Jump to content

Pardus 2011 Çıktı!

Share

Recommended Posts

Tartışma istemediğim konusunda ciddiydim. Hele ki bu mübarek ayda kimseyi kırmak istemem. Gittikçe sinirleniyorum ve bu durum yazdıklarıma da yansıyor. Bunu istemiyorum. Hepinizden, başta Keabous kardeşimden, özür dilerim. Hakkınızı helal edin. Pardus'u severek kullanıyorum (Bunu da belirttim). Ama ben Tübitak'tan Ulusal İşletim Sistemi denmiş bir Linux yerine gerçek bir Ulusal İşletim Sistemi beklerdim. Serzenişim de buydu. Pardus konusunu istemeden farklı bir noktaya taşıdığım için herkesten tekrar özür diliyorum.

• Replies 395
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A be evladım, sen ya ne dediğini bilmiyorsun, ya da neyi neden yaptığını. Bak benim dediğim yere gelmişsin, ama hala bana muhalifmiş gibi tavır alıyosun.

Ne demişsin bir bakalım:

"şuan piyasada hangi linux dağıtımı kendi masaüstü ortamını kullanıyor? peki o bahsettiğin redhat,novel in pardustan farkı ne çekirden aynı herşey aynı ise ?" Yani sorunu şöyle düzeltelim: "Pardus'un diğer (yabancı) linuxlardan farkı yoksa, Türkiye'de kodlanmamışsa, sadece derlenerek Ulusal olabilir mi? Sen de dedin ya Herşeyi aynı. Ulusallığı nerede?

Kullanıcı adımın konuyla ne alakası var? (Ayrıca belirteyim, kullanıcı adım "Beni Bil" isteğinin net jargonunda söylenişi) Nickimin diyelimki yabancı olması Türk olmadığım, yada bu konuda üzülemeyeceğim, fikir beyan edemeyeceğim anlamına mı gelir? Çok saçma konuşuyorsun.

önce tanımların anlamlarına bak

Dağıtım : özgür yazılımları bir araya getiren ve tüm bunları bir Linux çekirdeği ile beraber toplu, derlenmiş ve kurulumu çok kolay bir işletim sistemi olarak piyasaya sürmektir. (kaynak : linux.org.tr)

ayrıca net jargonu da nedir ya türkçe konuşursun ya da başka dil

bu arada senden fazla linux kullanmışımdır merak etme

tartışmayı daha fazla uzatmadığın için asıl ben teşekkür ederim. ulusan işletim sistemi konusu bu konuda dertliysen bilirsin sonu gelmeyecek internette tartışmaların kapanmayacağı her gün aynı şeylerin yeniden tartışıldığı bir konu. söylediklerimiz seni kızdırdıysa kendi adıma kusura bakma diyorum.

• 2 hafta sonra ...
11dil destekli olanda Türkçe dahil midir acaba ?

11 dil destekli olan da türkçe kurulum yoktur o yuzden ve ayrıca tekrar tuekceye dönmek ıztedıgıgnızde olmuyor turkce kullanıcaksanız turkce olanı ındırın onun dısında ben kurdum ve drıverları tanıttım ekran kartım geforce 9300 ses realtek ac 97 ınternet de tmm , ılk olarak ses de bıraz sorun yasadım ama duzeldı, kurulum bıtınce ınternet ayarlarınızı yapın sonrası gelır , drıverları yuklerken package manager ı kullnıcaksınz ses ıcın sanırım alsa- module-drıver ya da pluse audıo goruntu ıcın nvdia ıse zaten arama kısmına yazdıınıza hangı modele gore olduunu anlıcaksınız ona gore kurulum yaparsınız ha ben xp ıle beraber kullanıcam dıyorsanız pardus ıcın ayrı bolum olusturun ben (40 gb ayırdım) , kurulum sırasında onemlı olan "dısk bolumlendırmeyı kendım yapacaım kısmını secıp" ona gore kurulacak yerı gostermenız zaten baslangıcta soracak hangı ısletım sıstemını ısteddıınızı oyuzden sorun olmaz tavsıye edıyorum

11dil destekli olanda Türkçe dahil midir acaba ?

