Jump to content

Windows 10 Home.realite.v2.1-x86 19042.1415 |esd 640 Mb| 16.12.2021

polymorpha
 Share

Recommended Posts

Keşke yüklemeseydim,yepyeni bilgisayarım bozuldu.Normal yüklemeye geçtim nereye yükleyelime gelince her zaman yaptığım gibi diğer bölümleri silmeye kalktım.Ekran bir gitti,bir daha gelmedi,Lenovo yu aradım başka bir bilgisayarda windows 10 yüklettiler,sonra benim bilgisayarıma taktığım zaman disk yükleme bölümüne gelince tek bir disk var,164 gb ssd disk olmasına rağmen 1028.0 gb bir disk gözüküyor ve bu diske işletim sistemi yükleyemezsiniz diyor.Lenovo bir takım şeyler yaptırdı ama olmadı servis kaydı açtı.Hiç istemediğim halde servise gidecek.Ama kabahat bende,bilgisayarla bu kadar çok oynarsan olacağı buydu.Saygılar,

• Like 1

kocamanadam, 2 saat önce yazdı:

Keşke yüklemeseydim,yepyeni bilgisayarım bozuldu.Normal yüklemeye geçtim nereye yükleyelime gelince her zaman yaptığım gibi diğer bölümleri silmeye kalktım.Ekran bir gitti,bir daha gelmedi,Lenovo yu aradım başka bir bilgisayarda windows 10 yüklettiler,sonra benim bilgisayarıma taktığım zaman disk yükleme bölümüne gelince tek bir disk var,164 gb ssd disk olmasına rağmen 1028.0 gb bir disk gözüküyor ve bu diske işletim sistemi yükleyemezsiniz diyor.Lenovo bir takım şeyler yaptırdı ama olmadı servis kaydı açtı.Hiç istemediğim halde servise gidecek.Ama kabahat bende,bilgisayarla bu kadar çok oynarsan olacağı buydu.Saygılar,

Lite sistemler kesinlikle pc de gerekli donanım ve hdd var ise kurulmamalı zira pek çok gerekli araçlar ve bileşenlerde siliniyor sadece web de gezinmek ,film izlemek için kurulmasının hiç bir manası yok

Arıca pc yi dinlendirin hdd.raw formatına dönüşmüş sonradan yeniden sağlam iso ile kurulumu deneyin,kurulumda diski yeniden biçimlendiridn kendine gelecektir.

• Like 1

kocamanadam, 10 saat önce yazdı:

Panik yapmayın, uupdump üzerinden son sürüm windows indirme yönergesini takip ederek iso elde ediniz. Ardından rufus ile flashdiske yazdırınız, biosa girerek secure boot ve varsa tmp yi devre dışı bırakınız. Son olarak klasik windows kurulumunu gerçekleştiriniz.

lite sistemler çok daha üst düzey bilgi gerektirebilir bu durumlar sizi üzse de bilenler için lite sistemler zayıf bilgisayarlara göre aranan kan gibidir :) 

not : @polymorpha bu son derlenen windows sürümüne ait 64x bekliyoruz 😊

• Like 1

Merhaba

Denemek istedim,kurdum.Kurulumda lütfen bekleyin kısmında dakikalarca bekledi,sonra bir hata oluştu dedi (OBEKYBORD),atla tuşu ile geçtim.

Dikkatimi çeken görev zamanlayıcı olmaması. taskschd.msc dosyası var ama çalışmıyor,aynı sıkıntı 64 bit olanda da var.Neye lazım da diyebilirsiniz.Aslında çalışıyor.Chrome,edge kms vs kullanıyor,erişim olmadığı için silme ekleme gibi işlemler yapılamıyor,denetimsiz bir otomatik başlatma bölümü.

