Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

@blue_life

son paketinle 2 makinada kurulumu yaptım. kurulum esnasında ve sonrasında en ufak bir hata görmedim.
xp update + sürücüleri kurdum, herşey 10 numara.
artık 15 GB bir alanda winXP+win7+hiren+acronis boot cdleri+backtarck şeklinde sorunsuz bir boot menüm oldu.
emeklerin için çok sağol. bu çalışma bence çok yararlı.
bu tarz çalışmalarının devamını bekliyoruz. kolay gelsin.

@yayluu

Başarıya ulaşmana sevindim. Ayrıca test yapıp, test sonuçlarını bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.
Aslında çalışma tam istediğm yerde deyil malesef.
Lakin burda bırakcağım. Bir ara konuyu temize çekip yeniden yayınlarım. Belki hafta içi.

Sonuç olarak bir kaç farklı (modifiyeli & modifiyesiz) sistem ile testler yaptım.
Şuana kadar önemli bir sorun ile karşılaşmadım.

Konuya katkıda bulunan tüm arkadaşlara, ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım...
Hayırlı günler...

Edited by blue_life

@[b]blue_life[/b]
Değerli kardeşim şimdi kurduğum bir makinada sorunsuz bir kurulum oldu herhangi bir sıkıntı yok.
Sadece dosya uzantıları ve gizli dosyalar açık olarak geldi bunun dışında fark ettiğim başka bir değişiklik yok.
Bence artık final sürümüne çok yaklaştı ki bu haliylede güzel ben programın yeni bir versiyonu çıkıncaya kadar kullanmaya devam edeceğim.
Selam ve Dua ile...

Edited by awengers44

@awengers44

Dosya uzantılarını kapatmıştım. Heralde aktif olmadı. Kurulumdan sonra sistemi tekrar yeniden başlatınca gizlenebilir.
Neyse hafta içi çalışmayı yeniden gözden geçirip şimdilik noktayı koayacağım. O zaman gizli dosya sorununu da çözerim.

Bu arada katkın için tekrardan çok çok teşekkürler...
Selam ve Dua ile, hayırlı günler dilerim...

Çalışma güncellenmiştir. Birinci mesajdaki linkten indirebilirsiniz.
[hr] - Gizli ve sistem dosyalarıyla, dosya uzantıları varsayılan olarak gizlenmiştir.
Explorerin ayarları algılayamaması nedeniyle, bazen gizli-sistem dosyaları ile uzantılar görülebilir.
Bu gibi durumda, ilgili klasörde fareye sağ tıklatıp yenile denemiz veyahut sistemi yeniden başlatmanız yeterlidir!

- Varsayılan ramdisk sürücü WinVBlock olarak ayarlanmıştır...
[hr]
Bir ara daha anlaşılır bir şekilde anlatım yapmaya çalışacağım, ama söz vermiyorum :(
Artık ben, usbden xp kurulumu için bu yöntemi kullanıyorum...
Bence diğer bir çok yönteme göre daha avantajlı ve sorunsuz :)

Başarılar dilerim arkadaşlar, kolay gelsin...
[color="#0000FF"][b]BlueLife[/b][/color]

• 2 hafta sonra ...
  • Editor

blue_life benim laptopta sonuc alamadım ama bi kac tane değişik marka ve model pc lerde sorunsuz kurulum gerceklestirdim ve sonuc olarak benim pc sorunlu cözemediğim bir hata var bana göre programın usb den xp kurmaya son noktayı koymustur program için tekrar tesekkürler

Kardeşim merhaba çalışman için tebrik ederim; 3-4 farklı bilgisayarda Modifiye bir Xp ile denedim.

Eski IDE bağlantılı bir Laptop; Sonuç harika ilk yükleme 10-15 sn sürdü gerisi de sorunsuz.

2 Tane Eski(3-4 Yıllık) SATA bağlantılı masaüstü ; İlk yükleme 8-9 Dakika sürdü. Ancak disk biçimlendirme kısmında USB den başka disk bölümü yoktu.

Yeni (2 Yıllık) SATA bağlantılı bir masaüstü ; İlk yükleme 8-9 Dakika sürdü. Format işleminde 1-2 hata verdi ama sonuç sorunsuzdu.

Kişisel yorumum; Sanırım disk görmeme SATA sürücüleri ile ilgili idi. Ancak ilk yüklemede SATA-IDE farkı inanılmaz düzeydeydi.

@onuchlu

Sanada merhaba kardeşim.
Öncelikle testlerin için teşekkürlerimi sunarım...

