Jump to content

Güvenli Windows 11...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm...

Arkadaşlar daha önce de forum da Windows 11 güvenlikle alakalı yerli bir yazılımcının videolarını izledik. Yabancı hayranlığım yoktur. Ancak işini iyi yapan insanlara karşı saygım vardır. 

Daha önce de Chris Titus hakkında düşüncelerimi yazmıştım. Ve forum da yerli yazılımcı arkadaşın aksine boş konuşmamasından dolayı sevdiğim ve takip ettiğim birisidir. Yerli yazılımcı  ve twitch yayıncısı arkadaş gibi varsayımlar üzerinden de yürümüyor. Ve net olarak Windows 11' in, java' nın, adobe' nin açıklarından bahsediyor. Aşağıya ekleyeceğim video' yu otomatik Türkçe altyazıyla bile anlayabilirsiniz. 

Bu kadar övdük eleştirelim de var. Paylaştığım bir önceki video da uup.rg konusun da bir gönderme yaptı. Ancak uupdump' a hiç bir şey söylemeden geçti. Uupdump, uuprg sitesine oranla daha fazla tanınan bir iso indirme sitesidir. Ve Chris Titus gibi birisinin Rus menşeili olunca script sonradan değiştirilebilir demesi, uupdump ABD menşeili olunca hiç bahsetmemesi eleştirdiğim yönüdür.

Son videosunun mutlaka izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Herkes Windows 11 peşine düştü. Ancak işin güvenlik kısmını kimse düşünmüyor. Konu hakkında detayla için aşağıdaki videoyu tavsiye ederim...

Spoiler

• Like 3
  • Thanks 1

bana göre windows 2019 ve sonrası  aldığı güvenlik güncellemelerinden sonra en yavaş işletim sistemi oldu .ve sürekli servisler ekleyerek insanların bilgilerini toplaması ve aldığı bilgileri satması |reklam vs.|  birilerinin  dur demesini bekliyorum :)

satma kısmı propagandadır :) sadece  açık bir şekilde paylaşması  ve bu bilgileri de alacak kişilerin yine abd merkezli olması satmak anlamını getiriyor.

• Like 1

Ya arkadaşlar o kadar paranoyaklaştık ki son zamanlarda her şeyden nem kapıyoruz,

windows 11 ben baya sevdim baya hızlı çalışıyor eksiklikleri var ama giderilir zamanla.

vista faciası gibi değil..

aşı olayında bile böyle yapıyoruz,    misal dün bir abim diyor aşı kısırlık yapıyor diyor ki 60 yaşında torun sahibi adam....

çip falan takıyorlarmış mış ta mış mış..

inanın komedi ülkesiyiz..a.e.olun  saygıdeğer kardeşlerim...

Please register to see this content.

italyano43, 13 dakika önce yazdı:

Ya arkadaşlar o kadar paranoyaklaştık ki son zamanlarda her şeyden nem kapıyoruz,

windows 11 ben baya sevdim baya hızlı çalışıyor eksiklikleri var ama giderilir zamanla.

aşı olayında bile böyle yapıyoruz,    misal dün bir abim diyor aşı kısırlık yapıyor diyor ki 60 yaşında torun sahibi adam....

düşüncene saygı duyuyorum. ama paranoyaklaşm kısmı 😕 sadece gördüklerimi dile getirdim.

• Like 1
  • Thanks 1

italyano43, 22 dakika önce yazdı:

Amacım paranoya değil. Sanırım yanlış anlaşıldı. Benim daha çok anlatmak istediğim şey, adam bir konuyu anlatırken her şeyi net olarak anlatıyor. Bizim twitchci abimiz gibi değil. Bizim twitchci  abinin Windows11 konusunda yarım saat videosunu izledim. Hem çok şey söyledi hem de hiçbir şey söylemedi. 

İşin güvenlik kısmında da aynı fikirde değilim. Abartının da taraftarı değilim, boşvermişliğin de taraftarı değilim. Bu zaman da en önemli şey güvenlik. 

Arkadaşlarımla konuşurken her zaman aynı örneği veriyorum. Ben daha Iphone' nin dokunmatikleri çıkmamışken bir teknoloji firmasında çalışıyordum. Bize Çinlilerin sadece dokunmatik telefon yaptığını konuşuyorlardı. Bir anda bir baktık ABD' li Iphone dokunmatik telefon çıkardı. Çin elektrik kabloları üzerinden 83 ülkenin askeri sırlarını çaldı.

Ve şunu birçok yer de okudum ve emniyetçilerden duydum. Diyelim ki, bir şirketi bir istihbarat örgütü hacklemek isterse kişisel pc' sinden işe başlıyorlar. 

Şimdi burada anlatamayacağım yaşadığım bir konu var. Ve bu konu o kadar basit değil...

Edited by deli_petro06
  • Thanks 1

Windows 11 Hıc Bır sekılde Guvenmıyorum, Ha 10 a Guvenıyormuyum? Tabıkı Hayır, Sadece Hızmetlerı Kapadık dıye kendımızı Guvende sanıyoruz ama Yıne de Bısıler sızmıyor degıldır, O Bakımdan Evde Linux Is yerınde Mecburi Wındows...

• Like 2
  • Sad 1

Güvenilirlik bakımından linux tektir bu alemde. Kurup kullanın virüsleri takip edilmeyi falan filan unutun derim. Donanımı diskleri ssd ve benzer şekilde donanım dostuda ayrıca sırf bunun için bile kurmak yeterli.

Sürekli spekülasyonlarla gündeme damgasını vurmaya çalışan Windows sistemleri gibide değil üstelik. Amacım sistem kötülemek değil farkındalık oluşturmak Windows yanına bile kurarak güvenli bir int. Ve PC kullanımını ayrıca sağlamayabilmek temel amaç. Ben yıllardır zaten bunlar sürekli ara arada olsa,dile getirmeye çalışıyorum.

Herkese sevgi ve selamlarımla 🙋🙂

• Like 3
  • Thanks 1

Sevgili @forjest sayende Linux sevmiş biri olarak söylüyorum; Sonuna kadar haklısın lakin yiğidi öldür hakkını yeme misali, windows da kullanım açısından çok kullanıcı dostu bir sistem. Onun içindir ki çoğu kişi vazgeçemiyor. Linux bir tık uzmanlık alanı gibi birşey oluyor en azından öyle hissettiriyor :)

• Thanks 1