Jump to content

Windows 7 Kurulumu Yardım !

wrister
 Share

Go to solution Solved by MesutÖzil,

Recommended Posts

Alıntı

Acronis ile sdd'nin klonunu alıp, o klonu harici diske atarım

sistemindeki sdd'ye "acronis üniversal restore" ile windows 7 yüklerim.

windows 7 yüklediğim o sdd'yi laptopuma takarım

sonuçtan memnum olmazsam ilk aldığım klonu sdd'ime geri yüklerim

@wrister

nacizane windows bilgim ile üstteki yöntemi uygularım.

pc tamiri yapıyorsan demek ki çoğumuzdan daha iyi bilgisayardan anlıyorsun demektir

önerdiğim yöntemde bir yanlışım varsa bana söylersen sevinirim

@barto_club

estağfurullah nacizane demeyelim fikir alışverişi diyelim el elden üstündür bunu her zaman kabul ederim. notebook sıfır olduğu için söküp içindeki m2 ssd'yi çıkarma şansım yok. acroniside boot edemiyorumki hiçbir şekilde multiboot flashları usb cd sürücüler neler neler denedim hiçbirisiyle boot etmiyor sadece rufusla hazırlanan uefi win10ları görüyor boot menüsünde birtane win 7 buldum uefi win 8 gibi başlıyor içerisinde win7 mevcut birçok pcde başarılı oldu fakat bunda yemedi yeni bir sistem baya iyi kapatmışlar içeri sokmuyor beni. uğraşıyorum çözüm bulabilirsem paylaşacağım forumdan bir arkadaş yardımcı olurda önerisi başarılı olursa onuda yazarım araştırmaya devam 

Edited by wrister

654, 48 dakika önce yazdı:

@wrister Aslında @MrRush'a katılıyorum şu noktada kursan bile maasaüstü gelmez en azından kendi tecrübelerime dayanarak bunu söylediğimi bilmeni isterim.

Monster bir cihazım var v9 ve bu cihaza win 7 kurmaya çalıştığımda bootdaki kurulum bitiyor ayarlarınızı yapıyoruz kısmında win 7 animasyonu donuyor ve hiç bir şekilde masaüstü gelmiyor.

Ben de bu konuyu bayağı bir araştırdım fakat çözüm bulamadım. Umarım sen çözüm bulursun eğer bulursan bizimle de paylaşman dileğiyle.Selametle.

654 arkadaşın yazdığı şeyin aynısı başıma geldi. Donanım uyumsuzluklarında çok uğraşmamak lazım.

Sorunuza gelirse,  windows 10 boot dosyalarına windows 7 kurdurabiilirsiniz diye düşünüyorum. Tabi sonrasına emin değilim. Nerde çakar, masaüstü gelir mi bilemem

Bende de aynı işlemci var. MSI Smart tool ile AM4 eklentisini format USB'sine ekliyorum, bu şekilde Windows 7'yi kurabiliyorum. Kurduğum zamanlar da bu sefer. PCI sürücüsünü yükleyemiyorum. PCI kurulmayınca, ekran kartı da kurulmuyor.

Ryzen e bir şekilde win7 kuran adamın dramı. (bir forumdan alıntı)

Yani bir şekilde kursanız dahi sanmayin ki sorunsuz çalışır

Edited by amd_turkey
  • Like 1

amd_turkey, 14 dakika önce yazdı:

654 arkadaşın yazdığı şeyin aynısı başıma geldi. Donanım uyumsuzluklarında çok uğraşmamak lazım.

Sorunuza gelirse,  windows 10 boot dosyalarına windows 7 kurdurabiilirsiniz diye düşünüyorum. Tabi sonrasına emin değilim. Nerde çakar, masaüstü gelir mi bilemem

Bende de aynı işlemci var. MSI Smart tool ile AM4 eklentisini format USB'sine ekliyorum, bu şekilde Windows 7'yi kurabiliyorum. Kurduğum zamanlar da bu sefer. PCI sürücüsünü yükleyemiyorum. PCI kurulmayınca, ekran kartı da kurulmuyor.

