Jump to content

Ttnet'ten Müjde

force_existence

Recommended Posts

• Replies 117
  • Created
  • Last Reply

100 gb yükseltme işlemi biliyorum ne varki ister 6 gb ister 200 gb olsun şu kota sınırlamaları kaldırılsa bence daha iyi olacak gibime geliyor.Müşteri yüksek bant genişliğine ve sınırsızı seciyor birde buna kota sınırlaması pek adilane bir fikir değil gibi.100 gb hızlardan bahsediliyor bu yüksek bant net iletişim bedeli sizce müşteriye kaça mal olacak ve bu bantlara da kota sınırlamsı uygulanacakmı?.Sanırım 100 gb nin fiatı 1 milyar gibi rakkam olur bence.Güzel bilgilendirme paylaşım için,daha ayrıntılı detaylar burda işlenir.Allaha emanet olunuz.

Bir haber elime gecti konuya bağlı olarak paylaşmak istiyorum.
[quote]
[size="4"][color="#0000FF"][b]Sınırsız internet dönemi bitiyor[/b][/color][/size]
İnternet paketlerinde değişikliğe gidiliyor
BTK'nın kamuoyu görüşüne sunduğu yeni tarife taslağı ile limitsiz internet bağlantısı hayal oluyor.

Türk Telekom'un BTK'ya gönderdiği tarife düzenleme çalışması kamuoyu görüşüne sunuldu. 28 Ağustos tarihine kadar görüş almaya devam edecek olan BTK'nın herhangi bir değişikliğe gitmeden taslağı olduğu gibi onaylaması bekleniyor. Peki, yeni düzenleme neler getirecek? Neler götürecek?
Öncelikle şu anda ADSL aboneleri tarafından en çok tercih edilen limitsiz tarifelere yeni abone alımı durdurulacak. Yani; 512 Kbit, 1 Mbit, 2 Mbit, 4 Mbit, 8 Mbit ve 16 Mbit hızında limitsiz erişim diye bir paket artık olmayacak!

Aynı şekilde yeni devreye alınan VDSL2 aboneleri için hazırlanmış olan 16 Mbit ve 32 Mbit'lik limitsiz pakaetler de iptal edilecek.

Şu anda 8 Mbit'e kadar hızlı ve 15 GB adil kullanım kotalı olan pakette iyileştirmeye gidilerek kota miktarı 25 GB'a çıkarılacak. 25 GB aşıldığında ise internet bağlantısı kesilmeden bağlantı hızı 1 Mbit'e düşürülecek. Ayrıca 8 Mbit'e kadar 50 GB kotalı yeni bir paket de devreye alınacak.

Yeni tarifler şöyle:

8 Mbit'e kadar hız, 25 GB Adil Kulanım Kotalı
8 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı
16 Mbit'e kadar hız, 50 GB Adil Kulanım Kotalı
32 Mbit'e kadar hız, 50 GB Adil Kulanım Kotalı
50 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı
100 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı

Tüm paketlerde kota aşıldığı anda erişim hızı 1 Mbit'e düşürülecek. Türk Telekom'un bu paketleri "Kotasız" olarak adlandırması da ayrıca kafaları karıştırıyor. Kota aşımı durumunda ekstra bir ücret alınmaması ve bağlantının kesilmemesi sebeiyle kotasız dense de kullanıcıların erişim hızının 16 Mbit, 32 Mbit gibi yüksek hızlardan 1 Mbit'e düşürülüyor olması bu paketlerin tam anlamıyla kotasız olmadığını gösteriyor.

