Jump to content

Ram Kullanımı Normal Mi

asd720
 Share

Recommended Posts

Resimden anladığım kadarıyla çalışan Antivirüs yok, buna rağmen ram kullanımı fazla.

Görev zamanlayıcıyı aç; başlangıçta çalışan 2 adet Chrome güncelleme kontrolü zamanlayıcısını sağ tık yaparak sil.

Hizmetleri aç; Chrome güncelleme hizmetlerinden 1 adet hizmet otomatik konumda, onu sağ tık ile elle konumuna al.

Uygulamalara bak Teams kurulmuş ise kaldır veya görev zamanlayıcıdan başlangıçta çalışmasını devre dışı yap.

Yazıcı kullanmıyorsan Hizmetlerde Yazdırma biriktirici hizmetini sağ tık ile devre dışı konumuna al.

StartAllback kur.

Aşağıdaki sadece 4 gb ram içindir reg yapıp uygula.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control]
"SvcHostSplitThresholdInKB"=dword:04194304

Arka plan uygulamalarını kapat.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\BackgroundAccessApplications]
"GlobalUserDisabled"=dword:00000001
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search]
"BackgroundAppGlobalToggle"=dword:00000000
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\AppPrivacy]
"LetAppsRunInBackground"=dword:00000002

Sonrasında tekrar görsel paylaşabilirsin.

• Like 2
  • Thanks 3

Şunu belirtmeyi unutmuşum; 4 gb ram'li cihazda Widgetler kesinlikle kapatılmalı. (Bana göre hem W11 hem de W10 da ram miktarı ne olursa olsun Widgetler açık kullanılmamalı, çok fazla kaynak kullanıyor.)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Dsh]
"AllowNewsAndInterests"=dword:00000000

Edited by TR_by
  • Like 1

Startisback aynı şey zaten, sonradan kurulan ve kendini başlangıçta çalıştıran uygulamalar önemli sistemde.

Mesela son resimden gördüğüm; İdm var. İdm ayarlarına girip başlangıçta çalıştır tıkını kaldırıp kaydedin, başlangıçta ve arka planda sürekli çalışmasına gerek yok, bir şey indirmeye çalıştığınızda zaten kendiliğinden çalışacak.

Sınırlı ram miktarı olan bir cihazda neden 2 adet tarayıcı olur, Mozilla kullanmıyorum ama onunda hizmetlerde veya görev zamanlayıcıda update kontrolü yapan zamanlayıcı ve hizmetleri vardır mutlaka.

Kullandığınız tarayıcıların görev zamanlayıcılarını silin, hizmetlerdeki update görevi yapan hizmetlerini elle konumuna alın. kendiniz zaman zaman tarayıcının kendi ayarları üzerinden güncelleme kontrollerini manuel yaparsınız.

Kısaca başlangıçta çalışmasına gerek olmayan programlar, tarayıcı updateleri gibi şeylerden kurtulun bence.

• Like 2

TR_by, 5 dakika önce yazdı:

Startisback aynı şey zaten, sonradan kurulan ve kendini başlangıçta çalıştıran uygulamalar önemli sistemde.

Mesela son resimden gördüğüm; İdm var. İdm ayarlarına girip başlangıçta çalıştır tıkını kaldırıp kaydedin, başlangıçta ve arka planda sürekli çalışmasına gerek yok, bir şey indirmeye çalıştığınızda zaten kendiliğinden çalışacak.

Sınırlı ram miktarı olan bir cihazda neden 2 adet tarayıcı olur, Mozilla kullanmıyorum ama onunda hizmetlerde veya görev zamanlayıcıda update kontrolü yapan zamanlayıcı ve hizmetleri vardır mutlaka.

Kullandığınız tarayıcıların görev zamanlayıcılarını silin, hizmetlerdeki update görevi yapan hizmetlerini elle konumuna alın. kendiniz zaman zaman tarayıcının kendi ayarları üzerinden güncelleme kontrollerini manuel yaparsınız.

Kısaca başlangıçta çalışmasına gerek olmayan programlar, tarayıcı updateleri gibi şeylerden kurtulun bence.

Yardımlarınızdan ötürü teşekkür ederim bu arada windows update kökten kapalı ve defendersiz sistem. önerdiğiniz sisteminiz varsa linki atarsanız birde onu denerim

asd720, 4 dakika önce yazdı:

Yardımlarınızdan ötürü teşekkür ederim bu arada windows update kökten kapalı ve defendersiz sistem. önerdiğiniz sisteminiz varsa linki atarsanız birde onu denerim

Her şey sistemden ibaret değil, hangi sistemi kullanırsanız kullanın sonradan yapılanlar, kurulunlar, bunların ayarları vb. ile birlikte sistem tamamlanır.

• Like 2

asd720, 2 saat önce yazdı:

önerdiğiniz sisteminiz varsa linki atarsanız birde onu denerim

Kendim 4 gb ram'li intel core 2duo eski laptopta aşağıdakini kullanıyorum, Ltsb sistemler kadar performanslı, kaynak tüketimi hemen hemen aynı, tavsiye ederim.

• Thanks 1

TR_by, 28.10.2023 - 16:12 yazdı:

Kendim 4 gb ram'li intel core 2duo eski laptopta aşağıdakini kullanıyorum, Ltsb sistemler kadar performanslı, kaynak tüketimi hemen hemen aynı, tavsiye ederim.

üstad o gün attığınız windowsu kurdum ram kullanımı yine aynı ama sanki bir tık daha hızlı çalışıyor gibi .

image.png.dc06b3dee17f8b04fcea1ec15860413e.png

asd720, 18 saat önce yazdı:

üstad o gün attığınız windowsu kurdum ram kullanımı yine aynı ama sanki bir tık daha hızlı çalışıyor gibi .

Sizde sıkıntı yaratan bir durum var, Sistemi ilk kurduğunuzda kontrol edin ram tüketimini, driverleri yükledikten sonra ve programları yükledikçe kontrole devam edip buna sebep olan durumu tespit etmeye çalışın. Bende 07\4 gb ram kullanımı, driverler ve tüm programlar kurulu haliyle.

TR_by, Bir saat önce yazdı:

Sizde sıkıntı yaratan bir durum var, Sistemi ilk kurduğunuzda kontrol edin ram tüketimini, driverleri yükledikten sonra ve programları yükledikçe kontrole devam edip buna sebep olan durumu tespit etmeye çalışın. Bende 07\4 gb ram kullanımı, driverler ve tüm programlar kurulu haliyle.

sistemi ilk kurduğumda ss alamadım ama ram kullanımı %40 ' idi

asd720, 19 dakika önce yazdı:

@TR_by cihaza bu sürümü kurdum ama ltsc ye yüklediğim intel grafik sürücüsünü buna kuramıyorum istediğim ram tüketimini aldım Allaha şükür grafik sorununu nasıl çözebilirim acaba

Tam olarak modeli belli mi?

Yoksa bunları deneyin.

Please register to see this content.