Jump to content

Google Chrome ( Portable'yi Kendin Oluştur!! :) :) :)

relati7ity
 Share

Recommended Posts

AdemYakups, Bir saat önce yazdı:

yüklü olanı kaldırmak için o dosya.

resim.png.ab3ef080211bf175bd0d19ca46ad09db.png

Ben kendim için paketleme yapıyorum sizin istedğiniz gibi portable değil.

Yolladım dosyayı.

Eyvallah kardeşim aldım dosyayı.....

slma
bilgilendirme amaçlı
chrome.7z klasöre ayıklandıktan sonra, yanına cmd dosya atıp, profili (data, veri) kaydetebilirsiniz
1-- uygulama klasörü                  -- 109.0.5414.120
2-- profil klasörü (yerimi, eklenti)  -- data123
3-- cmd dosya                         -- "\Chrome-bin-x86-portabe.bat" 
4-- isteğe bağlı "\data123-gizli.exe" -- işlev (alt+tab, alt+f4)

@echo off

taskkill /im Chrome.exe /f

start /max /high chrome.exe --user-data-dir="%cd%\data123" --ignore-certificate-errors --incognito

tr9cjak.gif

• Like 1

Chrome son sürümü katılımsız olarak indirebileceğiniz bir link bırakıyorum. Belki bir dosta lazım olabilir;

Please register to see this content.

Konu sahibine teşekkür ediyorum öncelikle. relati7ityGayet pratik bir yöntem. Ancak Program Files içine kurulu klasörden yedek alıp oradan dilediğimiz yerde çalıştırabilmekten farkı nedir? Benim Chrome Portable'dan beklentim 1.Güncelleme alabilmesi 2. UserData klasörünü kurulu olan yerin altına açması.

Tahmin ettiğim üzere bu yöntem AppData klasörünü C:\Users\KullanıcıAdı\ AppData\Local\Google\Chrome\UserData gibi bir yere açtı.. 

Yeri gelmişken @winuha ; size sormuş olayım. Paylaştığınız şu yöntemle bunu yapabilmek mümkün mü;

@echo off
start /max /high chrome.exe --user-data-dir="%cd%\datachrome" --ignore-certificate-errors --incognito

Çalıştırdığım yerin altına datachrome isimli bir klasör açıp UserData bilgilerini burada saklasın, istediğim yere götürebileyim..

*.bat olarak kaydediyorum bu bilgileri ama Chrome.exe bulunamadı hatası alıyorum.. Bunu halledebilirsem yanımda taşıdığım SSD ile kendi ayarlarım ve en son açtığım sekmeler v.s taşıyabilirim diye düşünüyorum. Veya yeni bir kurulumda kaldığım yerden devam ederim.

iyi forumlar..

Ek: Hatta şöyle bir kullanıma da vesile olabilir. BAT dosyasına alichrome.bat user_data AliData, velichrome.bat dosyasına VeliData yazılıp ilgili profillerden girilebilir. Alışveriş için farklı sekmeler, okumalar için farklı sekme grupları açıyorum. Bunlar için farklı bat dosyaları da açabilirim bu yöntem başarılı olursa. userAlisveris, userVideo, userOkuma gibi klasörlere userData açacak bat dosyaları ile giriş yapabilmeyi isterdim. 

Edited by shiftdeletenet
Ekleme
  • Like 2

shiftdeletenet, 5 dakika önce yazdı:

Konu sahibine teşekkür ediyorum öncelikle. relati7ityGayet pratik bir yöntem. Ancak Program Files içine kurulu klasörden yedek alıp oradan dilediğimiz yerde çalıştırabilmekten farkı nedir? Benim Chrome Portable'dan beklentim 1.Güncelleme alabilmesi 2. UserData klasörünü kurulu olan yerin altına açması.

Tahmin ettiğim üzere bu yöntem AppData klasörünü C:\Users\KullanıcıAdı\ AppData\Local\Google\Chrome\UserData gibi bir yere açtı.. 

Yeri gelmişken @winuha ; size sormuş olayım. Paylaştığınız şu yöntemle bunu yapabilmek mümkün mü;

@echo off
start /max /high chrome.exe --user-data-dir="%cd%\datachrome" --ignore-certificate-errors --incognito

Çalıştırdığım yerin altına datachrome isimli bir klasör açıp UserData bilgilerini burada saklasın, istediğim yere götürebileyim..

*.bat olarak kaydediyorum bu bilgileri ama Chrome.exe bulunamadı hatası alıyorum.. Bunu halledebilirsem yanımda taşıdığım SSD ile kendi ayarlarım ve en son açtığım sekmeler v.s taşıyabilirim diye düşünüyorum. Veya yeni bir kurulumda kaldığım yerden devam ederim.

iyi forumlar..