Bunların dışında bir de gerçekten kotalı paketler var. Yani kotayı aştığınız anda faturanıza ekstra ücret yansıtan meşhur kotalı paketlerden söz ediyoruz. Onlarda da şu şekilde gelişmeler yaşandı;

1 Mbit'e kadar hız, 4 GB kotalı
1 Mbit'e kadar hız, 6 GB kotalı
1 Mbit'e kadar hız, 9 GB kotalı

2 Mbit'e kadar hız, 4 GB kotalı
2 Mbit'e kadar hız, 6 GB kotalı

8 Mbit'e kadar hız, 4 GB kotalı
8 Mbit'e kadar hız, 6 GB kotalı
8 Mbit'e kadar hız, 12 GB kotalı

16 Mbit'e kadar hız, 5 GB kotalı
32 Mbit'e kadar hız, 10 GB kotalı
50 Mbit'e kadar hız, 15 GB kotalı
100 Mbit'e kadar hız, 20 GB kotalı

Bu paketlerde yapılan yeni uygulamaya göre bir fatura üst limiti belirlenecek. Fatura üst limitine ulaşıncaya kadar aşılan her 1 MB veri başına yaklaşık 0,005 TL ekstra ücret alınacak. Fatura üst limitine gelindiğindeyse satın alınan paket hangisi olursa olsun bağlantı hızı 1 Mbit'e düşürülecek.
Açıklanan tasakta geçen ücretler ise KDV ve ÖİV olmadan Al-Sat modeli için taban fiyatlar. Yani taslak onaylandığında bu ücretlerin oldukça üstünde rakamlarla karşılaşacağız.

8 Mbit'e kadar hız, 25 GB Adil Kulanım Kotalı 35 TL
8 Mbit'e kadar hız 100 GB Adil Kulanım Kotalı 56 TL
16 Mbit'e kadar hız, 50 GB Adil Kulanım Kotalı 40 TL
32 Mbit'e kadar hız, 50 GB Adil Kulanım Kotalı 45 TL
50 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı 72 TL
100 Mbit'e kadar hız, 100 GB Adil Kulanım Kotalı 90 TL

1 Mbit'e kadar hız 4 GB kotalı 18 TL + kota aşım ücreti
1 Mbit'e kadar hız 6 GB kotalı 19 TL + kota aşım ücreti
1 Mbit'e kadar hız 9 GB kotalı 28 TL + kota aşım ücreti

2 Mbit'e kadar hız 4 GB kotalı 19 TL + kota aşım ücreti
2 Mbit'e kadar hız 6 GB kotalı 22 TL + kota aşım ücreti

8 Mbit'e kadar hız 4 GB kotalı 19 TL + kota aşım ücreti
8 Mbit'e kadar hız 6 GB kotalı 24 TL + kota aşım ücreti
8 Mbit'e kadar hız 12 GB kotalı 30 TL + kota aşım ücreti

16 Mbit'e kadar hız 5 GB kotalı 21 TL + kota aşım ücreti
32 Mbit'e kadar hız 10 GB kotalı 30 TL + kota aşım ücreti
50 Mbit'e kadar hız 15 GB kotalı 43 TL + kota aşım ücreti
100 Mbit'e kadar hız 20 GB kotalı 63 TL + kota aşım ücreti

Fiyatların birbirlerine olan yakınlığından dolayı 1 Mbit ve 2 Mbit'lik kotalı paketler son derece anlamsız bir hale geliyor. Düzenleme devreye alındığında bu paketleri zaten kimse seçmek istemyecektir.

Hem adil kullanım kotalı hem de normal kotalı kullnıcıların büyük bir çoğunluğunu 8 Mbit hızına taşıması muhtemel bu düzenleme, kullanıcıları hızlandırması açısından olumlu görünse de ayda 25 GB üzerinde trafiğe sahip kullanıcılar için son derece kötü sonuçlar doğuracak. Bütün bunların yanında "ben kota falan istemiyorum" diyen kullanıcılar için ise hiçbir seçenek sunulmuyor.
[/quote]

[img]http://i36.tinypic.com/t9bddh.jpg[/img]

[quote name='mucit41' date='22 Kasım 2010 - 20:15 ' timestamp='1290457548' post='915575']
100 gb yükseltme işlemi biliyorum ne varki ister 6 gb ister 200 gb olsun şu kota sınırlamaları kaldırılsa bence daha iyi olacak gibime geliyor.Müşteri yüksek bant genişliğine ve sınırsızı seciyor birde buna kota sınırlaması pek adilane bir fikir değil gibi.100 gb hızlardan bahsediliyor bu yüksek bant net iletişim bedeli sizce müşteriye kaça mal olacak ve bu bantlara da kota sınırlamsı uygulanacakmı?.Sanırım 100 gb nin fiatı 1 milyar gibi rakkam olur bence.Güzel bilgilendirme paylaşım için,daha ayrıntılı detaylar burda işlenir.Allaha emanet olunuz.

