Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Bendeki Active Boot diskteki isoyu aşağıdaki kodla çalıştırıyorum.

title Active Boot Disk \n Active Boot Disk kurulumu.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
ls /DIGER/ACBOOT.ISO || find --set-root /DIGER/ACBOOT.ISO
map /DIGER/ACBOOT.ISO (0xff) || map --mem /DIGER/ACBOOT.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

ama benim active boot disk key istiyor.onun içinde keyi not defterine yazıp uzantısını .key olarak kaydedip usb nin içine attım.

Key ekranı açılınca kaydettiğim yerden göstererek keyi giriyorum.

bende hic acilmiyor acilma izni icin bir tus a basin diyor sonra ana menü geri geliyor

g pardet  memtest86 ubuntu  xubuntu pardus 

kodları werebilirmisiniz ?

title Ubuntu 14.10 Desktop X64 
echo ----------------------------------------------------------
echo Loading [ By firtina_limani tafindan aralik ayinda guncellemistir ]
set /p DUMMY=Devam etmek icin bir tusa basin...
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTUI364.ISO
map /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)
# =========================================================================
title Ubuntu 14.10 Desktop X86 
echo Loading [ By firtina_limani tafindan aralik ayinda guncellemistir ]
set /p DUMMY=Devam etmek icin bir tusa basin...
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTUI386.ISO
map /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

hdd regenator 2011 çalışmadı fırtına limanı hocam 

gparted kodlarını werebilirmisin usbdr attım yine çalışmadı

kodlar disket imajı için uzantı img ona dikkat edin elinizdeki iso ise çalışmaz 

http://www.dosya.tc/server36/UqDdzr/HDDREG.rar.html

gparted

title Gparted 0.21.0-1 i586 live
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/gparted-live-0.21.0-1-i586.iso 
map /LINUX/gparted-live-0.21.0-1-i586.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

memtest 

title Memtest86+ V5.01
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/MEMT.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

pardus ve ubuntuyu daha önce verdim zaten

ubuntu için aşağıdaki şekilde de deneyebilirsiniz

title Ubuntu 14.04 Desktop X86

partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTUI386.ISO 
map /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title Ubuntu 14.04 Desktop X64
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTUI364.ISO 
map /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

Edited by oguzhan43
  • Like 1

Oğuzhan hocam daha önce paylaşmış olduğunuz 2012_08_29_GM_BOOT ile Bychilevert in yeni paylaşmış olduğu makay multiboot kurulum V1 ı iso ya dönüştürmek istiyorum ama beceremedim tam olarak nasıl yapıyoruz. Tüm içeriği kopyalayıp iso roota atıp başka ne yapıyoruz.

Oğuzhan hocam daha önce paylaşmış olduğunuz 2012_08_29_GM_BOOT ile Bychilevert in yeni paylaşmış olduğu makay multiboot kurulum V1 ı iso ya dönüştürmek istiyorum ama beceremedim tam olarak nasıl yapıyoruz. Tüm içeriği kopyalayıp iso roota atıp başka ne yapıyoruz.

paketin içindeki readme dosyasını oku

usb boot paketinde  usb de istediğimiz dosyaları nasıl USB_ROOT klasörüne atıyorsak bu pakette ISO_ROOT klasörüne atıyoruz

ama kodları düzenlemen gerekebilir nt5 ve nt6 ların yolu değişirse çalışmayabilir

sistem hakkında bilgim yok yayınlayan arkadaşa sorsanız saha kesin cevap alırsınız

• Like 1

blue_life paylaştığı programı ücretli yapmış olsaydı emnim bir araba sıfırlardı.Herkes onun programını kullanıyor 5 yılı aşkındır.blue_life Yazdığı yardım iletilerini saymıyorum bile :)

Emek hırsızlığından bassediyorsun kaç tane windows lisansın varki programları saymıyorum bile..!

