Jump to content

Program Tavsiyeleri...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten selamun aleyküm...

Arkadaşlar Ninjutsu OS tarzı bir sistem üzerinde uğraşıyorum. Tabikii, Ninjutsu OS hazırlayan arkadaşlar kadar bilgi birikime sahip değilim. Ancak benzer bir sistem hazırlamak istiyorum. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça dilleri içerecek. Ve yüklendiği andan itibaren aylarca bir başka program v.s yüklemeden kullanılacak birşey düşünüyorum. Asıl sorum şu, pc de olmazsa olmaz yazılımlar sizce nelerdir? Ve ücretsiz alternatif olarak hangileri olabilir? Örnek olarak yazayım: Mail Programı - Mozilla Thunderbird (Ücretsiz birçok seçenek var), Adobe Photoshop yerine Gimp, Microsoft Office yerine Libre Office, Adobe Acrobat Pro yerine Sumatra PDF v.s v.b....

Bunların yanısıra, bugüne kadar başlat menüsü yerine Start Is Back tercih ediyordum. Ancak Stardock Start 10 başlat menüsü daha şık gelmeye başladı. RocketDock hala kullanışlı bulduğum ve kullanmaya devam ettiğim bir program. Rainmeter eklentileri sistemi çok şık gösteriyor ama Windowsun son sürümlerinde aşırı kasmasına sebep oluyor. O yüzden vazgeçtim...

Windowsta olmayan sonradan eklenmezse olmaz dediğiniz ve beğendiğiniz programları yazabilir misiniz?

Ücretsiz yazılımlar tercihim ancak çok kaliteli olduğu sürece ücretli yazılımlar da olabilir...

• Like 2

Genelde ilk   yüklediğim veya  portable kullandığım programlar ... ( Türkçe - FREE )

1-Winrar

2-7-Zip

3-Avast free

4-VLC Media Player

5-LibreOffice

6-VC Redist C++ paketi

7-AOMEI Backupper

8-SumatraPDF

9-Google Chrome

10-AnyDesk

11-WinCDEmu

12- Notepad++

13-AnyBurn Portable

14-Everything Portable

15-Explorer++Portable

16-  RevoUninstaller_Portable

17-uTorrent Portable

18- SyMenu Portable menü

19-GlaryUtilities Portable  

20-Free Download Manager portable

Edited by 34ero
  • Like 1

Bilgisayarda olmazsa olmaz tek yazılım işletim sisteminin varlığıdır :D

Kullanıcıya göre değişen bir cevaba sahip soru sormuşsunuz. Aslında soruyu şu şekilde yapsak daha iyi olurdu:

"bütün ihtiyaçlara/kullanıcılara hitap edecek bir sistem hazırlamak istenildiğinde gerekli olacak programlar listesi"

bunun için ise sizi direkt olarak ve

Please register to see this content.
ve diğer benzeri birçok siteye yönlendireyim.. Bu siteler zaten sizin sorduğunuz işe dair tüm programları alternatifleriyle beraber sunmaktalar. Buralarda paylaşılan tüm programlar sorunuzun cevabını bir nebze olsun dolduracak kapasitede içeriğe sahiptirler. Konu konu ayrım yaparak kategorizasyon yapmışlardır.

• Like 1
  • Thanks 1

selokan, 9 dakika önce yazdı:

Bilgisayarda olmazsa olmaz tek yazılım işletim sisteminin varlığıdır :D

Kullanıcıya göre değişen bir cevaba sahip soru sormuşsunuz. Aslında soruyu şu şekilde yapsak daha iyi olurdu:

"bütün ihtiyaçlara/kullanıcılara hitap edecek bir sistem hazırlamak istenildiğinde gerekli olacak programlar listesi"

bunun için ise sizi direkt olarak ve

ve diğer benzeri birçok siteye yönlendireyim.. Bu siteler zaten sizin sorduğunuz işe dair tüm programları alternatifleriyle beraber sunmaktalar. Buralarda paylaşılan tüm programlar sorunuzun cevabını bir nebze olsun dolduracak kapasitede içeriğe sahiptirler. Konu konu ayrım yaparak kategorizasyon yapmışlardır.

