toplumuz ya amerikaya ingiltereye italyaya ne demeli, eveat arkadaşlar bu cahillik hatırlarmısınız ingiltere başbakanı bırakın bu işleri sürü psikolojisi ile biz bunu yeneceğiz demedimi, bizmi cahiliz güldürmeyin beni. tüm dünyada 9-10 aydır bu illetle savaşılıyor, ülkelerin bu zaman zarfı içinde vatandaşları için karşılıksız harcadıkları parayı bir hesap edin, birde tüm dünyadaki insanların tüm borçlarının ve ödemelerinin BİR AY ertelenerek herkesin tamamen evinde izole olduğunu düşünün çin gibi, sadece zorunlu olanlar dışarıya çıkacak,

ha siz diyeceksinizki ne yiyip ne içeceğiz kardeşim, doğru haklısınız, haklısınız ama insan zorda kalınca neler yiyor neler içiyor internette bir araştırma yapın, yahu bir ay boyunca rejime girdiğinizi varsayın hem sağlığınız iyileşir hem bu illet hastalığın bulaşma riski sıfıra yakın olur, hatırlarmısınız (millet olarak biraz balık hafızalıyızda maalesef) tüm dünyada sokağa çıkma yasakları başladığında işyerleri kapatıldığında  dünya kendi kendini nasıl yenilemeye başlamıştı, ama bu maalesef para babalarının işine gelmiyor çünkü insanlar kapanırsa onlar para kazanamaz onun için bu para babaları hükümetlere baskı yapar ve maalesef bizim gibi 2. 2,5 uncu sınıf ülkeler ve daha aşağıdakiler başta olmak üzere çalışmaya dışarıya çıkmaya ve ölmeye mecburuz.

• Like 2

• 3 hafta sonra ...

Kuzey yarım kürede bir çok ülkede covid19 2. Dalga başladı. Fransa ve Belçika grafiklerinde net artışlar. 2. Grafikler günlük ölümler. 1. Dalgadaki günlük vakalar ve ölüm sayıları arasında ki bağ kopmuş gibi. Yani 2.dalgadaki ölüm sayıları günlük vaka sayıları gibi artış göstermiyor. Bu neyi gösterir henüz net değil. Olasılıkla ya daha iyi tedavi ediliyor, yada virus mutasyonla saldırganlığını kaybediyor. Tabi ki bunlar varsayımsal çıkartımlar, bilimsel olarak kanıtlanması gerekli. Siyah grafik Belçikada günlük vakalar, ölüm ve hastane yatışları. Hastane yatışları günlük vakalar kadar artmıyor. Veee Belçika cesur bir karar aldı . Kısmi sürü bağışıklığına geçiyorlar 1 Ekimden itibaren. Maske zorunluluğu kaldırılıyor, kalabalık toplantılara izin veriliyor, karantina süresi 7 güne iniyor gibi... Bunu yapan iki ülke daha var Hollanda ve İsviçre... Yakın takipteyiz

• Like 2

Ekonomi insan sağlığından daha önemli hep öyleydi öyle kalmayada devam edecek.......  ben şöyle örnek vereyim 15 yaşındaki çoçuk bile şunu düşünebilir dün aksam Galatasaray Fenerbahce derbisi vardı onca insan yan yana maç izledi herhangibi bir önlem almadılar gerekli tedbirler alınabilirdi ama her zamanki gibi yine bir önlem yok tek yaptıkları gece köşelerde maskesizlere ceza yapmak... corona virisü ilk yayılmaya başladıgında durumu kötü olanlara para yardımı vs.. yaptılar geneli yaşlı grup. yazık gercekten insanların ölmesini istiyorlar açık ve net birisi bir senaryo yazmıs tıkır tıkır işiyor ..garibim ptt'ye para alıcam diye gidiyor farkında degil ama canından olcak haberi yok ah garibim ahh...ilk sokağa çıkma yasağında insanları gene ölüme sürüklediler öyle bir bilgilendirme olamaz daha etkili bir metin yayınlayabilirlerdi öyle yapsalardı insanlar fırında sıraya girmezdi hiç degilse.........ekonomiden bahsedenleri görüyorum bazen halen konusuyorlar olmayan ekonominin nesini konusuyorlar zaten bitmiş ben bugun şunu anladım bu ülkede hic bir zaman ferah yaşayamayacağım eğitim sistemimiz zaten kötüydü üstüne zaten kötü bir nesil..şimdide çevrimiçi eğitim vs...yapmaya çalışıyorlar bugun birtane kafeye müşteri geldi birtane uygulama söyledi ben yapamıyorum vs dedi çoçugu için telefondan bağlantılı bir uygulama gösterdi öğretmeni istemiş uygulama  ingilizce siz düşünün türkiyede gerekli yazılımcılar var ortaya güzel bir proje cıkarabilirlerdi ama tabi yapmazlar eğitimi düşünen kim  çok gerideyiz ve geriye gitmeye devam bana göre bu ülkede herşey bir oyun gibi geliyor haklı sebeblerim cok konuyu biraz dagıtmış olabilirim onun için özür dilerim.yanlışım varsa lütfen yanlış anlamayın 