11 dil destekli olan da türkçe kurulum yoktur o yuzden ve ayrıca tekrar tuekceye dönmek ıztedıgıgnızde olmuyor turkce kullanıcaksanız turkce olanı ındırın onun dısında ben kurdum ve drıverları tanıttım ekran kartım geforce 9300 ses realtek ac 97 ınternet de tmm , ılk olarak ses de bıraz sorun yasadım ama duzeldı, kurulum bıtınce ınternet ayarlarınızı yapın sonrası gelır , drıverları yuklerken package manager ı kullnıcaksınz ses ıcın sanırım alsa- module-drıver ya da pluse audıo goruntu ıcın nvdia ıse zaten arama kısmına yazdıınıza hangı modele gore olduunu anlıcaksınız ona gore kurulum yaparsınız ha ben xp ıle beraber kullanıcam dıyorsanız pardus ıcın ayrı bolum olusturun ben (40 gb ayırdım) , kurulum sırasında onemlı olan "dısk bolumlendırmeyı kendım yapacaım kısmını secıp" ona gore kurulacak yerı gostermenız zaten baslangıcta soracak hangı ısletım sıstemını ısteddıınızı oyuzden sorun olmaz tavsıye edıyorum

Amsn yazılımını kurabilen var mı acaba? Ben bir türlü yapamadım.. Pardus un kendi anında haberleşme hizmeti, bütün haberleşme sistemlerini kapsıyor, çokta kullanışlı ama Amsn bildiğimiz wlm ye çok benzediği için kurmak istedim.. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.. :)

Amsn yazılımını kurabilen var mı acaba? Ben bir türlü yapamadım.. Pardus un kendi anında haberleşme hizmeti, bütün haberleşme sistemlerini kapsıyor, çokta kullanışlı ama Amsn bildiğimiz wlm ye çok benzediği için kurmak istedim.. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.. :)

amsn değilde emesene daha kullanışlı geldi bana

ben kurdum kullandım ama o kadar da kullanışlı değil herşeye ayar istiyor .... ben belgelerimi bulamadım sonra internet bağlantısı için bi sürü ayar lazım... anlayacağınız benim pekte hoşuma gitmedi

Windows gibi düşünürsen kullanamazsın.İlk zamanlar windowsu bile uzay mekiği gibi görenler vardı..kullanımında internet bağlantısında bi zorluk yok program yüklemede falan gayet kolay.

tek derdi bugüne kadar yazılan tüm programların windowsa yazılmış olması.dolayısıylada pardus veya diğer linux tabanlı sistemlere geçiş kolay olmayacak şimdilik.ta ki adobe macromedia gibi büyük firmalar linux sistemine tam destek verene kadar

Beyler Ben özgürlük için kampanyasından cd istedim pardus 2009 geldi bu gün kurayım dedim bir diskimde xp bir diskimde pardus olsun dedim beceremedim :) yardım edebilecek var mı =??

Yapamadığınız şey nedir, bu şekilde yardımcı olamayızki.. Disk biçimlendirmeyi mi yapamadınız, bölüm oluşturmayı mı, dosya formatlarını mı bilmiyorsunuz.. Nedir yapamadığınız şey..

Yapamadığınız şey nedir, bu şekilde yardımcı olamayızki.. Disk biçimlendirmeyi mi yapamadınız, bölüm oluşturmayı mı, dosya formatlarını mı bilmiyorsunuz.. Nedir yapamadığınız şey..

Yapamadığım Şeyi açıklayayım

1. diskim 19 gb

2. diskim 121 gb ben 2. diskimi 40gb ve 80 gb diye ayırmak istiyorum ama bildiğim yöntemi tam hatırlayamıyorum(bildiğim yöntem bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet diyorum ve ordan bölüyordum ama uzun süre yapmayınca unuttum)

O diski böldün mü format atması kolay

İlgin için teşekkür ederim.

