Jump to content

Aioboot Yeni Laptoplarda Boot Sorunu

lord_figo18
 Share

Recommended Posts

S.a arkadaşlar lenovo v15 g2 itl marka laptop Windows kurulumu için geldi aiobootu taktım USB yi Bile görmedi başka diske rufus ile gpt yazdırdım gördü bu sorunu nasıl çözebiliriz geçenlerde Ventoyda da bu sorunla karşılaştım şimdiden teşekkür ederim alternatif multiboot öneriniz nedir ya da ayarlardan bir yerlerden mi oluyor anlamış değilim 

• Like 1

lord_figo18, 8 saat önce yazdı:

S.a arkadaşlar lenovo v15 g2 itl marka laptop Windows kurulumu için geldi aiobootu taktım USB yi Bile görmedi başka diske rufus ile gpt yazdırdım gördü bu sorunu nasıl çözebiliriz geçenlerde Ventoyda da bu sorunla karşılaştım şimdiden teşekkür ederim alternatif multiboot öneriniz nedir ya da ayarlardan bir yerlerden mi oluyor anlamış değilim 

pc yi başlatırken F12 boot menüde usb belleğinizi görebiliyormusunuz.

Aşağıdaki resimdeki gibi usb nizi manuel olarak oluşturup (fat16) 32 MB alana ventoy dosyalarını koyup F12 boot menüde flash belleğinizin görünüp görünmediğine bakın yine görünmüyorsa yin belleğin  (fat16) 32 MB alanındaki tüm dosyaları silin yerine windows.iso nun içerisinden yalnızca EFI klasörünü koyun tekrar yeniden başlatırken F12 ile boot menüde belleğin gözüküp gözükmediğini test edin.

Please register to see this content.

resim temsilidir lütfen ikinci sıradaki FAT16 32 MB olan kısım dikkat edin belleğinizin kapasitesine göre kalan miktar NTFS kısma uygulanır.

Edited by serhat100
  • Like 2

lord_figo18, 3 saat önce yazdı:

Sandisk extreme check disk diyor direk aiobotta oluyor genelde rufüs ile gpt yazdırdığımda sorun yok ventoyda bir ara yapıyordu dün son sürümünü yükledim olmadı 

kardeşim malesef onun için yapacak bir şey yok şimdilik multiboot ta bende yanı sorunu yaşıyorum 3 flash aldım w 8 10 11 GPT olarak rüfus'la kullanıyorum bu durum Multiboot olayını bitirdi artık pek bir önemi kalmadı multibootun

agriengineer, 13 saat önce yazdı:

image.png.8ab9652197382ba2a42652d43c1d2c54.png

@lord_figo18 flaş belleğin kurulumunu bu şekilde yaparsan sorun çözülür.

harici Usb HDD bu yöntem işe yaramıyor bu bölümü açamıyorsun 

lamont, 8 saat önce yazdı:

harici Usb HDD bu yöntem işe yaramıyor bu bölümü açamıyorsun 

Bölümleri, disk bölümleme araçları ile oluşturup ilgili yerlere aioboot kurulumu yaparsan oluyor. Sorunsuz kullanıyorum.image.png.a84a6af8545e775ed7bad00a520851a2.png

hatta kombine bir multiboot sistemim var. 32MB(ventoy), 49MB(GRB2FM), 138MB(AIOBOOT_UEFI)

Edited by agriengineer

Please register to see this content.
 Ventoy tabanlı, kurulum ekranında soldaki menüden dil seçeneği ardından önyükleme güvenlik tikini işaretleyip kurabilirsin. Kingston marka flash disk kullanmanı tavsiye ederim.

Edited by Senkron2

agriengineer, 15 saat önce yazdı:

Bölümleri, disk bölümleme araçları ile oluşturup ilgili yerlere aioboot kurulumu yaparsan oluyor. Sorunsuz kullanıyorum.image.png.a84a6af8545e775ed7bad00a520851a2.png

hatta kombine bir multiboot sistemim var. 32MB(ventoy), 49MB(GRB2FM), 138MB(AIOBOOT_UEFI)

nasıl yapıyorsun biraz detaya girebilirmisin 

agriengineer, 31.12.2022 - 11:00 yazdı:

nasıl yapılıyor anlatırmısınız

lamont, 01.01.2023 - 02:14 yazdı:

nasıl yapıyorsun biraz detaya girebilirmisin 

Merhaba;

Bir disk bölümleme programı ile taşınabilir hardiskinize 150MB bölümü sonda olacak şekilde FAT32 formatlı bir bölüm oluşturun geri kala miktarını ise NTFS formatlı bir bölüm oluşturun ve AIOBOOT programı ile ilgili bölümlere bootloader kurulumlarını yapın. Geriye kalan işlemler normal AIOBOOT kullanım işlemleri.

agriengineer, 4 saat önce yazdı:

Merhaba;

Bir disk bölümleme programı ile taşınabilir hardiskinize 150MB bölümü sonda olacak şekilde FAT32 formatlı bir bölüm oluşturun geri kala miktarını ise NTFS formatlı bir bölüm oluşturun ve AIOBOOT programı ile ilgili bölümlere bootloader kurulumlarını yapın. Geriye kalan işlemler normal AIOBOOT kullanım işlemleri.

Peki AIOBOOT kullanarak bootloader kurulumu yaptığınızda Ventoy u nasıl kullanabiliyorsunuz. Ventoy un son sürümlerindeki koruma nedeni ile Ventoy başlamıyor bildiğim kadarıyla. Ya da Ventoy un eski sürümlerini mi kullanıyorsunuz.

agriengineer, 7 saat önce yazdı:

Merhaba;

resimde 3 ayrı bölüm göstermişsin onu anlmadım ?

awejnhbow, 7 saat önce yazdı:

Peki AIOBOOT kullanarak bootloader kurulumu yaptığınızda Ventoy u nasıl kullanabiliyorsunuz. Ventoy un son sürümlerindeki koruma nedeni ile Ventoy başlamıyor bildiğim kadarıyla. Ya da Ventoy un eski sürümlerini mi kullanıyorsunuz.

Ventoy, Grub2FM ve AIOBOOT FAT32 formatlı bölümler sadece UEFI destekli anakartlarda aktif kullandığım bölümler, NTFS olan bölüm AIOBOOT.

Uefli kurulumlarda fat32 veya extfat dosya bölümlemesi gerekli. efi bölümlenen tarafı sistemi bu şekilde okuyacaktır. kendim fat32 olarak aioboot'u kullanıyorum şu ana kadar hiç sorun yaşamadım usbdiskleri görmekte vs. aioboot veya ventoy'da zaten ilk kurulumda bölümlemelerini otomatik olarak yapmaktadır bilindiği üzere.