Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

Bugün biraz daha inceleme imkanı buldum.Windows xp home ve professional,minixp içeren bir menu hazırladım.Minixp'yi gz ile sıkıştırıp menüye ekledim.İlk yüklemede 7B hatası ile mavi ekran verdi.wvblck sürücüsünü txtsetup.sif'e ekledim,bu sefer düzgün açıldı.Şimdi vakit bulursam minivista ve 7 kurulumunu eklemeyi deneyeceğim.Güzel bir çalışma,teşekkür ederim.

Merak ettiğim birşey var blue_life.w7 iso dosyasını menüye eklemeyi istiyorum.İlk aşamada boot.wim yükleyip açılacaktır.Fakat sonrasında xp'dekine benzer mantıkla iso dosyasını mount etme ihtiyacı olacak mıdır?.Veya sadece boot.wim kısmı olan 140-150 mb iso doyasını ram'e aktarıp çalıştırdıktan sonra usb bellekte yer alan iso dosyasını mount ederek setup.exe'yi çalıştıracak hazır kopyala yapıştır bir program varmı:)
Amacım bellekte hem klasör kalabalıklığı olmasın hemde daha az dosya olsun,iso bağlanarak oradan kurulum gerçekleşsin diyorum,imdisk hakkında az çok bilgim var,vakit olursa akşam denemeyi düşünüyorum.Senin de fikrini almak istiyorum.

Edited by F_s_M

@F_s_M

W7 & Vista iso dosyasını direk grub4dos ile boot edebiliyoruz. Lakin kurulumun sorunsuz devam etmesi için W7 iso dosyasını mount etmek veyahut ilgili dosyaları usbde ilgili konuma koymak gerekecektir. Uygun konuma koymak avantajlı deyil.
Ben iso dosyasının mount etmekten yanayım.
Gerekli anlatımı uzun süre önce yapmıştım...

[color="#0000FF"][u][b]http://www.tnctr.com/topic/159142-multiboot-menusunde-birden-fazla-vist-win7[/b][/u][/color]

Edit: Unutmuşum. Ilgili yöntemde direk büyük iso dosyasıda aslında usbden sorunsuz çalışır.
Bunun için ilgili iso dosaysı birleştirilmeli! Eğer birleştirilmez ise grub4dos hata veriyor.
Birleştirme işlemi için contig,wincontig gibi programları kullanıyoruz...

Konuyu hazırladığımda bu detayı bilmiyordum...

Edited by blue_life

Tekrar Merhaba.Verdiğin linkteki bilgileri okuyunca çözümü zaten mevcut bir soru sorduğumu anladım :)
Sürücü harfleri atanana dek bilgisayara-disklere göre değişen bir süre,10-20 sn kadar beklemek gerekiyor.Sleep.exe isminde küçük bir programla w7-vista iso mount edilmeden önce 25 saniyelik bir boşluk bıraktırdım.Temel olarak imdisk kullanıyorum,daha kolay geldiği için installtips ile yaptım,rescuepe kullanmadım,Artık hatasız çalışıyor.Çalışmalarından ziyadesiyle faydalanıyorum,devamını dilerim.

Xp kurulumu ile ilgili olarak,iso boyutu çok fazla olmadığı için bunu kurulum yapılan diske kopyalatarak usb disk,bellek bağımlılığından kurtulmaya ne dersin?Böylece birden fazla pc tek bellek ile aynı anda kurulabilir.

[color="#8B0000"][b]NT5 Install - From IsoFile v1.0.0.6[/b][/color]
:download1:

[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011.07.18_Nt5SetupFromIso.zip[/b][/u][/color]

Kısaca BOOT.GZ boyutunu küçültmek için bir çalışma yapılmıştır.
Boyut şuan 50 MB civarlarında.
Tabi seçilen kaynağa göre 50 MB nin altına inebilir veyahut geçebilir.
Biraz abartmış olabilirim. Bu yüzden deneme yapan arkadaşlar, deneme sonuçlarını yazarsa sevinirim.
Şuanki haliyle kurun birinci aşaması çok hızlandı.
Ikinci gui kurulumunda ise es geçilen dosyalar kopyalanıyor.
Bu kopyalama süresi sisteminize + usb flash diskinizin hızına vs. göre farklılık gösterebilir.
Benim bilgisayarımda yaklaşık 1dk sürdü.

