Jump to content

Linux'ta Trojan şoku!

mucit41

Recommended Posts

Linux'ta trojan şoku!

Bu Linux uygulaması sizde varsa hemen sisteminizi taratın!

80208.jpg

Linux kullanıcıları güvenlik açısından oldukça rahat davranıyor. Ancak yeni bir gelişme, bu kadar rahat davranmanın bir bedeli olduğunu ve Linux'un güvenlik tehlikelerine karşı tamamen güvende olmadığını gösterdi.

CHIP'in haberine göre IRC sunucusu Unreal'ın Linux sürümünü indiren herkesin trojanlere karşı sistemlerini taraması gerekiyor. Bu sürüm ile birlikte Kasım 2009 tarihinden bu yana trojan yayınlandığı ortaya çıktı.

Unreal Server adminleri yaptıkları açıklamada Unreal3.2.8.1.tar.gz dosyalarının destek sunucularında arkakapı içeren bir sürüm ile değiştirildiğini yeni farkettiklerini açıkladılar. Bu hata için özür dilediler ve gelecek dosyaların PGP imzası taşıyacağını belirttiler.

Samanyoluhaber

Hahaha :D İşte buna gülerim :) Linux'cular o kadar övünürdü virüs girmez sisteme vs.Bizde diyoduk ki eğer sistem biraz yaygınlaşırsa Linux içinde virüs yazarlar.Yok efendim linux güvenli falan :) Tek kelimeyle bu haber kapak olsun :)

Linux'a virüs girmez diye birşey yok, ben savunmuyorum bu görüşü. Fakat Windows'a giren virüs Linux'u etkilemez. Linux'a virüs girmez diyenlerde bunu kastetmiştir. Bu uzun süredir Linux camiasında karşılaşılmış bir (1) vakadır. Fakat Windows için durum böyle değildir.

Ben hala Linux'un şuanda Windows'tan daha güvenli olduğunu savunuyorum. Katılıyorum sizlere, evet Linux yeterince yaygınlaşmadığı için bir süre daha güvenli olacak ama zamanla '' Meyve veren ağaç taşlanır.'' misali Linux içinde Virüsler büyük tehlike olacak. Burada esas unsur kullanıcıdır. Dikkatli bir kullanıcı sistemine virüs girdirmez.

Tek çiçekle de bahar olmaz, fazla sevinmeyin derim :)

Linux hala favorimdir, kullandım kullanalı virüs nedir unuttum şahsen :)

Linuxa kolay kolay virüs bulaşmaz fikrini savunuyorum ve şu gerçeğe güveniyorum.

Linuxda neredeyse müzik açarken bile (Sürekli izin istediğinden) bizden bir izin istiyor. Bizim iznimiz olmadan herhangi bir program kurulamıyor. Kurulan paketleri güvenli sunuculardan ve onaylanmış uygulamalardan seçersek hiçbir sorun olmaz. Zaten bakın ne yazıyor konuda.

Unreal Server adminleri yaptıkları açıklamada Unreal3.2.8.1.tar.gz dosyalarının destek sunucularında arkakapı içeren bir sürüm ile değiştirildiğini yeni farkettiklerini açıkladılar.

Windowsta açmadığınız bir doyadan virüs bulaşırken linuxda izin verilmemiş bir uygulamadan virüs bulaşmaz. Her kurduğumuz paketin içeri,ğini de karıştırıp kodları satır satır okuyup bu virüstür bu virüs değildir diyemeyiz. Bunu windowsta yapabilen varsa söylesin tüm windows serisinin orijinal kutu hallerini vereyim. Kim kurduğu bir uygulamayı açıp kodlarını inceleyebilir ve içinde virüs olup olmadığını anlayabilir ?

Burda da incelenip sorun halledilmiş. (Karalamak gibi olmasın sadece örnektir) Örneğin Adobe firmasının ürünlerini hepimiz kullanırız. Aramızda kim Photoshop un kaynak kodlarını inceledi ? Belki bizden izinsiz biryerlere bişeyler gönderiyor. Ya da Winamp ı düşünelim. Online işlemlerde de kullanılıyor. Radyo dinlenirken, müzik satın alırken. Belki tam o online işlem sırasında bizden izinsiz bişey yapıyor. Kim kodlarını görüp de bunda virüs var antivirüsler farkedememiş ama ben farkettim. Düzeltmeniz gerekiyor diyebilir ?

1 tane YAZILIMCI FİRMA TARAFINDAN BİLEREK HAZIRLANMIŞ GİZLİ VİRÜS dışında ben hiç görmedim linuxa virüs bulaştığını. Ben yıl oluyor aktif olarak linux kullanıyorum ve herhangi bir antivirüse ihtiyaç duymadan virüslü olduğunu bildiğim dosyaları bilerek açarak karıştırıyorum. (Programcı olduğum için meraklıyım bu konuya :) )

Hemen karalamayın linux u. Sizin kutusundan yeni çıkarıp kurduğunuz lisanslı windowsda bile virüs var ama linuxda ŞU ANDA yok.

