Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

ustam dosya seç dediğimde flaşı görebiliyorum     kodlarda bu şekilde bi göz atarsan sevinirim

# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/SETUP.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz - Bir soruna karşı alternatif;
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos CD/DVD den veyahut kurulum yapılacak diskten çalıştırıldıysa, disklerin yerini değiştirmiyoruz.
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz - Bir soruna karşı alternatif;
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos CD/DVD den veyahut kurulum yapılacak diskten çalıştırıldıysa, disklerin yerini değiştirmiyoruz.
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

@habibali

Ilgili hata mesajında dosya konumu yazıyordur. Usb sürücündeki ilgili dosyanın konumunu düzeltirsen ilgili hatayı yapaşamazsın.

Misal hata mesajımızda dosya konumu NT6\SETUP.ISO şeklindeyse ve usb sürücünün harfi E ise, win7 kurulumunu içeren büyük boyutlu isonun ismini SETUP.ISO olarak değiştirip E:\NT6 klasörüne eklemelisin.

http://r1307.hizliresim.com/1c/u/qt0hj.jpg

Unutmadan aşağıdaki grub4dos komutu daha iyi. Komutunu usbmenu.lst vs. gibi ana menü dosyasına ekleyeceksin...

title Windows 7
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
# set ISOFILE=/NT6/SETUP.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

@rulman

Programın yayındaki versiyonunu hazırlarken daha güncel bootice mevcuttu. Ben güncel bootice versiyonunu eklemiştim lakin yeni versiyonda bir takım hatalar farkettim. Bu yüzden eski stabil versiyonu kullanmıştım. Evet programda md5 koruması mevcuttu. Herangi bir virüs bulaşma durumuna karşı bunu eklemiştim.

Kısaca yeni bootice versiyonu ile paketteki eski bootice versiyonun komutlarından bazıları farklıydı (programı hazırlarken baktığımda öyleydi, şimdi emin değilim)

Eski bootice programı ile herangi bir sorun mu yaşadın? Niçin değiştirmek istiyorsun?

Manuel kullanım için güncel bootice versiyonu kullanabilirsin haliyle. Şuan malesef programı  güncellemek için yeterli zaman ayıramam...

@habibali

Heralde yüklenecek sürücüyü seçme ekranını kastediyorsun. Malesef şuan için kısa bir çözümü yazamıyorum. ilgili durumu kontrol edip, başlangıç aşamasını yöneten programda değişiklik yapılarak çözülebilir ama malesef şuan için yeterli zaman ayıramam... Uygun bir zamanda (söz veremiyorum) kontrol edip bir şeyler yapmaya çalışırım...

ustam saolsın sorunu hallettim olay dedigin gibi ama ben bu konularda biraz zayıf düştügüm için zorlandım.Nt6IsoSetup1 İSO ile oluştuturken dosya yönergelerini USBMENU/WIN7/WIN7.İSO  olarak verdim oldu  çok teşekürler ilgin için  bide usbboot programının içine hirens bot cd atmak istiyorum veya onunla alakalı başka bişey olabilir yani bunada yardımcı olursan çok sevinecegim :)

ustam saolsın sorunu hallettim olay dedigin gibi ama ben bu konularda biraz zayıf düştügüm için zorlandım.Nt6IsoSetup1 İSO ile oluştuturken dosya yönergelerini USBMENU/WIN7/WIN7.İSO  olarak verdim oldu  çok teşekürler ilgin için  bide usbboot programının içine hirens bot cd atmak istiyorum veya onunla alakalı başka bişey olabilir yani bunada yardımcı olursan çok sevinecegim :)

usb anadizine HBCD klasörü aç hirenboot iso içeriğini bu klasöre kopyala komutlar

title Hiren's BootCD 15.2\n Sistem Arizalarina karsi kullanabileceginiz bir cok programin bulundugu bir paket...

ls /HBCD/menu.lst || ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/menu.lst || find --set-root /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
ls /HBCD/menu.lst && configfile /HBCD/menu.lst
ls /HBCD/MENU.LST && configfile /HBCD/MENU.LST

üstadım şimdi budsa sen komutları vermişsin komutlarda MENU.LST diyo bende yok sadece isosu var bunu nasıl halledicem

üstadım şimdi budsa sen komutları vermişsin komutlarda MENU.LST diyo bende yok sadece isosu var bunu nasıl halledicem

iso yu winrar yada ultraiso ile HBCD klasörüne çıkaracaksın

Edited by oguzhan43

• 3 hafta sonra ...

Blue_life'ın anlattıklarını tatbik ettim ama sonuç olarak başarı elde edemedim.

Iso dosyasının konumu:

830u.jpg

9rl8.jpg

Nt6IsoSetup.exe bir değil iki iso çıkardı (Windows 8.1 Enterprise x86-x64 dosyalarından):

ytqa.jpg

İçindeki ISO'larla birlikte NT6 klasörünü flash belleğin kök bölümüne attım:

bmfn.jpg

Menu.lst'e blue_life'ın verdiği komutlardan birkaçını, iki iso'nun isimlerini ayrı ayrı koymak şeklinde denedim:

fqfa.jpg

anp7.jpg

Sonuç başarısız.. 'Komut tanınamadı' manasında bir mesaj..