• Like 2

Burda olay hocam temas olmaması 2 metre mesafeden maske takmadan dahi virüs bulaştıramazsınız ağızdaki tükürük 1 metre öteye gidebilir ama 2 metreye yetişemez.Benim görüşüm mesafe maskeden daha önemlidir insanlar birbirinden uzaklaşır teması ne kadar azaltırsa virüs o kadar az bulaşır.Maske zorunluluğu getirilmesindeki tek mantık insanların mesafe kuralına asla uymamaları bu sebeple yayılımı düşürmeye çalışmak.Hani temas etmediğine en azından tükürük vasıtasıyla bulaşmasını engellemek amaçlıdır.Yoksa maskenin hiçbir koruyuculuğu yoktur.Ek olarak Bulaşma gücü azalınca mutasyona uğrar.Mutasyonda virüsün etkisini öldürdüğü bir gerçek böyle böyle virüsten kurtuluruz.Kitlesel bağışıklık olayı sars virüsünde faydasız olduğu için belçika ve bi kaç ülkede maske zorunluluğu + çeşitli yasakların kalkmasıyla sağlık sisteminin çökmesi muhtemeldir.Buda ekonomik anlamda dar boğaz oluşturur.Yani yanlış iş yapıyorlar.Mantıklı olan uzun vadede mümkün olduğunca mesafeli ve temassız yaşamak.Temizliğe ciddi anlamda önem vermek.Bunları yaptıktan sonra eğer bulaşırsa ben tedbirlerimi aldım genede bulaştı deyip takdiri Allah'a bırakıp izole yaşamaya devam edilmeli.Ha bu nereye kadar sürecek derseniz benim görüşüm tahmini 2-3 yıl gibi bir süre ilk çıkacak aşıların dahi etkili olacağını düşünmüyorum.

efe34, 1 saat önce yazdı:

Magazin yayın değil hocam  bu yoksa magazin dergileri gibi, tv ye çıkan şarlatan 3 beyaz diyen kimdi onun gibilerden değil kaynak :

Public yayından nonpublic değil.  bkz. Pubmed  NCBI de kabul göerebilen makalelerden alınma görsel , makaleyi görmedim, paylaşan kişi, akademisyen,  yine de bakarım ya da sorarım, 

Yoksa paylaşımlarda kaynağa özellikle dikkat ederim, bir de gönderede SM gruplarında.

mesafe maskeden daha önemli maske takmadan sadece mesafe koruyarak çalışan çıkhekim var,

Karmaşayas döndü zaten iş, bir de paraya

ventilli maske önermiyorlar mesela son bilgi??

Hocam maskenin mantığı tükürüğü engellemek bunu siperlik ilede sağlayabilirsin.Şuan sürekli maske takma zorunluluğu ilerde sentetikten oluşak alerji ve türevi hastalıkların başlangıcı bundan 5 sene sonra 10 sene sonra kitlesel olarak Alerjiler/Nefes darlığı sorunları artacaktır.Hani maskenin ben türevi ve çeşitlerini pek önemsemiyorum.2 metre mesafe(Sıfır temas) + siperlik + dezenfektan bu işe kökten ve zararsız çözüm olmasıdır.

Edited by SoNKraL_