Hocam aradığım şey bu siteler değil. Soru çok açık, işletim sistemini kurduktan sonra aylarca ekstra program yüklemeye ihtiyaç duymayacak şekilde düşünürseniz olmazsa olmaz diyebileceğiniz programlar. İşletim sistemini yükleyerek oyun oynayamazsınız. Steam, Uplay v.b yazılımlar gerekir yada oyunun yükleme dosyasının olması gerekir. Siteler üzerinden değerlendirme yaparak program eklemek istemiyorum. Bizzat forum üyeleri tarafından kullanılmış ve beğenilmiş programları soruyorum. Sizin yazdığınız şekilde olsaydı. Konuyu açmaya gerek yoktu. Direkt google' ye ücretsiz yazılımlar yazınca siteler çıkıyor...

Dism ++, HiBit, PrivaZer, Unlocker, ResourceHacker, WinaeroTweaker, 7zip, LinuxReader, Greenshot, MiniTool Partition Wizard, Winrar, Cent Browser, Firefox, Xdman, Audacity, Avidemux, Handbrake, LibreOfis, Vokoscreen, FastStoneViewer, Gimp, Cleanmgr++ , Sumatrapdf, LiceCap, Youtube-dl, Utorrent, Ntlite, MkvToolnix, ShotCut. Lightalloy, Vlc, Ventoy ve Rufus.

Hepsini taşınabilir  kurarım.

Edited by kadetti
  • Like 2

Bunlarda benden gelsin :) 

1. OBS Studio + Openshot video editor (Video editorleri,canlı yayın)
  2. VLC Player (Video player)
  3. BBFlashback (Video kaydedicisi) Ücretli
  4. Free Download Manager (Torrent destekli!) Free
  5. Advanced systemcare (Free kullanımıda sözkonusu)
  6. qBittorrent (torrent indirici) Free
  7. Blender (3D çizim,photoshop) Free
  8. AIMP player (Music player)
  9. Evolution Mail Free
  10. ImgBurn (Dvd,cd yazıcı) Free
  11. Classic Start (Start menu) Free
  12. Zoom,Discord,Skype,Whatsapp (Windows için) Free
  13. WPS Office Suit (Microsoft ofise en iyi alternatif) Free
  14. Revo Uninstaller (Program kaldırıcısı) Free
  15. Google Earth Free
  16. LNKScape (Photoshop resim derleme) free
  17. GreenShot (Resim alma düzenleme) Free
  • Like 5

34ero

• TnC Platinium

üzerinden bir menü olarak 20 program paylaşılmıştır...hocam mükemmel paylaşım...biz de Forjest hoca nın katılımsızları portable leri de buna eklesek efsane olur...siz hepsini myapps klasörüne atmışsınız da ana menüde nasıl katılımsız ve portable diye ayrıldı anlamadım...selam ve sevgiler

• Like 1

goldfather1, 14 dakika önce yazdı:

34ero

• TnC Platinium

üzerinden bir menü olarak 20 program paylaşılmıştır...hocam mükemmel paylaşım...biz de Forjest hoca nın katılımsızları portable leri de buna eklesek efsane olur...siz hepsini myapps klasörüne atmışsınız da ana menüde nasıl katılımsız ve portable diye ayrıldı anlamadım...selam ve sevgiler

Lliberkey düzenini bozmamak için hepsini myapps klasörüne ekledim , aslında ayrılabilir 

menüde sağtık yaparak kategori oluştur gibi ayarlar var

örnek bir programı myapps klasörüne atın ve oradan sürükle bırak yaparak liberkey menüsüne bırakın ve buradan istediğin gibi ayarlayama yapabilirsin 

en güzel yanı konumunu değiştirseniz bile menü o klasörden o programı gördüğü için çalışmasında bir problem olmuyor...

• Like 1

Aslında çok daha az yazacaktım ama neredeyse tüm sistemlere kurduğum belli başlı programlar bir hayli fazla. Bu sebeple kategori halinde yazmak istedim. Neredeyse yarısı ücretli yarısı ücretsiz.
Antivirüs: McAfee LiveSafe
Tarayıcı: Opera GX
Doküman: Adobe Acrobat Pro DC, Microsoft Office 365 ProPlus
Multimedia: foobar2000(Müzik Çalar), Media Player Classic +CodecPack, RDK(Radyo Dinle Kaydet), FXSound
Yazılım: Android Studio, Visual Studio 2019, Visual Studio Code, GitHub Desktop, Notepad ++
Gerçekten Olmazsa Olmaz: , , ,

Diğerleri: 7Zip, Oracle VM VirtualBox, Internet Download Manager, TeamViewer, QBittorrent, Windscribe, Adguard Premium,Wise Care 365, Notion, Sistem İnce Ayar, Camtasia 2019, Adobe Premiere Pro 2019, Adobe Photoshop 2020, Adobe Audition 2020

