Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

öncelikle selamlar ;

"Kaspersky Rescue CD" nin multiboot cd/dvd ye dahil edilmesi üzerine konu geçmiş. acaba muvaffak olundu mu ?

ben de kafayı o konuya takmış durumdayım. eğer "Kaspersky Rescue CD" kullanılabiliyorsa gerekli grub4dos komutlarını paylaşabilir misiniz ?

@3310

Kaspersky Rescue CD'yi boot menüsüne eklemek için iki yöntem kullanılabilir.

Tabi ben ikisinide denemedim :)

Birinci yöntem ilgili iso dosyasındaki tüm içeriği rootta olacak şekilde (ISO_ROOT) ayarlayıp boot etmek.

Komut olarak mesela;

title Kaspersky Rescue CD
chainloader /isolinux/isolinux.bin

Yukarıdaki komut çalışacaktır. Ama komutu biraz daha geliştirirsek;

title Kaspersky Rescue CD
ls /isolinux/isolinux.bin || find --set-root  --ignore-floppies /isolinux/isolinux.bin
ls /isolinux/isolinux.bin || pause --wait=5 isolinux/isolinux.bin bulunamadi!
chainloader /isolinux/isolinux.bin || chainloader ()

Iso yöntemine girmiyorum. Çünkü o yöntemde bazı dosyaları isonun dışına çıkarmak gerekcektir.

Belki daha önce bahsetmiştirim...

Sonucu yazarsın, kolay gelsin...

blue_life cevap için teşekkür ederim

fakat bendeki kaspersky iso kalıbında "isolinux" adında bir klasör ya da dosya yok

klasör yapısı ve dosyalar şu şekilde

kasperskyx.png

terrar bi bakabilirsen sevinirim

@3310

Ilgili çalışma hakkında bilgim yok! Bendeki farklı bir çalışma...

Alt klasörler içindeki dosya isimlerini verebilirsen, seni yönlendirebilirim...

Mesela grub ile vfg vs. gibi klasörlerde hangi dosyalar mevcut?

----> blue_life

"kaspersky rescue cd" nin içeriğini ( boot olayı ile ilgili olmayan kısmı hariç ) aynen upload ettim

6.5 mb 'lık minik bir dosya oldu. eğer konuya bir el atarsan mutlu olurum

rescue klasörünü ve ana dizindeki image.squashfs dosyasını çıkardım sadece

Please register to see this content.

ayrıca...

ayıp olmazsa 1 şey daha var sormak istediğim. win7 kurarken bir süre sonra kendi kendine pc'yi yeniden başlatıyor. sorun şu ki o zaman kurulum devam etmiyor. ancak dvd'yi çıkarırsam devam ediyor kurulum. bunun bir çözümü var mı acaba ?

Edited by 3310

ben burada açılış dosyası göremedim, birkaç tane lst dosyası var ama bizim burada yaptığımız gibi değil komutları farklı ama şöyle bir yol bulunabilir: açılış dosyası alınır ve içeriğine bakılır, orada hangi komutu kullandığı bulunarak direk o komut yazılır ya da deneme yanılma yöntemiyle hangi dosyaların anadizinde olması gerektiği bulunur ki 3-4 dosya diye tahmin ediyorum ana dizine atılır imajdan silinir ve imajdan boot komutu yazılır.

burada yeni sürümü var, indirebilirsin:

http://devbuilds.kaspersky-labs.com/devbuilds/RescueDisk10/kav_rescue_10.iso
Version kav_rescue_10.iso: 10.0.23.14

Edited by muharremerd

Kav_Rescue_10.0.23.14

1 - Yukarıdaki linkten iso dosyasını indiriniz.

2 - Ismini mesela KAVRESCUE.ISO olarak değiştiriniz.

3 - KAVRESCUE.ISO dosaysını ISO_ROOT\IMAGES klasörüne atınız

4 - UltraIso ile KAVRESCUE.ISO dosyasını açıp,rescue klasörü ile image.squashfs ve livecd dosyasını ISO_ROOT klasörüne çıkartınız.

