Jump to content

Ubuntu 10.04.1 Türkçe

kaosem

Recommended Posts

Çok güzel Çok güzel Çok güzel Çok güzel Çok güzel Çok güzel Çok güzel.

Başka bişey dediğiniz yok. Allah'tan birisi Ghome dedi be. Çok güzel olmasının sebebini bi söyleyen çıksa tam süper olacak!

• Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Driver Sorunu Olmasa var ya bi an bile durmam Xp den sıkılanlar için gercekten denemmesı gereken bi sistem .Görsellik açısından da mükemmel beles olmasına karsın ücretli sitemlere bile kafatutar bu sıstem.

Hp Notebook kullanıyorum. Merak ettim denemek istiyorum ama birkaç sorum olacak. Driverlarda sorun oluyor mu? bs player , messenger gibi programlar çalışıyor mu? birde ben sadece FM oynuyorum oynama şansımız yok mudur? teşekkürler..

Pazartesi okulda atölye dersinde indirdim ve dün gece kurdum. Dün Ubuntudan çıkamadığım için geç yattım. Sabah erken kalkıp pc başına geçtim. Saat 23 oluyor ven hala Ubuntudayım. Arada 2 saat kadar pc kapattım. Ubuntu çıkılmaz hal aldı. Yeni teması yeni özellikleri o kadar güzel olmuş ki onlarla uğraşmaktan yarınki C# sınavıma bile çalışamadım. Hala eski düzenimi kurmakla uğraşıyorum. Ubuntu 9.04 den 9.10 a geçtiğim için birçok ayarımı yeniden yapıyorum. Bu yeni hali windowsu tamamen unutturdu bana. Visual Studioda proje yapmam gerekirken ben Ubuntuyu kapatıp da windowsu açmak istemiyorum. Ubuntuda gambas olmasa programlama nerde yapacaktım acaba :p Linuxun faydalarından biri de hiçbirzaman boşta kaldım ihtiyacım olan program yok dedirtmemesi. Birçok programlama araçlarından bana en uygun olan Gambas ı seçip hem Ubuntuya hem de derslere devammmmm :p Yeni heyecan denemek isteyen herkese tavsiyemdir. Kesinlikle windowsdan uzaklaştıracak sizi.

Açık kaynak kod sevgisi... :)

ubuntu dehşet bir işletim sistemi .. her ne kadar Türk işletim sistemi olsa da pardus ubuntunun yanından geçemiyor. gnome masaustu harika teması ile ubuntu solluyor pardusu. zira pardus tema yapacam derken herseyi karıştırmış son sürümde ubuntu dan geçemiyorum. her pc de bir windows bir ubuntu olmalı her zaman herkesin dediği gibi değişik bir tat var ubuntu da... özellikle amator yada ev kullanıcısı diyelim ihtiyaçlarıın karsılayan tüm çözümler mevcut.

bence okullara komple linux sistemler kurulmalı ve öğrenciler linux sistemlere alıştırılmalı gerçi MEB in böyle projeleri var ama microsoft ta çok ucuza veriyor windows u vazgecemiyorlar tabi :)

Bilgi için teşekkürler. Hatırlatmak gerekirse bu arada gelmiş en iyi Ubuntu sürümlerinden birisi diyebilirim. Ama biraz daha performans arayan için Xubuntu diyorum yine de Ubuntu'nun XFCE masaüstü ortamını kullanan ve az sistem kaynağı tüketen bir sürümüdür.

Xp+bunu kullanamazsınız ekran kartı sürücüleri çakışıyor.Linux'u hiç kullanmadıysanız benim gibi yabancılık çekip silmeniz çok büyük ihtimal...

sanalda deniyorum öğrenmeye kararlıyım bakalım kurcalıyalım sonuçta öğrenilmeyecek bişey değil.. :D

Ubuntu İlgimi Çekti Ama Hiç Kullanmadım İndiriyorum Şimdi Deneyeceğim En Kısa Zamanda Bakalım Ubuntu Nasıl.Fakat Benim Sormak İstediğim Şu Mesela Benim Filmlerim Videolarım vs. Var ve Bunların Formatı AVI-MPEG-FLV-MP3-3GP vs. Bunları Ubuntuda Sorunsuz İzleyebilecek miyim ?