amsn değilde emesene daha kullanışlı geldi bana

evet kurdum şimdi emesene yi.. Bizim aptal wlm den çok daha kullanışlı,, msg plus özelliklerini bile içeriyor.. Gayet güzel olmuş.. Tek sorun normalde wlm de takma isim kişisel ileti profil resmi vs. kayıtlı olup bunda olmuyor.. Bir de bazı eklentiler ikide birde hata veriyor, onları devre dışı bırakmak gerekiyor.. Ha bir de şöyle bir sorun var her oturum açarken daha önce silip engellediğim kişileri yeniden eklemiş gibi gösteriyor.. Çevrimdışı iletileri oturum açtığınızda gösteriyor bu da güzel bir özellik..

evet kurdum şimdi emesene yi.. Bizim aptal wlm den çok daha kullanışlı,, msg plus özelliklerini bile içeriyor.. Gayet güzel olmuş.. Tek sorun normalde wlm de takma isim kişisel ileti profil resmi vs. kayıtlı olup bunda olmuyor.. Bir de bazı eklentiler ikide birde hata veriyor, onları devre dışı bırakmak gerekiyor.. Ha bir de şöyle bir sorun var her oturum açarken daha önce silip engellediğim kişileri yeniden eklemiş gibi gösteriyor.. Çevrimdışı iletileri oturum açtığınızda gösteriyor bu da güzel bir özellik..

ubuntu da kullanıyorum hiç hata almadım desem yeridir 1 senedir kullanıyorum

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar ben kurdum nasıl oldu bilmiyorum ama tek diskim vardı yarısında win yüklü idi pardus kendini diger win in yanına kurdu diskin yarısı sapa sagla duruyo cokta güzel oldu ama benim bi sorunum var internet baglantımı yapamadım nasıl olacak bi yardım ederseniz sevinirim inşallah zamanla bunada alışacagız hep microsoft kullandık birazda bunu deneyelim. Sonuçta yerli tam destek

benden linux kullanmamışlara tavsiye pc ye linux sokmayın sakıııııınnnnnnnnnnnn.ben pardus yükledim olmadığı halde bir disket okuyucu,bir cd rom,okudu ve kasa içi kart okuyucum çalışmaz oldu sakın denemeyin

linux kullanmışlara tavsiyen nedir peki biz seçilmiş insanlarmıyız ? Biz linux kullanarak mı doğduk ? o kart okuyucu olayına gelirsek driver ı yüklenmemiştir sonradan pekala yüklenebilir. windowsu her yükleyişinde ekran kartı, ses kartı, ethernet kartı, webcam vs. yüklemek dahamı kolay

wine ile windows uygulamalarını calıstıraiblirisniz ben yıllardır tam anlayamadım nasl kuruluyor nasıl calısıyor.

wine lisans korumasından dolayı calıstıramıyoruz bazı programları. benim muhasebe programımın lisans yapısı linuxta calısmadıgı için o da linuxta calısmıyor kırık versiyonu calısıyor ama ;) 600 tl verdiğim programı da kırık kullanamayacağım için linux işletmemde bana simdilik uymuyor ama hep sevmişimdir keratayı.

linuxun sevmediğim yönü windows programları calıstrımaması falan değil linuxta sorun yasadıgında kolay yardım alınmıyoru forum forum gezmek gerekiyor veya mail gruplarında takılmak gerekiyor. ama iyi bir sistemciniz varsa rahatsınız.(fırma olarak)

Edited by mahoni

Çok harika bi işletim sistemi şuan kullanıyorum tek sorunum virtualbox'u kurdum ama açarken böyle bi hata veriyor "Bazı çekirdek modülleri yüklenemedi. Bu sanallaştırma uygulaması tarafından sağlanan bütün özellikleri kullanamayabilirsiniz." ama tamam değince açılıyor acaba bu bir sorun teşkil eder mi?

• 3 hafta sonra ...
Çok harika bi işletim sistemi şuan kullanıyorum tek sorunum virtualbox'u kurdum ama açarken böyle bi hata veriyor "Bazı çekirdek modülleri yüklenemedi. Bu sanallaştırma uygulaması tarafından sağlanan bütün özellikleri kullanamayabilirsiniz." ama tamam değince açılıyor acaba bu bir sorun teşkil eder mi?

yüklenemeyen driverlerin olabilir