5 - UltraIso açıkken rescue klasörü ile image.squashfs ve livecd dosyasını silip kayıt ediniz.

6 - Aşağıdaki grub4dos komutunu kullanınız...

title Kaspersky Rescue Disk
errorcheck off
ls /IMAGES/KAVRESCUE.ISO || find --set-root  --ignore-floppies /IMAGES/KAVRESCUE.ISO
ls /IMAGES/KAVRESCUE.ISO || pause --wait=5 IMAGES/KAVRESCUE.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/KAVRESCUE.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/KAVRESCUE.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

@muharremerd

Grub4dos gelişiminde bir çok kişinin çalıştığı malum. Burdaki grubda o çalışmalardan biri olsa gerek.

grub.cfg dosyasına baktımda if then fi li satırları gördüm. Gerçekten tahmin ettiğim gibiyse bu yapılar çok işimize yarayacaktır.

Tabi kullanılabilirlik açısından (anlaşılabilirlik te diyebiliim) bizim kullandığımız grub4dos daha iyi...

----> blue_life

aynen yaptım , sadece şu farkla ;

bu satırları aero studio ' da command kısmına nasıl yazacağımı bilemediğimden KASP.LST içine yazıp anadizine attım

aero dan da aşağıdaki 2 satır ile o dosyayı çağırdım.

grub4dos ls /KASP.LST || find --set-root /KASP.LST; configfile /KASP.LST

boot

fakat yine olmadı

20100804005240.png

--------------------------------------------------------------------------

----> muharremerd

o "bazı dosyaları ana dizine atıp , yer kaplamaması için iso dan silme" olayını denemiştim lakin bir türlü olmamıştı.

elimdeki zaten yeni sürüm olması lazım. birkaç gün önce sanal makineye kaspersky av 2011 kurup ordan "kurtarma cd'si oluştur" demiştim

bu şekilde direk indirilme imkanı olduğunu bilmiyodum

-----------------------------------------------------------

bu arada soru bombardımanına tutuyorum gibi olmazsa ;

win7 yi multiboot dvd'den kurarken restart sonrası menü tekrar çıkıyor. 30 saniye sonra ;

chainloader (hd0,0)+1

boot

komutu devreye giriyor ve kurulumun devam etmesi gerkirken pc kilitleniyor

20100804005645.png

bunun da bir çözümü vardır umarım

Edited by 3310

@3310

Kullandığın ilgili iso dosyasında sorun var gibi görünüyor. Verdiğim linkten indirip isodan doya silmeden dene.

Başarılı olursan daha sonra iso dosyasından bahsettiğim dosyaları silersin...

AeroStudio için ilgili komut;

grub4dos ls /IMAGES/KAVRESCUE.ISO || find --set-root /IMAGES/KAVRESCUE.ISO; map /IMAGES/KAVRESCUE.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/KAVRESCUE.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot

Heralde diğer sorunun AeroStuido ile alakalı. Ilgili konudaki tavsiye ettiğim komutu kullanmalısın.

grub4dos chainloader (hd0)+1; rootnoverify (hd0)
boot

----> blue_life

dediğin gibi iso dosyasını IMAGES klasörüne bütün olarak koydum ve verdiğin komutu kullandım

sadece eula'nın gösteriminde sorun çıktı. onu da rescue\help\english klasörünü aynen kopyalayarak hallettim

sonuç başarılı

15 dakikadır güncelleme yapıyor. biterse dünya gözüyle görmüş olucam tarama yaptığını

sonra da hem iso'da hemde ayrıca dvd'de bulunan dosyaların fazlalarını silme işine girişicem

yardım için çok teşekkür ederim

bu arada win7 kurulum devam etmeme sorunu için de teşekkürler.

@blue_life USB disk den xp kurmak istiyorum. rehberde bununla ilgili bir kod göremedim. CD/DVD için kullandığını belirttiğin şu kodu:

title Windows XP Kurulumu

ls /I386/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 I386/SETUPLDR.BIN bulunamadi!

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

denedim fakat olmadı. bunun için farklı bir kod var mı?