Disk biçimlendirme kısmında sata diskin olmaması seninde söylediğin gibi çok büyük ihtimal sata sürücüleriyle ilgili diye tahmin ediyorum.
Kısaca ilgili modifiye çalışmasında, ilgili pc için uygun sata sürücüleri olmayabilir...

Diğer hatalar neydi? Dosya kopyalama hatası verdiyse, bu dosyalaırn isimlerini hatırlıyormusun?
Dosya isimlerini hatırlarsan bu sorunun kaynağını bulup, çözebilirim...

Dosya isimlerini tam olarak hatırlamıyorum.Ki bu modifiye çalışmayı normal cd ile hiç denemedim belki Xp ile ilgili ve de Pc nin sürücüleri ile ilgili olabilir.
İlgili Pc de sata yı Pasif yapmayı deneyecektim fırsatım olmadı . Win7 kurdum ona.

Bir de şu ilk yüklemede ki IDE de inanılmaz hız ; Sata da ki inanılmaz yavaşlık nedendir acaba bir fikrin var mı?

@onuchlu

Sistemini usbden başlatıp, ilgili xpkur seçeneğini seçtiğinde, usbdeki iso dosyası rame kopyalanıyordu.
Kısaca disk biçimlendirme ekranı gelene kadar olan bölümün, disk hızıyla tipiyle bir ilgisi yok.

Kısaca burda sistemin usb, cpu, ram vs. ilişkisi önemli rol oyanamaktadır.
Bu iş için cpu,ram vs. hızlı sayılır ama usbden bağlanan flash disk veyahut flash disk ile iletişim yavaş olunca, haliyle işlemde uzun sürüyor.
Bazı bilgisyarlarda usbden boot hızı gerçekten çok hızlı iken bazılarında inaılmaz yavaş olabiliyor :(

blue_life

Tabii haklısın o an disk işlem görmüyor. Ram / Usb / Flash /CPU çok daha önemli.

Sizin ilk mesajlarınız da ön yükleme boyutunu düşürme çabanız vardı. İlki 15 sn kadar sürünce değil 150 500 olsa ne olur dedim. Diğerleri gözümü kotkuttu. Ama her şekilde Cd den iyidir.

@onuchlu

Boot için kullandığımız iso dosyasını küçültmemin en büyük nedenlerinden birisi bu sayılır.
Aslında rame yükleme yapmadan da direk önyükleme yapılıp, xp kur çalıştırılabiliyor. :)

Bu konuya fazla değimememin nedeni, her pcde düzgün çalışıp çalışmayacağını bilmemem.
Bu desteği winvblock sürücüsü bir süredir veriyor. Firadiskte şimdilik böyle bir özellik yok...

Paket içeriğien bakıp kısaca yazayım...
1 - Başlangıçta WinVBlock Virtual Disk seçilerek BOOT.GZ oluşturulacak.
2 - BOOT.GZ dosyası winrar,7zip gibi bir programla açılıp içindeki BOOT.ISO dosyası usbdeki ilgili konuma kopyalanacak.
3 - USBMENU.LST dosyasındaki --mem fazlalığı silinip, dosya konumu düzenlenecek. Örnek vermem gerekirse;
[codebox]title I386/SETUPLDR.BIN\n Windows XP Professional
ls /NT5/BOOT.ISO || find --set-root --ignore-floppies /NT5/BOOT.ISO
map /NT5/BOOT.ISO (0xFF)
checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1)
checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd1) (hd0)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot[/codebox]

4 - Eğer başlangıçta menüden ilgili seçenek seçilince, hata alınırsa BOOT.ISO dosyasının birleştirilmesi gerekiyor.
Bunun için paketteki Tools\WContig\WinContig.exe çalıştırılıp ilgili iso dosyası programa eklenip birleştirilmesi gerekiyor.

Bu sayede başlangıçta beklemeden direk kurluma başlanabiliyor :)

Edited by blue_life

Hımm oldukça güzel bir çözüm Arkadaşım ilk fırsatta bunu deneyeceğim.

Yöntem öyle sağlam ki, bu ilk bekleme sürecini ortadan kaldırınca Xp için Cd seçeneğinin nerede ise tarih olacağını söyleyebiliriz.

Gerçekten büyük iş yaptın tebrik ediyorum.

Konunun sabitleme zamanı da gelmiştir.

@onuchlu

Şimdi biz, burdaki varsayılan yöntemle iso dosyasını rame yükleyip XP kurulumu başlatıyoruz.
Böyle yaptığımız için iso dosyası (BOOT.GZ) rame yüklendikten sonra xp kur gerekli dosyaları ramden kullanmaya başlar.
Bu yüzden ilk kurulum aşaması çok hızlıdır. (BOOT.GZ nin rame yüklenmesini saymazsak)

Eğer rame yüklemeden (BOOT.ISO) dosyasını önyüklersek, kurulumun ilk aşaması diğerine nazaran, daha yavaş olacaktır.