Hahaha :D İşte buna gülerim :) Linux'cular o kadar övünürdü virüs girmez sisteme vs.Bizde diyoduk ki eğer sistem biraz yaygınlaşırsa Linux içinde virüs yazarlar.Yok efendim linux güvenli falan :) Tek kelimeyle bu haber kapak olsun :)

Linux için virüs yok denmiyor zaten olay çok daha farklı linuxda depolara dahil edilen programlar özellikle debian gibi sürümler sıkı kontrollerden sonra ekleniyor kararlılık yada açık durumu olup olmadığı kontrollerinden sonra ayrıca windowsun çekirdeğinden kaynaklı açığı kapamak için kaç yıl uğraştılar. linux hala güvnlidir ama şunu unutmayın ki kullandığınız programdan kaynaklanan açık sistemin açığı değildir.

Linux Windows kadar populer olsa virus sayısı 1 değil 500 olur windows için bozan abiler linux içinde multi planları vardır herhalde büyük bir pazar sonuçta

linuxda da windowsdaki gibi crackli program kullanırsan linuxda da trojan virüs olur ama zaten linuxda paralı program kullanmak açık kaynak kod mantığına aykırı. bu yüzden linux istediği kadar popüler olsun windowsdaki kadar açık kesinlikle olmaz.

Eğer gerçek manada güvenli bir işletim sistemi istiyorsanız OpenBSD kullanmanızı öneririm çünkü geliştirici ekibin o kadar katı denetim politikaları var ki 1 satırlık kodu eklemek için her türlü denetimden yapıyorlar. bu arada artı kullandığınız programlardaki açık sistemin açığı değildir bu yüzden openbsd de şu açık var demek için sistemin açığını bulup yazarsanız sevinirim.

açık sayılarına bu linkten bakabilirsiniz.

http://www.milw0rm.com/platforms/windows
http://www.milw0rm.com/platforms/linux
http://www.milw0rm.com/platforms/osX
http://www.milw0rm.com/platforms/openbsd (şuanki sürüm 4.7 bu sürüm için henüz bulunmuş açık yok)[/CODE]

haber malesf doğru arkadaşlar aşağıda açıklama ve etkilenip etkilenmediğini nasıl kontrol edebilecfeğinizi anlatan yazı mevcut.

[CODE]http://forums.unrealircd.com/viewtopic.php?t=6562[/CODE]

Linux için virüs yok denmiyor zaten olay çok daha farklı linuxda depolara dahil edilen programlar özellikle debian gibi sürümler sıkı kontrollerden sonra ekleniyor kararlılık yada açık durumu olup olmadığı kontrollerinden sonra ayrıca windowsun çekirdeğinden kaynaklı açığı kapamak için kaç yıl uğraştılar. linux hala güvnlidir ama şunu unutmayın ki kullandığınız programdan kaynaklanan açık sistemin açığı değildir.

linuxda da windowsdaki gibi crackli program kullanırsan linuxda da trojan virüs olur ama zaten linuxda paralı program kullanmak açık kaynak kod mantığına aykırı. bu yüzden linux istediği kadar popüler olsun windowsdaki kadar açık kesinlikle olmaz.

Eğer gerçek manada güvenli bir işletim sistemi istiyorsanız OpenBSD kullanmanızı öneririm çünkü geliştirici ekibin o kadar katı denetim politikaları var ki 1 satırlık kodu eklemek için her türlü denetimden yapıyorlar. bu arada artı kullandığınız programlardaki açık sistemin açığı değildir bu yüzden openbsd de şu açık var demek için sistemin açığını bulup yazarsanız sevinirim.

açık sayılarına bu linkten bakabilirsiniz.

http://www.milw0rm.com/platforms/windows
http://www.milw0rm.com/platforms/linux
http://www.milw0rm.com/platforms/osX
http://www.milw0rm.com/platforms/openbsd (şuanki sürüm 4.7 bu sürüm için henüz bulunmuş açık yok)[/CODE]

haber malesf doğru arkadaşlar aşağıda açıklama ve etkilenip etkilenmediğini nasıl kontrol edebilecfeğinizi anlatan yazı mevcut.

[CODE]http://forums.unrealircd.com/viewtopic.php?t=6562[/CODE]

Linux üzerinde çalışan her türlü virüs Bsd üzerindede çalışır.İkiside Unix tabanlıdır bsd çekirdeği linux ile uyumludur.Linux uygulamaları Bsd de çalışır ama Bsd lerinki Linuxta çalışmaz.

Bakmak istemeyen göze hiçbirşey gösteremezsin.

Gerçekleri gözüyle gören adamı balon, fasarya haberlerle aldatamazsınız diye düzeltelim. Bu haber yalan demiyorum; büyük ihtimalle öyledir dedim malum grubun çoğu haberi gibi. Arada bir de doğruları yazıyor tabii ayıp olmasın diye.

Gerçekleri gözüyle gören adamı balon, fasarya haberlerle aldatamazsınız diye düzeltelim. Bu haber yalan demiyorum; büyük ihtimalle öyledir dedim malum grubun çoğu haberi gibi. Arada bir de doğruları yazıyor tabii ayıp olmasın diye.