Ayrıca farkettiğim bir kaç hatalı kodlama da düzeltildi.
Kurulum sırasında çalıştırmak istediğiniz oyunu veyahut programı orjinal iso dosyasının blunduğu sürücüye koyarak kurulum sırasında çalıştırmanız mümkün.
Tabi ilgili oyun vs. program desteklenmeli.

Misal sürücü harfimiz D:\ olsun. Yani orjinal iso dosyasını (SETUP.ISO) bu sürücüdeki ilgili konuma koyduk diyelim.
Oyun veyahut programımızı da D:\ sürücüsü altına koymalıyız.
Oyunumuzu veyahut programımızı D:\game.exe şeklinde koyduğumuzu varsayalım.

Daha sonra, Nt5SetupFromIso.exe ile ISO_ROOT klasörünü oluşturunca (BOOT.GZ oluşturmadan önce), ISO_ROOT klasöründeki ISOSETUP.INI dosyasını notepad ile açmalıyız.
[b][SetupRunOnce][/b] altına [b]RunWait = %IsoDrive%\Game.exe[/b] şeklinde ekleyip kayıt etmeliyiz.

Ben varsayılan olarak programın içerisine yap-boz oyunu ekledim. Istemezseniz [b]RunPuzzle = True[/b] ayarını [b]RunPuzzle = False[/b] şeklinde değiştirebilirsiniz.
Yeni aynı şekilde kurulum bitenden sonra istediğiniz programı [GuiRunOnce] altına ekleyip başlatabilirsiniz. Otomatik program kurulumlar vs. için.

Tavsiylere göre özellik ekleyebilir/silebilirim...
Neyse arkadaşlar, başarılar dilerim.
Sonuçlarınızı yazmayı unutmayın....

Not:Nt5SetupFromIso.exe ile BOOT.GZ oluşturulurken eğer antivirüsünüz açıksa Txtsetup.sif okuma esnasında takılma olabilir.
Bu durumda antivirüsünüzü kapatmanızı tavsiye ederim.

Unutmadan berbat açılamam için kusura bakmayın :(

@F_s_M
Vista/Win7 konusunda başarıya ulaşmana sevindim....
Bazen çalışmalarımı fazla abartıyorum :(

Xp iso dosyasını kurulum yapılan diske hangi aşamada kopyalatacağız?
Bazen iso dosyası dvd boyutlarında olabilir...

Bunun için bir seçenek ekleyebilirim...

Edited by blue_life

Xp iso dosyasını diske kopyalamak derken saf kurulum olan halinden bahsediyorum.Mesela benim kurulum için kullandığım sp3lü home edition drvpack(lan-wlan-chipset-sata),directx içeriyor.360 mb. seviyesinde.Kastettiğim bu seviyede bir boyut.Senin arabirimin iso imajını mesela c: sürücüsüne kopyaladıktan sonra bu sürücü üzerinden bağlasın.Bu sadece aklıma gelen bir seçenek,yararlı olup olması değerlendirilebilir :)

Üstad kolay gelsin ne zamandır vakit bulamıyordum Foruma girdim yine çok güzel çalışmlar yapmıssın.

anlattığın şekilde hali hazırdaki falsh belleğe nt5 dosyalarını attım harddisk seçme sistem kurmaya kadar geldim win7 sistemime birşey olmasın diye orada bıraktım eminim devamında da çalışıyordur eline sağlık.