Ben ne yaptıysam olmuyor, ssd disk var ama herhalde bozulmuş windows bu diske yüklenemez diyor, disk formatlama dahil bütün seçenekler pasif. Saygılar, 

Mbr gpt format değişimi olmuş olabilir diye aklıma geliyor..ayrıca ssd ye sık format iyi değil.  ssd ömründen gidiyor. Yaz sil yaz sil, benim eski ssd hızı yarıya düşmüştü

• Like 1

Ben ne yaptıysam olmuyor, ssd disk var ama herhalde bozulmuş windows bu diske yüklenemez diyor, disk formatlama dahil bütün seçenekler pasif. Saygılar, 

Arkadaşımızın paylaştığını indirip rufusa kurarak denermisiniz. Rufusun sitesinden son sürümünü indirip onunla flashlamayı ihmal etmeyin. Biosda ssd donanım olarak çalışır vaziyette görünüyorsa sorun yok düzelir paniklemeyin. Fabrikasyon bazı ssdlerin in ilk sürümleri gibi yazma/okuma önrü bitmişcesine çipleri arızaya geçiyordu. Teknik serviste şahit olmuşluğum var maalesef, şuan böyle bir durumsa yaşadığınız ihale size kalmaz korkmayın ne yaparsanız yapın arızaya geçecekti demektir

Senkron2, 46 dakika önce yazdı:

Arkadaşımızın paylaştığını indirip rufusa kurarak denermisiniz. Rufusun sitesinden son sürümünü indirip onunla flashlamayı ihmal etmeyin. Biosda ssd donanım olarak çalışır vaziyette görünüyorsa sorun yok düzelir paniklemeyin. Fabrikasyon bazı ssdlerin in ilk sürümleri gibi yazma/okuma önrü bitmişcesine çipleri arızaya geçiyordu. Teknik serviste şahit olmuşluğum var maalesef, şuan böyle bir durumsa yaşadığınız ihale size kalmaz korkmayın ne yaparsanız yapın arızaya geçecekti demektir

Güzel kardeşim alakana çok teşekkür ederim.Ancak ben microsoftun sitesinden indirdim ve rufusla yazdırdım ve öyle denedim, sorun flash disk yada işletim sistemi değil,sorun ssd diskte,kurulacak bir bölüm gelmiyor.2048 gb olarak tek disk gösteriyor ve bu diske yükleyemezsiniz diyor.

NAMIKABI, 8 dakika önce yazdı:

Merhaba,

Cihazınızda 2048  GB yani 2 TB tek disk mi var. Bunların haricinde SSD disk yok mu?

Aslında 128 gb SSD var ve sistem fredoss sistemdi.Bu arızadan sonra format atmak istediğimde disk seçimine geldiğimde orada 2048.0 gb.yazıyor ve bu diske yükleyemezsiniz diyor.Bende 2TB disk yok.

Sayın arkadaşım, öncelikle geçmiş olsun. Hiç bir şey kurcalanmadan öğrenilmez.

Herkes bilgisayar konusunda bilgilenirken kim bilir ne bilgilerini (data-arşiv) kaybetmiştir. Mesela ben. 🤣

Size akıl vermek haddime değil. Dost acı söyler mantığı ile yazacaklarımı yanlış anlamayacağınızı umuyorum.

Elinizde hem 32 bit hemde 64 bit 2 adet KMPE benzeri USB den çalışan WinPE olmadan 64 bit UEFI'li bir sisteme 32 bit (legacy-MBR) sistem kurmaya çalışmanız zaten yanlıştı.

UEFI-GPT boot yapısı ile Legacy-MBR boot yapısı biri birinden çok ayrıdır. 

Hele hele tek disk kullanıyor ve diski 2 veya daha fazla bölüme ayırmış iseniz ne yaparsanız yapın ayırmış olduğunuz bölümlerdeki verileri kaybederseniz.

Ayrıca bence bilinmesi gereken en önemli hususlar;

Özellikle BIOS'unda windows 10 Keyi ile gelen bilgisayarlar (belki % 90'ı) Win 7, win 8, win 8.1 kurulmasına müsade etmiyor. İllaki Windows 10 istiyor.