Ryzen e bir şekilde win7 kuran adamın dramı. (bir forumdan alıntı)

Ben o bahsettiğinizi de yapmıştım win 10 isosundaki install.wim ile w7 install.wim'i değiştiridim fakat nafile en fazla masaüstü hazırlanıyor ekranı geliyor daha da  ileri gidemiyor.

amd_turkey, 28 dakika önce yazdı:

Ryzen e bir şekilde win7 kuran adamın dramı.

Tamda yaptırmak istediğim o win10 dosyalarına win7 kurdurmak. Masaüstünde bir şekilde aştım o sorunları gigabyte anakartlardada var aynı sorunlar intel işlemcilerde win7ye start verdirip kuruluma başlıyorum hddleri görmüyordu msi smart tool gibi gigabyte Windows USB Installation Tool. Vardı sorunu aşıyordum asus ez installer falan yemedi. Desktop anakartlarda sorunu bir şekilde aşıyorduk notebookta çözüme ulaşamadım sizin gibi konuya hakim arkadaşların önerileriyle deneme yanılmayla çözüme ulaşmaya çalılıyorum.  Şimdi mesele wib 10 boot dosyalarına nasıl win7 kurdurulur :)

654, 13 dakika önce yazdı:

Ben o bahsettiğinizi de yapmıştım win 10 isosundaki install.wim ile w7 install.wim'i değiştiridim fakat nafile en fazla masaüstü hazırlanıyor ekranı geliyor daha da  ileri gidemiyor.

İkiside uefi uyumlumuydu ?

Edited by wrister

Valla bana inanmıyorsan rush a kesin inan.. Benim bildiğim kadar onun unuttuğu vardır. 

Bir şekilde kursan dahi emin ol ya hiç ekran gelmeyecek,ya mavi ekran, ya da driver sorunu.. 

Ben 6 yıllık acer da windows 7 de dünyanın hatasını aldım. Opcom yazılımı için win7 32 bit kurmam gerekiyordu. 

Yine de bir iki fikir vereyim. Önce win10  iso sundan install.wim i silip, oraya windows 7 install.wim i at. Farklı kaydet ve rufus la usb yazdır 

amd_turkey, 4 dakika önce yazdı:

Valla bana inanmıyorsan rush a kesin inan.. Benim bildiğim kadar onun unuttuğu vardır. 

Bir şekilde kursan dahi emin ol ya hiç ekran gelmeyecek,ya mavi ekran, ya da driver sorunu.. 

Ben 6 yıllık acer da windows 7 de dünyanın hatasını aldım. Opcom yazılımı için win7 32 bit kurmam gerekiyordu. 

Yine de bir iki fikir vereyim. Önce win10  iso sundan install.wim i silip, oraya windows 7 install.wim i at. Farklı kaydet ve rufus la usb yazdır 

İkisinide ayrı ayrı win7 uefi ve win10 uefiyi rufusla yazdırıp iki ayrı flash yapmayı düşünüyorum sonra uefi win7deki install.wim'i win10 uefi flasa kopyalamayı deneyeceğim. Bende çok hakim değilim size sorara sora öğreniyorum.

@654 

Yarın deneyeceğim okadar ilerlersem ne mutlu sonucu paylaşacağım

Edited by wrister

Hocam sizdeki sorun tahminem yazılım la değil biosla alaka bir durum. Madem Windows 10 da uefi görüyorsa win 7 de neden görmesin mantığı.. 

Nyse benim de bir kaç tahmin önerim olacaktı. 

Birincisi, Windows 7 uefli bir iso kalıbıni boş dvdye yazdırıp bu şekilde format çekiniz. Belki o kısmı aşar 

İkincisi, varsa boş alternatif hdd takıp komple biçimlendirip bu şekilde Windows 7 uefi kurmanız, bazen Windows 10 nun la çakışma ihtimaline karşı 

Üçüncüsü ise Windows 7 uefili bir sistemden acronis ile imaj alıp bu sisteme boot üzerinden acronis in tib dosyasını bu pc ye Recovery yapmanız..