üstad şimdi flashta yapıyoruz da harddiskin kendi bölümlerine koyduğumuz da nt5 in yoluna nasıl yapmamız gerekir yoksa direk kendisi bulurmu.teşekkürler

@iskader

Aynı şekilde ilgili dosyaları harddisk bölümüne koyup çalıştırabilirsin.
Tabi haliyle ilk önce grub4dosu başlatman gereyor.
Grub4dos komutlarına gelirsek, aşağı yukarı aynı. Ama biz sistemi usbden başlatınca usb disk sistemde birinci sırada oluyor.
Kurun düzgün çalışması için usb diskimizi ikinci sıradaki disk ile yer değiştiriyoruz.
Kodlarımıza bakalım...
[codebox]# =========================================================================

title I386/SETUPLDR.BIN\n Windows Server 2003, Enterprise
ls /NT5/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /NT5/BOOT.GZ
map --mem /NT5/BOOT.GZ (0xFF)
checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1)
checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd1) (hd0)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot
# =========================================================================[/codebox]
Işte sen direk harddiskten önyükleme yaparsan yukarıdaki kod yerine aşağıdakini kullanacaksın!
[codebox]# =========================================================================

title I386/SETUPLDR.BIN\n Windows Server 2003, Enterprise
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot
# =========================================================================[/codebox]

Kardeşim eline koluna sağlık çok güzel bir proje umarım kısa zamanda finale ulaşır.

Yalnız şimdi usbden kurulum yapmak için bi deneyeyim dedim daha önce tecrübem olmadığından
baya karışık geldi :pardon: ve vazgeçtim final versiyona doğru tecrübesi olmayanlar için daha iyi
anlatım yaparsanız çok sevinirim.
Kolay gelsin...

[quote name='blue_life' date='18 July 2011 - 14:29 ' timestamp='1310999356' post='1048058']
[color="#8B0000"][b]NT5 Install - From IsoFile v1.0.0.6[/b][/color]
:download1:

[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011.07.18_Nt5SetupFromIso.zip[/b][/u][/color]

Kısaca BOOT.GZ boyutunu küçültmek için bir çalışma yapılmıştır.
Boyut şuan 50 MB civarlarında.
Tabi seçilen kaynağa göre 50 MB nin altına inebilir veyahut geçebilir.
Biraz abartmış olabilirim. Bu yüzden deneme yapan arkadaşlar, deneme sonuçlarını yazarsa sevinirim.
Şuanki haliyle kurun birinci aşaması çok hızlandı.
Ikinci gui kurulumunda ise es geçilen dosyalar kopyalanıyor.
Bu kopyalama süresi sisteminize + usb flash diskinizin hızına vs. göre farklılık gösterebilir.
Benim bilgisayarımda yaklaşık 1dk sürdü.

Ayrıca farkettiğim bir kaç hatalı kodlama da düzeltildi.
Kurulum sırasında çalıştırmak istediğiniz oyunu veyahut programı orjinal iso dosyasının blunduğu sürücüye koyarak kurulum sırasında çalıştırmanız mümkün.
Tabi ilgili oyun vs. program desteklenmeli.

Misal sürücü harfimiz D:\ olsun. Yani orjinal iso dosyasını (SETUP.ISO) bu sürücüdeki ilgili konuma koyduk diyelim.
Oyun veyahut programımızı da D:\ sürücüsü altına koymalıyız.
Oyunumuzu veyahut programımızı D:\game.exe şeklinde koyduğumuzu varsayalım.

Daha sonra, Nt5SetupFromIso.exe ile ISO_ROOT klasörünü oluşturunca (BOOT.GZ oluşturmadan önce), ISO_ROOT klasöründeki ISOSETUP.INI dosyasını notepad ile açmalıyız.
[b][SetupRunOnce][/b] altına [b]RunWait = %IsoDrive%\Game.exe[/b] şeklinde ekleyip kayıt etmeliyiz.

Ben varsayılan olarak programın içerisine yap-boz oyunu ekledim. Istemezseniz [b]RunPuzzle = True[/b] ayarını [b]RunPuzzle = False[/b] şeklinde değiştirebilirsiniz.
Yeni aynı şekilde kurulum bitenden sonra istediğiniz programı [GuiRunOnce] altına ekleyip başlatabilirsiniz. Otomatik program kurulumlar vs. için.