Kendinize göre yöntem bulmuşsunuz. Eğer yeşil tikli sağda yer alan görseli elde edebildiyseniz, öyle devam edin. Ben sadece, portable oluşturma kısmını, program kurulumunda farkettim. Tabi eklediğim yöntemde, update almıyor. Update almasını yine update klasör yedeklerini veya hizmetlerde çalışan dosya ekini yedeleyip, denemek lazım. Denerim aslında, yakın zamanda ilgilenirim. Şimdilik update almıyor. Saygılarımla...

• Like 1

akillialtay1995, 08.04.2024 - 20:09 yazdı:

Şimdi deniyorum.

Siz, sıfır sistemde denediniz mi? En son denediğinizde kurulu chrome üzerindem denemiştiniz. Sıfır, kurulumsuz bir sistemde denediniz mi?

akillialtay1995, Şimdi yazdı:

Denemedim.

Sizin için uğraşıp, hazırladım. Boşuna uğraşmış oldum şimdi ama neyse, format attığınız zaman denersiniz artık. Bu arada 7 kişi indirmiş. Başkaları denemiş ama yorum yapmıyor kimse...

Güzel tespit yapmışsın üstat. Gayet yararlı bir paylaşım. Teşekkür ederim.

shiftdeletenet, 21 saat önce yazdı:

@echo off

iyi forumlar..

Ek: Hatta şöyle bir kullanıma da vesile olabilir. BAT dosyasına alichrome.bat user_data AliData, velichrome.bat dosyasına VeliData yazılıp ilgili profillerden girilebilir. Alışveriş için farklı sekmeler, okumalar için farklı sekme grupları açıyorum. Bunlar için farklı bat dosyaları da açabilirim bu yöntem başarılı olursa. userAlisveris, userVideo, userOkuma gibi klasörlere userData açacak bat dosyaları ile giriş yapabilmeyi isterdim. 

Düşünceniz çok güzel. Data dosyaları aynı klasörde olması daha mantıklı olur. Gelişmeleri yazar mısınız.

Edited by eca2424
  • Like 1

eca2424, 15 dakika önce yazdı:

Güzel tespit yapmışsın üstat. Gayet yararlı bir paylaşım. Teşekkür ederim.

Düşünceniz çok güzel. Data dosyaları aynı klasörde olması daha mantıklı olur. Gelişmeleri yazar mısınız.

Ben farkettiğim kadarıyla gerekli dosyayı ve dosya yolunu gösterdim. Geliştirmek ve üzerine bir şeyler katmak sizlere kaldı. Eklenti konusunda, bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla, tek bir regedit kaydı oluşturup, tüm eklentileri hazır hale getirebiliriz. Gerisi sizde...

relati7ity, 11.04.2024 - 15:31 yazdı:

Kendinize göre yöntem bulmuşsunuz. Eğer yeşil tikli sağda yer alan görseli elde edebildiyseniz, öyle devam edin. Ben sadece, portable oluşturma kısmını, program kurulumunda farkettim. Tabi eklediğim yöntemde, update almıyor. Update almasını yine update klasör yedeklerini veya hizmetlerde çalışan dosya ekini yedeleyip, denemek lazım. Denerim aslında, yakın zamanda ilgilenirim. Şimdilik update almıyor. Saygılarımla...

Merhaba
Bir çok komut satırı denedim ama sağdaki görseldeki durumu elde edebildim sonunda. Kısayol oluşturup onun üzerinde çalışmak geldi aklıma. Asıl önceliğim userData klasörünün yerini bizim belirleyebilmemiz idi, bunu da başarmış oldum. Aslında update alması birinci önceliğim değil, update edilmiş bir klasörü daha sonra manuel olarak buraya ekleyebiliriz diye düşünüyorum.

1.Klasördeki chrome.exe dosyasında kısayol oluşturdum.

2.Kısayol özelliklerindeki Hedef bölümüne;
chrome.exe --user-data-dir="datachrome" yazdım. Böylece datachrome isimli klasörün altına açıyor tüm diğer gerekli klasörleri..

Herkese teşekkür ediyorum, iyi forumlar..

• Like 3

Posted (edited)
shiftdeletenet, 12 saat önce yazdı:

Merhaba
Bir çok komut satırı denedim ama sağdaki görseldeki durumu elde edebildim sonunda. Kısayol oluşturup onun üzerinde çalışmak geldi aklıma. Asıl önceliğim userData klasörünün yerini bizim belirleyebilmemiz idi, bunu da başarmış oldum. Aslında update alması birinci önceliğim değil, update edilmiş bir klasörü daha sonra manuel olarak buraya ekleyebiliriz diye düşünüyorum.

1.Klasördeki chrome.exe dosyasında kısayol oluşturdum.

2.Kısayol özelliklerindeki Hedef bölümüne;
chrome.exe --user-data-dir="datachrome" yazdım. Böylece datachrome isimli klasörün altına açıyor tüm diğer gerekli klasörleri..

Herkese teşekkür ediyorum, iyi forumlar..

Öncelikle Merhaba!