Bir haber elime gecti konuya bağlı olarak paylaşmak istiyorum.

[img]http://i36.tinypic.com/t9bddh.jpg[/img]
[/quote]
ben telekomda çalışıyorum bunlarla ilgili bize bi duyuru gelmedi ama tarifelerin çok farklı olcagını biliyordum özellikle ev telefonu için sıkı bi düzenleme yapılacak telekomun önünde bi engeller var rekabaet kurulu gibi çok büyük engel oluyor mesela bi kampanya yaptıklarıda olanlar gibi

RADİKAL - ANKARA - Rekabet Kurulu, ADSL piyasasındaki kızışan rekabete el attı. Türk Telekom'un internet servis sağlayıcılığı hizmeti veren TTNet şirketinin, ADSL'de yüzde 50 indirim başta olmak üzere maliyet altında fiyat içeren tüm kampanyalarını durdurdu. Rekabet Kurulu, Superonline'ın şikâyet başvurusunu yerinde gördü.
Rekabet Kurulu, konuyu soruşturma kapsamına alırken, soruşturma tamamlanana kadar TTNet'in kampanyayı durdurması ya da kampanya fiyatlarını maliyetin altında olmayacak şekilde yeniden düzenlemesi için ihtiyati tedbir kararı aldı.

'Maliyetin altında olmaz'
Durdurmanın şirketin maliyetin altında kalan tüm kampanyaları için geçerli olduğu kararına varan Rekabet Kurulu, şirketin yeni düzenleyeceği kampanyalarında da maliyet altında fiyat belirlenemeyeceği kararını aldı. Kurul, karar çerçevesinde, TTNet karara uymazsa, uymadığı her gün için para cezası kesileceğini açıkladı.
ANKA Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, karar Superonline'ın şikâyet başvuru üzerine alındı. 27 Haziran'da Rekabet Kurumu'na başvuran Superonline, Türk Telekomünikasyon ve TTNet'in rekabeti ihlal ettiğini savundu. 'Yaz fırtınası' kampanyasını şikâyet eden Superonline, kampanya kapsamında ADSL kullanıcılarına modem hediye edildiğine, ayrıca aylık ödemede yüzde 50 indirim sağlandığına dikkat çekildi.

Toptan fiyatın yüzde 32 altında
ADSL internet erişim pazarında hâkim gücü elinde bulunduran TTNet'in 'Yaz fırtınası' kampanyasıyla tüm tarife seçeneklerinde maliyetlerinin çok altında satış yaptığını belirten internet servis sağlayıcı şirket Superonline şu iddialarda bulundu:
"TTNet'in duyurduğu son kullanıcı satış fiyatları, Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin internet servis sağlayıcılar için yayınladığı ve Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanan toptan alış fiyatlarının yüzde 32 altındadır. Bu kampanya, hâkim durumdaki bir teşebbüsün, ekonomik gücüne dayanarak mevcut veya potansiyel rakiplerinin katlanamayacağı ölçüde fiyatları indirmesi ve rakiplerinin pazarı terk etmesinin ardından tekrar fiyatları artırmak suretiyle tekelci kâra ulaşmasına yol açabilecek bir uygulama olarak tarif edilen 'yıkıcı fiyat' uygulamasıdır."

