Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

@köylühocam modifiyeli windows iso dosyalarını ventoy bölümüne kopyalayarak çalıştıramadım neyi eksik yapıyorum, senin paylaşmış olduğun ventoy 1.0.46_1gb ile usb'ye kurulum yaptım ve "bootisox64.wim ve bootisox86.wim" dosyalarını VTOYEFİ>Boot klasörüne kopyaladım ama değişen bişey yok.   

• Editor
mustafakarasan, 11 saat önce yazdı:

Bazı makinelerde format atarken ventoy açılıyor. İsoyu seçip tıklayınca siyah pencere açılıyor o şekil kalıyor. Kurulum yapmıyor. Pc çokta eski değil. F6 ez menüye tıklayınca onuda açmıyor. Acaba grubdos kısmına bootisox için menü eklenebilirmi. Yada eklenirse iş yaparmı.  

siyah ekranda sabırlı olursan önyüklemeyi yapar bu ventoyun wimboot kurulumu seceneğ yükleme ilerlemesi görünmeden arka planda boot eder siyah ekran da beklemen lazım biraz f6 extmenü çalışıyor eğer oynama yapmadıysan ventoy klasörü içindeki ventoy_grub.cfg dosyasından bcd ekranına yönlendirir

kilicmuhsin, 10 saat önce yazdı:

Ustalar bu ventoyu Flash belleğe kurduktan sonra,başka hangi dosyaları nereye atmalıyız ki dosdoğru bir kurulum yapabilelim.Anakartı değiştirdikten sonra doğru dürüst hiç birşey kuramıyorum.Kusura bakmayın ben sizler gibi usta değilim

1. bölüme iso ve wim dosyalarını atman gerekir boot esnasında attığın dosyalar ekranda gözükür tıklayarak kurulum yapabilirsin

FireWalkeR, 9 saat önce yazdı:

@köylühocam modifiyeli windows iso dosyalarını ventoy bölümüne kopyalayarak çalıştıramadım neyi eksik yapıyorum, senin paylaşmış olduğun ventoy 1.0.46_1gb ile usb'ye kurulum yaptım ve "bootisox64.wim ve bootisox86.wim" dosyalarını VTOYEFİ>Boot klasörüne kopyaladım ama değişen bişey yok.   

modifiyeli isoda sorun çıkabilir oynanmamamış bir iso ile test et boot esnasında arka planda siyah ekranda boot eder ilerleme gözükmez biraz beklemeniz gerekir

Arkadaşlar siyah ekran da donması hiç bir işlem yapmaması bazı bilgisayarlarda legacy mod da karşılaşılan bir problemdir. ventoy boot ettikten sonra f5 tuşu ile Graphics Mod u seçip sonra iso nuzu seçip yüklemeyi başlatmak sorunu çözecektir.

• Like 1
  • Thanks 1

1.0.46_1gbx64 kullanıyorum yaklaşık 15 adet windows 7 - 8.1 - 10 kalıplarım 3 tane de PE ve acronis bootable imagem var windowsların neredeyse tamamı editli olduğu halde eski ve yeni donanımlı bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor. Çok nadir pc seçtiğine şahit oldum, ventoy ekibi onlar içinde düzeltmeler getirecektir tahminimce.

Edited by Senkron2
  • Like 1

Senkron2, 41 dakika önce yazdı:

1.0.46_1gbx64 kullanıyorum yaklaşık 15 adet windows 7 - 8.1 - 10 kalıplarım 3 tane de PE ve acronis bootable imagem var windowsların neredeyse tamamı editli olduğu halde eski ve yeni donanımlı bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor. Çok nadir pc seçtiğine şahit oldum, ventoy ekibi onlar içinde düzeltmeler getirecektir tahminimce.

grubfmde iso kurdunuzmu hiç ben geçen ventoy açmayınca onunla denedim isoyu açtı disk ekranına geldi disk ekranında diski silip kur dediğimd edisk ile ilgili hata veriyor.siz hiç karşılaştınızmı böyle birşey ile grubfmde

mustafakarasan, Bir saat önce yazdı:

grubfmde iso kurdunuzmu hiç ben geçen ventoy açmayınca onunla denedim isoyu açtı disk ekranına geldi disk ekranında diski silip kur dediğimd edisk ile ilgili hata veriyor.siz hiç karşılaştınızmı böyle birşey ile grubfmde

