Jump to content

Bios Güncelleme

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

AdnanGumus, 23 dakika önce yazdı:

kesinlikle bu programı kullanma ne olur olmaz kendi sitesinde bu şekil güncelletmiyor verdigi yedek bir bios güncelleme programı ben sana link verdim orjinal güncel bu anakat modelimiz doğru ise 

Please register to see this content.

Yok artık rezalet bu, zaten yeni bir email geldi yetkili servislerine müracaat etmemi istiyorlar.

shaolin, 31 dakika önce yazdı:

Daha hiç yedek almadım. Belki binlerce kez ayrı makineye bios güncellemesi yapmışımdır. Demirden korksak trene binmezdik 😁

Bursada iseniz kasayı getirin yapayım. Birşey olursa masrafı benden.

Sağol varol.

şunu unuttum bios pilini hiç degiştimi pil alıp tak bilgisayarcıdan  ondanda olabilir laz kafası işte geç hatırlıyorum hep powersata yüklendim 13 yıllık anakart sonuçta pil bu biterde bios ayarıda yeniden ayarlanmalı deneme yanılma işi bu teknikerlerde deneyip bakıyor bu olayın genelinde powersat, bios, bios pili, harddisk genel denk gelenler kolay gelsin

• Like 1

1996 dan beri bilgisayar kullanırım. Elimden onlarca bilgisayar geçti. Onlarca kez bios güncelledim.

Hiçbir şey  olmadı. Doğru biosu doğru programla yazdırınca bir şey olmaz.

Yeterki işlem sırasında elektrik gitmesin.

Onun için işi garantiye almak açısından bir güç kaynağı ile işe girişmek en iyisi. Tabi varsa.

Kolay gelsin.

• Like 1

Memoli, Bir saat önce yazdı:

1996 dan beri bilgisayar kullanırım. Elimden onlarca bilgisayar geçti. Onlarca kez bios güncelledim.

Hiçbir şey  olmadı. Doğru biosu doğru programla yazdırınca bir şey olmaz.

Yeterki işlem sırasında elektrik gitmesin.

Onun için işi garantiye almak açısından bir güç kaynağı ile işe girişmek en iyisi. Tabi varsa.

Kolay gelsin.

Çok haklısınız tek korku o zaten, maalesef şansa kalıyor iş arkadaşlar gece yapın diye yazmışlar. Kaç dakika sürüyor işlem yedek almış mıydınız önceden.

Kullandığınız laptop ve pili dolu ise sorun çıkmaz. Eğer masaüstüyse elektriğin kesilme riskinin olmaması gerekir. Güç kaynağı olan kesilse de 5-10 dk dayanabilen bir sistemle onda da sorun olmaz, elektrik kesilir ve masaüstü bilgisayar kapanırsa sorun olur.

Edited by cmlacla
  • Like 1

Valla öyle anlattınız ki nükleer tesise güncelleme yapacağız. Ben bile korktum. Özel mesajdan anydesk verin başlatayım nükleer füze ateşlemesini.

Harbikız en kötü ihtimal bios güncelleme sonras bilgisayar açılmaz. Recovery seçeneği varsa denenir. Olmazsa atarsın çöpe. İşlemcine uygun bir anakart aldın mı devam. Kaç paralık şey ki? Biraz cesur olun. Harbi iseniz.

• Like 1
  • Haha 1

shaolin, 4 saat önce yazdı:

Valla öyle anlattınız ki nükleer tesise güncelleme yapacağız. Ben bile korktum. Özel mesajdan anydesk verin başlatayım nükleer füze ateşlemesini.

Harbikız en kötü ihtimal bios güncelleme sonras bilgisayar açılmaz. Recovery seçeneği varsa denenir. Olmazsa atarsın çöpe. İşlemcine uygun bir anakart aldın mı devam. Kaç paralık şey ki? Biraz cesur olun. Harbi iseniz.