Aynı şekilde BIOS'unda Win 10 keyi olan cihazlar bilgisayara 32 bit işletim sistemi kurdurmayı son derece zorlaştırıyorlar.

Bu açıklamalardan sonra bence sizin için yapılması gereken şeyler;

1- Muhtemelen diskiniz GPT'den MBR ye döndü. Bilgisayarı 64 bit bir WinPE ile açıp (içerisinde disk yapılandırma programlarının olduğunu farzediyorum) Disk Genius, AOMEI Partition Assistant, MiniTool, vs gibi bir disk yapılandırma programı ile diski GPT'ye çevirip formatlamak. Daha sonra USB'den yüklenen (64 bit boot eden) windows 10 kurmak.

2- Eğer yukarıdaki seçenek gerçekleştirilemezse, elinizde kullanmadığınız (veya emaneten alabileceğiniz) bir SSD (bilgisayardakine yani problemli olana uygun) ile USB den formatlama işlemini gerçekleştirebilir. 
Arızalı-Problemli olan SSD'yi başka yöntemlerle düzeltme-formatlama yoluna gidilebiilnir.

3- Bir diğer yol ise genellikle yeni ve modern cihazlarda bir adet SSD (MSATA-M2 SSD-M2 NVMe SSD) ve bir adet de HDD-SSD (2.5" SATA yuvası) yeri oluyor. 
Eğer ikinci bir disk yerin var ise arızalı-problemli SSD yi çıkarıp diğer yuvaya uygun bir disk yerleştirerek USB den 64 bit (GPT) sistem kurman.

Kısa bir araştırma ile cihaza ait bir söküm videosu buldum.

Bu videoya göre cihazınızda M2 SSD  (2242) ve bir adet 2.5 inch HDD-SSD yeri bulunuyor. Bu iyi bir şey.

Bu da ikinci faydalı video kinki

Ayrıca youtube da Lenovo v15 ada  diğer aratırsanız faydalı olabilecek videolar bulursunuz.

Tekrar geçmiş olsun.

Edited by NAMIKABI
Video linki eklendi
  • Like 7

Canım kardeşim bu kadar uğraşmana çok teşekkür ederim.Benim bilgisayarım 8 aylık bir bilgisayar ve garanti kapsamında,o yüzden arka kapağı açıp müdehale edemiyorum.Bir de bilgisayarı fredos olarak aldım ve işletim sistemini kendim yükledim,o yüzden windows 10,8,8.1 yada win11 farketmiyor.Söylediklerinde yerden göğe haklısın çalışan bilgisayarı durmadan format atıp durarak bu sonu ben hazırladım.8 ayda belki 100 kere format atmışımdır.Disk testinde de %85 gösteriyordu arızalanmadan önce.Saygılar,

F_s_M, 3 saat önce yazdı:

Denemek istedim,kurdum.Kurulumda lütfen bekleyin kısmında dakikalarca bekledi,sonra bir hata oluştu dedi (OBEKYBORD),atla tuşu ile geçtim.

Merhaba , 4 veya 5 ayrı leptopara kurdu böyle bir uyarı almadım.
Windows OOBE kısmına yönelmiş ve sürekli buglarla dolu özellikle pin ekle kısmı  sürekli buga giriyor açıkçası bu yüzden kurulumda online hesap olarak kurmamanızı tavsiye ederim. 

Görev zamanlayıcıyı kapatma sebebim ise windows sadece uygulamalara erişim veriyor , Edge , vb  (regeditten daha kararlı olarak yapabilirsiniz) Sistemle olan ayarlarla ilgili hiç bir erişim hakkına sahip olmuyoruz. sadece açıp bakmakla yetiniyoruz :)

teşekkürler .  

