Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

• Editor

zeki ural bahsettiğin 13.üncü dakkadaki hata önemsizdir o mavi ekranda lan chipset ve cpu driverlarını kurar orada sorun yoktur o mavi ekran kendisi kapanır ondan sonra devam eder o ekranı görünce kurulumu sen bıraktınmı devammı ettin ?

Neden bios ayarlarıyla uğraşmıyorsun yada bios,u güncellemiyorsun bu kadar hata olması donanımsal yada işletim sisteminden olsa gerek.
Aynı metodlarla kurulum yapıyorum bazı makinalarda kurulum tamamlanıp windows açılacakken mavi ekrana düştü.
Bios,da sata-ahcı yada sata,yı ide,ye çevirince sorunsuz açıldı bazıları ise illa bios güncellemesi gerektirdi.
Yani bu sorunların bazıları hala windows,umuzla alakalı.
Örneğin sata\raid ekli olmıyan sistemden kurulum yapmak istediğimde disk algılamadı hatası aldım ama bios güncelledikten sonra sorun kalmadı.
Bazı pc,lerde ise sata\raid ekli olan sistemi kurduğumda disk,i algılıyor ama kurulum tamamlandığında mavi ekrana düşüyordu bu sorunda bios güncellemesinden sonra düzeldi.
Eğer tüm bunlara rağmen olmuyorsa müdahele edilmemiş bir windows xp,ye o anakartın sata\raid driver,ini entegre et sorunsuz kuracaktır.
Eğer donanımsal bir arıza yok ise.
Selam ve Dua ile...

• Editor

[quote name='awengers44' date='26 August 2011 - 01:22 ' timestamp='1314310968' post='1069919']
Neden bios ayarlarıyla uğraşmıyorsun yada bios,u güncellemiyorsun bu kadar hata olması donanımsal yada işletim sisteminden olsa gerek.
Aynı metodlarla kurulum yapıyorum bazı makinalarda kurulum tamamlanıp windows açılacakken mavi ekrana düştü.
Bios,da sata-ahcı yada sata,yı ide,ye çevirince sorunsuz açıldı bazıları ise illa bios güncellemesi gerektirdi.
Yani bu sorunların bazıları hala windows,umuzla alakalı.
Örneğin sata\raid ekli olmıyan sistemden kurulum yapmak istediğimde disk algılamadı hatası aldım ama bios güncelledikten sonra sorun kalmadı.
Bazı pc,lerde ise sata\raid ekli olan sistemi kurduğumda disk,i algılıyor ama kurulum tamamlandığında mavi ekrana düşüyordu bu sorunda bios güncellemesinden sonra düzeldi.
Eğer tüm bunlara rağmen olmuyorsa müdahele edilmemiş bir windows xp,ye o anakartın sata\raid driver,ini entegre et sorunsuz kuracaktır.
Eğer donanımsal bir arıza yok ise.
Selam ve Dua ile...
[/quote]
sevgili kardesim zeki ural arkadasımızın bahsettiği sistemi ben bu metodla baska pc lere kurdum benim pc ye kurulmuyor aynı hataları alıyorum bios güncel ayrıca ide ve ahcı mod var biosta her iki moddada siyah ekrana düşüyor kullandığım marka emachines e725 laptop elinde bu marka cihaz olan arkadslar deneyebilir ayrıca senin programlada denedim onda hardiski gördü format attım ama kurulum bittikten sonra mavi ekrana düştü windows acılmadı saygılar

değerli kardeşim by_köylü dediklerin aynen doğru..bu makinenin (Bios,da sata-ahcı yada sata,yı ide,) gibi özellikler yok sata denetleyici var bunlar yok awengers44 kardeşim bu yeni makineler böyle .ama bu genelde isim ve marka yapmış bilgisayar firmaları genelde bunun gibi kısıtlamalar getiriyor nedense şimdi alsak aynı ayarda
msı yada asus "un bir ürününü bios"unda hertürlü desteği bulabilirsiniz .

içinde ubuntu 10.10 kurulu 2.5 sata hdd var . hangi bilgisayara taksam açılır ve çalışır ama bu (hp dv6 ) da oda çalışmadı açmadı.ilginç bir durum ..cd"den kurulumda

k@ylü xp normal kuruluyor .

ubuntunun direk açtığı bikaç makine (acer 5920,asus f3sc,hp p.dv6000) bunlarda usb xp kurulumları da sorunsuz geçmiştir.

Edited by zeki ural

@zeki ural

Testler için teşekkürler...
Ilgili bilgisayarda cd ile siyah ekranı geçebilmen, güzel...
Demekki sorun rame yüklenen sanal sürücü ile alakalı.
Yani bir nedenle bu ramdaki alanı senin bir donanımına ait sürücü tanımaya çalışıyor olabilir.
Başaramayınca haliyle takılıyor...

