Jump to content

İkili Işletim Sistemindeki Açılıştaki Farklı Görüntüler

SON_VATAN
 Share

Recommended Posts

Merhaba, ben PCdeki hard diski ikiye bölüp birinde Windows 7, diğerine de Windows 10 kurdum. Aynı disk üzerinde kurarsam işletim sistemleri bu şekilde.
Farklı hard disk üzerinde kurarsam daha güzel resimli görüntülü halde açılış oluyor. Acaba bu farklılık daha estetik olan görüntülü şekilde olamaz mı?

win104.png

win10.jpg

SON_VATAN, 18 dakika önce yazdı:

Merhaba, ben PCdeki hard diski ikiye bölüp birinde Windows 7, diğerine de Windows 10 kurdum. Aynı disk üzerinde kurarsam işletim sistemleri bu şekilde.
Farklı hard disk üzerinde kurarsam daha güzel resimli görüntülü halde açılış oluyor. Acaba bu farklılık daha estetik olan görüntülü şekilde olamaz mı?

Please register to see this content.

Bende de bu şekilde çift işletim sistemi yüklü.

bcdedit programını cmd ile açın şu komutu girin ;

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

eğer legacy yazarsanız win7 gibi olur standard ise mavi ekranlı olacaktır dediğiniz buysa eğer böyle yapılıyor risk size aittir. Kolay gelsin 

Edited by CROSSXX

SON_VATAN, Şimdi yazdı:

Merhaba,

Eğer 2 veya daha fazla işletim sistemi (veya boot girişi) kullanıyorsanız,

EasyBCD veya benzeri programlarla bu girişi şekillendirebilirsiniz.

Yani; EasyBCD programı ile, Hem Klasik boot görüntüsü, hem Metro boot görüntüsü sağlayabilirsiniz.

Ayrıca her iki boot ekranının ne kadar süre görüntü olarak kalacağını veya tercih edilen boot girişi ile otomatik olarak başlatılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Tercih edilen boot girişini otomatik seçerseniz ve zaman zaman diğer boot girişini kullanmak istediğinizde 

BIOS'unuzun boot kısayolu ile (yani F10 - F11- F12 her neyse) başlatmanız ve açılan boot menüden istediğiniz bootu seçmelisiniz.

Aşağıdaki resimler benim sistemimden alıntıdır.

Klasik ve Metro Boot girişine ait EasyBCD ayarları

9ecgkby.jpg

Sadece tercih edilen boot girişi kullanımı

bw25mnh.jpg

Bu durumda Otomatik olarak tercih edilen işletim sistemi başlatılır.

Diğer seçenekler için Boot ekranı gelirken BIOS Kısayolları ile Boot seçenekleri kullanılmalı (F10 - F11 - F12 her neyse)

Edited by NAMIKABI
  • Like 3

NAMIKABI, 26.10.2021 - 18:36 yazdı:

Merhaba,

Eğer 2 veya daha fazla işletim sistemi (veya boot girişi) kullanıyorsanız,

EasyBCD veya benzeri programlarla bu girişi şekillendirebilirsiniz.

Yani; EasyBCD programı ile, Hem Klasik boot görüntüsü, hem Metro boot görüntüsü sağlayabilirsiniz.

Ayrıca her iki boot ekranının ne kadar süre görüntü olarak kalacağını veya tercih edilen boot girişi ile otomatik olarak başlatılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Tercih edilen boot girişini otomatik seçerseniz ve zaman zaman diğer boot girişini kullanmak istediğinizde 

BIOS'unuzun boot kısayolu ile (yani F10 - F11- F12 her neyse) başlatmanız ve açılan boot menüden istediğiniz bootu seçmelisiniz.

Aşağıdaki resimler benim sistemimden alıntıdır.

Klasik ve Metro Boot girişine ait EasyBCD ayarları

Sadece tercih edilen boot girişi kullanımı

Bu durumda Otomatik olarak tercih edilen işletim sistemi başlatılır.

Diğer seçenekler için Boot ekranı gelirken BIOS Kısayolları ile Boot seçenekleri kullanılmalı (F10 - F11 - F12 her neyse)

Olmadı metro uygulaması şeklinde başlat desemde gene klasik şekilde açılıyor,sadecek işletim sistemi adlarını değiştirebildim

Edited by SON_VATAN