Edited by Proctives
  • Like 2

Herkese hitap eden bir çalışma hazırlamak istediginin ve bu konuda çaba sarfettiginin farkındayım, gördüğün gibi herkes kullanma şekli ve kullandığı programlarıda farklı, o nedenle benim şahsi düşüncem tabi, en güzeli hazırlamam gerektiği şekilde hazırlayarak program kurulumlarını entegre etmek yerine bence kullanıcılara bırakman daha mantıklı olacaktır. Bütün olmazsa olmaz programları ekleme şansın malesef yok, bu konu görecelidir, kimisi winrar kullanır kimisi HAO Zip kullanır, kimisi AİMP kullanır kimisi de JET Audio veya Mediamonkey kullanır Aksi durumda durumda İSO boyutun 10-15 gb olursa lütfen şaşırma. İyi çalışmalar.

• Like 3

@Alphonso_Elric Üstad, aslında yapmak istediğim şey Ninjutsu OS tarzı bir sistem. Evet iso boyutu daha önceki denemelerim de en düşük 8-9 gb civarı olmuştu. Tabikii bugünkü bilgi seviyemle bu tip işler yapmam biraz sıkıntılı bir durum. Çalışma da herkese hitap etmeyebilir. Sonuç olarak herkes en düşük 8-10 gb civarı bir sistemi indirmek istemez. Eğer istediğim seviye de olursa yabancı forumlar da da paylaşacağım. Sonuç olarak 4 farklı dil olacak. Amacım daha fazla şey öğrenmek. Wİndows' ta Ninjutsu OS, Linux' ta dolu dolu gelen Cinnamon paketleri gibi, yükleyen kişinin çok uzun süre yazılım yüklemeden kullanabileceği bir sistem hazırlamak. Yanında da görsellik katmak olacak. En önemlisi de çoğu kullanıcıya ücretsiz olan ve ücretlilerden çok daha kaliteli programları tanıtmak olacak. En en en önemlisi de az da olsa yerli çabaları tanıtmak olacak. Örnek, Turkcell' in yanii' sini tanıtmak. (Tabikii istenen seviye de değil.) Amacım yapabilirsem hem ülke tanıtımını yapmak hem de yabancılardan da google çeviri v.s yardımıyla birşeyler öğrenebilmek. 

Son zamanlar da da forumun amacından sapıp saçma sapan yerlere gidiyor olmasından dolayı da alternatif bilgi edinebileceğim bir forum arıyorum. Bilgi vermekten daha çok farklı yerlere sapmaya başladı. Forum da aktif olarak bilgi paylaşan arkadaşların da sayısı her geçen gün düşüyor. Bilenlerin çoğu bildiklerini kendisine saklıyor. Birçok konu okuyorum, bakıyorum bilgi sahibi çok fazla kişi var. Ancak sanırım herkes bildiklerini mezara götürecek. (Forum da aktif olarak paylaşım yapan yardımcı olan kişilerden bahsetmiyorum. Forum da 5-10 kişi var. İş onların üzerinden dönüyor.) Team-os' ta bir paylaşım yaptım. 1 dk bile kalmadan konu çöpe taşındı. Adamların forumu değerli. Biz de tam tersine, Lori Yagami nickli bir arkadaş 60 bine yakın paylaşım yapıyor ve kimse ses çıkarmıyor. Adam yazdıklarını google çeviriden bile çevirmeye tenezzül etmiyor. 

Amacım sıradanın aksine farklı bir çalışma yapmak. Yapabilirsem ülkeyi tanıtmak. Örnek; Team-os' ta afrikalı, rus, fransız, amerikalı, italyan.... v.s paylaşım yapıyor ancak Türkiye' den olanlar sadece tüketim için oradalar. Bu forum da artık çoğu sorunun cevabı yok. Yabancı forumlar da da ilgi çekici birşey yaparsanız hemen özelden bilgi mesajı atanlar çok oluyor. Çok fazla şey öğrenmek amacındayım ve uzun süredir yerimde sayıp duruyorum. Konu herkese hitap edecek bir sistem hazırlamak da değil. İçerlediğim bazı şeyler var. Öğrenmek amacındayım. Paylaşmak amacındayım ancak yerel düzeyde olmuyor. Bu sebeple de Ninjutsu OS tarzı ilgi çekebilecek bir sistem hazırlayıp yabancı forumlardan da birşeyler kapabilmek. Adamlar Ninjutsu OS hakkında da bilgililer, Ghost' un sistemleri hakkında da bilgililer ve en önemlisi paylaşıyorlar...

