Jump to content

Pardus 2011 Çıktı!

Share

Recommended Posts

ben sanal makinada kurdum ancak ati ekran kartlarını desteklemiyor bide internete girebilmek için baya uğraştırdı :download1: aslında herşeyi otomatik görüp ayarlıyor ancak belkide sanalda kurduğum içindir sıkıntılar yaşadım.bence çok güzel bir işletim sistemi denemeye değer.

internete girmek için profil oluşturuon sonra otomatik bağlanıyor...

yani farklı profiller oluşturarak farklı ıp lerden nete girebilirsin

• Replies 395
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

internete girmek için profil oluşturuon sonra otomatik bağlanıyor...

yani farklı profiller oluşturarak farklı ıp lerden nete girebilirsin

birçok profil oluşturdum olmadı bayada araştırdım farklı şekillerde girmeye çalıştım bağlandı diyor ama internete girmiyordu.

linux e pardus a geçmek için en azından bi 5 yıl da gelişmesini bekkleyin .. baksanıza atinin ekran kartlarını tanımıyomuş .. ben de ati radeon hd 2600 pro ekran kartı bundan önce pardus 2008 i yüklemiştim ekran simsiyah oluyo du ara sıra .. en basitinden windowsta ki codec desteği yok .. oyun fazla oynamasak bile en aazından film izliyoruz dimi ? bakalım hd ekranları destekliyormu ? direct x 11 ve sonrakileri desteklicek mi ? multimedya istiyorsanız windows sadece internet istiyorsanız pardus .. benden bu kadar ..

ilk sürümünden beri takip ettiğim bir sistem. son cıkan sürümündede özellikle ses problemi insanı yoruyor. birde 64bitlik sürüm yapılmaması eksik tarafı. sürücü konusunda tanımadığı sey cok nadir, eger tanımadıgı birsey varsa pisi ile aratın yoksada depoya sürücüsünün konmasını talep edebilirsiniz.

internet baglantı konusunda özellikle ilk açılıştaki kaptan atlanmıstır diyorum çünkü bağlantı işi çok kolay. bundan önceki sürümünde compiz benim ekran kartında sorun yaratmıştı 2008 ve önceki sürümlerdeki compiz sorunu ekran kartından degildi özelikle mandravede compiz süper calısıyordu bu sürümde compiz yok sadece kde4 ün efektleri var ve suan içinde herhangi br sorun yok gibi. ayrıca dosya belgelerim vs konusunda en basarılı sürümü 2009 diyebilirim, eger windows ve pardus yuklu sisteminiz varsa birde windows ile biçimlendirilmiş ortak bir depo hdd kullanabilirsiniz....

kolay gelsin...

Ben notebooka sorunsuz kurdum ama kulaklığı takınca ondan ses geliyorken hoparlörlerden ses gelmiyor. baya garibime gitti :D

Ses kartını yarım tanıdı galiba.

arkadasım kulaklıgı taktıgım zaman benim bilgisayarın hoparloründen hiçbir zaman ses gelmedi cook acayip bi sorun :D

arkadasım kulaklıgı taktıgım zaman benim bilgisayarın hoparloründen hiçbir zaman ses gelmedi cook acayip bi sorun :D

:D evet dimi.

Kastettiğim şu:

normalde kulaklığa ses veriyor ama kulaklık yokken hoparlörden ses gelmesi gerekirken onda tık yok.

merhaba ben unetbootin programını kullanarak bellğe kurdum ama sistemi belleğin üzerin den başlattığımda karşıma 5 seçenek olan üzerinde unetbootin yazan bir pencere çıkıyor hangisini seçersem seçeyim karşıma içinde kernel panic yazan bir yazı yazıyo bunu nasıl düzeltebilirim yardımınızı bekliyorum

Pardus bir linux dağıtımı.

Tübitak'ın yaptığı en komik işlerden biri de Pardus'u -Türkiye'de- "Ulusal İşletim Sistemi" olarak lanse etmek.

