Jump to content

Pc Kapanmıyor ( çözüldü )

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar sistem W11 Home, başlat kapat yoluyla kapanmıyor kasa güç tuşuna basarak kapatıyorum. Güç seçenekleri orjinal ayarlarında hızlı başlat açık veya kapalı fark etmiyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?

W10 ve  W11 pro kurdum denedim değişmedi, sadece Linux dağıtımlarında sorun yok. Ubuntu, kubuntu Cromeos pardus mint ve ismini unuttum aynı Windows gibi olan bir sürüm.

ARKADAŞLAR elevenforum da bu konuya değindiler sistem den kaynaklanıyor görüşü hakim di, şimdi dev sürümü indirip denemişler sorun ortadan kalkmış. zaten windows da hatanın düzeltildiğini yazmış.

normal sürümde biz şimdilik aşağıda ki resimde yazdığım gibi çare bulduk deneme sayımız da 100 ü geçti.

TRT.png

Edited by HARBİKIZ
  • Confused 1

Büyük ihtimalle siz de benim gibi Lite sürümü kullanıyorsanız orijinal Windows kurun. Bu yüzden çoğu Lite Windows lardan soğudum. Telden Team view e bağlanırken evdeki PC ye restat çekmiyor takılı kalıyor.

Tavsiyem Lite sürümü yerine Ltsc sürümü kullanmaniz

• Like 2

bozart, 5 dakika önce yazdı:

Büyük ihtimalle siz de benim gibi Lite sürümü kullanıyorsanız orijinal Windows kurun. Bu yüzden çoğu Lite Windows lardan soğudum. Telden Team view e bağlanırken evdeki PC ye restat çekmiyor takılı kalıyor.

Tavsiyem Lite sürümü yerine Ltsc sürümü kullanmaniz

Orijinal Windows

image.png.c12e6472b1cce3df366c8ba9182c7ba1.png

• Like 1

h_cihan, 58 dakika önce yazdı:

Çift ekran kartı  ya da intel grafik kartı sorunu buna neden olabilir. bunun için size bir video linki gönderdim. Belki işinize yarayabilir.. 

Sağ olun ama ben bunları denedim zaten.

Alt++F4 tuşuyla kısayoluya gelen pencere üzerinden kapanmıyor mu? Cevabınız evet ise belki kurmuş olduğunuz startisback sürümünden olabilir. Startisback'i kaldırıp tekrar kapatma işlemini deneyin. Eğer bu da değil diyorsanız sistemi güvenli modda açıp, kapatma işlemini deneyiniz.  (Bu hatanın sebebi Lite sürüm falan değil. Ben hafif sürüm kullanıyorum. Bu sorunla hiç karşılaşmadım.)

Not: Sistem ile ilgili fazla bilgi yok. Hangi programları kurdunuz? Bu hata ne zaman başladı? Mesela formattan beri var mı? Formattan beri varsa yönetici yetkisine sahip yeni bir kullanıcı hesabı oluşturup bu kapatma işlemini bir de öyle deneyin. Aklıma gelen bunlar. Saygılarımla

• Like 1

YAGMURADAM, 8 dakika önce yazdı:

Alt++F4 tuşuyla kısayoluya gelen pencere üzerinden kapanmıyor mu? Cevabınız evet ise belki kurmuş olduğunuz startisback sürümünden olabilir. Startisback'i kaldırıp tekrar kapatma işlemini deneyin. Eğer bu da değil diyorsanız sistemi güvenli modda açıp, kapatma işlemini deneyiniz.  (Bu hatanın sebebi Lite sürüm falan değil. Ben hafif sürüm kullanıyorum. Bu sorunla hiç karşılaşmadım.)

Not: Sistem ile ilgili fazla bilgi yok. Hangi programları kurdunuz? Bu hata ne zaman başladı? Mesela formattan beri var mı? Formattan beri varsa yönetici yetkisine sahip yeni bir kullanıcı hesabı oluşturup bu kapatma işlemini bir de öyle deneyin. Aklıma gelen bunlar. Saygılarımla

Hayırlı geceler

Alt++F4 tuşuyla kısa yoluyla bazen kapanıyor çoğunluk kapanmıyor, startisback kurulu değil orjinal W11 Home ayarları, güvenli mod da kapanıyor, bu hata bayağa bir süredir var çözüm bulamayınca yardım istemek zorunda kaldım format atmadan önce de vardı.