2. nesil i3 bir bilgisayara windows 7 - 8.1 denedim elimdeki kalıplarla çok cebelleştim, en son olmayınca @köylü üstadın verdiği bootiox64 ü üzerinden bootlayıp isoyu gösterek kurdum. Onda da kurulumun bir yerinden sonra tamamyalamadan restart atıyordu. Sistemdeki hdd yi çıkartıp server bilgisayarımda teste soktum windows kurulunca denk gelen bellek kısmında bad sectorlere rastladım. Sıfır ssd takıp kurunca sorun kalmadı. 

mustafakarasan, 2 dakika önce yazdı:

grubfm ile iso kurmayı denedinizmi direk

Evet başarısız olunca en son çare dediklerimi yaptım sırasıyla. Sonradan farkettiğim gibi ssd entegreleri arızalı çıktı. Baktım olacak gibi değil power entegrelerini kalıpladım kullanıcının dosyalarını aldım sıfır ssd taktım.

bu şekildeydi

u2 

u3 kalıpladım.

Please register to see this content.
 verileri kurtardım. 

• Like 2

• Editor

ventoy_wimboot.img dosyası efide tek wim kurulumlarında siyah ekran biraz can sıkıcı yeni dosya ile  wim dosyası arka planda boot olurken ekranda bilgisayarın oem logosu görünür

• Like 4
  • Thanks 2

@köylühocam ventoyun ana dizinine geçici olarak kopyalamış olduğum exe dosyasını ana dizinde bulunan başka klasöre taşıdım ama ventoy exe dosyasını halen ana dizinindeymiş gibi listede gösteriyor nasıl düzeltebilirim?teşekkürler  

Edited by FireWalkeR

• 4 hafta sonra ...
  • Editor
ByChilavert, 15 dakika önce yazdı:

@köylü üstadım ben 64 mb olan versiyonu kullanıyorum 1.47 için yaptığını kurabilirmiyim?

Yeni yapılan düzenlemeyle 64 MB artık sığmıyor birinci bölümde veri yoksa yeniden kurun verileri kaybetmek istemiyorsanız birinci bölümden 1 GB kadar ham alan ayırıp 64 mb lık ikinci bölümü genişletin ve içindeki dosyaları silip ventoy.disk.img dosyasındaki içeriği ikinci bölüme kopyalayın

• Like 1
  • Thanks 1

köylü, 21 saat önce yazdı:

Ventoy 1.0.47 sürümüne güncellenmiştir 1gb disk kapasitesi ve içersinde boot.wim vardır exmenüden direk Windows kurulumu başlar  boot.wim 32 ve 64 biti destekleyen bir pe dosyasıdır

Elinize sağlık teşekkürler üstadım, hayırlı bayramlar.

bootisox64.wim ve bootisox86.wim e ihtiyacımız kalmadı artık, yoksa ben yanlış mı anlıyorum.

• Editor
Senkron2, 43 dakika önce yazdı:

Elinize sağlık teşekkürler üstadım, hayırlı bayramlar.

bootisox64.wim ve bootisox86.wim e ihtiyacımız kalmadı artık, yoksa ben yanlış mı anlıyorum.

İyi bayramlar evet bootisox86 ve bootisox64 wimlere gerek kalmadı ekli olan boot wim her ikisininde yaptığı işi yapacak

• Like 1
  • Thanks 3

ByChilavert, 48 dakika önce yazdı:

@köylü üstadım kurmak istediğimde sürekli bu hatayı veriyor nedenini anlayamadım. 

Ventoy github sitesinde aynı sorun rapor edilmiş durumda. Konuyu açan kişinin belirttiğine göre sorunun sebebi WINDOWS DEFENDER uygulaması

Defender uygulamasını DISABLE hale getirin,kurulumu tekrar deneyin. Umarım sorun çözülür

Edited by crasadure

crasadure, 23 dakika önce yazdı:

Ventoy github sitesinde aynı sorun rapor edilmiş durumda. Konuyu açan kişinin belirttiğine göre sorunun sebebi WINDOWS DEFENDER uygulaması

Defender uygulamasını DISABLE hale getirin,kurulumu tekrar deneyin. Umarım sorun çözülür

Windows Defenderi kaldırdım sistemden Kaspersky kullanıyorum. 

ByChilavert, 2 dakika önce yazdı:

Windows Defenderi kaldırdım sistemden Kaspersky kullanıyorum. 

Kaspersky antivirüs korumayı devre dışı bırakarak deneyin o zaman. Antivirüs uygulamaları bu konuda hep sorun. Kurulumdan sonra tekrar virüs korumayı aktif edin

Edited by crasadure

• köylü unpinned and pinned this topic