Tavsiylere göre özellik ekleyebilir/silebilirim...
Neyse arkadaşlar, başarılar dilerim.
Sonuçlarınızı yazmayı unutmayın....

Not:Nt5SetupFromIso.exe ile BOOT.GZ oluşturulurken eğer antivirüsünüz açıksa Txtsetup.sif okuma esnasında takılma olabilir.
Bu durumda antivirüsünüzü kapatmanızı tavsiye ederim.

Unutmadan berbat açılamam için kusura bakmayın :(

[/quote]

bir önceki versiyonunu denemiş ve sonucun başarılı olduğunu bildirmiştim. bu versiyonuda denedim. gerçekten boyut 1/3 oranına düşmüş. ancak bir hatası var. ilk kurulumda DPS ile oluşturlan sürücü paketlerinin açılması ekranı iki kere çalışıyor. yani sürücüler açılıyor ve 39. dakika kurulum ekranı geleceğine yine tüm sürücü paketleri yeniden çalıştırılıyor ve sonra gerçek kurulum ekranı işlemeye başlıyor.ben bu sorunu kendimce çözdüm ancak siz nasıl yaparsınız bilmem?. isosetupini dosyasında RunWait = presetup.cmd yazılı satırın başına ; koydum ve ikinci çalışması engellendi. birde oluşturulan dosya içinde puzzle oyununu o kadar aradım bulamadım. nereye sakladın onu?. cevabını dörtgözle bekliyorum . kolay gelsin

@aabbaa

Çalışma sonunda daha basit bir anlatımı yapmaya çalışacağım.
Belki (duruma göre) tüm aşamaları otomatikte yaptırabilirim.
Yani sen iso dosyasını ve usb sürücünü gösterirsin.
Program gerekli düzenlemeleri kendisi yapar.

@samosan

Genelde dps ile eklenen sürücü paketleri, kurulum ekranından önce, presetup.cmd vasıtasıyla paketler yüklemek için hazırlanır.
Bu kısımda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Senin denediğin ilgili modifiye çalışmasında, sürücülerin daha sonra yüklenmesi için ayar yapılmış.
Hal böyle olunca, ikikez yükleme ekranı çıkıyor.
Kısaca standart bir şey deyil. Nadir çıkacak bir durum ve saten çözümünüde farketmişsin :)

Böyle bir durumda, kullanıcı ilgili ayarı yapabilir. Yinede ben not alayım.
Belki bu sorunu çözmek için aklıma bir şey gelir...

Puzzle oyunu ISO_SETUP içindeki Setup.exe (setup.ex_) içinde. Bu kurulumu yöneten ana program.
Puzzle oyunu parametre ile çalışıyor. Ama normal sistemde çalışmaz.
Parametresi /Puzzle idi galiba.

Forumca bir önceki vesiyonu vardı!
[color="#0000FF"][u][b]http://www.tnctr.com/topic/152213-tnctr-yapboz-v10/[/b][/u][/color]

[quote name='blue_life' date='20 July 2011 - 07:03 ' timestamp='1311145420' post='1048794']
@aabbaa

Çalışma sonunda daha basit bir anlatımı yapmaya çalışacağım.
Belki (duruma göre) tüm aşamaları otomatikte yaptırabilirim.
Yani sen iso dosyasını ve usb sürücünü gösterirsin.
Program gerekli düzenlemeleri kendisi yapar.[/quote]
İnan bu mükemmel olur şimdiden gözlerim parıldadı. :dribble:
sadece iso ve usb gerisi tamm.
Çalışmanın bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum kolay gelsin...