Bir günde 17 bin 500 üye
TTNet'in kampanyasıyla piyasada faaliyet gösteren işletmelere ağır darbe vurulduğu kaydedilen başvuruda, "Öyle ki TTNet kampanyayla 16 Haziran 2007 tarihinde bir günde 17 bin 500 yeni üye kaydı yaparak pazarda faaliyet gösteren işletmelerin varolma olasılığını yok etmiş, yenilerine de pazarı kapatmıştır" denildi.
Başvuruyu karara bağlayan Rekabet Kurulu, çok nadir olarak başvurduğu ihtiyati tedbir kararı yolunu seçti. Halen başkanlığı vekaleten yürüten Rekabet Kurulu İkinci Başkanı Tuncay Songör, tedbir taleplerini değerlendiren Rekabet Kurulu'nun telafi olunamayacak zararların ortaya çıkmasına karşı Rekabet Kanunu'nda verilen ihtiyati tedbir hakkını kullandığını ifade edip, TTNet'in kampanyasının durdurulmasına ilişkin kararı şu cümlelerle açıkladı:
"Halihazırda süren 'Yaz fırtınası' kampanyası da dahil, TTNet'in maliyetlerin altında ya da Türk Telekom'un toptan fiyat tarifesi ışığında fiyat sıkıştırması niteliğinde olabilecek perakende fiyatları içeren tüm kampanyalarının durdurulmasına ya da kampanyaların TTnet'in ilgili hizmetlerdeki maliyetlerinin altında olmayacak şekilde yeniden düzenlenmesine karar verildi. Bundan sonraki dönemlerde de, yürütülen soruşturmada nihai karar alınıncaya kadar, TTNet'in kampanyalarında fiyat politikası maliyetlerin altında olmayacaktır."

Fiyat 14.99 YTL'ye çekilmişti
Para cezasına da değinen Rekabet Kurulu şöyle dedi: "Bu tedbirlerin kararın tebliğ tarihi itibarıyla yerine getirilmesine ve söz konusu kararın yerine getirilmesinden itibaren beş gün içinde Rekabet Kurumu'na bildirilmesine, Rekabet Kurulu'nca öngörülen ve yukarıda belirtilen tedbirlerin yerine getirilmemesi durumunda kanunun 17. maddesince süreli para cezası verileceğinin Türk Telekom ADSL şirketi TTNet'e bildirilmesine karar verildi."
Rekabet Kurulu'nun öncelikli olarak durdurduğu 'Yaz fırtınası' kampanyasıyla 4 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasında TTNet ADSL'e 24 ay abone olanlar, 2008 yılına kadar 4 GB limitli tarife için aylık 29 YTL yerine 14.99 YTL ödüyordu.

Kampanyanın hediyesi modem
Ayrıca kampanyada modem de hediye ediliyordu. Aynı şekilde 6 GB limitli tarifede aylık ödeme 39 YTL yerine 19.99,9 GB için 49 YTL yerine 24.99 ödeniyordu. Limitsiz tarifelerde 256 Kbps için 49 YTL yerine 24.99, 512 Kbps için 79 YTL yerine 34.99, 1024 Kbps için 99 YTL yerine 44.99, 2048 Kbps için 139 yerine 54.99 YTL aylık ödeme yapılıyordu.

--------------------------------------------------------------------------------

TTNet: Rakiplerimizin de benzer kampanyaları var
TTNet A.Ş'den, Rekabet Kurulu'nun aldığı 'tedbir kararı'na ilişkin yapılan açıklamada, "Bu durumda, ADSL abonesi olmak isteyen müşterilerimizin mağduriyetine engel olmak üzere, daha önceki tarihlerde sunmuş olduğumuz 'Modem Kampanyası' yürürlüğe girecektir" denildi.
TTNet'ten yapılan açıklamada, kararın dün saat 17.30'de ulaştığı belirtildi.
Karar gereği, TTNet'in internet erişimini müşterilerine çok uygun şartlarla sunduğu 'Yaz Fırtınası' kampanyasının dün itibarıyla durdurulması gereğinin hasıl olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Rakip firmaların benzer şartları taşıyan kampanyaları sürerken şirketimiz, basında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını gerek Rekabet Kurulu, gerekse yargı önünde ispata hazırdır. Bu durumda, ADSL abonesi olmak isteyenlerin mağduriyetine engel olmak üzere, daha önce sunduğumuz 'Modem Kampanyası' yürürlüğe girecektir. Kampanya çerçevesinde, TTNet ADSL'ye 24 ay taahhütname ile abone olanlara, kablolu modem ve ilk iki ay ücretsiz ADSL kullanımı ya da kablosuz modem TTNet'ten hediye edilecek."