Bizde malum gruba yaptığınız yorum için sarfettik bu sözü geçerli haber için deği.

Bizde malum gruba yaptığınız yorum için sarfettik bu sözü geçerli haber için deği.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar :)

Neyse sanırım konu bu değil gereksiz yere uzatmayayım siz de ben de görüşlerimizde özgürüz sonuçta. Konu polemiğe doğru gidip açılan konunun ana temasından sapıyor, o yüzden susuyorum.

Linux hala güvenli.Çünkü açık kaynaklı.Yani,yazılımcılıktan anlayan herhangi biri o açığı kapayabilir.Ya windows'ta?Sadece microsoft yetkilileri.Bu büyük fark demektir.

Ben açıkçası Linux'un windows kadar yaygınlaştığı zaman hala o kadar güvenli olacağını sanmıyorum.Hem şunu da belirtmek istiyorum windows'ta açmadığınız bişey yüzünden virüs bulaşmaz..Eğer girerseniz abudik gubidik sitelere orda çıkan her exe'yi çalıştır derseniz elbette virüs bulaşır.Şu ana kadar ben bilgisayarımda virüs görmedim nerdeyse.Bu biraz kullanıcı ile alakalı olduğundan Linux'un aslında windows'tan çok da aşırı büyük güvenlik önlemine sahip olduğunu düşünmüyorum..

İlgiyle okudum ama alıntı yapılan yeri gördüm, "Samanyolu Haber" :D Büyük ihtimalle bu haber de balondur, iftiradır.

Balon veya iftira olduğunu nerden biliyorsun.Elinde ispatın varmı? Yazdıklarınıza dikkat edin ve özel kurumları karalamayın.

Linux üzerinde çalışan her türlü virüs Bsd üzerindede çalışır.İkiside Unix tabanlıdır bsd çekirdeği linux ile uyumludur.Linux uygulamaları Bsd de çalışır ama Bsd lerinki Linuxta çalışmaz.

Tabanlarının aynı olması birşey fark etmez hatta mac os x de bsd tabanlı ama nedense aynı açıklar yok.

Ben açıkçası Linux'un windows kadar yaygınlaştığı zaman hala o kadar güvenli olacağını sanmıyorum.Hem şunu da belirtmek istiyorum windows'ta açmadığınız bişey yüzünden virüs bulaşmaz..Eğer girerseniz abudik gubidik sitelere orda çıkan her exe'yi çalıştır derseniz elbette virüs bulaşır.Şu ana kadar ben bilgisayarımda virüs görmedim nerdeyse.Bu biraz kullanıcı ile alakalı olduğundan Linux'un aslında windows'tan çok da aşırı büyük güvenlik önlemine sahip olduğunu düşünmüyorum..

linux kullanıyor olsaydınız böyle düşünmezdiniz linux sürekli güncellenen ve gelişen bir topluluk tabi ki güvenlik açıkları olacaktır insanoğlu malesef eksiksiz birşey yapmıyor ama linux çok daha fazla kullanıcı ve uzman kişi tarafından test edilen ve gelişen bir işletim sistemidir. ve çekirdek olarak da gayet güvenlidir. tabi kullandığınız linux sürümüne bağlı olarak da bu değişir.

windowsun çekirdeğinde bile hata vardı ve uzun süre kapatamadılar bu arada güvenlik konusunda daha fazla bilgi bulmak için "Huzeyfe Önal" ismini biraz araştır yorum yapmadan önce böyle uzmanların görüşlerini okursanız daha doğru yorumlar ve daha düzgün tartışmalar olacaktır.

linux un guvenli olmasının temel nedeni açık kaynak kodlu olmasıdır. Dünya üzerinde milyonlarca geliştirici kaynak kodları görebilir en ufak bir sorunda direkt müdahale edebilir yada bildirimde bulunabilir. Linux un gücü buradadır. Windowsta ise kod yazan ekip sadece windows u geliştiren mühendislerle sınırlıdır.

Milyonlarca göze karşılık onlarca göz yani!

yoksa linux a da virüs yazılır onada herşey bulaştırılır. ama bilinen gerçek şudur kim ne derse desin şuan için en güvenli sistemler unix tabanlı olan linux dağıtımlarıdır. ilerde ne olur bilemem. Dünya çapında onca serverda linux işletim sistemleri tercih edilmektedir. Bir bildikleri var demekki!

İlgiyle okudum ama alıntı yapılan yeri gördüm, "Samanyolu Haber" :D Büyük ihtimalle bu haber de balondur, iftiradır.

Samanyolu değil "Yalanyolu Haber" :)

Bir de halâ Linux tek favorim diyenlerin samimiyetine kesinlikle inanmıyorum, Debian'a 1 gün, Pardus'a yalnızca 2 saat sabredebildim, Linux'un normal bir kullanıcının tercihi olacağına kesinlikle inanmıyorum, ancak macera arayan ya da farklı görünme çabası içinde olanlar hariç.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...