@blue_life
Hocam eline sağlık son çalışmanla üç tane makinada test etme imakım oldu abartmamış hatta çok mükemmel olmuş.
Sadece gizli dosyalar korunan işletim sistemi dosyaları ve dosya uzantıları açık olarak geliyor yeniden başlatmadan sonra devereye girmiyor çokda önemli değil.
Birde şöyle bişi var acaba hazırladığımız sistemde eklediğimiz sata raid,ler eklenmesinde sorun teşkil edermi bunu test etmedim.
Bir diğer konuda multiboot,lu bir xp içeriğindeki tüm sistemleri görüyor ve bunu boot.iso içeriğinede ekliyor ama kurulum esnasında sadece tek sistem çağrılıyor halbuki GRUBMENU.LST içerisinde tümü var
ama nedense diğerleri çıkmıyor nedenini bilemedim bu işlem için şimdi tekrar bir BOOT.ISO daha hazırlıyacağım inşaallah sorun olmaz işlem sonucunda sonuçtan haberdar edeceğim.
Selam ve Dua ile...

@awengers44

Öncelikle testlerin için teşekkürler. Bende geçenlerde bir arkadaşımın dizüstü bilgisayarına modifiyeli bir xp kurdum.
Kurulum yaklaşık olarak 10 dakika civarları sürdü. Gerçekten çok hızlı ve sorunsuz bir kurulum olmuştu.

Gizli ve sistem dosyaları konusu ilginç! Devreye girmesi gerekiyordu.
Hafta içi tekrar projeye bakıp, daha kolay bir paket yapmayı düşünüyorum.
Aslında gizli ve sistem dosyalarını açmak için ek yapmıştım. Misalen setup.iso dosyası bulunamaz ise, iso doyasının konumunu soran bir ekran çıkıyordu.
Işte burda iso dosyasının gizli olabilir düşüncesiyle gizli ve sistem dosyalarını açmıştım.
Aynı şekilde, bir program çalıştırılmak istenirse, gizli dosya ve klasörlere ulaşabilmek için bu ayarı yapmak gerekiyordu.

Sata/raid eklemesi yapabilirsin, ama bunu BOOT.GZ ye eklemen lazım.
Kısaca BOOT.GZ oluşmadan ISO_ROOT klasöründeki ilgili xpye sata/raid sürücülerini ekleyebilirsin.
Büyük ihtimal bir sorun çıkmaz... Bben hiç denemedim.
En güzeli yinede orjinal iso dosyasına eklemeleri yapıp, sonrasında BOOT.GZ yi oluşturmak olabilir.

Içerisinde birden fazla xp bulunan iso dosyası için, hepsini seçerek BOOT.GZ oluşturursan, direk iso dosyasını önyükleyerek bu menülere ulaşabilirsin.
Tabi ayrı ayrıda çağırabilirsin.

Direk iso için aşağıdaki komut işine yarayabilir....
[codebox]title Windows XP/2003 Kurulumu \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
root (0xFF)
chainloader ()
boot[/codebox]

Ayrı ayrı çağırmak için ise;
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN
boot[/codebox]

I386 yı diğer xplere göre değiştirerek kodları çoğaltacaksın.
Misal xplerden birisi 01XP klasöründeyse

map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/01XP/SETUPLDR.BIN
boot[/codebox]

Gizli dosyaların açık olarak gelmesi benim için çok iyi bu seçeneğin böyle kalması daha iyi disk bölümlerinde autorun.inf ve diğer virüsleri görmek açısından yararlı ben sadece bu özelliğin halen devrede olduğunu hatırlatmak istedim.
Kurulum zamanlamasına gelince ise şimdiye kadar kurduğum en hızlı xp,ler senin çalışmanla sağlandı sana sadece Allah Senden Razı olsun Diyorum aziz kardeşim.

Hazırladığım ve uzun zamandır kullandığım tiny xp tarzı xp,im var üç ayda bir çıkan güncellemelerle aynı mantıkla yeni sistemimi hazırlıyorum.
Tüm xp çalışmaları gelen makina ve isteğe yada gereğine göre kurulum için her zaman elimde hazır aynı çalışmayı bu çalışmanla çalıştırmak istedim ve BOOT.ISO dosyası sadece 67 mb olarak hazırlandı.
GRUBMENU.LST içeriğinide ona göre düzenledim ama çalıştırdığımda direk kuruluma geçiyor bunu yapamamıştım.
Bu akşam bir test yapacaktım niyetim öyleydi ama kafede pek rahat bulamadım şimdi biraz fırsat oluştu hemen bir test yapacağım.
Sata/raid eklemesini elle yapıyorum bazılarını ise driverbase ayrı ayrı xp paketleri üzerinde ve bu ekleri BOOt.ISO oluşturulmadan txtsetup.sif içerisine ekliyorum.
Kodlar için ayrıca teşekkürler.
Selam ve Dua ile...