Neden Komik ? Çünkü Pardus diğer dilleri de desteklemeye çalışıyor, başka dillerde siteler açıyor, ama Türkçe dışında hiçbir sitede Pardus'un "Ulusal"lığı(?!)ndan bahsedilmiyor. Ne yapmaya çalışıyorlar? Yayılmaya. Dünyada olmazsa, en azından ulusal işletim sistemi ayağına yatıp Türkiye'de dikiş tutturmaya. Sonra? Sonra RedHat, Novell, Oracle vs. gibi sunucu pazarından pay kapalım istiyorlar. Yani Pardus "tutarsa" parayla mı satılacak? EVETTT !!!! Kodlarını kapatıp parayla satacaklar, önceki açık kodlarından devam etmeye çalışan dandik işletim sistemi de (büyük ihtimalle adı da artık Pardus olmayacak) ücretsiz yoluna devam etmeye çalışacak. (Aynı RedHat'in kodlarını kapatıp, ücretli olması ama daha önce yayınladığı açık kodlardan yola devam etmeye çalışan CentOS veya Fedora gibi ya da Novell'in Suse'nin kodlarını kapatıp, ücretli olması, OpenSuse'nin eski kodlardan yola devam etmesi gibi...)

Tübitak' a sormak lazım:

Pardus'un çekirdeğini sen mi yazdın? -Hayır.

Gövdesini, masaüstü ortamını, bileşenlerini sen mi yazdın? -Hayır.

İçindeki veya sonradan depodan çekilen programları sen mi yazdın? -Hayır.

Yaaa siz ne yaptınız da buna Ulusal İşletim Sistemi dediniz Türkiye'de? (Yurt dışında/yabancı dilde diyemiyorlar, anında madara olacaklarını biliyorlar!) -Cevap: Bizim burada yaptığımızı yapıyorlar. nLite, RyanVM, HFslip vb kullanıp Windows'ta düzenleme yapıp TNC XP, Perfect XP vs. vs. demiyor muyuz? Onlar da alıyorlar Linux çekirdeğini, KDE masaüstü ortamını, Firefox'u, OpenOffice ve diğerlerini derleyip, al sana Pardus !!! Ulusal İşletim Sistemimiz (?!).

Madem ulusal, adı bile niye Türkçe değil? Yapmayın kardeşim, gururumuzla bari oynamayın. El alemin yaptıklarını alıp, birleştirmekle ulusallık olmaz. Bu mudur Türk mühendisliği? Bu mudur "Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu"? Bütün yapabildiğiniz bu mudur? Yazık, çok yazık... Ulusal İşletim Sistemi bari demeyin. Söylediğinize zaten kendiniz de inanmıyorsunuz ya... Ziyanı yok, biz gene kullanırız, diğer linuxlardan da çok severiz, sırf bizimkiler -yani siz- derlediniz diye. Ama el alemin yaptıklarını alıp, altına (Latince) Pardus yazarak, "Bakın çocuklar! Size Türk İşletim Sistemi yaptım!!!" komedisini bırakın. Bizi böyle kekleyebileceğinizi, enayi yerine koyabileceğinizi nasıl düşünebilirsiniz? Tübitak'ta çalışmak demek, herkesten çok daha zeki olmak mı demek? Ya da herkesin sizden daha aptal olduğu yanılgısı mı var üzeriniz de?

verdiğiniz bilgilerde çok eksikler ve yanlışlar var. bunu polemik yaratmak için söylemiyorum. redhat a kapalı kaynak kodlu diyerek olayla ne kadar alakası olduğunuzu gösterdiniz. Adını anadolu parsında alan pardus işletim sistemini internetten araştırıp hakkında doğru ve yorumsuz bilgiye sahip olabilirsiniz.

Pardus bir linux dağıtımı.

Tübitak'ın yaptığı en komik işlerden biri de Pardus'u -Türkiye'de- "Ulusal İşletim Sistemi" olarak lanse etmek.