Belki bunlardan biri olur.. Atalarımızin dediği gibi HER KUŞUN ETİ YENMEZ. 

Yenmezse yapacak bir şey yok Windows 10 a devam 🙂

bozart, 2 dakika önce yazdı:

Hocam sizdeki sorun tahminem yazılım la değil biosla alaka bir durum. Madem Windows 10 da uefi görüyorsa win 7 de neden görmesin mantığı.. 

Nyse benim de bir kaç tahmin önerim olacaktı. 

Birincisi, Windows 7 uefli bir iso kalıbıni boş dvdye yazdırıp bu şekilde format çekiniz. Belki o kısmı aşar 

İkincisi, varsa boş alternatif hdd takıp komple biçimlendirip bu şekilde Windows 7 uefi kurmanız, bazen Windows 10 nun la çakışma ihtimaline karşı 

Üçüncüsü ise Windows 7 uefili bir sistemden acronis ile imaj alıp bu sisteme boot üzerinden acronis in tib dosyasını bu pc ye Recovery yapmanız..

Belki bunlardan biri olur.. Atalarımızin dediği gibi HER KUŞUN ETİ YENMEZ. 

Yenmezse yapacak bir şey yok Windows 10 a devam 🙂

Uefi win7 yi kesinlikle göstermedi bios boot menüsünde.kurulum yapamadım :)

Sıfır notebook olduğuniçin sökme takma yapma şansım yok olsaydı farklı denemelerde yapardım ama yok :)

Acroniside boot etmiyorki mesele orda :) hiçhiçbirşeyi boot etmiyor biosta fast boot haribi bir.seçenek yok.

Sanırım bu kuşun etini yiyemiyecez win10a mahkum olacaz müebbet yicez :)

• Haha 1

wrister, 21 dakika önce yazdı:

Uefi win7 yi kesinlikle göstermedi bios boot menüsünde.kurulum yapamadım :)

Sıfır notebook olduğuniçin sökme takma yapma şansım yok olsaydı farklı denemelerde yapardım ama yok :)

Acroniside boot etmiyorki mesele orda :) hiçhiçbirşeyi boot etmiyor biosta fast boot haribi bir.seçenek yok.

Sanırım bu kuşun etini yiyemiyecez win10a mahkum olacaz müebbet yicez :)

Acronis boot etmiyor ama win10 boot ediyor diyorsunuz hadi win7 boot etmiyor tamam da acronis niye?

şöyle yapsanız mephistoo’nun du galiba rescue winpe v12 yi yazdırıp ordan acronise erişmeye çalışır mısınız belki o şekilde görebilirsiniz.

bakmışsınızdır illaki ama secure boot kapalı mı? O sebep olabilir belki diye bir tahmim yürütüyorum.

ayrıca @köylü hocanın vento çalışmasını ya da @serhat100’ün altay çalışmasıyla acronis/win7 kurmayı da deneyebilirsiniz.

• Thanks 1

wrister, 07.10.2021 - 18:35 yazdı:

Merhabalar forumda yeniyim öncelikle bunu belirteyim yeni aldığımız asus zenbook 14 UX425 bilgisayarımıza windows 7 kuramıyoruz bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaş mevcutmudur? uefi win 10 flashları boot edebiliyoruz fakat uefi win 7 flashları boot edemedik bu konuda yardıma ihtiyacımız var.