@ blue_life
!!! Son çalışma #106. postta !!!
burdaki program ile boot.gz oluşturdum 55 mb cıvarında idi.
lakin boot.gz oluşturduğum cd ile kurulum yaptığımda sata diskleri görüyordu.
kurulumu usb disk için hazırladığım boot.gz ile yaptığımda sata diskleri görmedi.
kurulum usb harici disk ile yapmaya başladığımda hız bana biraz yavaş geldi.
usb diski cıkarıp direk sata bağlayıp kurduğumda hız mütiş.
sata driver problemini nasıl cözebilirim.
teşekkürler.

@vahvah

Kullandığın kaynağı normal çalıştırdığında sata diskleri görüyor!
Boot.gz ile kurulum yapmaya çalıştığında sata diskleri görmüyor!

Modifiyeli bir kaynak ile mi test ettin?

Eğer öyleyse senin kullandığın kaynağı modifiye eden hatalar yapmış.
Şöyle ki, sata disklerin sürücülerine ait bilgiler, dosnet.inf dosyasında okunmaktadır.
Eğer modifiye eden arkadaş buraya ilgili bilgileri girmemiş ise haliyle böyle sorun çıkabilir.!
Bence farklı bir kaynak kullanabilirsin. Veyahut ilgili kaynağa dps vs. ile yeniden sata sürücülerini ekleyebilirsin.

Kurulum hızı, denediğim pclerde cd/dvd den çok hızlıydı.
Bazı bilgisayarlarda usb iletişimi yavaş olabiliyor. Böyle olur ise haliyle ilgili sürücüden dosya okuma/kopyalama hızda düşecektir.

@vahvah

Nt5SetupFromIso.ini dosyasını açıp, [INSTALL_SETTING] altına [b]*.sys[/b] satırını ekleyip, BOOT.GZ oluşturarak tekrar deneyebilirmisin?
Örnek Nt5SetupFromIso.ini içeriği;

[codebox][INSTALL_SETTING]
Driver = WinVBlock
IsoFileLocation=NT5\SETUP.ISO
FalseCabs=True

[Txt_Copy_Files]
WINNT.SIF
*.sys

[Txt_No_Copy_Files]
*.*, All Files - Tüm Dosyalar

[Version]
Signature=$Windows NT$[/codebox]

Not: Ara ara üzerinde çalışıyorum... Önümüzdeki günlerde yeni paketi yayınlayabilirim...
Programın kodlaması uzun olduğundan, gözümden kaçan hatalar olabiliyor...
Şüphesiz yaptığıız testler ile yavaş yavaş daha iyi bir çalışma ortaya çıkacaktır...

Edited by blue_life

Topiğin İlk sayfasında yer alan *.gz(157MB) ile yaptığım kurulum modifiye edilmiş xp ile hatasız gerçekleşti.. Fakat diğer *.gz dosyası için aynı yönergeler mukabilinde (hata yaptığımı sanmıyorum) Normal windows kurulum ekranına geçecekken;

[img]http://img3.resimup.net/di/DXMD.jpg[/img]

Bu hatayı alıyorum..

@tefaani

Tamam sorunu anladım! Şimdi kurulum gerçekleştiren dosyamız setup.exe.
Ama dps eklenen sistemlerde, dpsnin programının ismi setup.exe oluyor.
Orjnal kurulum dosyasıda setuporg.exe oluyor. Başlangıçta setup.exe çalışıp, ilgili presetup.cmd dosyasını çalıştırıyor.
Daha sonra kendi ismini değiştirip, setuporg.exe yi setup.exe yapıyor ve çalıştırıyor.
Ardınan kurulum devam ediyor.

