Jump to content

Dini Vakitler - Hicri Takvim

dreamer155

Recommended Posts

Uzun zaman alan çalışmalarım sonucunda bu programı tamamladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Programın özellikleri:

- Bütün hesaplamaları astronomik olarak kendi içinde yapar, herhangi bir internet bağlantısı gerektirmez,

- Tüm illerimiz için namaz vakitlerini hesaplar,

- Herhangi bir tarihi anında hicri takvime çevirir. Benzerleri gibi +-1 günlük fark yoktur,

- Anlık olarak ay ve güneş konumunu, kıble açısını ve kıble saatini hesaplar,

- Aylık namaz vakitlerini hesaplar ve metin dosyası olarak kaydeder,

- Bayram namazı vakitlerini bayrama 2 ay kala bildirir,

- Önemli dini günleri 2 ay öncesinden haber verir,

- İstediğiniz herhangi bir yıl için (622 - 10.000 arasında) Yıllık dini takvimi hesaplar ve dosyaya yazar,

- 622 ve 10.000 yılları arasında herhangi bir zaman için tüm bu hesaplamaları yapar,

- Kullanılan algoritmalar, NASA'nın, Kandilli Rasathanesi'nin ve Diyanet İşleri Başkanlığının algoritmalarıdır.

- Türkiye'de ilk defa Hicri takvim Diyanet ile %100, namaz vakitleri %99.9 uyumludur.

Herkese faydalı olması dileğimle....

Download (24 Eylül 2009):

http://www.4shared.com/file/164212635/74d50209/HicriTakvimv6.html[/CODE]

Merhaba Ustam Ellerine sağlık Allah razı olsun. Fakat bende bi sorun oldu. Programı indirdim rardan çıkarttım ve sonra açmak istediğimde şu hatayı verdi aşağıda resimde. Yardımcı olursan sevinirim.

adszjuh.png

Merhaba Ustam Ellerine sağlık Allah razı olsun. Fakat bende bi sorun oldu. Programı indirdim rardan çıkarttım ve sonra açmak istediğimde şu hatayı verdi aşağıda resimde. Yardımcı olursan sevinirim.

adszjuh.png

Arkadaşlar bi yardım edecek yokmu :)

Emeğiniz için Allah sizdenr razı olsun dreamer155 hocam. Çok güzel ve çok faydalı bir program hazırlamışsınız.

Dileğim, bu çalışmanızı daha ilerletip hicri-miladi tarih çevirmeyi, hicri takvimin başlangıcına kadar ******ürebilmenizdir. Allah sizi muvaffak eylesin.

adszjuh.png

Dostum pardon, mesajını yeni gördüm. Bu program aslında windowsun uygun bir şekilde kurulduğu bütün bilgisayarlarda çalışır. Herhalde sizin bilgisayarda bazı programları kaldırırken gerekli olan bu dosya da silinmiş olabilir. Aşağıdaki linkten bu dosyayı indirip c:\windows\system32 klasörüne kopyalayın daha sonra başlat->çalıştır kısmına: regsvr32 msstdfmt.dll yazıp enter'a basın. sorun halledilmiş olacaktır.

msstdfmt.dll dosyasını indirebileceğiniz link:

Please register to see this content.

Kolay gelsin...

• 2 hafta sonra ...

Aradan geçen zaman içinde programın yeni versiyonunu tamamladım.

Ana çekirdekte değişiklik yapılmadı.

Yeni bir kullanıcı arayüzü oluşturuldu.

Programın boyutunun artmamasına özen gösterildi.

Download:

Ekran Görüntüsü:

Please register to see this content.

Güle güle kullanın....

• 1 ay sonra...
vistada çalışmıyor

Tüm vista kullanıcılarına:

Setup dosyasını "Administrator" veya "Yönetici" olarak çalıştırırsanız sorun olmayacaktır.

- Dosyayı sağ klikleyin ve "Farklı çalıştır" ı seçip yönetici yetkisiyle çalıştırınız...

• 1 ay sonra...

Herkese tekrar merhaba,

Programın son versiyonunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu versiyonda dosya boyutu: 67kb

Kurulum gerektirmeyen tek dosyadan oluşuyor.

En önemli yenilik artık hicri takvimin başladığı günden itibaren (15-07-622) hesaplama yapabiliyor.

Hesaplama algoritmasında birkaç düzeltme yapıldı, bunun sonucunda daha hızlı çalışması sağlandı.

Kullanan arkadaşlar görüşlerini yazarsa sevinirim.

İndirme linki:

http://ul.to/o9321j[/CODE]

Allah razı olsun. Çok güzel bir program.

--Bazı vakitler, Diyanet takvimindekinden 1 dk. farklı çıkıyor. (Oruç için imsak ve akşam vakti önemli)

--Saat dilimi 2 olarak geliyor. Fakat saat dilimi 2 iken arada 1 saatlik fark oluşuyor. Saat dilimini 3 yapınca düzeliyor. (Oysa Saat dilimi 3 olmamalı. Türkiye'nin içinde bulunduğu saat dilimi 2)

Bunların dışında programını çok beğendim. Fonksiyonel, kullanımı çok kolay, arayüzü sade (sade her zaman iyidir) ve sistem kaynaklarını tüketmeyen, kurulum istemeyen bir program. Çok beğendim. Artık vazgeçilmez programlarım arasında olacak. Yukardaki küçük sorunlarda düzelirse bence puanı 5'te 5. Allah razı olsun, emeğinin karşılığını hem bu dünyada, hem de ahirette misliyle versin inşaallah.

• 3 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...