Windows 7 kursanızda donanımlar desteklemeyecektir. Cihaz bios + donanımları windows 10 ve üzeri sistemler için dizayn edilmiş bir laptop kullanıyorsunuz. Windows 7 kursanız bile donanımlardan tam randıman alamazsınız. En iyisi windows 10 veya windows 11 kurmanız olacaktır. İlla kullanılmak isteniyorsa windows 7, mevcut sistem üzerinden VMWare workstation uygulaması üzerinden kurup kullanabilirsiniz Saygılarımla iyi forumlar. 🙂

Please register to see this content.

wrister, 07.10.2021 - 19:03 yazdı:

Gpt hazırladım uefi desteği için fakat win10 göeüyor win 7 uefi destekli olmasına rağmen boot menüsünde yok. Asus Ez bios

Gpt için windows 7 dosyalarının efi klasörüne dosya eklenmeli. forumdan uefi destekli indirdiyseniz zaten vardır. Boot menüde gözükmemesi secure boot ve fast boot dan kaynaklanır. Windows uefi modunun da kapatılması gerekli. Kurulum gerçekleşir ama driver problemleri yaşarsınız çözüm illaki bulunur ama değer mi bilemedim :) 

Aklıma şöyle bir yöntem geldi 

@mephistooo2nun Taşınabilir sistem çalışması vardı. Bu yöntem win7 için uyarlanıp sonrasında easybcd (vhd destekliyor mu hatırlamıyorum) yahut sordumun vhd mananageri ile (bu vhd destekliyordu galiba) ön yükleme menüsüne bu vhd yi ekleyip ordan 1.sıraya alınıp kullanılabilir mi diye düşünüyorum...

diğer arkadaşların bu düşüncemin oluru hakkında fikri nedir merak ettim doğrusu

wrister, 8 saat önce yazdı:

Alım satım yapmıyoruz ilgine teşekkür ederim çözüm arıyoruz bir.şekilde biosu kandırmak yada uefisi win10'a benzeyen bir win 7 arıyorum. Win10 uefili flashları botto ediyor sorun win7 de

bios resmini çekermisin her bölümü ayrı olsun vede okuna bilsin yeni nesil bioslarda flaşh tan kurmada kapalı incelemek gerek acele etmeden veya çeviri yaparak çözebilirsin kolay gelsin

Öncelikle yorum yapan yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekür ediyorum. Sonuç Format atmayı başardım fakat zenbookta takılı olan ssd'nin Win7 driverları olmadığı için üretici tarafıdan sağlanmadığı için birazdan anlatacağım adımlarda tıkandı kaldı ve olmadı.

@654 senin dediğin gibi win 10un içerisinde win7'deki install.wim dosyasını atıp win7 kurulumu başlattım fakat hddleri görmedi.

başlangıçta 1 numaralı resimde görüldüğü şekilde iki flashta takılı win7 uefi ve win10 uefi  ikisinide görebiliyorum biosta fakat boot ekranında sadece win10 olanı görebiliyorum 2 numaralı resimde gözüktüğü gibi.

kuruluma geçtiğimde 3 numaralı resime gelen kadar herşey normal fakat ssdyi görmüyor ssdnin driverlarını flasa atıp yükleyince ssd görünür oluyor. 4,5 ve 6 numaralı resim.  

herşey bitip windows açılış ekranını geçiyor ve süpriz :) 7 numaralı resim. ssd'nin Intel Rapid Storage Technology (IRST) drivers Windows 7 sürücüsü mevcut olmadığı için cihaz windows 7de çalışmıyor. deneyerek öğrendik. 

tek bir yol kalıyor ssdyi değiştirip denemek oda şu an için mümkün değil ileride olursa gene bu başlığın altına yazarım. 10. ve 11. nesil işlemcilerin Win7 desteği yok diyen arkadaşlar oldu fakat çokça 10. ve 11. nesil bilgisayarlara Windows7 kurdum bunuda belirteyim. hayırlı günler herkese teşekkür ederim

resimlerin devamı

Please register to see this content.

merhaba arkadaşlar 

windows 7 kurulumu için çözüm önerisi 

kurulum sonrası win7 açılış ekranında takılırsa AHCI ve IDE modları degiştirerek deneyin açılacaktır

ikinci açılıştan sonra klavye maus çalışmayacaktır muhtemelen

ama install.wim dosyasına usb ssd m2 driverlar entegre edilmiş olursa çalışır