Jump to content

Tugrul Arkadaşımız

sk8er_boi

Recommended Posts

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Tuğrul Bey ya da Toğrül, Tuğril veya Toghrïl Beg, (Arapça: طغرل بك; Farsça: طغرل بیک) (d. 990 - ö. 4 Eylül 1063) Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucusu ve ilk hükümdarıdır.

Togrıl (تغرل) ismi , Dumrul adı ile de bilinen,[1]gündüz yırtıcı kuşları (Falconiformes) takımında yer alan atmacagiller (Accipitridae) familyasından bir kuş, çakırdoğan (Accipiter gentilis) anlamına gelir.

Beni bu göreve layık gören başta yönetici arkadaşlar olmak üzere, tebrik ve iyi dileklerini sunarak beni yanlız bırakmayan sevgili üye arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Azda olsa Editörlükten yönetime aşina olmuştuk ama mod olarak üzerimdeki yük biraz daha artmış oluyor. İnşAllah kazasız belasız bu görevi yürütürüz :) ve umarım herkes birgün TNC de yönetime girme şerefine nail olur. Tabi herkesin olması mantıksız olurda :lol: çalışan ve hakedenler için hiçte zor değil. Aslında herkese alıntı yapıp tek tek cevap verip teşekkür etmek isterdim ama biraz vakit geç oldu. Ancak en sıradışı iletiye cevap vermeden geçemeyeceğim :D

Tuğrul Bey ya da Toğrül, Tuğril veya Toghrïl Beg, (Arapça: طغرل بك; Farsça: طغرل بیک) (d. 990 - ö. 4 Eylül 1063) Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucusu ve ilk hükümdarıdır.

Togrıl (تغرل) ismi , Dumrul adı ile de bilinen,[1]gündüz yırtıcı kuşları (Falconiformes) takımında yer alan atmacagiller (Accipitridae) familyasından bir kuş, çakırdoğan (Accipiter gentilis) anlamına gelir.

Abicim iyimisin sen? hayırdır ansiklopedi falan mı yuttun :Q

Şaka bir yana 28 yıldır ben adıma dair bu kadar bilgiyi bir arada görmemiştim. Özellikle teşekkür ediyorum. Tuğrul ve Çağrı Beyler tarihte en çok sevdiğim iki şahsiyet. O zamanlar yazılışının ve telaffuzunun tam olarak aslında Tuğrul olmadığı söylemişti bir tarihçi arkadaş. Sanırım bilgileriniz biraz doğruluyor onu. Ayrıca bir kuş olduğunuda duymuştuma ama bu kadar ayrıntıyıda bilmiyordum. Tekrar teşekkürler!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...