Jump to content

Tüm Bilgisayarlar Tehdit Altında !

fatsat

Recommended Posts

79792.jpg

Tüm bilgisayarlar tehdit altında !

İnternetten önce yerel ağın icadı ile başlayan dijital bilgi hırsızlığı,

yeni bir yöntemle bambaşka bir mecraya geçiyor.

Bilgisayar korsanlarının, elektrik hatlarından bilgi çalabildiği iddia edildi.

Sadece bilimkurgu filmlerinde olduğu ve ''şeytanın aklına gelmediği'' düşünülen yeni tür bilgi hırsızlığı, tüm dünyadaki bilgisayarları tehdit altına alabilir.

ABD'nin Las Vegas şehrinde bu ay sonunda gerçekleştirilecek ''Güvenlik Kongresi''nde, elektrik hatları üzerinden nasıl bilgi hırsızlığı yapıldığının kamuoyuna açıklanacağı belirtiliyor.

Haberin, ilgili internet siteleri üzerinden duyulmasının ardından, hem ''iyi niyetli'' korsanlar hem de güvenlik yazılımı üreten şirketler, konu üzerine eğilerek, ''kötü niyetli'' korsanları engellemenin yollarını araştırmaya başladı.

İnternet forumlarındaki bilgilere göre, bilgisayar korsanları, bilgi çalmak için ''kabloları dinleme'' tekniği kullanıyor. Buna göre, bir bilgisayar kullanıcısı, klavyesine her bastığında tuş, atanmış harfi ekrana taşımak için elektrik sinyali gönderiyor, bu sinyali koruyan herhangi bir önlem de bulunmuyor.

Korsanlar, kendi bilgisayarlarını şehir elektriğine bağladıktan sonra, elektrik kullanılan diğer prizleri tespit ediyor, elektrik hattını ''dinlemeye'' başlıyor ve o hatta bağlı bir bilgisayar bulduklarında özel bir yazılım ile elektrik sinyallerini alarak bunları harf ve sayılara çeviriyor. Bundan sonrası da elde ettiği bilgiye göre siber korsanın insafına kalıyor.

Ancak kablosuz klavye ya da elektrik hattına bağlanmamış bir dizüstü bilgisayarda çalışılıyorsa bu yöntem bir işe yaramıyor.

Bilişim dünyasında herkes, kongrede ne tür sunumlar yapılacağını bekliyor.

Kongre ile ilgili bilgi, www.blackhat.com internet adresinden alınabiliyor.

AA

Alıntıdır:

http://samanyoluhaber.com/h_306044_tum-bilgisayarlar-tehdit-altinda-!.html[/CODE]

Doğrudur, sonuçta bizim burada aktardığımız her bilgi her dosya her bit elektrik akımı sayesinde iletilmiyor mu? telefon hattınızın kablosunun ucuna parmağınızı değdirin bakiyim noluyor :rolleyes: ya da kasaya takılı bir usb kablosunun ucuna değdirin.. sonuçta her şey elektrik sayesinde olduğundan bunun yapılabilmesi gayet mümkün..

Doğru elektronların titreşmsiyle yani hareket etirmesiyle oluşuyor.Ve zaten bütün çılgınlıklar hayelle başlar kimse buna itiraz edemez ilk üye olduğum zaman böyle bir konu açmıştım ama ismini hatırlamadığım bir mod abimiz mi desem herhangi bir kişilik mi desem bana çok film izliyorsun dedi.Tabi bu da insanların ne kadar dar bakışlı olduğunu anlıyoruz.Bence keşfeden insana helal olsun.Hiç Birşey imkansız değildir.Eskiden Dünya yuvarlaktır denildiğinde bilim adamları asılmıştı aynı durum herşeyi bekleyin :rolleyes: Artık Zaten bu dünyanın sonu geldiğine dair bir takım işarettir Allah'ın ayetide vardı Herşeyi bulunduğunda(ölümsüzlük hariç) dünyanın sonu gelecektir.