Yada Bunlar İçin Bir Çözüm Varmı.Mesela Ben Videolarımı Seyrederken Flv vs. Hepsinde GOM Player Kullanıyorum.Bu Sorunu Nasıl Kaldıracağım Ortadan Bilgisi Olan Varsa Paylaşırsa Sevinirim.

Ubuntu İlgimi Çekti Ama Hiç Kullanmadım İndiriyorum Şimdi Deneyeceğim En Kısa Zamanda Bakalım Ubuntu Nasıl.Fakat Benim Sormak İstediğim Şu Mesela Benim Filmlerim Videolarım vs. Var ve Bunların Formatı AVI-MPEG-FLV-MP3-3GP vs. Bunları Ubuntuda Sorunsuz İzleyebilecek miyim ?

Yada Bunlar İçin Bir Çözüm Varmı.Mesela Ben Videolarımı Seyrederken Flv vs. Hepsinde GOM Player Kullanıyorum.Bu Sorunu Nasıl Kaldıracağım Ortadan Bilgisi Olan Varsa Paylaşırsa Sevinirim.

Ubuntuya yeni başlayacaksan google da ubuntu tr diye arat geniş kapsamlı bir forum var, ben ilk başladığımda herşeyi oradan öğrendim.

Çok zevkli ve kapsamlı bir dünyaya hoşgeldin.

Filmleri izlemek için önce codecleri kur.

İzlemek için Sm player tavsiye ederim yada vlc player.

Forumda acemiler için bölümü var bu geceni alır ama değer, compizi çözünce windowsu açmak bile istemeyeceksin.

Eğer windows altında kurulum yapacaksan en az 10 gb yer ayırki rahat et.

Kullana kullana alışacaksın baştan pes etme...

Ubuntuyu kurup ubuntu yazılım merkezinden VLC Playeri yüklersen hepsini bütün formatları izlersin.

ubuntuyu kurduktan sonra

Sistem->

Yonetim->

Synaptic paket yoneticis'ini ac.

Arama box'una bunlari yaz sirasi ile ve yuklenmesini bekle...

ubuntu-restricted-extras

envyng

wine

ekran kartin tamami ile kuruluysa envyng yi kurmana gerek yok.

wine windows programlarinin calistirilmasina yardimci oluyor...

ubuntu-restricted-extras codec vb. gibi gereksinimleri ve daha fazlasini kuruyor...

program kurulumlari windowsdaki gibi indirip kurmuyorsun... Synaptic paket yoneticisine giriyorsun ordan arastirip bakiyorsun...

Ubuntu icinde ofis ve gimp var yani M.Softdaki Office ve photoshop kurdugun gibi kendi geliyor...

Bir arkadasimizda neden ubuntu cok iyi biri aciklarsa diye sormus... Nedenine gelince

Windows'dan daha hizli calisiyor.

Daha dusuk gereksinimler istiyor.

Daha dusuk gereksinimler istemesine karsin daha iyi gorsellik ve performans sagliyor.

Virus bulasmiyor... (kasten profesyonelce linux icin yazilmislar haric.) windowsdaki gibi durmadan bulasmiyor.

Sistem cokmesi bugune kadar kimsede rastlamadim.

Ucretsiz olmasi

Kargo parasini bile kendilerinin odemesi.

Her 6 ayda yeni surumu cikmasi

Windowsda photoshop Dreamweaver vs gibi bi cok programa lisans parasi verirken (gerci cogu kisi crackli kullaniyor) bunda boyle bisey yok. Hemen hemen herseyi kendi deposunda bulabiliyorsunuz...