@mrbilgisayar

Usb veyahut disk ortamından XP direk kurulamadığı için ilgili komuta yer verilmemiştir.

Extra bir program ile kurulum için hazırlık yapılması gerekiyor. Ben gerek olduğunda Winntsetup ile minixp üzerinden kurulum yapıyorum.

Arka sayfalarda yazmıştırım....

@synergicx

Kayda değeer (fazla) bir sıkıştırma olması için ilgili sistemlerdeki dosyaların aynı olması gerekiyor. (Misal Md5 değerlerinin tutması gerekiyor)

Görünen oki senin üzerinde çalıştığın sistemlerdeki dosyalar bir birinde farklı.

Kısaca bir sıkıştırma olmuştur lakin senin düzende deyildir.

Diyelim ben iki tane aynı sistemi (misal xp pro sp3) multiboot menüme ekleyeceğim. Bu xplerden birisinde çok fazla modifiyeli dosya var ve diğeri normal kurcalanmamış xp.

Böyle olunca iki sistemdeki bir çok dosya bir birinde farklı olduğundan yeterli bir sıkıştırma olmaz :(

@Nusirvan

Bu konuya niye yazıyorsun? Burası Grub4dos ile alakalı bir konu!

Sorunu yazman gereken konu aşağıda.

Bu arada sorun nedir? Nasıl bir hata alıyorsun? Biraz daha açık yazmalısın.

Sorununu biraz detaylı bir şekilde yukarıda verdiğim linkteki konuya yazarsan yardımcı olmaya çalışırım...

Kolay gelsin...

kardeşim öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.. ben morningin paylaştığı usb_multiboot_10 isimli toplu komut sistemi veya senin paylaştığın bu sistemle USB de bişeyler yapmaya çalışıyorum. ancak herkesin yapmak istediği gibi xp kurulumunu multiboota gömmek için çok kastım hala da kasıyorum.. sana sormak istediğim şu: sen paylaştığın linkteki dosyada tek setup dosyası ile hem MBR yazdırıyorsun hem de loaderın çalışmasını sağlıyorsun.. senin loader ı hex editörü ile incelediğimde için de bluelife lı satırlar görünce aklıma şu soru geldi: acaba bu loader dosyasını blue life mı oluşturdu ve eğer cevabı evet ise nasıl :) tabi ikinci ihtimal de harf sayisini ve tr karakter kullanmadan edit yapmış olman.. bunu sormak istedim..

ikinci sorum: morningin paylaştığı demin de bahsettiğim konusundan xp kurulumunu flash diske gömünce senin multiboot loader kullanarak çağıramıyorum... senin multiboot u kullanınca da xp yi çağıramıyorum..bu MBR işini ve loader ı çağırmayı beceremedim gitti :(

son olarak da şunu sormak istiyorum: bu easyboot denen meret 2 kb lik bir bin dosyası ile xp yi çağırıyor da biz neden çağıramıyoruz..

ben win98 açılış disketini flash diske uyguladığımda modifiye ettiğim sistemi kurmak için setupldr.bin dahil hiç bir dosya ile çağıramıyorum bunun nedeni ne acaba?

(elle kurulum ve yükseltmeyi silmiş kabul edip bu şekilde nasıl dosyanın çağrılabileceğini soruyorum :) )

başını ağrıtıcam biraz bu konuda kusura bakma..

Edited by destroychip

Öncelikle usb_multiboot_10 paketi ile ilgili bir bilgim yok! MB_USB.exe autoit ile yazılmış bir programdır. Kullanılan USBDR ise editlenmiş grub4dos versiyonudur.

Yani loaderi ben yazmadım.

@morning'in paketini uygulayınca rootta veyahut oluşan klasörlerin için SETUPLDR.BIN gibi bir dosya varmı?

Grub4dos ile direkt bu dosyayı çağırabilirsin. Tabi SETUPLDR.BIN belki ntldr de olabilir. Emin deyilim.