Doğru elektronların titreşmsiyle yani hareket etirmesiyle oluşuyor.Ve zaten bütün çılgınlıklar hayelle başlar kimse buna itiraz edemez ilk üye olduğum zaman böyle bir konu açmıştım ama ismini hatırlamadığım bir mod abimiz mi desem herhangi bir kişilik mi desem bana çok film izliyorsun dedi.Tabi bu da insanların ne kadar dar bakışlı olduğunu anlıyoruz.Bence keşfeden insana helal olsun.Hiç Birşey imkansız değildir.Eskiden Dünya yuvarlaktır denildiğinde bilim adamları asılmıştı aynı durum herşeyi bekleyin :rolleyes: Artık Zaten bu dünyanın sonu geldiğine dair bir takım işarettir Allah'ın ayetide vardı Herşeyi bulunduğunda(ölümsüzlük hariç) dünyanın sonu gelecektir.

Dünyanın sonu kısmını karıştırmayın konuya, daha herşeyin bulunmasına çok var ayrıca şu an bilinenler okyanusta kum tanesi kadar..

beyler olmayacak bişi değil. on yıl öncesine size laptop gelecek elinde taşıayacaksın deseler adamı taşlardınız bea... bence mümkün... arkadaşlar zaten gerekli acıkmalamarı yapmışlar onaarın lafının üzerine laf söylemeye gerek yok...

• 3 hafta sonra ...

arkadaşlar bana kalırsa olabilir teknolojinin artık neler yapabildiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz bi laf vardır hani biraz espiri birazda gururlanmak için sölenir zor diye birşey yoktur imkansız zaman alır........ :D

bunu zaten özel servisler yıllar önceden yapabiliyorlardı. Haber yeni değil ki. İnternete sadece 1 defa girmiş olman yeterli. bi daha hiç girme istersen interneti kes ama yine elektrik hattından pc ye sızabiliyorlar. Bilgisayarları incelemeye alan birimlerde bu olayı adları gibi bilir.

bunu zaten özel servisler yıllar önceden yapabiliyorlardı. Haber yeni değil ki. İnternete sadece 1 defa girmiş olman yeterli. bi daha hiç girme istersen interneti kes ama yine elektrik hattından pc ye sızabiliyorlar. Bilgisayarları incelemeye alan birimlerde bu olayı adları gibi bilir.

:D Bilenler zaten imkansız demiş bilmiyenler olabilir..

KArdeş o elktirk enejisi kac bin volttan sebeke gerilimine dusuyor biliyormusun? Ayrıca veri iletişimin nasıl oldugunu biliyormusun? KArdeş imkansız acıklamaya gerek duymayacak kadar bunun teknolojiyle ilgisi yok. HA eletrik hattından veri transaferi olur ama ozel cihazlarla

Biraz Kaba Olacak Ama Oha Diyorum Daha neler

• 5 hafta sonra ...

arkadaşlar bende böyle bir şeyin olacağını inanmıyorum voltajın geldiği yerleri o yüksek voltajdan bize gelene kadar trafolar bizim pc lerin güç kaynakları sonrada dc ye çevirme hepsinden geçip adam bilgiyi doğru şekilde bulabiliyor imkansız gibi ama yinede kesin konuşmak istemiyorum ortada kaldım...

yok artık o omaz bence elektrik nerelerden geliyor trafolardan geçiyor yükseliyor alçalıyor pcde vltajı düşüyor oluyorsa oluyor bu bence imkansız gibi birşey

Teknoloji hızla ilerliyor diyen bizleriz önce düşünmek lazım 10 yıl önce nerdeydik şimdi nerdeyiz neden imkansız olsun

Arkadaşlar ben bir fizikçiyim ve bu gerçekten olabilir, sizin klavyeye bastığınız her tuş için ayrı bir sinyal kullanılıyor ...

Buarada bilgisayarı geliştiren ve elektrik kullanımını insan hayatına sokanlar neden bunu yapamasınlar ???

Sen, ben tabi yapamayız ... Ama bunu yapabilecek olan bir sistemin olduğuna inanıyorum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...