Senkron2, 7 saat önce yazdı:

Panik yapmayın, uupdump üzerinden son sürüm windows indirme yönergesini takip ederek iso elde ediniz. Ardından rufus ile flashdiske yazdırınız, biosa girerek secure boot ve varsa tmp yi devre dışı bırakınız. Son olarak klasik windows kurulumunu gerçekleştiriniz.

lite sistemler çok daha üst düzey bilgi gerektirebilir bu durumlar sizi üzse de bilenler için lite sistemler zayıf bilgisayarlara göre aranan kan gibidir :) 

not : @polymorpha bu son derlenen windows sürümüne ait 64x bekliyoruz 😊

Windows 11 daha samimi geliyor x64e sence :)

kocamanadam, 18 saat önce yazdı:

sanırsam sizin sorununuz diskiniz intel RST olarak raid yapılmış. biostan sata ayarlarını ide veya ahci yapıp denermisiniz .
talihsiz olay için üzgünüm :(  

Geçenlerde benimde böyle uçtu ssd sorun şurda lite sistem olduğu için ssd sürücüler yok sanırım haliyle disk seçme bölümünde olanlar oluyor burada yapacağınız işlem tekrardan disk silip biçimlendirme yapmadan yüklemeyi denemek yada başla bir usb hazırlayın windowsun sayfasından isoyu rufus ile tekrar yazmak ki yazma işlemini gbt veya mbr pc hangisini destekliyorsa 

birde ben durumu şöyle çözmüştüm ssd yi usb ile harici olarak pc ye taktım ordan rufus ile windows go to seçeneği ile yazdırdım usb üzerinden ssdyi sonra laptopa taktım sistem çalışmıştı 

Birde usta son model pcye x86 tercihi neden x86 daha eski pcler için uygun olur 2008 2009 model pcler ve daha eski modeller birde x64 desteklemeyen işlemciler var birde bendeki makinada olduğu gibi sadece 4gb alan olan modeller var veya bir zamanların itelendiği netbooklar için daha uygun yada celeron işlemci varsa daha rahat çalışması için tercih edilebilir x86  ki artık x86 desteğide bitiyor bir çok uygulamada 

Edited by MrChame

polymorpha, Bir saat önce yazdı:

Windows 11 daha samimi geliyor x64e sence

Bazı oyun vs lerde tmp uyarısı exe çalıştırmama problemi uyumluluk sorunları şuan için w11 e sıcak bakmamı engellediği için son sürüm w10 daha mantıklı gelmişti ama tercih senin üstadım :D 

kocamanadam, Bir saat önce yazdı:

Canım kardeşim bu kadar uğraşmana çok teşekkür ederim.Benim bilgisayarım 8 aylık bir bilgisayar ve garanti kapsamında,o yüzden arka kapağı açıp müdehale edemiyorum.Bir de bilgisayarı fredos olarak aldım ve işletim sistemini kendim yükledim,o yüzden windows 10,8,8.1 yada win11 farketmiyor.Söylediklerinde yerden göğe haklısın çalışan bilgisayarı durmadan format atıp durarak bu sonu ben hazırladım.8 ayda belki 100 kere format atmışımdır.Disk testinde de %85 gösteriyordu arızalanmadan önce.Saygılar,

birşey sorabilirmiyim? cihazın bataryası çıkan modelse çıkartıp içindeki etiketten tam model numarası bataryası gömülüyse arkasındaki tam model numarasını alayım. Aklıma tek birşey geliyor ama son model intel ssd varsa içinde :D onuda çözeceğim merak etmeyin donanımlar çok nadirde olsa hemen arıza yapmaz hele windows yüklemekle hdd bozulmaz. Optane sıkıntısı yaşıyorsun gibi geldi bana hocam 

• Like 1

Senkron2, 2 saat önce yazdı:

Bazı oyun vs lerde tmp uyarısı exe çalıştırmama problemi uyumluluk sorunları şuan için w11 e sıcak bakmamı engellediği için son sürüm w10 daha mantıklı gelmişti ama tercih senin üstadım :D 

birşey sorabilirmiyim? cihazın bataryası çıkan modelse çıkartıp içindeki etiketten tam model numarası bataryası gömülüyse arkasındaki tam model numarasını alayım. Aklıma tek birşey geliyor ama son model intel ssd varsa içinde :D onuda çözeceğim merak etmeyin donanımlar çok nadirde olsa hemen arıza yapmaz hele windows yüklemekle hdd bozulmaz. Optane sıkıntısı yaşıyorsun gibi geldi bana hocam 

Alakana teşekkür ederim hocam, biraz önce servisten mail geldi ve servise götürüp verdim. Daha sonra neticeyi açıklarım hele bir tamir olsun. Tekrar teşekkürler. 

MrChame, 2 saat önce yazdı:

Geçenlerde benimde böyle uçtu ssd sorun şurda lite sistem olduğu için ssd sürücüler yok sanırım haliyle disk seçme bölümünde olanlar oluyor burada yapacağınız işlem tekrardan disk silip biçimlendirme yapmadan yüklemeyi denemek yada başla bir usb hazırlayın windowsun sayfasından isoyu rufus ile tekrar yazmak ki yazma işlemini gbt veya mbr pc hangisini destekliyorsa 

birde ben durumu şöyle çözmüştüm ssd yi usb ile harici olarak pc ye taktım ordan rufus ile windows go to seçeneği ile yazdırdım usb üzerinden ssdyi sonra laptopa taktım sistem çalışmıştı 

Birde usta son model pcye x86 tercihi neden x86 daha eski pcler için uygun olur 2008 2009 model pcler ve daha eski modeller birde x64 desteklemeyen işlemciler var birde bendeki makinada olduğu gibi sadece 4gb alan olan modeller var veya bir zamanların itelendiği netbooklar için daha uygun yada celeron işlemci varsa daha rahat çalışması için tercih edilebilir x86  ki artık x86 desteğide bitiyor bir çok uygulamada 

Bir adamda kafa çalışmazsa böyle oluyor, canım sıkıldıkça bilgisayarla oynuyorum netice bu oluyor. Neyse biraz önce servise götürüp bıraktım, neticeyi buradan paylaşırım, çok ilgilendiniz alakanıza teşekkürler, saygılar, 

• Like 1
  • Thanks 1

matraxx22, Bir saat önce yazdı:

inf dosyalarıyla driverleri kuruyorum hepsi tamam ama wifi driverini bu şekilde k

aygit yoneticisinden surucunun donanim kimligini kopyalayin google oldugu gibi yapistirin drp.su uzerinden zip olarak indirmeniz sorunu cozecektir

Surekli format attigimdan kendime 32bit 64.bit wifi ve ethernet surucu paketi olusturmusum konuya dahil ederim

recsin, 18 dakika önce yazdı:

3 gb lık isolar kadar tatmin edicimi hocam

32 bit ise maalesef edici 

• Haha 1

Buradaki Win 10Lite çalışması nasıl sıkıştırılmış kurum alanı 1.9gb kaplıyor ve neredeyse kompact bi yapı =

Please register to see this content.

-Nasıl sıkıştırıldığını? (hangi yöntemlerle vs)

-Hangi araçların kulanıldığını?

-kurulum sonrası nasıl bu kadar az yer kapladığını?

-lite olmasına rağmen nasıl normalden biraz daha fazla hizmet ve sistem programı aktif olabildiğini?

bu sorulara ve bu sistem hakkında ayrıntılı bilgi verebilecek bilgili arkadaşların aydınlatıcı yorumlarını tariflerini bekliyorum

Merak uyandırıcı bi çalışma ama tabiki @polymorpha ustanın derlemesinin verdiği güven hiç bir lite derlemede yok belirtmeden geçmeyelim

Edited by matraxx22