Neden Komik ? Çünkü Pardus diğer dilleri de desteklemeye çalışıyor, başka dillerde siteler açıyor, ama Türkçe dışında hiçbir sitede Pardus'un "Ulusal"lığı(?!)ndan bahsedilmiyor. Ne yapmaya çalışıyorlar? Yayılmaya. Dünyada olmazsa, en azından ulusal işletim sistemi ayağına yatıp Türkiye'de dikiş tutturmaya. Sonra? Sonra RedHat, Novell, Oracle vs. gibi sunucu pazarından pay kapalım istiyorlar. Yani Pardus "tutarsa" parayla mı satılacak? EVETTT !!!! Kodlarını kapatıp parayla satacaklar, önceki açık kodlarından devam etmeye çalışan dandik işletim sistemi de (büyük ihtimalle adı da artık Pardus olmayacak) ücretsiz yoluna devam etmeye çalışacak. (Aynı RedHat'in kodlarını kapatıp, ücretli olması ama daha önce yayınladığı açık kodlardan yola devam etmeye çalışan CentOS veya Fedora gibi ya da Novell'in Suse'nin kodlarını kapatıp, ücretli olması, OpenSuse'nin eski kodlardan yola devam etmesi gibi...)

Tübitak' a sormak lazım:

Pardus'un çekirdeğini sen mi yazdın? -Hayır.

Gövdesini, masaüstü ortamını, bileşenlerini sen mi yazdın? -Hayır.

İçindeki veya sonradan depodan çekilen programları sen mi yazdın? -Hayır.

Yaaa siz ne yaptınız da buna Ulusal İşletim Sistemi dediniz Türkiye'de? (Yurt dışında/yabancı dilde diyemiyorlar, anında madara olacaklarını biliyorlar!) -Cevap: Bizim burada yaptığımızı yapıyorlar. nLite, RyanVM, HFslip vb kullanıp Windows'ta düzenleme yapıp TNC XP, Perfect XP vs. vs. demiyor muyuz? Onlar da alıyorlar Linux çekirdeğini, KDE masaüstü ortamını, Firefox'u, OpenOffice ve diğerlerini derleyip, al sana Pardus !!! Ulusal İşletim Sistemimiz (?!).

Madem ulusal, adı bile niye Türkçe değil? Yapmayın kardeşim, gururumuzla bari oynamayın. El alemin yaptıklarını alıp, birleştirmekle ulusallık olmaz. Bu mudur Türk mühendisliği? Bu mudur "Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu"? Bütün yapabildiğiniz bu mudur? Yazık, çok yazık... Ulusal İşletim Sistemi bari demeyin. Söylediğinize zaten kendiniz de inanmıyorsunuz ya... Ziyanı yok, biz gene kullanırız, diğer linuxlardan da çok severiz, sırf bizimkiler -yani siz- derlediniz diye. Ama el alemin yaptıklarını alıp, altına (Latince) Pardus yazarak, "Bakın çocuklar! Size Türk İşletim Sistemi yaptım!!!" komedisini bırakın. Bizi böyle kekleyebileceğinizi, enayi yerine koyabileceğinizi nasıl düşünebilirsiniz? Tübitak'ta çalışmak demek, herkesten çok daha zeki olmak mı demek? Ya da herkesin sizden daha aptal olduğu yanılgısı mı var üzeriniz de?

iyi güzel atıp satmışsın da hayatında kaç kere linux derledin ? kaç satır kod yazdın ? diye sorarlar adama

Sonra RedHat, Novell, Oracle vs. gibi sunucu pazarından pay kapalım istiyorlar. Yani Pardus "tutarsa" parayla mı satılacak? EVETTT !!!!

müneccim misin sen arkadaşım şuan ubuntu da popüler bir dağıtım ama tamamen ücretsiz ...

Hayır, ben de tartışma başlatma hevesinde değilim. Sadece kendi düşüncelerimi yazdım. Yeteri kadar bilgiye sahibim. RedHat'in son sürümünün kodları açık mı? İstanbul'a Constantinople denmesi sizi rahatsız etmez herhalde? Baksanıza bizim "Kara Kulak" dediğimizi adamlar "Caracal Caracal" diye Latinceleştirmişler, bizimkiler bile Kara Kulak yerine Caracal Caracal' ı kullanıyorlar. Ve sen hala bu durumda bile ulusallık bulabiliyor, bunları savunabiliyorsun. Pes. Daha da birşey demeyeceğim.