Tavsiyem şu olur. Donanımlarınızdan biri windows'a tepki vermiyor olabilir. RAM bellekler, ekran kartı, taktığınız başka bir kart(tv kartı veya ek pcie kartı) güvenli kapanmayı engelleyebilir. Bunlardan ekran kartını, ram bellekleri varsa diğer takılı kartları söküp tek tek deneyin derim. Statik elektiğe bağlı bir sorun da olabilir. Ana kartınızın statik elektirkle yüklü olması belki bu soruna neden olabilir. Ayrıca sisteminizdeki donanımlara ait sürücülerden bazıları uyumsuz olabilir. Siz normal yoldan güvenli kapatma işlemini yaptığınızda donanımlara giden kapatma komutu hatalı sürücü nedeniyle geçersiz olabilir. Bu nedenle bu RAM bellek ve ekran kartı gibi donanımları çıkarıp bir de öyle deneyin. Yazılımsal bir sorun olsa güvenli modda da kapanmazdı diye düşünüyorum. Saygılarımla

• Like 2

YAGMURADAM, 5 dakika önce yazdı:

Tavsiyem şu olur. Donanımlarınızdan biri windows'a tepki vermiyor olabilir. RAM bellekler, ekran kartı, taktığınız başka bir kart(tv kartı veya ek pcie kartı) güvenli kapanmayı engelleyebilir. Bunlardan ekran kartını, ram bellekleri varsa diğer takılı kartları söküp tek tek deneyin derim. Statik elektiğe bağlı bir sorun da olabilir. Ana kartınızın statik elektirkle yüklü olması belki bu soruna neden olabilir. Ayrıca sisteminizdeki donanımlara ait sürücülerden bazıları uyumsuz olabilir. Siz normal yoldan güvenli kapatma işlemini yaptığınızda donanımlara giden kapatma komutu hatalı sürücü nedeniyle geçersiz olabilir. Bu nedenle bu RAM bellek ve ekran kartı gibi donanımları çıkarıp bir de öyle deneyin. Yazılımsal bir sorun olsa güvenli modda da kapanmazdı diye düşünüyorum. Saygılarımla

İlginiz için teşekkürler denedikten sonra sonucu yazarım, hem kasa da temizlenmiş olur.

YAGMURADAM, 46 dakika önce yazdı:

Yazılımsal bir sorun olsa güvenli modda da kapanmazdı diye düşünüyorum.

Bu doğru değil. Güvenli modda servisler ve başlangıç programlarının çoğu devre dışı bırakılır. Ayrıca sürücülerin de birçoğu. Donanımsal da yazılımsal da olabilir bu durumda. Msconfig'den hizmetleri devre dışı bırakarak eleme yoluna gidebilirsiniz.

Edited by PeterWilkinson
  • Like 1

PeterWilkinson'nun yazdıkları doğru. Sorununuz çok basit bir sorun da olabilir. Benim kkasalı bilgisayarımda buna benzer bir durum. Bilgisayarımı evde kullanıyorken saçma sapan hatalar veriyor ve sürekli kapanıyor veya tepki vermiyordu. Bilgisayarcıya 3 kez götürdüm. Orada hiçbir hata vermeden 24 saat çalıştırdılar. Eve getiriyorum yarım saat içinde hata veriyordu. Sorun neymiş biliyor musunuz? Topraklı priz kullanmadığım için statik elektriğe maruz kalan bigisayar sapıtıyormuş. Topraklama yapınca hiçbir sorun vermeden yıllarca çalıştı. Tavsiyem adım adım gidin. Eninde sonunda sorunu tespit edeceksinizdir. Saygılarımla

• Like 2

YAGMURADAM, 7 saat önce yazdı:

PeterWilkinson'nun yazdıkları doğru. Sorununuz çok basit bir sorun da olabilir. Benim kkasalı bilgisayarımda buna benzer bir durum. Bilgisayarımı evde kullanıyorken saçma sapan hatalar veriyor ve sürekli kapanıyor veya tepki vermiyordu. Bilgisayarcıya 3 kez götürdüm. Orada hiçbir hata vermeden 24 saat çalıştırdılar. Eve getiriyorum yarım saat içinde hata veriyordu. Sorun neymiş biliyor musunuz? Topraklı priz kullanmadığım için statik elektriğe maruz kalan bigisayar sapıtıyormuş. Topraklama yapınca hiçbir sorun vermeden yıllarca çalıştı. Tavsiyem adım adım gidin. Eninde sonunda sorunu tespit edeceksinizdir. Saygılarımla

Efendim topraklı prize takılı, bayağa bir araştırdım bu konudan dolayı çok kişi muzdarip.

• Like 1

HARBİKIZ, 12.03.2024 - 05:23 yazdı:

Arkadaşlar sistem W11 Home, başlat kapat yoluyla kapanmıyor kasa güç tuşuna basarak kapatıyorum. Güç seçenekleri orjinal ayarlarında hızlı başlat açık veya kapalı fark etmiyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?

Şunu bir dener misin, görev çubuğuna ekle, tek tıkla kapatır.