Grub4dos komutlarını değiştirip, iso sitilini değiştip tesler yapmak güzel olur.
Mavi ekran sorununa gelirsek, bence sorun proje ile alakalı deyil gibi.

Yani kurulum sırasında dps ile yanlış bir donanım sürücüsü yüklenmiştir.
Sende bilirsin ki bazen yüklenen hatalı bir sürücü sistemi mavi ekrana düşürebilir.
Bu çalışmayı normal cd/dvd den de kursan büyük ihtimal ilgili mavi ekran sorunu çıkacaktı.

Tabi bu siyah ekranda takılma sorunu projeyle ilgili sayılır.
Bence çözüme yavaş yavaş yaklaşıyoruz.
Buda çözülürse önemli bir sorun kalmayak...
[hr]
Mübarek kadir gecenizi kutlar, hayırlı Ramazan'lar dilerim....

Edited by blue_life

kardes Ben Cok Eski Bir Makinada bu yöntemi denedim makinada (64 mb ekran kartı vardı :D) sorun yok
Kendi Sistemimde Denedim ondada Sorun yok

Amd Anakartları zaten hem böyle Boot şekillernin destekliyor

Ama intel anakartlarda Sorun Çıkabiliyor Tavsiyem Bios Güncelleyim (İntel Anakartta Yapamadım Normat E660 İşlmecil Bios güncelledim Sorun Kalmadı ama Yine Biraz Yavaş bozulacak gibi Çalışıyor:P)

Yaşasın Amd Yine Farkın Gösterdi
Blue-Life Hakkın Ödenmez Vallaha

Kardeş Sana Tavsiyem Bu konularla İlgili Bir tane Program Yap Serialli Felan olsun iyi para kazanırsın /(ama Ben Kaçak Kulanırım Ona göre:P)

kardes Ben Cok Eski Bir Makinada bu yöntemi denedim makinada (64 mb ekran kartı vardı :D) sorun yok
Kendi Sistemimde Denedim ondada Sorun yok

Amd Anakartları zaten hem böyle Boot şekillernin destekliyor

Ama intel anakartlarda Sorun Çıkabiliyor Tavsiyem Bios Güncelleyim (İntel Anakartta Yapamadım Normat E660 İşlmecil Bios güncelledim Sorun Kalmadı ama Yine Biraz Yavaş bozulacak gibi Çalışıyor:P)

Yaşasın Amd Yine Farkın Gösterdi
Blue-Life Hakkın Ödenmez Vallaha

Kardeş Sana Tavsiyem Bu konularla İlgili Bir tane Program Yap Serialli Felan olsun iyi para kazanırsın /(ama Ben Kaçak Kulanırım Ona göre:P)

@zeki ural

Kodlara bakim...
Aşağdaki gibi bir şey yazmışım.

[codebox]title Slax v6.1.2
errorcheck off
ls /USBMENU/IMAGES/SLAX.ISO || find --set-root --ignore-floppies /USBMENU/IMAGES/SLAX.ISO
ls /USBMENU/IMAGES/SLAX.ISO|| pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/SLAX.ISO bulunamadi!
map /USBMENU/IMAGES/SLAX.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot[/codebox]

Slax'ın iso dosyasının adını SLAX.ISO yapıp, USBMENU/IMAGES klasörüne atacaksın.
Dosya konumu dikkat edeceğin üzere büyük harfli. Misals SLAX.ISO dosyası SLAX.iso olursa hata alırsın.

Slax çalışıp, ilerleyen aşamalarda çalışmaz ise,
SLAX.ISO dosyasını ultraiso ile aç. Iso içindeki Slax klasörünü usbnin anadizinine çıkartıp tekrar dene.
Sorunsuz çalışırsa, istersen iso içindeki Slax klasörünü silebilirsin...

daha önce tek başına kullanırdım ,multiboot olarak slaxı çalıştırdım sayenizde..

bu çalışmalar sırasında yaşadığım bir noktayı paylaşmak istiyorum..

farenizin pilinin bittğini farzedelim yada kablosu koptu diyelim tam o sırada da usb multiboot yapıyordunuz ..MB_USB.EXE"yi çalıştırmış ve usb sürücüye kurmaya çalışıyordunuz .

mecburen klavyeden yapmanız lazım ama nedense ben tab tuşunu bir türlü kullanamadım kursör yer değişmedi .

başka klavye denedim aynı, programdan olabilirmi acaba.. :)

Edited by zeki ural

mrb arkadaşlar aranıza yeni katıldım yardımlarınzla bir flash oluşturdum.Test aşamasına soktum fakat şöle bir sorunla karşılaşıyorum.
normal xp kurulumuna başlıyorum.kur dosyalarım yükleniyor.pc yeniden başlıyor.açıldığı zaman root win32 klsörüne hall.dll yüklenmedi gibi yada bulunamadı gibi bir hata alıyorum.NT5 in ayarlarından winvblock we firadisk virtual iki yöntemlede boot.gz oluşturup attım ama sorun aynı...