Fazla destek gelmediği için, bu proje tam istediğim düzeye gelmemişti.
Aslında bunda benimde payım var. Güzel sunum yapamıyorum :whistle:

Şu BOOT.GZ dosyasını 100 MB nin altına taşıyabileseydik, rame yüklenme süresi gerçekten çok hızlı olacaktı.

Kısaca çalışmada eksik kısımlar olabilir. Bu yüzden sabitleme konusunda kararsızım :(
Konuya desteğin ve testlerin için tekrardan teşekkürler...

Değerli kardeşim.
Böyle kaliteli bir çalışmanın sabitlenmiş olması gerçekten gerekliydi [b]onuchlu[/b],ya teşekkür ederiz.
--------------
Test çalışmalarına gelince ise bu şekilde hazırlanmış olan sistem kurulumu yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika arasında kurulum oluyor oldukça hızlı ve sorunsuz kurulumlar gerçekleşiyor.
Şimdiye kadar sata raid sorunum olmadı modifiye sistemi kendim hazırlıyorum sata raid elle ekliyor txtsetup.sif,i düzenleyip kuruyorum sistemlerde en küçük bir çakışma yada mavi ekran henüz olmadı (rem hatası hariç )
Boot.gz dosyasını düşürme çabasına gelince, tabi boyutun düşmesi bizler için oldukça iyi olurdu ama bu haliylede yaptığım kurulumlar cd kullanmamdan çok daha hızlı sorunsuz ve usb,den iso daha ne olsun. :)
Boot.gz kurulumu Boot.iso olarak kurulumundan daha sorunsuz ve hızlı, yaptığım testlerde şimdiye kadar önemli diyebileceğim herhangi bir sorun yok.
İnşaAllah final çalışmasını yakında bekleriz bizden istenen destekleri ise her zaman vereceğimizi belirtmem gerekiyor yapabileceğimiz her ne olursa haberdar etmen yeterli.
Selam ve Dua ile....

blue_life ;

Öncelik ile teşekkür ederim. Büyük bir kolaylık sağladın!

Ben daha yeni deneme şansım oldu ve sorunsuz çalışıyor. Birazdan notebook da deneyeceğim ( Masaüstünde hata vermedi )

NTFS İmkansız mı yoksa olabilir mi bu projen için? Bunu merak ettim.

Edited by rulman

blue_life ;

Hem desktop hemde laptop da sorunsuzca çalıştı.

Diski NTFS olarak biçimlendirdim ve herhangi bir sorun yaşamadım. Boot.gz dosyasına gelince 152 MB çıkıyor Bende birşey silmeden ama yüklenmesi öyle dikkat çekiçi yavaşlıkta değil.Yani bu şekilde bile çalışması bizi CD/DVD derdinden kurtarmaya yetiyor.

Edited by rulman

DURUM BİLDİRİR RAPORDUR:

elimde kendi yaptığım bir dvd var.

içeriğinde 2 adet xp kurulumu
1 adet vista lite
1 adet win 7 lite
acronis
ntldr fix
hirens boot cd
mini xp kurtarma cd si
easeus partition master
windows kurtarma konsolu var

bu multiboot dvd grub4dos ile yapıldı.
bu dvd yi yaparken de xp leri boot ederken de tamamını blue-life çalışmalarıyla oluşturuldu.
benim boot.gz dosyam 168 mb boyutunda oluştu.

gerek dvd ortamında kullanılsın gerekse usb ortamında kullanılsın asla sorun yaşamadım.

gözüme çarpan tek nokta usb den xp kurarken imzasız sürücü uyarıları getirmesi oldu. dvd de böyle olmuyordu.

kurulumu bozan hiçbir yanlışlığı yok.

çalışmalarından dolayı Blue_Life' a sonsuz saygı ve şükranlarımı sunarım.

@rulman

Herangi bir sorun yaşamamana sevindim. :good:
Ayrıca test sonuçlarını yazdığın için teşekkürler...

@samosan

Öncelikle testlerin, ve test sonuçlarını bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. :good:

Imazsız sürücü uyarısının bu çalışmayla bir alakasını olduğunu sanmıyorum.
Imzasız sürücü uyarısı registrydeki bir ayarda tutuluyordu.
Ben registrydeki bu ayarlara herangi bir müdehale etmedim.