--------------------------------------------------------------------------------

'Mevcut abone adalet istiyor'
Hukukun Egemenliği Derneği (HED) Başkanı Avukat Erdem Akyüz, TTNet şirketinin yeni internet abonelerine 'yaz fırtınası' adlı kampanyayla yaptığı indirim nedeniyle 'eski abonelerin mağdur olduğu' gerekçesiyle tüketici sorunları hakem heyetine başvurduklarını böyledi. Akyüz, yaptıkları başvurunun bu ay sonuna kadar sonuçlanacağını tahmin ettiğini söyledi. Akyüz şunları söyledi: "Türk Telekom, internet kullananlara sağladığı ADSL abonelik ücretlerinde düzenlediği kampanyayla modem cihazını ücretsiz vererek ADSL ücretlerini 29 YTL'den başlayan tarifeye bağlamıştı. Bu suretle birçok abone kaydettikten sonra uygulamaya başladığı yeni kampanyayla abonelik ücretini 14.99 YTL'ye indirmiş ancak eski abonelere indirimli bu ücreti uygulamamıştır. Aynı hizmeti alan yeni aboneler düşük ücret öderken, eski aboneler yüksek ücret ödemek durumunda bırakılmıştır. Aynı hizmeti alan kişiler arasında bu şekilde farklı fiyat oluşmuştur.
Heyetin ay sonuna kadar bir karar vereceğini düşünüyorum. Hakem heyetinin verdiği kararlar mahkeme kararları gibi bağlayıcıdır. Eğer heyet başvuruları haksız bulursa, kararın iptali için mahkemeye gideceğiz. Karar lehimize çıkarsa, bu defa karşı taraf kararın iptali için mahkemeye gidecek. Ancak mahkeme de bizim lehimize karar verirse, söz konusu uygulama tüm aboneler için aynı şekilde olacak."

En pahalı internet Türkiye'de
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) yayınladığı bir rapora göre, üye ülkeler arasında saniyede megabit ücreti bakımından en ucuz genişbant internet hizmeti Japonya, en pahalısı ise Türkiye'de bulunuyor. Üye ülkelerin internet kullanıcılarının yüzde 60'ının genişbant hizmetinden faydalandığı belirtilen OECD'nin Aralık 2006 verilerine göre hazırlanan ve 30 ülkenin bulunduğu raporunda, fiber optik şebeke ağına geçen ülkelerde daha düşük fiyata en yüksek hızda hizmet alınabildiğine dikkat çekildi. Japonya'da kullanıcıların 100Mbps (1 mbps: saniyede 10 milyon bit) hızıyla bağlandıkları ve bunun OECD ortalamasının 10 katından fazla olduğu kaydedilen raporda, saniyede megabit ücreti bakımından 0.22 dolarla en düşük fiyatın Japonya'da, en pahalısının da 81.13 dolarla Türkiye'de bulunduğu belirtildi.
OECD içinde en ucuza internet kullanan 10 ülke şöyle: İsveç 10.79 dolar, Danimarka 11.11 dolar, İsviçre 12.53 dolar, ABD 15.93 dolar, Fransa 16.36 dolar, Hollanda 16.85 dolar, Yeni Zelanda 16.86 dolar, İtalya 17.63 dolar, İrlanda 18.18 dolar ve Finlandiya 19.49 dolar

@ force_existence

Bu haberler nette dolaşıyor,dolaşan bu haber metinleri ve btk son raporları sanırım ttnet ana merkez genel başkanın masasında duruyor,şu belki oluşturulan komisyon bazında genel incelemeler ve son karar alma ve şekillendirme işlemleri bittikten sonra siz telekom çalışan elemanlara ve mudi müdürlüklere intikal edilebilir ve netiçe itibarı ile de basın aracılığı ile ttnet genel merkezden basın duyurusu ile arz edilebilir.Tüm bu bilgiler diğer internet operatörlerin genel merkez masalarında bulunuyor ortak bir çalışma ile genel açıklama yapılacak zamanı gelince buda benim ön görüşüm.

ttnet in tekelinden sıkıldım 3-4 yıldır ttneti kullanıyorum geçen internette adsl taşıma kampanyası gördüm hemen başvurup smile adsl ye geçtim işlemler tamamlandı bu defa kullanıcı adını modeme girince kabul etmedi uğraştım en sonunda hallettim şu an smile adsl kullanıyorum hızı ttnetten daha iyi gibime geldi en azından ttnetten kurtulmuş oldum.