Burdaki uyguladığımız yöntemde aynı sayılır. Benim hazırladığım program başlangıçta setup.exe!
Orjinal kurulum dosyası ise setuporg.exe. Ama bir sorun nedeniyle, orjinal kurulum dosyası yerine dps ye ait setup.exe setuporg.exe olarak ISO_ROOT altına kopyalanmış. Bu sorun için, gerekli düzenlemeleri yapacağım...

Bilgi için teşekkürler...

• 2 hafta sonra ...

merhaba, blue_life emeğin için çok teşekkürler.Harika bir çalışma olmuş. Net ortamında rastladığım nadirane bir çalışma.
Daha önceki iletilerinizde konu sonunda konuyu toparlayacağınızı belirtmiştiniz. Konu baya bir karşımış, sizden ricam son halini dosyaları ile birlikte tek bir yerde toplarsanız sevinirim. Neyi nasıl yapacağımı iyice karıştırdım. Ayrıca bir sorum olucak, ide diskli bir laptopa, sata to usb dönüştürücü ile sata bir diks bağladım.Bu diskten uyguladığınız method ile xp kurulumu gerçekleştirebilirmiyim.(biosta usb hdd olarak diski goruyor. )
teşekkürler.
(yapmak istediğim, usb bellekteki xp image dosyası ile windows kurulumu gerçekleştirmek.)

Daha sade bir analtım için paket güncellenmiştir arkdaşlar.
Tabi güncellenirken yeni özellikler eklenip, daha önce sorun yaşayan arkadaşların sorunlarına dair düzeltmelerde yapılmıştır.
Gerekli anlatım, birinci mesaja eklendi!

Bu aralar internete fazla takılamadığım için, güncelleme konusu biraz uzadı. Kurura bakmayın.

@Lord_Ares

Merhaba, tabiki ilgili disk üzerinden xp kurulumu gerçekleştirebilrisin.
Burda en önemli şart, kurulum sırasından sistemin senin ilgili disk için sürücülerini yükleyip, senin diski algılaması.

Deneme sonuçlarınızı yazmayı unutmayın, kolay gelsin arkadaşlar....

sayın blue_life , özür dileyerek şunuda sormak istiyorum.

[b][color="#FF0000"]1 - Usb diskinize veyahut sisteminize Grub4Dos kurunuz.
Grub4dos kurulumuna dair bilgi için tıklat...
Grub4dos hakkında bilginiz yoksa usb için linkteki konunun ikinci mesajındaki anlatımı uygulayacaksınız.
[/color][/b]

ilk sayfadaki mesajında birinci maddede grup4dos kurunuz diyerek, multiboot usb programından görüntü vermişsiniz.
Sorum şu, vermiş olduğun linkten 2011_08_05_USB_BOOT dosyasını indirdim. ilk yapmam gereken bu klasör içindeki tools klasörüne gidip grubinst_gui.exe kurmak ve sonrasında MB_USB.EXE dosyanı çalıştırmak mı, yoksa sadace MB_USB.EXE dosyasını çalıştırmam yeterli oluyormu.
[color="#FF0000"]Grub4dos kurulumuna dair bilgi için tıklat...[/color] diyerek yönlendirdiğin yere baktığımda ilk sayfadaki bilginin aynısını görüyorum. Dolayısıyla sormak istedim. Birde ramdan image ile kurulumda pcdeki minimum ram miktarı nedir 512 mb ile 1gb image kurulurmu.Tekrar çok teşekkür ediyorum

@Lord_Ares

Sadece MB_USB.EXE programıyla grub4dosu kuracaksın. Hepsi bu!
Tools klasöründeki herangi bir programı kullanmana/karıştırmana gerek yok!
Tools klasöründe alternatif yöntemler bulunmasında fayda olacağı düşüncesiyle ilgili programları eklemiştim!

Ram miktarına gelince, bu olay boot.gz dosyasının boyutuyla alakalı.
Lakin ortalama 256 MB ram yeterli olacaktır...