Portable oluşturma konusunu ben bulmuştum ama sizin bu yol ve yöntem göstermeleriniz çok hoşuma gitti...

En son geldiğiniz aşama, aslında herşey için gerekli olan fakat bu kadar karmaşıklığa gerek duyulmadan, sade bir şekilde oluşturulabiliyormuş...

Şöyle anlatayım, sizin izlediğiz yol üzerinde durup, bir çalışma yaptım.

Google Chrome üzerinde bütün herşeyi hazır ettiğimizde.

Appdata / Local / Google içerisine oluşturulan User Data klasörünü.

Portable içerisine atıp, Portable içerisindeki exe üzerinden kısayol oluşturup,

Kısayola >>> chrome.exe --user-data-dir="User Data" bu kodu yazdıktan sonra..

Her şey hazır geliyormuş zaten...  (( Şunu belirteyim tekrar, sizin fikriniz olmasa ben bunu beceremezdim... )  

Tek yapmamız gereken, herşeyi hazır ettikten sonra, appdata oluşan klasörü ana yere taşımak, kısayol oluşturmak ve üstteki kodu girmek... (Not == Bu arada yazılım kursundan öğrendiğim en önemli şey, eğer tırnak işareti kullanıyorsak, boşluklu bir ifade yazabiliriz... "User Data" gibi.

Teşekkürler, el birliği ile konuyu ileriye taşıdık.... 

Saygılarımla...   --- Bu da benden görsel... ///  Diğer bir Not == User Data klasörünün içeriğini boşalttığınızda, aynı yere kendi oluşturuyor.

(Yani hazır gelmesini istemeyenler, ya da portable olarak sıfır ayırmak isteyenler, sadece User Data klasörü boş olarak koyabilirler...)

27c1au4.png

Edited by relati7ity
  • Like 2

relati7ity, 13.04.2024 - 09:31 yazdı:

Öncelikle Merhaba!

Portable oluşturma konusunu ben bulmuştum ama sizin bu yol ve yöntem göstermeleriniz çok hoşuma gitti...

En son geldiğiniz aşama, aslında herşey için gerekli olan fakat bu kadar karmaşıklığa gerek duyulmadan, sade bir şekilde oluşturulabiliyormuş...

Şöyle anlatayım, sizin izlediğiz yol üzerinde durup, bir çalışma yaptım.

Google Chrome üzerinde bütün herşeyi hazır ettiğimizde.

Appdata / Local / Google içerisine oluşturulan User Data klasörünü.

Portable içerisine atıp, Portable içerisindeki exe üzerinden kısayol oluşturup,

Kısayola >>> chrome.exe --user-data-dir="User Data" bu kodu yazdıktan sonra..

Her şey hazır geliyormuş zaten...  (( Şunu belirteyim tekrar, sizin fikriniz olmasa ben bunu beceremezdim... )  

Tek yapmamız gereken, herşeyi hazır ettikten sonra, appdata oluşan klasörü ana yere taşımak, kısayol oluşturmak ve üstteki kodu girmek... (Not == Bu arada yazılım kursundan öğrendiğim en önemli şey, eğer tırnak işareti kullanıyorsak, boşluklu bir ifade yazabiliriz... "User Data" gibi.

Teşekkürler, el birliği ile konuyu ileriye taşıdık.... 

Saygılarımla...   --- Bu da benden görsel... ///  Diğer bir Not == User Data klasörünün içeriğini boşalttığınızda, aynı yere kendi oluşturuyor.

(Yani hazır gelmesini istemeyenler, ya da portable olarak sıfır ayırmak isteyenler, sadece User Data klasörü boş olarak koyabilirler...)

Merhaba,

Bir şeylerin daha iyi olması için küçük bir katkımız olabildiyse ne mutlu. User Data klasörü boş bile olsa, ilk çalıştırmada altındaki her klasörü kendisi otomatik oluşturuyor Chrome.
Harika oldu bu şekilde. Pratik bir kullanıma vesile oldunuz, tekrar teşekkür ediyorum. İyi forumlar.

• Like 1

shiftdeletenet, 26 dakika önce yazdı:

Merhaba,

Bir şeylerin daha iyi olması için küçük bir katkımız olabildiyse ne mutlu. User Data klasörü boş bile olsa, ilk çalıştırmada altındaki her klasörü kendisi otomatik oluşturuyor Chrome.
Harika oldu bu şekilde. Pratik bir kullanıma vesile oldunuz, tekrar teşekkür ediyorum. İyi forumlar.

Ben de size teşekkür ederim, sayenizde güzelleştirdik.

Keşke, birçok paylaşımda, sadece alıcı değilde, bir şeyler katıcı olarak yol izleyebilsek, forum olarak...

İzlediğiniz ve söylediğiniz yol, bu çalışmayı üst seviyeye çıkardı.

Tekrar teşekkürler, size de iyi forumlar...

• Like 1