Jump to content

Sysprep Ve Diğer Sorunlar Hakkında...

Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm.

Uzun süredir kafamda tasarladığım bir Windows 10 çalışması yapmaya çalışıyorum. Bazı şeyler sürekli sorun çıkarıyor. Kafamda tasarladığım sistem için en iyi yöntemin sysprep olduğunu düşünüyorum. Microsoft' un kendi yazılımı olan Hyper-V' yi kullandım. Saçma sapan hatalar sebebiyle sürekli sorun çıkarmasından yıldım. Hyper-V ile ilk denememde bilmediğim için denetim noktalarından dolayı imaj almayı imkansız hale getirdi. Hyper-V' den vazgeçtim. Vmware' nin de Sysprep' ten sonraki imaj alma kısmını unuttum. Notlarım vardı, silinmiş. Aşağıdaki sorunları nasıl çözebilirim?

1- Sysprep aşamaları için kurulum ekranında Ctrl + Shif+ F3 yapıp administrator olarak hesap açıyorum. Normal de Kullanıcı Hesaplarında Administrator hesabı açık olarak geliyordu. Artık kapalı olarak geliyor. Kendim manuel olarak açıyorum. Ancak Kullanıcı klasörleri içerisinde Administrator klasörünü de bulamıyorum. Normal şekilde işlemlerimi tamamen yapıyorum. İşlemlerim bittikten sonra temizlik işlemi yapıp Genelleştirme yapıp kapatıyorum. Ve son işlemler olarakta önce gimagexle wim imajı alıp ardından forum da @köylü arkadaşın yaptığı Administrator klasörünü varsayılana aktaran uygulamayla işlemi yapıyorum. Birinci sorunda Administrator hesabının kapalı olması sorunu var.

2-  Bazen ntlite ile ayarladığım isolarla sysrep işlemine başlıyorum. Sağ tık + yenile kısmında inanılmaz bir kasıntı oluyor. Sağ tık + Yenile kısmından kaynaklandığına kesin olarak eminim. Denemediğim yöntem kalmadı. Çözülmüyor. 

3- Kurulu sistem üzerinden imaj almayı da düşünüyorum. Ancak orada da benim pc' me ait sürücülerin kalıntı olarak durması sorunu olur diye düşünüyorum. Kurulu sistemden imaj aldıktan sonra benim pc' me ait sürücüleri install.wim imajından sorunsuz ve temiz bir şekilde temizlemenin bir yolu var mıdır? Sürücülerin olduğu özel bir klasör var mıdır? diye nette aradım. Bu tip bir konu bulamadım. Kurulu sistem üzerinden imaj aldıktan sonra bana ait sürücüleri nasıl temizleyebilirim?

Normalde saolsun @Alphonso_Elric Vmware konusunda yardımcı olmuştu. Elle ve PC' den not defteriyle notlar almıştım. Ardından çok fazla deneme yaptığım ve çok fazla not aldığım için Vmware' yle alakalı notlarımı kaybettim. Hyper-V daha pratik gibi duruyor ancak çok fazla sorun çıkarıyor. Yukarıdaki sorunları çözebilirsem çalışma yapmayı planlıyorum. Ancak bir türlü sorunsuz bir iso kalıbı oluşturamadım...

Edited by deli_petro06
  • Like 2

@amd_turkey cevabın için teşekkür ederim üstad.

1- Administrator klasörünü birçok ayar burada saklanır denildiği için arıyordum. 1909 sürümündeki çalışmalar da bu tarz da bir sorun olmuyordu. 

2- Çok mantıklı. İşlemleri tam tersi şekilde yaparsam belkide birçok sorunu çözmüş olurum. Daha önce aklıma gelmişti ancak denememiştim. Bu yazdığınız cevap birçok sorunu çözebilir. 

3- Daha önce denediğim bir yol. Ancak wim imajı aldıktan sonra tüm dosyaları silmeme rağmen ekran kartı uygulaması bulunamadı şeklinde hata vermişti.

Cevabın için tekrar teşekkür ederim üstad. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra Ntlite yada diğer programları kullanmak daha iyi bir sonuç verebilir. Aslında daha önceki çalışmalar da, bu programları en başta kullanıyordum. Bir de sizin dediğiniz şekilde uygulayayım...

• Like 1

• Editor

Bahsettiğiniz ücüncü yöntem olmaz kendi pcnize backup tarzı bişey olur kanısındayım sürücüleri ayıklayamazsın tek tek kaldırman lazım dosyaları kaldırsan regedit kayıtları var sorun çıkartır sysprepin amacı temizliktir zaten Windows 10 sysprep uygulaması varsa sorunsuz çalışıyordur mutlaka bi yerlerde eksik bişey unutulan bir ayrıntı vardır mutlaka hafta içerisinde bu konuyla alakalı anlatım yapmaya çaışacağım 

• Like 4
  • Thanks 1

• Editor
casper0007, 11 dakika önce yazdı:

Musafa abı 7 icin yaptıgın sysprep wim editör 10 da çalışırmı

Windows 10 da denemedim ama ona artık gerek kalmıyacak direk yaptığınız ayarlar programlar varsayılan olarak gelecek imajı aldıktan sonra iş bitecek 

• Like 3
  • Thanks 1

• Editor
köylü, 12 dakika önce yazdı:

Anlatımı şu anda yapmak isterdim aslında ama mobildeyim pc işyerinde yarın gidersem yetiştirmeye çalışırım 

akillialtay1995, 9 dakika önce yazdı:

Hocam yarın hiçbir yere gidemezsin ki. Çünkü sokağa çıkma yasağı var pazartesi gününe kadar.

@köylü'ye yasak olurmu?? Micro[p]soft bile önünde duramıyor 😉

Sokağa çıkma yasağı küçüklere,,  Birde yaşı geçmişlere :D

@köylü İşe gitmene mani olan çıkarsa ara beni, alayım fedaileri sana yol açayım :hi:

• Like 3

Aslm sürücüleri device remover ile silebilirsin (kullanıyorum işe yarar)

Please register to see this content.

sysprep ile programlar ayarlar vs oldu diyelim. (ccleaner ile temizlik yapıp)

device remover ile tümünü  secip "after shutdown" tıklıyorum

winpe (hiren, 7pe, 10pe, kmpe, sergie... , linux live cd) gibi yazılımla hdd içine girip pagefile. sys hiberfil.sys dosyalarını siliyorum

• Like 1