1. Open notepad or any text editor
  2. type shutdown -s
  3. save this file as shutdown.bat

Double clicking this batch(.bat) file will simply shutdown your computer.

• Like 1

xpity, 2 saat önce yazdı:

Şunu bir dener misin, görev çubuğuna ekle, tek tıkla kapatır.

1. Open notepad or any text editor
  2. type shutdown -s
  3. save this file as shutdown.bat

Double clicking this batch(.bat) file will simply shutdown your computer.

Denedim birkaç kere kapattı sonra yine eski haline döndü.

YAGMURADAM, 15 saat önce yazdı:

Değişen bir şey olmadı yalnız birkaç kere kapandıktan 1-2 saniye sonra kendi kendine yeniden başlattı.

YAGMURADAM, 14 saat önce yazdı:

Bende benzer sorunu ilk bilgisayarımda yaşamıştım. Bilgisayarcuya götürürüm oyunda donmaz eve getirrim donmalar başlar.

Harbikız:

Arkadaşlarının dediği gibi ne yüklediğini bilmiyorum seneler evvel bir sorun yaşamıştım hatta her formatta geri geldiğini görünce yüklediğim her uygulamayı izlemeye kalkında durum ortaya çıktı başlar ile ilgili bir sorundu.

Ben şahsen çok gerekli değilse sürücü günlellemem ama güncellemeyi deneyebilir yada aygıt yönetisinden pasif hale getirerek sorunu çöebilirsin.

Yukardaki CMD kodunu şu şekilde yapabilirsin:

shutdown /s /f /t 0

• Like 1

AdemYakups, Bir saat önce yazdı:

Bende benzer sorunu ilk bilgisayarımda yaşamıştım. Bilgisayarcuya götürürüm oyunda donmaz eve getirrim donmalar başlar.

Harbikız:

Arkadaşlarının dediği gibi ne yüklediğini bilmiyorum seneler evvel bir sorun yaşamıştım hatta her formatta geri geldiğini görünce yüklediğim her uygulamayı izlemeye kalkında durum ortaya çıktı başlar ile ilgili bir sorundu.

Ben şahsen çok gerekli değilse sürücü günlellemem ama güncellemeyi deneyebilir yada aygıt yönetisinden pasif hale getirerek sorunu çöebilirsin.

Yukardaki CMD kodunu şu şekilde yapabilirsin:

shutdown /s /f /t 0

Teşekkür ederim bunu daha önce denedim 1 veya 2 kere kapatıyor sonra yine işe yaramıyor.

• Thanks 1

HARBİKIZ, Bir saat önce yazdı:

Teşekkür ederim bunu daha önce denedim 1 veya 2 kere kapatıyor sonra yine işe yaramıyor.

Biosunuzda Erp denilen bir ayar varsa, etkinleştirin. Ayrıca elektirik kaynaklı ise, basit bir şey söyleyeceğim. Kasaya takılı fişin, başlığının başındaki iki demir arasına elektirip bandı yapıştırın. Bazen çözüm olabiliyor, eğer elektirikle ilgili bir sorunsa. Biosta Erp ayarı varsa etkinleştirmeyi unutmayın. Bakalım ne olacak...

• Like 1

HARBİKIZ, 1 saat önce yazdı:

Allah allah, sistem bağışıklık kazanmış sanki :D Ctrl tuşuna basılı tutup başlattan kapatmayı dener misin.

• Like 1

relati7ity, 4 saat önce yazdı:

Biosunuzda Erp denilen bir ayar varsa, etkinleştirin. Ayrıca elektirik kaynaklı ise, basit bir şey söyleyeceğim. Kasaya takılı fişin, başlığının başındaki iki demir arasına elektirip bandı yapıştırın. Bazen çözüm olabiliyor, eğer elektirikle ilgili bir sorunsa. Biosta Erp ayarı varsa etkinleştirmeyi unutmayın. Bakalım ne olacak...

Sorun olacağı yorumları yapılmış o yüzden hiç bamadım.

xpity, 3 saat önce yazdı:

Bu linklere de bir göz atarsın.

Please register to see this content.

Denendi.

xpity, 4 saat önce yazdı:

Allah allah, sistem bağışıklık kazanmış sanki :D Ctrl tuşuna basılı tutup başlattan kapatmayı dener misin.

Denendi.

HARBİKIZ, 7 saat önce yazdı:

Sorun olacağı yorumları yapılmış o yüzden hiç bamadım.

Denendi.

Denendi.

Sorun olacağı bir durum söz konusu değil, olsa bile biosa tekrar girip disable yaparsınız.

Bu şekilde sorun olur diye yapmadığınız bir çok şey aslında sorunun asıl çözümü olabilir...

Saygılarımla...

• Like 2

• HARBİKIZ changed the title to Pc Kapanmıyor ( çözüldü )