Hic birsey olaz. Anakartada hicbirsey olmaz. Bios cokerse sadece bios Cipi progremi bozulur. onuda en son ihtimal olarak bios programer pro ile halledebilirsin. Cok ucuz olan birprogramlama yongasidir. Bunu kullanmakta kolaydir. Biraz arastir. kolay oldugunu göreceksin. Cipi bile yerinden sökmek gerekmiyor. Uzaya uydu firlatmiyoruz zaten...

En cok dikkat etmen gereken uygun versiyon ve gücün kesilmemesi. Yani pilin yeterli seviyede dolu olmasi ve elektirigin o anda kesilmemesi.. hepsi bu kadar.. Olurda aksilik olursade cözüm assagida..

Assagida linkini verdim. En son ihtimal bunlarla tekrar programlayabilirsin..

Edited by TOLGAHAN5
  • Like 2

Şimdilik beklemeye aldım boşa masraf açmıyım diye ama illaki denicem bunu tabii doğru bios güncelleme dosyası bulursam. Firma eski dosya yollamış sonrada servise yönlendiriyor. Pc de kapanmama haricinde hiçbir sorun yok. Sahurda bu sorunla ilgili çok bozuk görüntülü zar zor bir video izledik Danimarka lı biri çekmiş tamamen güç ayarları ile ilgili görebildiğimiz kadarıyla ayarlamaya çalıştık şimdilik sorun yok hiç sıkıntı olmadı, yüz kere falan denedikten sonra sorun kalmazsa paylaşacam belki bu tür sorunu olanlara çözüm olur.

shaolin, 4 saat önce yazdı:

Dağılın arkadaşlar konu başlığına uygun olarak bios güncelle-me- olarak bitmiştir. 😀

AdnanGumus, 7 dakika önce yazdı:

yazdıklarımın hepsini yapıldıysa tek sorun kalıyor kısa devre yapıyor anakart son çare teknik servis iyi forumlar

Arkadaşlar risk büyük olduğu için erteledim ama ömrüm yeterse bir gün mutlaka bunu denicem.

HARBİKIZ, 34 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar risk büyük olduğu için erteledim ama ömrüm yeterse bir gün mutlaka bunu denicem.

Bios güncelleme, eskisi kadar zor değil. Günümüz olanaklarıyla, eskisinden daha basit bir hal aldı. Eskiden olsa flası fat32 yapıp bios.bin dosyasını içine atardık. Biosa girdiğimizde flasın içinden biosu güncellemek için, kodlar yazardık. Kodlar dediğim, biosun elimizdeki bin dosyasını çalıştırmak için gerekli olanlardı. Günüzde ise, daha basit bu olay, gerekli araçlat sayesinde, pc açıkken bile güncelleyebiliyoruz. Demem o ki, eskiden zor işlem diye bizi korkuttukları ve millet korktuğu için ellemediği bios güncellemesi, aslında çok basit bir işlem. Komut istemiyle atmak bile basit. Ben yaklaşık 2 sene önce ilk denemede başarılı oldum. Hatta modlu bios denemelerini başarıyla gerçekleştirmiştim. Format atmaya alıştığım gibi, biosa da bir geri bir ileri yapıp güncellene yapıyordum. Sonrasında yanlış yerden yanlış modlu biosu indirip güncellemeye çalıştım diye, sadece bir anakartı çöp ettim. Ama ilk denemede bile başarı almıştım. Çok uğraşınca kaybettik anakartı. Son olarak önemli olan tek şeyi söyleyeyim, anakartın kendi sitesindeki, bios datasından başka bir yerden edinmeyin bios dosyasını. Yoksa benim gibi patlarsınız bir gün. Saygılarımla... ( Çok yazdım yine. )

• Like 1

relati7ity, 18 dakika önce yazdı:

Bios güncelleme, eskisi kadar zor değil. Günümüz olanaklarıyla, eskisinden daha basit bir hal aldı. Eskiden olsa flası fat32 yapıp bios.bin dosyasını içine atardık. Biosa girdiğimizde flasın içinden biosu güncellemek için, kodlar yazardık. Kodlar dediğim, biosun elimizdeki bin dosyasını çalıştırmak için gerekli olanlardı. Günüzde ise, daha basit bu olay, gerekli araçlat sayesinde, pc açıkken bile güncelleyebiliyoruz. Demem o ki, eskiden zor işlem diye bizi korkuttukları ve millet korktuğu için ellemediği bios güncellemesi, aslında çok basit bir işlem. Komut istemiyle atmak bile basit. Ben yaklaşık 2 sene önce ilk denemede başarılı oldum. Hatta modlu bios denemelerini başarıyla gerçekleştirmiştim. Format atmaya alıştığım gibi, biosa da bir geri bir ileri yapıp güncellene yapıyordum. Sonrasında yanlış yerden yanlış modlu biosu indirip güncellemeye çalıştım diye, sadece bir anakartı çöp ettim. Ama ilk denemede bile başarı almıştım. Çok uğraşınca kaybettik anakartı. Son olarak önemli olan tek şeyi söyleyeyim, anakartın kendi sitesindeki, bios datasından başka bir yerden edinmeyin bios dosyasını. Yoksa benim gibi patlarsınız bir gün. Saygılarımla... ( Çok yazdım yine. )

Geçmiş olsun, bizde sitesinde bios dosyasını bulamadık.

HARBİKIZ, 1 dakika önce yazdı:

Geçmiş olsun, bizde sitesinde bios dosyasını bulamadık.

Anlamıyorum zaten bu anakart sitelerinde veya microsoftun kendi sitesinde bir şey aramak, samanlıkta iğne aramaktan zor. Hiçbir arayışımda hemen bulamıyorum. Aramayı ve araştırmayı seviyoruz dedik ama bu kadar da değil. :) :) Bazen de eski dosyaları güncelleyince, eskileri sitelerinden kaldırıyorlar. Bunu hiç anlamıyorum, sanki herkes son sistem kullanıyor. Sanki herkesi, son sistemi kullanmaya zorluyorlar gibi. :) :)

• Like 1

shaolin, 1 saat önce yazdı:

Harbikız kasanın vidalarını açıp anakart üstünde mutlaka üretici kodu vardır. Resim çekip atarsan bakarız.

ECS marka olabilir genelde ECS M4 vs v1.0 gibi

Şimdi hiç hevesim kalmadı, siz bana nereden bakacağımı yazın bir ara bakarım. Zaten sorun da halloldu sanıyorum kapatma 50 yi geçti şimdilik çok iyi.

Posted (edited)

Bu sorun microsoft kaynalı imiş Dev kanalı yeni sürümünde düzeltmişler. 0x80070002 hatası, kapatma, uyku ve hazırda bekletme hatası düzeltmeleri Windows 11 derlemesi  26085 te düzeltilmiş.  

Edited by HARBİKIZ
  • Like 3

Ben bunu yazdım zaten. MSnin yaptığı hatalardan dava açılsa ertesi günü kepengi indirirler yazmıştım.

Yapı numarası değiştirin düzelir diye belirtmiştim bu tarz sorunlarda çözüm bulamazsam farklı ilk yaptığım şeylerden biridir.

Bazı insanlar son sürüme takıntılı yada insider meraklısı olduğundan başı beladan kurtulmuyor ilk Lise zamanlarında kendi bilişim hocamı uyarmışlığım var bu konuda.

• Like 1

AdemYakups, 20 dakika önce yazdı:

Ben bunu yazdım zaten. MSnin yaptığı hatalardan dava açılsa ertesi günü kepengi indirirler yazmıştım.

Yapı numarası değiştirin düzelir diye belirtmiştim bu tarz sorunlarda çözüm bulamazsam farklı ilk yaptığım şeylerden biridir.

Bazı insanlar son sürüme takıntılı yada insider meraklısı olduğundan başı beladan kurtulmuyor ilk Lise zamanlarında kendi bilişim hocamı uyarmışlığım var bu konuda.

Ama bu yıllardır süre gelen bir durum hatalı sürümü yayınla millet uğraşsın 1-2 ay sonra güncelleme ile düzeltmeye kalk.

• Like 1