[quote name='force_existence' date='22 Kasım 2010 - 23:16 ' timestamp='1290461203' post='915595']
mucit41
evet haklısın.bize mailler aracılıyla geliyo yani ürün çıkmadan 1 kaç ay önce felan
[/quote]

[color="#8B0000"][b]Bu tür işlerin nasıl yapılabildiğini bildiğim için yukardaki acıklama yapma gereği duydum,tabiiki en son haberdar olacak kişiler sizlersiniz,müesese elemanları olarak.Nasıl ki forumlarda bazı değişiklik ve alınması gereken kararları admin + modlar kendi aralarında oluşturduğu konsey ve alınan son kararları üyelerin son duymaları gibidir.[/b][/color]

[quote name='ibhado' date='22 Kasım 2010 - 23:22 ' timestamp='1290461571' post='915599']
ttnet in tekelinden sıkıldım 3-4 yıldır ttneti kullanıyorum geçen internette adsl taşıma kampanyası gördüm hemen başvurup smile adsl ye geçtim işlemler tamamlandı bu defa kullanıcı adını modeme girince kabul etmedi uğraştım en sonunda hallettim şu an smile adsl kullanıyorum hızı ttnetten daha iyi gibime geldi en azından ttnetten kurtulmuş oldum.
[/quote]

[color="#008080"][b]Ben forumda bu tür acılmış konularda her kes ttneti yerlere vurup başka servislere gecmelerini abartıcak kadar memnuniyetleri ifadeleri ne karşı mantıksız ifade tarzı olarak görüyorum.Türkiyede internetin kaynağı telekomdur,diğer servis sağlayıcıları ana vanaya bağlı çoklu t rekorları ile su akışı sağlayan sıhhi tesista benzetiyorum olayı,vana ne kadar acıksa diğer musluklardan o kadar su akışı sağlanır,ne bir eksik ne bir faazla.Tüm internet servis sağlayıcıları aynı kaynaktan beslendikleri için veri transferi aynıdır.TTNET ne ise koçnet vs hepsi aynıdır değişen hiç bir şey olmaz.[/b][/color]

[color="#4169E1"][b]TTnet*Kocnet*Simile...vs tüm servis sağlayıcıları alttaki temsili resimde görüleceği üzere telekom altyapısını kullanıyorlar.Giriş ve çıkışlar aynı merkezden yapılamaktadır.[/b][/color]

[img]http://imgur.com/feevD.jpg[/img]

Ttnet le ilgili daha doğrusu telekomla ilgili bir bilgide ben vereyim..
İlk başlıkta arkadaşın da dediği gibi telekom alcatel santrallere geçiyor ki alcatel thomsan speedtouch hepsi aynı firma ve gerçekten kaliteli ürünleri var.
Bir nokta daha belirteyim telekom hani her sokağın başında mevcut olan telefon dağıtım kutularını artık bakır kablo yerine fiber kabloyla bağlıyor kendi ana satrallerine. Bunun anlamı artık her cadde veya sokak başında ki santrallere en yüksek hız veya daha doğrusu en kaliteli sinyal gelecek hem telefon hem net olarak. Bize yararı santrale uzak mesafelerdeki hız düşümleri ve bağlantı kopmaları olmayacak..
SOn bir not düşeyim.. TElekom IP tv yayını denemelerine başladı bunun için ne kadar bir bant genişliği gerektiğiği düşündüğünüzde telekomun yaptığı yatırımları ve şuan elinde hazır bulunmasına rağmen bize gelecekte sunmayı planladığı yüksek hızların var olduğunu anlayabilirsiniz...