Kurduğun sitem ile alakalı rast gele çıkmış basit bir sorun olabilir. :)

[font="Times New Roman"][b][color="#FF0000"][size="2"]öncelikle bu işlerden pek fazla anlamadığımı bilmenizi isterim...bu yöntem ile az önce kendi modifiyeli sistemimi denedim sonuç şahane...şuana kadarki usb de xp kurma yöntemleri hep hüsranla sonuçlanmıştı... bu başarıyla sonuçlandı..fakat;

konudaki herşeyi harfi harfine yerine getirirseniz...grub4dos menüsünden Xp kur'u seçtiğinizde BOOT.ISO dosyasını bulamadığını farkedersiniz (sanırım blue_life üstad konuyu güncellemeyi unutmuş)...bunu gidermek için G:\USBMENU'deki USBMENU.LST dosyasını not defteriyle açın;

[quote]# =========================================================================

title Windows XP Kur\n Iso dosyasindan
ls /NT5/BOOT.ISO || find --set-root --ignore-floppies /NT5/BOOT.ISO
map --mem /NT5/BOOT.ISO (0xFF)
checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1)
checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd1) (hd0)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot[/quote]

biz NT5 klasörüne BOOT.GZ oluşturduk ama burdaki kodlarda farkettiyseniz önyükleme dosyası BOOT.ISO olarak geçiyor..o yuzden BOOT.ISO yazan yerleri BOOT.GZ olarak değiştirip kaydedip çıkıyoruz...böylece sorunsuz kurulum yapabilirsiniz...

blue_life abimizin bahsettiği gibi yöntemin artısı saymakla bitmez, en çok kurulumda görew yöneticisi, paint, not defteri gibi araçları kullanabildiğimize sevindim :)..ve en önemlisi driverpack sorunsuz kuruldu;

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1309561613__wew.png[/img]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1309561583__adsz.png[/img]

NEDENSE DENETİM MASASININ İSMİ DEĞİŞTİ :)

Son Olarak blue_life üstad'a çok teşekkür ediyorum..eline, emeğine sağlık acaip işime yaradı Allah razı olsun :) [/size][/color][/b][/font]

Edited by ilx_199

@ilx_199

Başarıya ulaşmaa sevindim ve ayrıca test sonuçlarını paylaştığın için teşekkürler. :good:
BOOT.GZ dosyası oluştuğunda, aynı konumda USBMENU.LST dosyasıda oluşmaktadır.
Ilgili seçtiğin iso dosyası için gerekli grub4dos komutları bu dosaysının içinde yazıyor.

Sabit bir kod veremiyorum. Çünkü seçilen kaynağa göre komutlar farklılık gösterebilir.
Yani ben eğer xpnin kurulum yolunu değiştirdiysem, haliyle sabit komutlar işe yaramayacaktır.

Uygun komutları kısaca BOOT.GZ yanındaki USBMENU.LST dosyasında bulabilirsiniz.

Denetim masasına gelirsek, kurulumda dosya uzantıları açılıyordu ve ardıntan kapatılıyordu.
Masaüstünde sağ tıklatıp refres (yenile) dersen, veyahut sistemini yenide başlatırsan, bu sorun ortadan kalkar.

Konuya gelirsek, evet çok dağınık :wacko:
Ama şimdilik böyle kalsın. Daha sonra haliyle gözden geçirip toparlarız...

Kolay gelsin arkadaşlar...

Az önce burdaki yöntem ile bir dizüstü pcye kurulum yaptım.

Test sonuçlarını yuvarlayarak yazmak istiyorum.
Ayrıca flash diskim eski ve yavaş sayılır.

PC: Acer Aspire 5610
BOOT.GZ boyutu: 130 MB
Flash Diskin Dosya Sistemi: NTFS

BOOT.GZ 30 saniyede rame yüklendi
Disk seçme ekranı 25 saniyede geldi. Lakin siyah ekranda 10 saniyelik bir bekleme oldu.
Hızlı biçimlendirme ve dosya kopyalam 70 saniyede tamamlanıp reset attı.

Ikinci kurulum 12 dakika 35 saniye sürdü.
Sistem yeniden başlayınca masaüstü 45 saniyede geldi.

Komple toplam kurulum süresi yaklaşık olarak, 15 dakika 25 saniye!
Bence flash diskimin yavaş olmasına rağmen güzel bir süre :)
Ayrıca kurulumda herangi bir soruna rastlamadım...

benim de artık bir bootable usb'm olduğuna göre :p ben de deneyeyim dedim :)

sonuç mükemmel :) hele o text kur bölümünü hızlıca geçişine hayran kaldım :)

yarın bol bol zamanım var, şu boot.gz yi küçültmeyi deneyeceğim :)