Belli bir süredir de forumdan soğumaya başladım. Benimle bilgi paylaşan herkese teşekkür ederim. Ancak yeterli olmuyor. Araştıracaksın, deneyeceksinle de bu işler olmuyor. En az denemelerle uğraştığım süre 300 saati geçmiştir. Araştırdığım zaman da forumların çoğu hala performans artırmak için Çalıştır' a temp yazın klasörü temizleyin diyorlar. 

Konuyu açma sebebimde en azından programları kullanan arkadaşların bizzat denedikleri programlar hakkında bilgi edinmek. Bunu yazılım paylaşımı yapan sitelerden de edinebilirdim. Çoğun da program değerlendirme kısmı var. Ama bir işe yaramaz. Çünkü, ilk defa indiren de puan veriyor, belli yazılımlar bu tip forumlara para karşılığı reklamını da yaptırıyor, dolayısıyla güvenilir değiller. Burada kullandığını yazan arkadaşlara güvenirim. Örnek; ben hemen her gün güncel şekilde en az 30-40 siteye bakarım. @kadetti yazana kadar hibit uninstaller diye bir programı farketmedim. Çok fazla özelliği olan ve güzel bir program. Site linki veya benzeri tipte tavsiye edilen programların dışındaki tüm programları bir A4 kağıda not aldım. Boş zamanım da sanal pc de elimden geldiğince test edip ona göre kullanacağım. Birçok kişi aynı programı kullanıyorsa ve tavsiye ediyorsa da bir özelliği olabilir diye düşünüyorum...

@deli_petro06

hocam hibit uninstaller  daha önce farketmediğinize göre    ve  

bakmanız iyi olur birçok faydalı program tanıtılması yanında kendi programları da var hibit uninstaller Türkçe çevirisi onlara ait ve oradakilerin bazıları bizim siteden tanıdık üstadlarımızdan....

Edited by 34ero
  • Like 3

deli_petro06, 18.11.2020 - 19:12 yazdı:

Hocam aradığım şey bu siteler değil. Soru çok açık, işletim sistemini kurduktan sonra aylarca ekstra program yüklemeye ihtiyaç duymayacak şekilde düşünürseniz olmazsa olmaz diyebileceğiniz programlar. İşletim sistemini yükleyerek oyun oynayamazsınız. Steam, Uplay v.b yazılımlar gerekir yada oyunun yükleme dosyasının olması gerekir. Siteler üzerinden değerlendirme yaparak program eklemek istemiyorum. Bizzat forum üyeleri tarafından kullanılmış ve beğenilmiş programları soruyorum. Sizin yazdığınız şekilde olsaydı. Konuyu açmaya gerek yoktu. Direkt google' ye ücretsiz yazılımlar yazınca siteler çıkıyor...

Demek istediğimi tam anlatamadım galiba;

Ücretsiz yazılım sunma amacı yoktu. Sorunuzun başlığı hakkında bir belirtide bulundum. Tabiki oyun sistemi isteyene steam vb uygulamalar gerekir. Lakin mühendis olana ayrı program, yazılımcı olana ayrı program, mimara ayrı, backend yapana ayrı, SEOya ayrı... kısaca eğer ki TÜM kullanıcılara NE gerekirse gereksin TOPLAMAK istiyorsanız bütün yazılımları, seve seve tavsiyede bulunuruz. Lakin açık söylüyeyim, ninjitsu o kadar da yeterli değildi. Temel olarak benim söylediğimden yola çıkmıştı fakat eksikleri çoktu. Yaklaşık 250-300Gb lık bir alanı gözden çıkarmak lazım (kimin ne ihtiyacı olursa olsun, hiçbir şey aramadan sistem içinde bulunsun istiyorsanız tabiki.) Diğer verdiğim linkler ise şu amaçlaydı; programları kategorize ederek, alternatifleri arasında seçim yapabilme amacı ve ne konuda ne gibi programlar varmış, örnek gösterme maksatlı idi. Her halükarda her şekilde yardımcı olouruz. Güzel niyetleriniz için şimdiden teşekkürler ve başarılar dileriz. Klavyenize sağlık.

• Like 1
  • Thanks 1