PlayOnLinux uzerinden bicok oyunu oynayabiliyorsunuz. Olmadi Wine ile calistirabiliyorsunuz... Windows'a dair programlar vs yaklasik %90'i calisiyor.

Windowsdan cok daha iyi donanim uyumlulugu var ve sorunlari size bildiriyor... (Örn: Windows bootsectorleri bulamiyor. fakat ubuntuda buluyor ve gosteriyor.)

Windows'un yaptigi hemen hemen herseyi yapiyor ve/veya fazlasini sagliyor. Ben Cok uzun suredir Ubuntu kullaniyorum ve yaymaya elimden geldigince cok calisiyorum... Bir cok arkadasima kurdum ve memnun olmayan yok.

Pardus ve Ubuntu kiyaslamasina gelince; Pardus'u da kurdum denedim KDE Masaustune sahip tamam turk yapimi bi sistem ellerine saglik ama kendimce soyleyebilecegim sey "pardus rezalet ubuntu perfect"

Saygilarimla

ZooM(Aytug AVCI)

son üç yıldır pardus kullanıyordum. pardus 2009 da yaşadığım Ati Xpress200M sorunundan sonra ubuntuyu denemek istedim. ekran kartında ve diğer donanımlarımda kesinlikle hiçbir problem yaşamadım. 2 gündür kullanmama rağmen çok hoşuma gitti. 3 boyutlu görsel efektler sunan COMPİZin de gömülü olarak gelmesi gerçekten çok eğlenceli. bilgisayar konusunda çok profösyonel olmayan eşim bile rahatlıkla kullanabiliyor. herkese tavsiye ederim

son üç yıldır pardus kullanıyordum. pardus 2009 da yaşadığım Ati Xpress200M sorunundan sonra ubuntuyu denemek istedim. ekran kartında ve diğer donanımlarımda kesinlikle hiçbir problem yaşamadım. 2 gündür kullanmama rağmen çok hoşuma gitti. 3 boyutlu görsel efektler sunan COMPİZin de gömülü olarak gelmesi gerçekten çok eğlenceli. bilgisayar konusunda çok profösyonel olmayan eşim bile rahatlıkla kullanabiliyor. herkese tavsiye ederim

eger kurmadiysan bide Synaptic paketyoneticisinden Compiz config setting manager arattir onu kur... daha neler neler yapiliyor :D

Saygilar...

Ubuntu 9.10 sürümünü şimdi Windows'un yanın 2.işletim sistemi olarak Kurdum gerçektende çok etkileyici özellikleri mevcut içerisinde lazım olabilecek bir yazılımı içermekte kesinlikle kurmanızı tavsiye ediyorum pişman olmazsınız Saygılarımla :cray:

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar ubuntu 9.10 u dizüstü bilgisayarıma sonra işyerindeki bilgisayarıma yükledim. iki bilgisayardada çekirdek güncellemesini yaptım. xx.16 oldu. sorun şu işyerimdeki bilgisayar grubdan sonra ubuntu simgesi çıkıyor sonra siyah ekranda login ve paswd soruyor giriyorum $ işaretli kullanıcı adım en son girdiğim tarih falan yazıyor fakat siyah ekrandan görsel ekrana geçiş yapamıyorum. ne yapmalıyım. şimdiden teşekkür ederim.

tskk daha once ubuntu kullandım cok guzel en guzel taraflarından bırıde kurmak zorunda olmadan kullanmak bu surumu ındırecem acaba turkcemı bu konuda acıuklama yaparsasn sevınırım

tskk guzel bır paylasım

Evet arkadaşım türkçe de mevcut. Kurmadan çalıştırırsan hiçbir şey anlamazsın, en azından windows içinde program kuruyormuş gibi kur.

İmaj dosyasının içinden wubiyi çalıştır. En az 8 yada 10 gb yer ayırki problem yaşama.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...