Keabus isimli zata ithaf olunur:

Atıp,satmak diyorsun, nerede atmışım? Hani doğrusu nerede? Sen de doğruları yaz da öğrenelim. Kuru kuruya laf ebeliği yapma. Çin malı telefonlar iyi değil diyebilmek için hayatımızda en azından 1 kere telefon mu yapmak lazım? Çoluk çocukla muhatap olmam aslında ama bu seferlik cevap verdim. Müneccim de değilim. Pardus ekibi, bu işe ilk başladıklarında, kendilerinin böyle bir yol haritasına sahip olduklarını basında açıkladılar.

Keabus isimli zata ithaf olunur:

Atıp,satmak diyorsun, nerede atmışım? Hani doğrusu nerede? Sen de doğruları yaz da öğrenelim. Kuru kuruya laf ebeliği yapma. Çin malı telefonlar iyi değil diyebilmek için hayatımızda en azından 1 kere telefon mu yapmak lazım? Çoluk çocukla muhatap olmam aslında ama bu seferlik cevap verdim. Müneccim de değilim. Pardus ekibi, bu işe ilk başladıklarında, kendilerinin böyle bir yol haritasına sahip olduklarını basında açıkladılar.

1 kere çin malı telefon yap demiyorum sana. şuan piyasada hangi linux dağıtımı kendi masaüstü ortamını kullanıyor? peki o bahsettiğin redhat,novel in pardustan farkı ne çekirden aynı herşey aynı ise ? Ulusallıktan bahsediyorsun ama kullanıcı adın bile türkçe değil daha

A be evladım, sen ya ne dediğini bilmiyorsun, ya da neyi neden yaptığını. Bak benim dediğim yere gelmişsin, ama hala bana muhalifmiş gibi tavır alıyosun.

Ne demişsin bir bakalım:

"şuan piyasada hangi linux dağıtımı kendi masaüstü ortamını kullanıyor? peki o bahsettiğin redhat,novel in pardustan farkı ne çekirden aynı herşey aynı ise ?" Yani sorunu şöyle düzeltelim: "Pardus'un diğer (yabancı) linuxlardan farkı yoksa, Türkiye'de kodlanmamışsa, sadece derlenerek Ulusal olabilir mi? Sen de dedin ya Herşeyi aynı. Ulusallığı nerede?

Kullanıcı adımın konuyla ne alakası var? (Ayrıca belirteyim, kullanıcı adım "Beni Bil" isteğinin net jargonunda söylenişi) Nickimin diyelimki yabancı olması Türk olmadığım, yada bu konuda üzülemeyeceğim, fikir beyan edemeyeceğim anlamına mı gelir? Çok saçma konuşuyorsun.

bütün pardus başlıklarının sonu böyle oluyor genelde ya windowsla alakasız bi yarışa sokuyorlar ya da arkadaş gibi milliymiş falan diye komplo teorilerini en bayat maddelerle soruyor çekirdeğini kendi mi yazmışmış ??? adı niye Türkçe değilmiş ????... arkadaşı tebrik ediyorum sonunda dünyayı aydınlatan bir tartışma başlattı. kimsenin bu güne kadar görmediklerini gördü ve belgeleriyle ortaya koydu !!!! pardon ya belge yokmuş hepsi arkadaşın hayalleriymiş sonradan kendi de demiş benim yorumlarım diye.

pardus kullandım ama şu an kullanmıyorum . Pardus Türk'ler tarafından yapılan adınında Türkçe olduğu (kara kaçan, sarı kız, karabaş olmadığı için kusura bakmayın) bir işletim sistemidir. Çekirdeğini kendileri yazsalar linux olmaz. vb. tekrar söylüyorum pardusu bilen bilir bilmeyende yorumsuz yerlerden gerçeği öğrensin sonra yorumlara baksın.