Paylaşmak istemiyorum demen yeterli cevap bu olmamalıydı..!

free bir bir yazilim ile isteyen istedigini yaptigina göre ben saygisizlik yapmiyorum arkadasim söyle bir durum var suanda benim kendi kullandigim 1 pc de hatta modelinide verim hp pavilon dv5000 de vista yazilim etiketi de var yani o yazilim ürünü ile gelmistir 

blue life ise bizlere yardimci olmak acisindan bizlere bu ürünü sunmus bizim hizmetimize yardimci olmus yeri gelmis kod yeri gelmis dosya yeri gelmis hatalari gidermistir  blue life abimi iyi tanirim sevdigim bir abimdir ben simdiye kadar hic bir calismami sunmamaya önem gösterdim belki görümüsündür kac aydir dolu w7 w8 w10 turbobit linkleri sikayet ediliyor bak birinci saygisizlik gördünmü  yani simdi su durumu da düsün ben bunlari bir program ile editleyip yaptim bunu herkez yapar biraz arastir ögren ben bu güne kadar kimseden yardim almadim diyemem saolsun herkezden yardimini esirgemedi ama 2007 de bu pc isine ilk girdigimde kimse yoktu ve yanliz basima hatalar ile ugrasiyordum  ve usta da olsa cirak da olsa hatta yeni bu islere baslayan birisi de olsa saygi duyarim ben ama karsimdaki kisidende saygi beklerim ...

• Like 1

Kullandığımız bu multiboot sistemlerini grub4dos ile exfat dosya sisteminde kullanan oldumu veya kullanılır mı bilen gören duyan var mıdır ?

Malum 64 gb ve üzeri bir çok flash artık dosyalama sistemi olarak fat32 veya exfat kullanıyor. Ve maalesef ntfs formatlanmıyor. Bu tip bir olayla karşılaşan var mıdır ?

Kullandığımız bu multiboot sistemlerini grub4dos ile exfat dosya sisteminde kullanan oldumu veya kullanılır mı bilen gören duyan var mıdır ?

Malum 64 gb ve üzeri bir çok flash artık dosyalama sistemi olarak fat32 veya exfat kullanıyor. Ve maalesef ntfs formatlanmıyor. Bu tip bir olayla karşılaşan var mıdır ?

grub4dos un güncel sürümlerinde bildiğim kadarı ile exfat desteği var ama bu programın biçimlendirme seçeneklerinde exfat desteği yok biçimlendirme yapmadan grub4dos yüklemeyi dene yada BOOTICE ile de grub4dos yükleyebilirsin ama bazı sistemlerin çalışmasını etkileyebilir kısacası denemen lazım

• Like 1

grub4dos un güncel sürümlerinde bildiğim kadarı ile exfat desteği var ama bu programın biçimlendirme seçeneklerinde exfat desteği yok biçimlendirme yapmadan grub4dos yüklemeyi dene yada BOOTICE ile de grub4dos yükleyebilirsin ama bazı sistemlerin çalışmasını etkileyebilir kısacası denemen lazım

Şimdi gidipte boş yerede büyük flasha para verilmezki. Yabancı forumlarıda karıştırdım biraz ama kimisi oluyor ama 7 yüklenmiyor kimisi xp yüklenmiyor yazıyor. Elimize yüksek model geçerse deneyeceğiz artık. Sonuçları yazarım.

• Like 1

pre_1424302445__usb_boot_hata.jpg

Arkadaşlar Bende Böyle Bir Hata Veriyo.Xp Yi Kuruyor Sorunsuz Ama W7 ve W8.1 de Hdd Biçimlendirmede Bu Hatayı Veriyo.Yardımcı Olurmusunuz?Şimdiden Teşekkür...

usb taktigin giris i deyistir ve bicimlendir usb yi yeniden yükle  bende bu hata genelde bicimlendirince geciyordu birde bazi secici pc ler  usb taktigin yeri seciyor

Arkadaşlar Bende Böyle Bir Hata Veriyo.Xp Yi Kuruyor Sorunsuz Ama W7 ve W8.1 de Hdd Biçimlendirmede Bu Hatayı Veriyo.Yardımcı Olurmusunuz?Şimdiden Teşekkür...

Bios'u sıfırlayıp tekrar deneyin harddisk ayarlarından sata ise,IDE olarak değiştirin.