Ttnet kullanıyorum ama bulunduğum yere gelsin dire fiber bağlantıya geçeceğim... Hangi firma olursa olsun..

[quote name='jrblue' date='23 Kasım 2010 - 00:58 ' timestamp='1290467305' post='915652']
Ttnet le ilgili daha doğrusu telekomla ilgili bir bilgide ben vereyim..
İlk başlıkta arkadaşın da dediği gibi telekom alcatel santrallere geçiyor ki alcatel thomsan speedtouch hepsi aynı firma ve gerçekten kaliteli ürünleri var.
Bir nokta daha belirteyim telekom hani her sokağın başında mevcut olan telefon dağıtım kutularını artık bakır kablo yerine fiber kabloyla bağlıyor kendi ana satrallerine. Bunun anlamı artık her cadde veya sokak başında ki santrallere en yüksek hız veya daha doğrusu en kaliteli sinyal gelecek hem telefon hem net olarak. Bize yararı santrale uzak mesafelerdeki hız düşümleri ve bağlantı kopmaları olmayacak..
SOn bir not düşeyim.. TElekom IP tv yayını denemelerine başladı bunun için ne kadar bir bant genişliği gerektiğiği düşündüğünüzde telekomun yaptığı yatırımları ve şuan elinde hazır bulunmasına rağmen bize gelecekte sunmayı planladığı yüksek hızların var olduğunu anlayabilirsiniz...

Ttnet kullanıyorum ama bulunduğum yere gelsin dire fiber bağlantıya geçeceğim... Hangi firma olursa olsun..
[/quote]

[color="#0000FF"][b]Yorumun ilk satırlarına bağlı bir paylaşım yapmıştım teknoloji kısmında Alcatel ile ortak çalışma hakkında.[/b][/color]
[quote]http://www.tnctr.com/topic/155547-ynternetteki-hyz-devrimi-turkiyeye-geliyor/[/quote]

@mucit41
Arkadaşımızın söledigi gibi ttnet 'i yere vuruyorsunuz yok simele.koç net doping felan gibi altarnatif internetler ttnet daha hızlı diyorsunuz hat zaten telkomun veriyo bu hatları yani çogumuz gerçekten boş konuşuyoruz.Siz belki farkında deilsiniz ama internetinizin bir çok artıları var wifi,akıllı 3g, taksitli bilgisayar.vitamin,vs bi çok özelliği var ama bunları ne biliyoruz nede kullanıyoruz kaç kişi wirofonu biliyor kaçımız kullanıyoruz.yani lafın özü şu telekom bi geçiş sürecinde ve sizde görüyorsunuz bir çok yenilik yapmaya çalışıyor tabi bazı sıkıntılarda olacak arkadaşlar telekom gerçekten müşterilerin ne durumda oldugunu biliyor.

Konu dışı gibi görünen bir haber daha vereyim sizlere.
Telekom plot bölge olarak Ankara ve İstanbul da interenet erişimi için elektrik hatları üzerinden verilmesini sağlayacak proje üzerinde gerekli çalışmalar başlatılmış olup,gerekli çalışmalarda başarı sağlanırsa tüm yurt geneline dağıtacaklarmış.Elektirik hatı üzerinden veri transferi normal telefon kablo üzerinden daha üstün olduğu söylenmekte,bir nevi fiber optik sistemine kardeş gelecek.

TTNET ve diğer iss servis sağlayıcıların siz adsl kullanıcılara telekom altyapısından size adsl hizmet sundukları modüllerden biri.Bunlar aracılığı ile herkes ev işyerlerinden adsl ye giriyorsunuz.Tüm sevis sağlayıcıları simile,kocnet,superonline ve dahası bunları kullanıyorlar.Bilgi olarak sunuyorum.Tüm iss servis sağlayıcıları hepsi aynıdır datalar aşağıdaki resimdeki modülle ulaştırılıyorlar.