@olcayto41

Heralde son paketler ile ilkkez böyle bir sorun yaşanıyor.
Şimdi ilk önce senden Target\ISO_ROOT\Log_Nt5SetupFromIso.txt ile Target\ISO_ROOT\I386\TXTSETUP.SIF dosyasını isteyeceğim!

Peki ben denemeni normal bilgisayarda mı yapıyorsun? Ayrıca kullandığın xp modifiyeli mi?
Modifiye eden arkdaş bir hata yapmış olabilir...

Neyse dediğim gibi ilk önce istediğim dosyaları bana ilet...

Edit: Sorun sistemine uygun hal.dll dosyasının kopyalanamaması!
Peki, mavi ekranda dosya kopyalama hatası vs. verdi mi?
Ilgili istediğim dosyaları bana gönderirsen, sorunun kaynağını bulmam kolaylaşacak!
Ilgili dosyaları zipleyip, http://hotfile.com/ sitesine yükledikten sorna linkini bana verebilirsin...

[img]http://i.imgur.com/zqHrv.png[/img]

Edited by blue_life

şöle sölim... nt5 klasörünü ben d ye çıkardım sonra boot.gz we setup.iso dosyamı flasha kopyaladım.menü list le çağırdım.o yüsden istediğin txt.doslarında yol d diye gözüküor.

normal bir pc de deniyorum masaüstü.

ewt sp3 we sata-raid entegreli 2011 bir xp ama cd den nerdeyse 50 kere bu xp isosunu kurdum sorunsuz.

@olcayto41

Nt5SetupFromIso programı varya. Onunla işlem yaptıktan sonra programın yanında Target klasörü oluşur.
Target klasörünün içinde de ISO_ROOT klasörü oluşmaktadır. Işte benim istediğim Log_Nt5SetupFromIso.txt dosyası bu klasörde.
Txtsetup.sif dosyasıda I386 ın altında olur genelde. Bu dosyaları bana iletirsen, hatanın kaynağını bir nebze olsun anlayabiliriz...

http://hotfile.com/dl/128940659/b35adc7/dosya.rar.html

istediğin dosyalar burda ama dediğim gibi oluşan iso ile gz dosyasını ben kendi oluştrdgum NT5(ismini ben xp yaptım) Menü listeki grup4dos komutlarını değiştridm
------------------------------------------------------
title Windows Xp 2011 Sata-Raid Entegreli...
ls/multiboot/XP/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /multiboot/XP/BOOT.GZ
map --mem /multiboot/XP/BOOT.GZ (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot
---------------------------------------------------------------------------

@olcayto41

Tabiki istediğin gibi değiştirebilirsin! XP kurulumunu sorunsuz başlatabilirsen bu konuda sorun yok demektir.
Zaten sende başlatmışsın. Gönderdiğin dosyalara bakim, tekrar döneceğim.

Peki daha önce sorduğum souruyu tekrarlayayım. Mavi ekranda dosyalar kopayalanırken hata vs. verdi mi?

@olcayto41

Gönderdiğin dosyalarda bir sorun görünmüyor... Inceliyorum...
Peki bu hatayı verdiğinde, acaba sistemini farklı bir işletim sistemi ile açabilirmisin.
En basit olarak hiren's bootcd deki minixpe ile.
Minixp olarak imzamdaki BlueXPE light çalışmasını da kullanabilirsin...

Böyle bir şansın var ise, kurulum yaptğın sürücüdeki Windows\System32 klsörüne gir.
Bak bakalım orda hal.dll dosyası varmı?

@olcayto41

Ilginç, bu sorun büyük ihtimal senin sistemin ile alakalı.
Harddiskindeki bad sector nedeniyle, dosya hatalı kopyalanmış olabilir.
birde bana ilgili kurulum yaptığın sürücüde oluşan boot.ini içeriğini yazsana!
Bakalım onda sorun varmı?

[color="#0000FF"][u][b]http://www.google.com.tr/#hl=tr&q=hal.dll+xp+kurulum+hatası[/b][/u][/color]

şuan başka bir flashla başka bir xp isosunun wintoflash yönmyle yapılmış kurulumunu yapıyorum...We şunu faktttım mavi ekranda bu flash daha yawaş.Bnmkınde kurulum dosyalarını yuklerken nerdeyse dosya ların adını göremiyorum okadar hızlı..acaba saglam bir yükleme yapmıyormu?hata wermıyor ama...