Aşağıdaki kodu bir dene!

title Windows XP KUR
chainloader /$WIN_NT$.~BT/SETUPLDR.BIN
boot

Ilgili dosya yoksa, veyahut ilgili konumda küçük karakterler varsa yukarıdaki kod işe yaramayacaktır.

EsayBoot'ta kullandığımız 2 kblik dosya EasyBoot ürünü deyildir. Microsoft'un SETUPLDR.BIN dosyasını önyükleyebilmesi için gerekli boot kaydını içerir.

Grub4dos'ta bu dosyaya gerek yok. Çünkü grub4dos ile direkt SETUPLDR.BIN dosyası önyüklenebiliyor.

Windows98 açılış disketine ne gerek var? Ben usbden XP kurulumunu livecd çalışmaları üzerinden Winntsetup programı ile yapıyorum. Tavsiye ederim.

Windows 98 başlangıç disketinden direkt setupldr.bin dosyasını önyükleyemezsin.

Neyse kolay gelsin...

söylediğin isimde klasör,söylediğin isimde dosya vardı ve büyük harfliydi..verdiğin komutu kullanınca önyükleme yapmayı başardı..setupldr bu kadar kolay çağrılıyor ise neden bu kadar uğraştım bilmiyorum :)..neyse çok tşk ederim yardımların için.. önyükleme dosyaları atılınca kuruluma devam etmek istemedim.. hh1 pc de kurulum yaptıktan sonra ayrıca sonucu bildiririm...

edit: casper notebookta denedim yaptığım sistemi. önyükleme kısmı oldukça hızlı ve mükemmel bir şekilde yapıldıktan sonra maalesef bazı arkadaşların aldığı gibi hal.dll hatası aldım. bu dosyayı $WIN_NT$.~BT klasöründen çıkarıp expand edip belleğin her tarafına kopyalamama rağmen hal.dll eksik veya bozuk hatası aldım. sanırım restarttan sonra guiunattended a geçişte sorun var. araştırmalarım sonucu

linkinde bu hatanın aslında boot.ini dosyasından kaynaklandığını çözülebilecek bir sorun olabileceğini düşündüğüm için sizden yardım istiyorum..benim boot.ini dosyam şu şekilde:

[Boot Loader]
Timeout=10
Default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS
[Operating Systems]
C:\btsec\XPSTP.bs="1. Begin TXT Mode Setup Windows XP, Never unplug USB-Drive Until Logon"
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="2. and 3. Continue with GUI Mode Setup Windows XP + Start XP from HD 1" /FASTDETECT
multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(1)\WINDOWS="Continue GUI Setup + Start XP from HD 2, use if installing on HD2" /FASTDETECT

bunun nedeni de daha önce belirttiğim üzere multiboot_10 paketi ile usb den sadece xp kurulumu yapılmak istendiğinde toplu komut sisteminin dosyayı bu şekilde oluşturmasından kaynaklanmasıdır.. karşıma 4 seçenek geliyordu o zaman boot.ini ye bağlı olarak. ilk seçenek önyükleme ikinci seçenek guiunattended,3 multiboot, 4 ü hatırlamıyorum. son iki satırı gereksiz gördüğüm için silip ilk iki satırı verdim.

çözüm öneriniz var mı? boot.ini nasıl olmalı veya hal.dll için başka nasıl çözüm bulunabilir??

bu arada usb nin içeriğinin de resmini vereyim

adszac.png

edit: dediğim gibi sorun boot.ini den kaynaklanıyormuş.hallettim..tşkler

edit: konuyu hortlatmak,flood yapmak istemedim ama tubitaktan çektiğim pardus 2009 u da entegre edemedim bir türlü. yapan arkadaş varsa söyleyebilir mi nasıl çalıştırılacağını??

Edited by destroychip

• 4 hafta sonra ...

hocam USB boot için WindowsXP kodlarını nasıl yapıyoruz ben bu kodları yazdım kodu seçin ce pc yeniden başlıyor

-----------------------

title Windows XP Kurulumu \n Windows 2000-XP-2003 icin I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...

ls /I386/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 I386/SETUPLDR.BIN bulunamadi!

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

-----------------