[img]http://i.imgur.com/Hx1I0.jpg[/img]

[quote name='grasp' date='17 Kasım 2010 - 21:16 ' timestamp='1290029161' post='913473']
aman ne güzel haber 25 gb olmuş müjde :yahoo: gülmekten yarıldım ya 49tl 8mbps ye kadar 20tl de telefon parası 69tl ye 25gb ondan sonra hızın 512 kbps.fiber yaygınlaşsın görcem ben ttneti dolandırıcılar.8mbps ile 25gb ı 2günde doldururum ben
[/quote]
Fiber diye kastettigin firmaların malum şirketleride çok iyi biliyorum ben sonuç olarak şunu örnek alalım Türkiye genelinde 30milyon ttnet abonesi var ve heryerde dag tepe demeden hizmet götürüyoruz ama fiber çekenler ben parası olan yerlerde veririm hizmetimi diyor ve parayı verince hiçte 512k diye birşey yok şuan için iptv hizmeti ile pilot bir uygulama olsa bile 15-20megabit hızlara ulaşılabiliyor ve birçok kişi adsl2 ile 16megabit hızı sorunsuz alıyor 30 milyon abonesi olanla 30 bin abonesi olanı karşılaştırmaya gerek yok

[quote name='m17' date='23 Kasım 2010 - 14:40 ' timestamp='1290520233' post='915867']
[center][color="#000000"][i][font="Trebuchet MS"]Türknet kullanıyorum 90gb download yaptım hızım aynı :)[/font][/i][/color][/center]
[/quote]
[center]ttnet netlimitsiz kullanıyorum, aylık 200gb'a yakın downloadım var, ayın sonunu 900kb/s ile kapatıyorum :D
[/center]

KAHROLSUN TT

[quote name='dokumaci' date='17 Kasım 2010 - 19:52 ' timestamp='1290024170' post='913415']
evet 25 GB den sonra [size="6"]512 kb yerine hız düşüşü 1 gb[/size] olacak tahminim
[/quote]

[b]Keşke öyle olsa :lol:[/b]

[quote name='force_existence' date='23 Kasım 2010 - 13:06 ' timestamp='1290518177' post='915854']
@mucit41
Arkadaşımızın söledigi gibi ttnet 'i yere vuruyorsunuz yok simele.koç net doping felan gibi altarnatif internetler ttnet daha hızlı diyorsunuz hat zaten telkomun veriyo bu hatları yani çogumuz gerçekten boş konuşuyoruz.Siz belki farkında deilsiniz ama internetinizin bir çok artıları var wifi,akıllı 3g, taksitli bilgisayar.vitamin,vs bi çok özelliği var ama bunları ne biliyoruz nede kullanıyoruz kaç kişi wirofonu biliyor kaçımız kullanıyoruz.yani lafın özü şu telekom bi geçiş sürecinde ve sizde görüyorsunuz bir çok yenilik yapmaya çalışıyor tabi bazı sıkıntılarda olacak arkadaşlar telekom gerçekten müşterilerin ne durumda oldugunu biliyor.
[/quote]

Madem müşterilerini halini biliyor o sıkıntıları bir an önce niye çözüme dönüştürmüyor.

[quote name='No-FéAR' date='23 Kasım 2010 - 14:50 ' timestamp='1290524404' post='915895']
Fiber diye kastettigin firmaların malum şirketleride çok iyi biliyorum ben sonuç olarak şunu örnek alalım Türkiye genelinde 30milyon ttnet abonesi var ve heryerde dag tepe demeden hizmet götürüyoruz ama fiber çekenler ben parası olan yerlerde veririm hizmetimi diyor ve parayı verince hiçte 512k diye birşey yok şuan için iptv hizmeti ile pilot bir uygulama olsa bile 15-20megabit hızlara ulaşılabiliyor ve birçok kişi adsl2 ile 16megabit hızı sorunsuz alıyor 30 milyon abonesi olanla 30 bin abonesi olanı karşılaştırmaya gerek yok
[/quote]

Arkadas fiberi her eve bağlatmak çok zor evim müstakil altyapıda fiber var ama adam diyor en az 8-10 dairelik evin olması lazım yani para olma bile böyle prosedürleri var adamları onuda bilerek yapıyorlar kimse kullandırmayalım diye

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...