Ben neyi yanlış yada eksik yaptım?

Hata mesajları

Menüden  seçtikten sonra enter:

b4v3.jpg

Menüye geri döndükten sonra ikinci enter:

nscq.jpg

Her defasında (yaptığım denemelerde) bu mesajlar aynı şekilde tekrarlanıyor.

Edited by temmuz

• 2 hafta sonra ...

@temmuz

aşağıdaki komutları dene.

title Windows 8 Kurulumu
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

@temmuz

Hata mesajlarına dikkat ediniz. Warning! No such command : hata mesajı görünüyor resimde. Bu tür hata mesajında kullandığınız grub4dos versiyonu ilgili komutu desteklemiyor veyahut komutunuz hatalıdır. Senin sorununa gelirsek büyük ihtimal kullandığın grub4dos versiyonu ile alakalı sorun yaşıyorsun. Bir üst mesajdaki @By_FaRuK arkadaşımızın verdiği komutu denersin öncelikle.

Edited by blue_life

eoW0M2.jpg

windows 7 ve 8 bu şekilde başlatıyor logodan sonra hemen bu ekran geliyor sebebi qmenu den mi kaynaklanıyor

Şimdi kendi bilgisayarımda denedim bakalım bood ediyormu die WIN8\WIN8.ISO bulunamadı tekrar ara dosya seç iptal die bi menü geliyor.

kullandığım komut satırı

# =========================================================================

title Windows 7\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR

# =========================================================================

title Windows 8\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WIN8/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WIN8/WIN8.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
Edited by iso_manyak

@iso_manyak

Qemuyu grub4dos önyükleme menüsü ile ilgili menüdeki grub4dos kodlarını kontrol etmek için kullanıyoruz. Ilgili testlerini gerçek pcde yapmalısın.

Sorununa gelirsek, NT6BOOT.ISO dosyasını hazırlarken ilgili kutuya yazdığın konuma büyük boyutlu iso dosyasını koymalısın. Bu konudaki diğer mesajları okursan sorunun çözmene yardımı olacaktır. Bu sorun için cevaplar daha önce verilmişti...

Hocam okudum ama sorunu farklı çözdüm. Bir arkadaşımızın hazırladığı sistemi hdd ye kopyaladım menü den gerekli düzenlemeleri yaptım kendi hazırladığım windowsları koydum. birde ana dizine atmamışım usbmenu klasorune atmışım onuda sonradan farkettim. nt6 dan çıkan menu kodları ile benim şuanda çalıştırmak için kullandığım menü kodları farklı ama onu nerden buldu da koydu o arkadaş bilemedim.

• 2 hafta sonra ...

Nt6IsoSetup yazılımı yeni çıkan esd ile yapılmış wim dosyalarının açımında hata veriyor. Yani yeni sıkıştırılmış wim dosyasını açıp geri sıkıştıramıyor.

Mümkünatı varsa Nt6IsoSetup v1.1 yazılımını Widows 8.1 sistemlerinde kullanılan esd sıkıştırma yöntemine göre güncelleyebilirmisiniz.

Bu yeni sistem TNCTR tarafından Güncel Windows7, Windows8 ve Windows 8.1 sistemlerinde kullanılmaktadır.

esd sistemi aşağıdaki linkte ne olduğu anlatılmış

http://www.tnctr.com/topic/243702-wim-sykythtyrma-teknidhi/

Edited by ÇILGIN_06

Nt6IsoSetup yazılımı yeni çıkan esd ile yapılmış wim dosyalarının açımında hata veriyor. Yani yeni sıkıştırılmış wim dosyasını açıp geri sıkıştıramıyor.

Mümkünatı varsa Nt6IsoSetup v1.1 yazılımını Widows 8.1 sistemlerinde kullanılan esd sıkıştırma yöntemine göre güncelleyebilirmisiniz.

Bu yeni sistem TNCTR tarafından Güncel Windows7, Windows8 ve Windows 8.1 sistemlerinde kullanılmaktadır.

esd sistemi aşağıdaki linkte ne olduğu anlatılmış

http://www.tnctr.com/topic/243702-wim-sykythtyrma-teknidhi/

Arkadaşım aslında program esd ile sıkıştırılmış wimlerde de sıkıntı çıkarmıyor. Ama köylü usta çift boot.wim dosyası kullandığı için sorun yaşadım ben. Bu sorunu da köylü ustanın şu konusundaki anlatımla çözebilirsin.

http://www.tnctr.com/topic/235974-windows-7-8-81-iso-usb-kurulum/

• Editor

Windows 8.1 orijinal iso dosyası içerisindeki install.wim dosyasının silin ve esd ile sıkıştırılmış wim dosyasını orijinal iso sources klasörüne koyarak isoyu kaydedin ve nt6 setupu uygulayın yine hata alırsanız sorun ne nt6 da nede iso dosyasındadır başka bi yerde hata vardır